Zasady profilaktyki przepukliny kręgosłupa

Przepuklina dysku występuje z powodu długotrwałych zmian zwyrodnieniowych, gdy dysk przestaje otrzymywać niezbędne substancje, traci swoją elastyczność i pęknięcia. Poprzez uformowany defekt dochodzi zawartość jądra, która zaczyna ściskać otaczające struktury, co grozi naruszeniem funkcji ważnych narządów. Można zapobiec znacznemu odkształceniu dysku, ale wymaga to zintegrowanego podejścia ze zmianą stylu życia.

Zapobieganie przepuklina dysku - cykl imprez mających na celu normalizację siłę napędową, poprawa mobilności kręgosłupa i wzmocnienie układu mięśniowego.

Główne niebezpieczeństwo neurologów przepukliny rozróżnia zwężenie kanału kręgowego, co powoduje stan zapalny i ucisk korzeni nerwowych. Takie procesy zagrażają paraliżowi mięśni, naruszeniu funkcji narządów miednicy, zmniejszeniu wrażliwości dotykowej i wielu innym nieprawidłowościom.

Zasady zapobiegania przepuklinom dyskowym

Zapobieganie przepuklinom kręgowym może być wykonywane zarówno w domu, jak iw specjalnych ośrodkach, gdzie oferowane są różne procedury zdrowotne.Dla zdrowia pleców ważne jest zapewnienie normalnej aktywności ruchowej, dla której nie są potrzebne żadne dodatkowe urządzenia. Dobra profilaktyka to zwykłe spacery, jazda na rowerze, pływanie. Jeśli nie ma problemów z kręgosłupem, trening na siłowni pod nadzorem instruktorów, dieta i eliminacja złych nawyków będą wystarczające, aby zapobiec tak nieprzyjemnej chorobie.

Praktycznie każda osoba po 25 latach ma już różne zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego związane z siedzącym trybem życia, fizjologicznym starzeniem się organizmu i wieloma innymi czynnikami. To znacznie komplikuje proces utrzymywania zdrowia pleców, ale nawet w tym przypadku można spowolnić proces niszczenia krążka międzykręgowego.

Przepukliny odcinka lędźwiowego kręgosłupa są częściej diagnozowane, co tłumaczy się dużym obciążeniem tego obszaru. Pogarszają go nadwaga, zranienia i siedząca praca. Wystarczy znać czynniki ryzyka wystąpienia choroby, aby ją wykluczyć. Przepuklina może również wystąpić po operacji kręgosłupa, ale wtedy potrzebujesz specjalnego podejścia pod nadzorem specjalisty.Zapobieganie przepuklinowi jest nie mniej ważne niż leczenie i ma swoje własne zasady.

Co musisz wiedzieć, aby zapobiec przepuklinom międzykręgowym odcinka lędźwiowego:

 • zaburzenia krążek wypukły nie stanie się natychmiast, to przewlekła choroba, która zaczyna się od zaburzeń jedzenia, a jeżeli w celu zapewnienia normalnego metabolizmu kręgosłupa, choroby można uniknąć;
 • przepuklina może być wynikiem urazu, to nie ma zasilania dysku nie będzie miało znaczenia, ale w okresie zdrowienia leczenia zostaną wysłane w tym ulepszenia dyfuzji u pacjenta bólu pleców;
 • Aktywność fizyczna jest ważnym krokiem w profilaktyce chorób układu mięśniowo-szkieletowego, ale może być szkodliwe ze względu na traumatyczne i sportów ekstremalnych;
 • warunki dla rozwoju przepukliny dysku pojawiają się zwykle już w dzieciństwie i okresie dojrzewania, a każdego roku coraz więcej przypadków diagnozuje nieletnich osteochondroza, która staje się czynnikiem w destrukcji ciała włókniste i na zewnątrz jądra.

Biorąc pod uwagę te czynniki i fakt, że ważne jest poddanie się kompleksowemu badaniu ciała co roku, można łatwo utrzymać zdrowie kręgosłupa przez ostrzeżenie przepukliny.

Codzienna pielęgnacja kręgosłupa

Każdego dnia musisz dawać plecom minimum 40 minut, które wystarczą do utrzymania napięcia mięśni i normalizacji podaży dysku. Te 40 minut możesz wykonywać ćwiczenia, wieszać się na barze, pływać i robić wszystko, co zapewni ruch kręgosłupa. Ale równie ważne jest, aby pamiętać prawidłową postawę każdego dnia. Trzymając plecy z tyłu, można uniknąć skrzywienia kręgosłupa, co również prowadzi do uszkodzenia kręgów i dysków.

