Czy terapia manualna jest skuteczna w przepuklinach odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Terapia manualna w medycynie tradycyjnej nie jest uważana za technikę terapeutyczną, ale wiele jej technik stosuje się w rehabilitacji pacjentów z patologią układu mięśniowo-szkieletowego. Ta procedura wydaje się być dla wielu bolesna i niebezpieczna, ale wszystko dlatego, że wiąże się ona z odpryskiwaniem kości. W rzeczywistości są to całkowicie różne koncepcje z różnymi podejściami do leczenia.

Termin terapia manualna można dosłownie przetłumaczyć jako "leczenie rękami". W źródłach medycznych można dostrzec definicję tej procedury, ponieważ nie ma możliwości wpływania na ręce lekarza na organizm człowieka w celu złagodzenia stanu z różnymi patologiami narządów wewnętrznych i układu mięśniowo-szkieletowego.

Obecnie terapia manualna jest powszechna w wielu ośrodkach rehabilitacyjnych i jest oferowana zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce chorób kręgosłupa. Terapeuta manualny może być ratunkiem dla pacjenta z przepukliną międzykręgową, gdy choroba jeszcze się nie rozpoczęła, ale wpływa na jakość życia, któremu towarzyszy stały dyskomfort i ból.

Istota terapii manualnej

Leczenie manualne z przepukliną odcinka lędźwiowego jest konieczne w przypadkach, gdy leki są nieskuteczne. Często występ krążków międzykręgowych jest połączony z innymi patologiami kręgosłupa, a wtedy ta technika również będzie przydatna.

Miękki wpływ na oddzielne miejsca grzbietu stymuluje punkty aktywne biologicznie, które z kolei rozpoczynają procesy przywracania.

Istnieją dwa sposoby wpływania na kręgosłup w patologii dysku - relaks i moc. Pierwszy jest bardziej odpowiedni do odczuwania sztywności, gdy choroba ogranicza ruch, wywołując stały dyskomfort.

Metody wytrzymałościowe są przeciwwskazane u większości pacjentów z przepukliną międzykręgową, ale w rzadkich przypadkach są wyznaczeni do korygowania kręgów, aby powrócić do miejsca anatomicznego.

Cterapia manualna, w tymNie kilka kolejnych etapów:

 1. Masaż. Każda technika obejmująca fizyczne efekty zaczyna się od rozgrzania mięśni, aby przygotować je do dalszych ćwiczeń. Terapeuta manualny wykonuje rozcieranie, masując plecy za pomocą kremów lub aromatycznych olejków.
 2. Pitmowa lub mobilizacja pozycyjna. Drugi etap polega na usunięciu poszczególnych części ciała w określonej pozycji. Terapeuta naprawia chory zespół pleców, stosując wagę lub ciężar samego pacjenta. Jest to konieczne, aby przywrócić elastyczność stawów i wyeliminować sztywność.
 3. Prelaksacja. Scena ma na celu rozluźnienie lędźwi po napięciu.
 4. Pnapięcie. Lekarz wykonuje określone techniki rozciągania mięśni i ściskania więzadeł. Po kilku podejściach prowadzi to do lepszego krążenia i eliminacji skurczów.
 5. Пz lub "akupresura". Ostatni etap relaksacji mięśni.

Celem leczenia jest przywrócenie naturalnej pozycji międzykręgowych dysków i kręgów. Prowadzi to również do zmniejszenia zespołu bólowego, co eliminuje potrzebę leczenia i blokowania.

Jako niezależna metoda, terapia manualna jest bardziej odpowiednia do zapobiegania przemieszczaniu kręgów, ale gdy już występuje przepuklina, leczenie musi być z konieczności złożone. Zaleca się łączenie go z kinezyterapią, osteopatią, akupunkturą i zabiegami fizjoterapeutycznymi.

Przebieg leczenia dobierany jest indywidualnie dla każdego pacjenta.Przed powołaniem terapii konieczne są różne badania i analizy. Może to być MRI, RTG, USG, CT.

Standardowy kurs terapii manualnej z przepuklina dysku zwykle składa się z 5-10 sesji w odstępie 3 dni. Jedna procedura trwa około pół godziny. W okresie rehabilitacji po operacji kurs może trwać od 3 do 6 miesięcy. Skuteczność kursu zależy nie tylko od liczby sesji i technik, ale także od przestrzegania wszystkich zaleceń zalecanych przez terapeutę.

Wskazania i przeciwwskazania

Terapia manualna jest wyznaczona jako pomocnicza technika leczenia przepukliny, gdy stan pacjenta jest satysfakcjonujący. Jest wskazany w przypadku bólu różnego pochodzenia, gdy uszkodzony dysk zaczyna naciskać na otaczające tkanki.

