Powikłania przepukliny w odcinku szyjnym przed i po operacji

Przepuklina w odcinku szyjnym kręgosłupa pojawia się rzadko, ponieważ na kręgach i dyskach szyja ma mały ładunek i są one najbardziej ruchliwe. Przyczynami choroby są często związane z wiekiem zmiany i urazy, ponieważ leczenie jest zawsze złożone i długotrwałe. Konsekwencje przepukliny odcinka szyjnego kręgosłupa bez profilaktyki są niezwykle poważne, dlatego przy tak postawionej diagnozie należy podjąć wiele wysiłku, aby utrzymać zdrowie kręgosłupa.

Degeneracyjnym zmianom krążka w okolicy szyi towarzyszy zniszczenie pierścienia włóknistego i wyjście miazgi poza jej granice. Zagraża to migracją sekwestrantów wzdłuż kanału kręgosłupa i uciskiem rdzenia kręgowego z częściami jądra, co może powodować naruszenie funkcji narządów wewnętrznych.

Jest takie naruszenie przewlekłego bólu, stałego dyskomfortu w szyi, objawów neurologicznych i wielu innych nieprzyjemnych dla pacjenta zjawisk.

Jak przepuklina w szyjce macicy

Ostrzegają, że skutki przepukliny w odcinku szyjnym kręgosłupa mogą być związane z szybkim wykryciem schorzenia. Pierwsze oznaki choroby są zamazane, ponieważ wielu z nich ignoruje, odnosząc się do lekarza już z rozwojem komplikacji.

Jakie objawy wskazują na przemieszczenie zdeformowanego krążka międzykręgowego:

 • pojawienie się nagłego ostrego, ciętego bólu w okolicy szyi i barku, zespół bólu wzrasta podczas ruchu, co jest związane ze ściśnięciem nerwów;
 • występuje zakłócenie koordynacji, występuje hałas i dzwonienie w uszach, niewyraźne widzenie, zawroty głowy i stan przedwczesny, może nastąpić krótka utrata przytomności, która jest niebezpieczna;
 • wszystkie objawy rosną stopniowo, najpierw słabe bóle, drętwienie skóry dłoni, plecy, zakłócają dyskomfort między łopatkami i mostkiem;
 • bolesne obrócić głowę, słyszysz zgrzyt, gdy odwracasz głowę;
 • uczucie potu w gardle, suchy kaszel, duszność, która często nie jest związana z chorobą kręgosłupa szyjnego;
 • zmiana między 6-7 kręgami objawia się zmniejszeniem napięcia mięśni, uczuciem pełzania po ciele, drętwieniem;
 • rozwija się radikulopatia - jest to zespół neurologiczny, objawiający się silnym bólem szyi, ramion, łopatek;
 • wypuszczona przepuklina jest widoczna na zewnątrz - szyja staje się cieńsza, dochodzi do deformacji i osłabienia mięśni, co wiąże się z porażeniem korzeni nerwowych.

Przepuklina krążka międzykręgowego jest niebezpieczna na etapie sekwestracji.

Rozmiar formacji może sięgać 15 mm, a jądro miażdżyste wpada do kanału kręgowego. Jest to poprzedzone wytłaczaniem - wyjściem rdzenia poza dysk, który już wcześniej został uszkodzony.

Przyczyny

Częste czynniki wystąpienia przepuklin międzykręgowych w odcinku szyjnym:

 • uraz na szyjce, gdy nie jest rozerwanie lub pęknięcie płyty, która prowadzi do wyjścia poza rdzeniem pierścieniowym;
 • nieprawidłowe położenie kręgosłupa, trwałe Stoop, ciamajda prowadzić do naruszenia mięśni, osłabienie więzadeł, które nie wytrzymują obciążenia;
 • nierównomierny nacisk na kręgosłup, brak aktywności, nieprzygotowanie do ciężkiej pracy fizycznej, zatrudnienie w traumatycznych sportach;
 • Zaburzenia związane z wiekiem chrząstki i tkanki kostnej, po 25 latach płyta zaczyna się zużywają się, tracą elastyczność, pozbawionych wystarczających składników odżywczych;
 • wrodzone i nabyte choroby stawów, dziedziczne predyspozycje;
 • otyłość, siedzący tryb życia, złe nawyki, takie jak palenie i alkohol;
 • zagrożenia zawodowe, praca związana z ciągłym napięciem szyi, monotonne ruchy, podnoszenie ciężarów.

