Objawy i leczenie przepukliny w odcinku piersiowym kręgosłupa

Przepuklina odcinka piersiowego kręgosłupa jest patologią, która definiowana jest jako odpływ krążka międzykręgowego lub jego część poza normalne granice kręgosłupa. Problem choroby polega na tym, że trudno jest zdiagnozować przepuklinę we wczesnych etapach edukacji, ponieważ dolegliwość maskuje wiele innych chorób związanych z oddziałem klatki piersiowej.

Zjawisko to wynika z faktu, że piersiowy rdzenia kręgowego ma wiele gałęzi nerwowych, przechodząc do serca, płuc i mięśni.

Tak więc obecność przepukliny międzykręgowej kręgosłupa piersiowego może naśladować ból serca. Często pacjenci z bólem w żołądku może wziąć za pewnik, jak zapalenie błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy, z bólem w sercu - jak dławica piersiowa lub niewydolność serca.

Czym jest sama przepuklina?

W normie pomiędzy odrębnymi kręgami znajduje się krążek międzykręgowy, który pełni funkcję amortyzacji. Dysk pełni rolę poduszki, zapobiegając stykaniu się kręgów, nie powodując uszkodzenia tkanki kostnej. Jednak z powodu różnych czynników jedna tarcza lub pewna liczba dysków może zostać uszkodzona, osłabiona, a następnie utracona w całości lub w części z ich funkcji.

Przyczyny patologii

Medycyna realizuje swój zestaw wiedzy w praktyce na zasadzie "przyczyny-skutku". Każda choroba ma swój początek.

Istnieją następujące powody powstania przepukliny:

 1. Pierwszą na liście i najczęstszą przyczyną jest obecność osteochondrozy. W większości przypadków przepuklinę w odcinku piersiowym kręgosłupa poprzedza rozwój zmian dystroficznych w tkance kostnej kręgosłupa. Już w drugim etapie osteochondrozy rozpoczyna się aktywne odkształcanie dysków, a następnie powstaje niewielki występ.
 2. Inne zakaźne, dziedziczne, wrodzone, nabyte, niszcząc tkankę kostną grzbietu choroby.
 3. Traumatyzacja niektórych elementów pleców, kręgosłupa, mięśni lub nerwów.
 4. Przełożone operacje.
 5. Choroby charakteryzujące się przesunięciem hormonalnym. Wiadomo, że hormony kontrolują prawie wszystkie procesy zachodzące w organizmie. Tak więc, w niektórych chorobach metabolizm kalcytriolu, wapnia, magnezu, fosforu i fluoru jest zepsuty i są one aktywnie zaangażowane w tworzenie tkanki kostnej.
 6. Nierówny wysiłek fizyczny, sztucznie tworząc silne napięcie w obszarze międzykręgowym. Chroniczna okupacja profesjonalnych sportów to jeden ze sposobów na zarobienie przepukliny.
 7. Nadmierna waga.Ludzie, którzy mają nadwagę, są również przedmiotem wielu przepukliny: dużo masy tworzy dużo ciśnienia w niektórych częściach ciała, powodując przesunięcie kręgów.
 8. Czynniki, które pośrednio powodują destrukcyjne procesy w tkankach kości:
 • palenie tytoniu, nadmierne spożywanie napojów alkoholowych;
 • wysoki wzrost;
 • hipotermia;
 • zaburzenia postawy: lordoza, kifoza i skolioza;
 • siedzący tryb życia, w którym z czasem tkanka mięśniowa powrotem atrofiami, osłabia, a ledwie służy jako układu mięśniowego;
 • ciąża.

Objawy choroby

Szereg objawów wskazujących na obecność przepukliny w rejonie klatki piersiowej:

 1. Ból w klatce piersiowej. Natężenie bólu zależy od takich parametrów, przepuklina Stopnie wielkość przemieszczenia, stopień kontaktu z rdzeniem kręgowym. Im więcej występów, tym więcej bólu odczuje chory. Oprócz bólu podczas ćwiczeń może zwiększyć w stanie spokojnej dyskomfort w plecach może zniknąć. Również ból może pojawić się, gdy ciało przechyla się do tyłu lub do przodu.
 2. Zaburzenia nerwowe: subiektywne odczucia pełzania czołgającego się po ciele,nieprzyjemne mrowienie, drętwienie mięśni klatki piersiowej, mięśnie kończyn górnych, czasami znieczulenie może dotykać górnego brzucha.
 3. Z biegiem czasu mięśnie rąk lub klatki piersiowej osłabiają się na tle zaburzonego unerwienia.
 4. Przy różnych komplikacjach w obrazie klinicznym można zaobserwować częściowy lub pełny paraliż poniżej poziomu ułożenia przepukliny. Na przykład, jeśli wybrzuszenie znajduje się na niższych poziomach klatki piersiowej, kończyny dolne mogą całkowicie stracić siłę mięśni. Jednak zjawisko to jest niezwykle rzadkie.