Eta metoda leczenia ma wiele przeciwwskazań:

 • ciężka choroba sercowo-naczyniowa(zakrzepica, niewydolność mięśnia sercowego, cierpiał na atak serca, nadciśnienie);
 • choroby onkologiczneŁącznie z podejrzeniem choroby nowotworowej i przerzutów, leczenie w takim przypadku, to prowokuje proliferacji tkanek patologicznych że już grozi poważny stan z ryzykiem zgonu;
 • zapalnytroskaLevan - nawet niewielkie zmiany są przeciwwskazaniem, ponieważ w czasie manipulacji, ciśnienie w danym obszarze, co powoduje rozprzestrzenianie się stan zapalny otaczających tkanek;
 • infekcja- Podobnie jak w przypadku stanu zapalnego, istnieje ryzyko uszkodzenia zdrowej tkanki na tle przyspieszonego przepływu krwi.

Terapia manualna nie jest wykonywana w czasie ciąży i nie jest przeznaczona dla małych dzieci, z wyjątkiem niektórych technik i technik przydatnych każdemu bez wyjątku.

Terapia manualna jest potencjalnie niebezpieczną metodą leczenia, a błąd lekarza może kosztować zdrowie, a nawet życie. W związku ze wszystkimi zagrożeniami jest on wyznaczany dopiero po dokładnym zrozumieniu natury patologicznego procesu i ogólnego stanu pacjenta.

Techniki oddziaływania na kręgosłup

Metody Manual'nye leczenia nie może pozbyć się tej choroby, ale oni pomogą powrócić kręgów i kości w prawidłowej pozycji, pozbawiając w ten sposób pacjenta z przewlekłym bólem. W tym celu stosuje się kilka podstawowych technik, które są najskuteczniejsze, gdy dysk opada w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

MMetody oddziaływania na kręgosłup z przepukliną w odcinku lędźwiowym kręgosłupa:

 1. MBruttoenergiatycznie. Metody zwracania kręgów do miejsca anatomicznego. Stosowana jest technika relaksacji, mobilizacji, masażu. Jest to technika stosunkowo miękka, wyklucza ostre i dynamiczne ruchy.
 2. Manipulating. Metody zwracania położenia kręgów względem osi. Zawiera szybkie, ostre, precyzyjne ruchy, stukanie, szarpanie. Jest to technika agresywna, często kończy się dla pacjenta z bolesnymi wrażeniami.
 3. PElaxation (postisometryczny). Metody eliminacji kompleksu objawowego. Używane są ruchy, które promują resorpcję krwiaków, eliminację obrzęków i bólu. Często jest łączony z innymi technikami i służy jako ostatni etap sesji.
 4. DoRaniosacral osteopatia. Techniki do złożonego oddziaływania na cały kręgosłup. Jest to najbezpieczniejszy sposób przywrócenia funkcji działu opieki nad pacjentem przy minimalnym ryzyku.
 5. Muskularny-finalna wersja. Techniki powrotu elastyczności do kręgosłupa. Terapeuta wykonuje miękkie ruchy, które nie powodują dyskomfortu.Taka technika jest dostępna dla wszystkich pacjentów w każdym wieku.

Skuteczność terapii z przepukliną

Technika manualna nie leczy, pomaga organizmowi samodzielnie walczyć ze zmianami patologicznymi, aktywując siły rezerwy i zdolność do samonaprawy. Po pierwszej sesji pacjent może czuć się lekko, ponieważ różne techniki prowadzą do zwiększenia przestrzeni między kręgami, a techniki masażu poprawiają procesy metaboliczne.

Zabieg pomaga usunąć stagnację procesów i normalizuje przepływ krwi do narządów miednicy, które są znacząco zmienione przez patologię kręgosłupa lędźwiowego.

ПPo terapii manualnej odnotowano następujące ulepszenia:

 • zespół bólowy jest zmniejszony lub całkowicie wyeliminowany, co będzie zależało od mechanizmu jego rozwoju w konkretnym przypadku;
 • wzmacnia naturalny, mięśniowy gorset kręgosłupa, koryguje postawę;
 • przepuklina zmniejsza się;
 • kręgosłup jest wypoziomowany;
 • obrzęk tkanek zostaje usunięty, skurcz mięśni znika;
 • poprawia odżywianie chorego kręgu i dysku;
 • proces naprawy uszkodzonych struktur jest aktywowany.

Komplikacje

Ryzyko komplikacji jest zawsze, a szczególnie dotyczy to technik impulsowych o ostrych ruchach. Podczas sesji nie wyklucza się złamań żeber i procesów kręgów, pęknięć mięśni i więzadeł, a nawet rozwoju udaru niedokrwiennego. Nieprawidłowo dobrana technika może spowodować zablokowanie kręgosłupa i przemieszczenie kręgów.

Jeszcze bardziej złożonym skutkiem będzie naruszenie przepukliny dysku.

Terapia manualna nie jest najłagodniejszą metodą leczenia, ale w przeciwieństwie do leków jej działanie jest bezpośrednio związane z przyczyną choroby, odpowiednio, skuteczność jest kilkakrotnie wyższa.

Obejrzyj wideo: Przepuklina L5 - S1 - jak to naprawić ? (Listopad 2019).

Loading...