Niż choroba jest niebezpieczna

Patologia dysku w okolicy szyjnej grozi wyciśnięciem korzeni nerwowych i zaburzeniami krążenia krwi w mózgu. Ale oprócz tego zniszczenie dysku może spowodować paraliż, niewydolność oddechową i funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Bez leczenia i normalizacji obciążenia kręgosłupa przepuklina spowoduje deformację kręgosłupa.

Zaburzenia neurologiczne towarzyszą głównym zaburzeniom, migrenie, przewlekłym bólom, nieprawidłowym funkcjonowaniu żołądka i innych narządów żołądkowo-jelitowych.

Niż przepuklina szyjki macicy kręgosłupa jest niebezpieczna:

 • osłabienie mięśni rąk, częściowy lub całkowity paraliż;
 • skolioza;
 • utrata słuchu i zaburzenia widzenia;
 • częste nudności i wymioty;
 • naruszenie przepływu krwi w rdzeniu kręgowym i mózgu;
 • ściskanie nerwu;
 • zatrzymanie oddychania z powodu uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Wszystkie komplikacje wymagają natychmiastowej pomocy, odnoszą się do niebezpiecznych warunków, które nie tylko pogarszają jakość życia, ale mogą również powodować śmierć.Krytyczny stan z międzykręgowy przepukliny wymaga zabiegu chirurgicznego, ale operacja nie gwarantuje poprawy, biorąc pod uwagę również ryzyko powikłań pooperacyjnych.

Zaburzenia neurologiczne

Gdy szyjka przepuklina ryzyko ściśnięcia kompresji i nerwów rdzenia kręgowego, co predysponować do początku skoku i przewlekłego bólu głowy.

Co ma inne efekty zaciskania arterii szyjnych:

 • cięcie bólów głowy;
 • zawroty głowy z ostrymi nachyleniami głowy;
 • szum w uszach, zaburzeniami koncentracji;
 • zły sen, bezsenność, do tego stopnia, że ​​pacjent przyjmuje tabletki nasenne;
 • wymuszona pozycja głowy w celu złagodzenia objawów.

Naruszenie i zapalenie nerwu

Przewlekłe patologii bez wyników leczenia zapalenia urządzenia mięśniowo-więzadłowego, to jest rwa kulszowa, wywołując ostry ból. Pacjent musi minimalizować ruchy szyi, co pomaga utrzymać gorset. Rwa kulszowa towarzyszy silny ból głowy, który jest gorzej z każdym ruchem. Ale jeśli warunek ten jest ignorowany, istnieje ryzyko utraty czucia, paraliż rąk i udaru mózgu.

Naruszenie nerwów jest najczęstszą konsekwencją przepukliny w oddziale szyjki macicy. Jądra pulpy, które przeszły poza pierścień, ściskają nerwy i uszkadzają rdzeń kręgowy. Daje to typowe objawy neurologiczne i ból.

Grupa ryzyka tej choroby z niebezpiecznymi powikłaniami obejmuje osoby prowadzące tryb życia o niskiej aktywności, gdy diagnozowane są inne patologie kręgosłupa lub układu nerwowego. Częściej z tym problemem, wysocy ludzie, dorastający ponad 175 cm w wieku po 35 latach, twarz. Czynnikami ryzyka są zmiany zwyrodnieniowe z wiekiem i wcześniejszymi urazami, ale główną przyczyną będzie osteochondroza, zaburzenie odżywiania krążków międzykręgowych.

Powikłania po operacji

Błędy podczas i po zabiegu mogą powodować powikłania pooperacyjne:

 • uszkodzenie nerwu, które objawia się w postaci silnego bólu i drętwienia;
 • infekcja rany;
 • przypadkowe wykrycie ukrytych patologii kręgosłupa z ryzykiem ich zaostrzenia;
 • nawrót choroby we wczesnym okresie odzyskiwania kręgosłupa;
 • uraz włókien nerwowych, powodujący paraliż;
 • zapalenie błon mózgowych;
 • zwężenie kanału kręgowego, tworzenie zrostów i blizn;
 • powikłanie osteochondrozy.

Zapobieganie konsekwencjom

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zmian przepuklinowych w odcinku szyjnym, pomocne będzie kompleksowe leczenie za pomocą leków, fizjoterapii, masażu, technik manualnych i wychowania fizycznego.