Przepuklina międzykręgowa jest niebezpiecznym stanem nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia, ponieważ codzienna pielęgnacja kręgosłupa nie będzie stratą czasu i energii.

Skuteczna profilaktyka przepukliny kręgosłupa obejmuje:

 1. Normalizacja wagi. W grupie zagrożonej pojawieniem się przepukliny kręgosłupa są osoby z nadwagą, które mają duże obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego. Od nadmiernej wagi, odcinek lędźwiowy cierpi bardziej. Ale gwałtowny spadek wagi będzie niebezpieczny dla kręgosłupa, ponieważ przy utracie wagi musisz jednocześnie wzmacniać gorset mięśniowy.
 2. Kultura fizyczna. Wzmocnienie mięśni pleców jest ważne nie tylko, aby zapobiec przebarwieniu, ale także dla pięknej postawy.Zdrowy muskularny gorset wspiera kręgosłup, zapewniając równomierne rozłożenie obciążenia do każdego działu, co jest niezwykle ważne dla całego organizmu. Prawidłowe krążenie krwi zapobiega procesom stagnacji, co eliminuje obrzęki, przewlekły ból i skurcze.
 3. Odmowa palenia. Szkodliwy wpływ nikotyny znany jest wszystkim, ale szkoda nie pojawia się natychmiast, co powoduje, że ten nawyk jest powszechny. Tytoń niszczy organizm stopniowo, zaburzając prawidłowy obieg i zatykanie naczyń krwionośnych. Palacze często cierpią na drętwienie rąk i stóp, obrzęk i wrażliwość skóry. Palenie koliduje z normalnym odżywianiem krążka międzykręgowego ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami.
 4. Masaż. Jego zadaniem będzie poprawa krążenia krwi w niepłodnych obszarach kręgosłupa. Techniki terapeutyczne zakładają działanie w określonych strefach w celu utrzymania mięśni i dysków międzykręgowych tonem.
 5. Zrównoważone odżywianie. Dieta powinna stać się częścią życia, gdy istnieje cel zapobiegania chorobom kręgosłupa. Nie istnieją ścisłe ograniczenia, ale zużyta żywność powinna wypełnić zapotrzebowanie organizmu na witaminy, mikroelementy, tłuszcze i inne niezbędne substancje.Dla zdrowia kręgosłupa przydatne jest spożywanie białka zwierzęcego, które znajduje się w rybach i mięsie, a nie mniej ważne są witaminy i owoce.

Terapeutyczny trening fizyczny

Codzienne ćwiczenia to najlepsze zapobieganie przepuklinom i przewlekłym bólom krzyża. Rano należy wykonać ćwiczenia przygotowujące ciało do ćwiczeń, ale wieczorem przydatne są masaż relaksacyjny i kąpiel. Ćwiczenia można wybierać niezależnie, koncentrując się na standardowym kompleksie, ale gdy występują problemy z kręgosłupem, lepiej skonsultować się ze specjalistą.

Przydatne i proste ćwiczenia w zapobieganiu przepuklinom dysku:

 1. Chodzenie na czworakach.
 2. Unosząc się na pasku.
 3. Podnoszenie miednicy w pozycji leżącej na plecach.
 4. "Rower" w pozycji leżącej na plecach.
 5. Skręcanie - równoczesne podnoszenie głowy, ramion i nóg w pozycji leżącej.

Ważne zalecenia

Czego nie można zrobić, aby zachować zdrowie kręgosłupa:

 • przeciążać plecy, wykonywać złożone ćwiczenia bez rozgrzewki;
 • lądowanie na piętach podczas biegania i skakania;
 • długo siedzieć w jednej pozycji;
 • pochyl się, chodź ze spuszczoną głową;
 • spać na bardzo miękkim materacu.

Możliwe jest zapobieganie przepuklinom kręgosłupa, a to łatwiejsze niż radzenie sobie z konsekwencjami choroby w postaci wyciskania rdzenia kręgowego i korzeni. Zapobieganie będzie skuteczniejsze przy wyborze zestawu ćwiczeń razem z lekarzem po badaniu.

Obejrzyj wideo: Manipulacja kręgosłupa lędźwiowego (Luty 2020).

Loading...