Oprócz ogólnych objawów, które są nieodłączne w tej patologii, wyróżnia się osobno dla każdego poziomu odcinka klatki piersiowej:

Poziom C7 - Th1 (między ostatnim odcinkiem szyjnym a pierwszym odcinkiem piersiowym):

 • intensywny ból w mięśniach szyi;
 • ból przypominający atak serca lub dławicę piersiową;
 • zakres zdolności motorycznych rąk jest ograniczony;
 • parestezje w kończynach górnych.

Poziom Th2 - Th3:

 • Otaczają ból grzbietowy, czasami oddając serce;
 • bolesne uczucia nasilają się, gdy próbuje się dotknąć odległy koniec brody do klatki piersiowej - specyficzny objaw Lasega.

Th3 - Th4:

 • ból w mięśniach pleców, wzmocniony kichaniem, kaszlem lub gwałtownym śmiechem;
 • neuralgia międzyżebrowa;
 • dolegliwości przypominające zapalenie opłucnej, zapalenie płuc lub choroby serca.

Th4 - Th7:

 • intensywny ból w klatce piersiowej;
 • drętwienie;
 • oddychanie jest trudne;
 • Objawy maskowania dla chorób przewodu pokarmowego: pieczenie w przełyku, ból żołądka.

Th7 - Th10:

 • ból w projekcji dwunastnicy;
 • zaburzenia oddawania moczu;
 • ból w nerkach.

Th11 - Th12:

 • tutaj ból w plecach staje się stały, nasilają się, gdy próbuje się starannie odcedzić mięśnie nóg.

Diagnostyka

Przepuklinę międzykręgową odcinka piersiowego rozpoznaje się, badając życie pacjenta, badając szczegóły choroby, badając jego dziedziczenie. Następnie lekarz przystępuje do obiektywnego badania, w którym bada funkcjonalność czynności nerwowej, a mianowicie: odruchy ścięgien, poczucie bólu, zdolność skóry do ogólnej wrażliwości.

Kolejnym etapem dla pacjenta jest przejście instrumentalnych metod badawczych, które pozwalają dokładnie spojrzeć na chorobę "od wewnątrz".

Takie zdarzenia obejmują:

 1. Radiografia. Ta metoda nie pozwala badać rzeczywistej przepukliny, ale da lekarzowi informacje o stopniu uszkodzenia kręgów i innych sąsiednich struktur.
 2. Rezonans magnetyczny. Jest to jedna z najbardziej jakościowych i informacyjnych metod w nowoczesnych klinikach. Za pomocą MRI przeprowadza się dokładną diagnozę przepukliny, bada się jej lokalizację, zawartość i sposób, w jaki jest ona potężna w planie prognostycznym.
 3. Tomografia komputerowa. Jest to również metoda stabilna, ale ma gorszą zdolność do badania MRI.
 4. Mielografia - metoda, która umożliwia ocenę przepuszczalności kanału kręgowego - szlaków prowadzenia alkoholu. Również gorsze od komputerowych analogów diagnozy, mające szereg skutków ubocznych.

Diagnoza różnicowa jest metodą jakościowej różnicy chorób. Ze względu na to, że choroby określonej grupy są do siebie podobne, lekarze muszą je rozróżniać.

Przepuklinę w klatce piersiowej różnicuje się takimi chorobami:

 • dusznica bolesna - ból za mostem, który objawia się podczas stresu psychicznego, nie jest związany z wysiłkiem fizycznym;
 • zapalenie żołądka, wrzód żołądka lub dwunastnicy - ból z tymi dolegliwościami jest wyraźnie skomunikowany z posiłkami;
 • choroby układu oddechowego - te ostatnie mają określone objawy: kaszel produkowany z plwociną, oznaki zatrucia.

Leczenie

Przepuklina w odcinku piersiowym kręgosłupa jest leczona dwoma tradycyjnymi drogami: interwencją chirurgiczną i terapią zachowawczą.

Terapia zachowawcza obejmuje następujące działania:

 1. Przyjmowanie leków. Należą do nich: leki przeciwzapalne, leki zwiotczające mięśnie, kortykosteroidy, biostymulanty i chondroprotektory. Wszystkie te leki usuwają procesy zapalne, tłumią ból, rozluźniają mięśnie, aktywizują zdolności regeneracyjne, przywracają tkankę chrzęstną.
 2. Środki fizjoterapeutyczne. Grupa ta obejmuje terapię manualną z przepukliną, ćwiczenia terapeutyczne, sesje masażu.

Chirurgiczna metoda leczenia jest uważana za główną.

Istnieją dwa główne typy operacji:

 1. Otwarte interwencje: Discectomy and Laminectomy. Są to radykalne operacje z długim okresem rekonwalescencji.
 2. Minimalnie inwazyjne zabiegi endoskopowe. Obejmuje to: endoskopię, mikrodyssekcję i laserowe usunięcie przepukliny. Takie operacje wykonuje się z minimalnym uszkodzeniem otaczających tkanek przepukliny. Po manipulacji pacjent po kilku dniach jest w stanie prowadzić niemal pełne życie.

Obejrzyj wideo: Przepuklina L5 - S1 - jak to naprawić ? (Wrzesień 2019).