Leki do zapobiegania powikłaniom:

 1. Ulga w bólu - stosowanie kompresów do łagodzenia bólu, w tym celu odpowiednie są roztwory Novocain, Profenide, Dimethylsulfoxide.
 2. Usunięcie obrzęku - Diklofenak, Movalis, Ketoprofen, Ibuprofen, stosowane są preparaty stosowane w celu wyeliminowania skurczów, zmniejszenia bólu i obrzęku.
 3. Normalizacja stanu układu nerwowego - przyjmowanie kompleksów witaminowych, zastrzyki witamin z grupy B, E i C.
 4. Przywrócenie tkanki chrzęstnej - Środki chondroprotekcyjne stosuje się w postaci tabletek, maści i balsamów, takich jak glukozamina, Artiflex, Teraflex.
 5. Relaksacja mięśni - Przyjmowanie leków zwiotczających mięśnie pomaga zmniejszyć napięcie mięśni szyi i klatki piersiowej, a także łagodzi zespół bólowy.

Ważnym etapem leczenia i rehabilitacji będą zabiegi fizjoterapeutyczne:

 • trakcja kręgosłupa - trakcja jest ważna, aby zmniejszyć ucisk przepukliny na korzenie nerwowe, co zmniejsza ból;
 • akupunktura - akupunkturę wykonuje się za pomocą cienkich igieł, które umieszcza się pod skórą w określonych punktach spustowych na ciele;
 • elektroforeza - wprowadzenie leku przez skórę, ten sposób dostarczania leku jest najbezpieczniejszy i pomaga w przeprowadzeniu leczenia przeciwzapalnego;
 • hirudotherapy - zastosowanie pijawek medycznych w szyi w celu przywrócenia krążenia krwi, usunięcia stanu zapalnego i przyspieszenia wydalania substancji toksycznych;
 • terapia ruchowa - wykonywanie zestawu ćwiczeń pod nadzorem fizjoterapeuty, gimnastyka w pełni pomaga wzmocnić słaby kręgosłup i otaczające struktury.

Leczenie chirurgiczne jest zalecane w skrajnych przypadkach, gdy istnieje ryzyko niepełnosprawności, a konsekwencje są związane z funkcjonowaniem narządów wewnętrznych.

Operacja jest wskazana po 4-5 miesiącach nieskutecznego leczenia zachowawczego, kiedy występuje sekwestracja i zespół bólu nie jest eliminowany w jakikolwiek sposób, w tym minimalnie inwazyjna terapia laserowa.

Co robić po operacji

Zapobieganie pooperacyjnym konsekwencji jest zgodny z reżimem dla reszty z tyłu karty pacjenta. W ciągu 2-3 tygodni po zabiegu nie siedzieć spanie na bardzo miękkim podłożu i narażać kręgosłupa żadnych obciążeń. W celu zmniejszenia nacisku na kręgosłup, lekarz przepisuje noszenie kołnierza szyjnego.

Oprócz obowiązkowych zasad rehabilitacji, ważne jest, aby stosować się do ogólnej prewencji już w późnym okresie odzysku: wyeliminowanie złych nawyków, poruszać się, spać na twardym materacu i poduszki ortopedyczne.

Po zabiegu przez kilka tygodni może przeszkadzać ból w szyi, więc lekarz może przepisać leki przeciwbólowe i zabiegi. Może to być elektroforeza, akupunktura, masaż.

W miesiąc po operacji możliwe jest już przystąpić do realizacji zestawu ćwiczeń fizycznych w celu wzmocnienia mięśni gorsetu. Program szkoleniowy powinien zostać opracowany przez specjalistę. W domu, zaleca się wykonać ćwiczenia i ćwiczenia rozciągające i rozluźnienie mięśni. Obrót konwencjonalne i pochylenie głowy będzie również przydatny, zwłaszcza gdy trzeba dużo czasu, aby być w tej samej pozycji.

Możliwość powikłań zmniejsza się, jeśli operacja zostanie przydzielony indywidualny kurs rehabilitacji, biorąc pod uwagę fizyczne i psychiczne aspekty życia.

Obejrzyj wideo: DYSKOPATIA KRĘGOSŁUPA SZYJNEGO - PRZEPUKLINA - TOP 3 Ćwiczenia / Porady ! (Luty 2020).

Loading...