Reguły żywieniowe dla przepukliny kręgosłupa

Odżywianie w przepuklinach międzykręgowych jest ważnym etapem przywracania uszkodzonej tarczy i uzdrawiania osłabionego ciała. Wybór racji opiera się na zapotrzebowaniu na różne substancje, których deficyt może stać się czynnikiem pogłębiającym patologię i wiązaniem innych zaburzeń ze strony przewodu żołądkowo-jelitowego, NS i innych systemów.

Niezbędna jest łagodna dieta z przepukliną kręgosłupa i pozbycie się nadwagi, która nie jest ostatnim miejscem wśród przyczyn powstawania patologii kręgosłupa. W przypadku jakichkolwiek problemów z tkanką kostną i chrzęstną organizm musi zrównoważyć równowagę witamin i pierwiastków śladowych, ponieważ ich niedobór zmniejsza skuteczność stosowanych terapii.

Prawidłowe odżywianie z przepuklinami kręgosłupa jest obietnicą dobrego samopoczucia i obowiązkową miarą zapobiegania powikłaniom. Zgodność z zalecaną przez lekarza dietą zapewnia stabilny powrót do zdrowia, podobnie jak w okresie pooperacyjnym.

Znaczenie prawidłowego odżywiania w przepuklinie

W przypadku przepuklin międzykręgowych, które są częściej diagnozowane w kręgosłupie lędźwiowym, odżywianie struktur kręgosłupa, które tworzą kręgi i krążki międzykręgowe, jest zakłócone.Patologiczny proces pozbawia tkankę ważnych elementów, które zapewniają elastyczność, mobilność i samoleczenie. Wynika to z fizjologicznego starzenia się organizmu.

Staranny dobór żywności w patologii kręgosłupa normalizuje dostarczanie składników odżywczych do chorych tkanek, a to już będzie kluczem do skutecznego leczenia zachowawczego.

Przepuklina kręgosłupa to zniszczenie dysku z jego wyjściem poza kręgosłup. Proces ten prowadzi do ściskania otaczających tkanek, zakleszczonych korzeni nerwowych i włókien, co daje silny zespół bólowy. Główną przyczyną patologii są procesy degeneracyjno-dystroficzne, które rozpoczynają się zaburzeniem żywienia chrząstki. Czynnikiem prowokującym często staje się szkodliwa dieta, stosowanie żywności, która jest nie tylko bezużyteczna dla organizmu, ale także szkodzi.

Złe odżywianie z przepukliną kręgosłupa to taka, która nie zapewnia dopływu wszystkich niezbędnych mikroelementów i witamin.

Innym ważnym czynnikiem w wyglądzie i powikłaniu przepukliny dysku jest nadwaga. Dieta przepukliny kręgowej powinna promować jej normalizację,ponieważ zmniejszy to jednocześnie obciążenie chorej części pleców i pomoże wzmocnić tkankę mięśniową, która została zastąpiona tłuszczem.

O mnieogólne zasady żywienia w patologii krążka międzykręgowego:

 1. Nie przejedzaj. Ważne jest, aby stale monitorować wagę, a wielu chirurgów zaleca stosowanie ścisłej diety przed utratą wagi, ponieważ wpłynie to na stan w okresie pooperacyjnym. Otyłość nie będzie promować normalnej rehabilitacji, ale w tym przypadku powikłań, zjawisko to jest częste.
 2. Dow małych porcjach, ale co najmniej 5 razy dziennie. Jedna porcja jedzenia nie powinna być większa niż 250 mg, co wystarczy do zaspokojenia głodu i spożycia odpowiedniej ilości substancji w organizmie. Zaleca się jeść co 3-4 godziny, ale bez szybkich przekąsek. Kolacja powinna być 2-3 godziny przed snem, ale w przypadku silnego głodu można go ugasić lekkimi produktami mlecznymi i warzywami.
 3. Odrzuć od szkodliwych, ale ulubionych potrawstopniowo. Wszelkie ścisłe ograniczenia będą stanowić stres dla organizmu, a to niekorzystnie wpływa na zdrowie fizyczne. Do nowego schematu diety należy podchodzić stopniowo, z wyjątkiem diety po operacji.I że w jednej chwili nie do zerwania, lepiej czasem pozwolić sobie na trochę słodyczy i tłuszczu, ale nie zapominajcie, że wszystko powinno być w umiarkowaniu.

Dieta z przepukliną międzykręgową jest potrzebna, aby poprawić zdrowie i usunąć czynnik ryzyka nadwagi.

Rygorystyczne ograniczenia, wręcz przeciwnie, wpłyną negatywnie na skuteczność złożonej terapii. Dobry stan zdrowia i harmonii w żaden sposób nie łączy się z ciągłymi stresującymi sytuacjami.

Witaminy dla kręgosłupa

ПNoszenie powinno normalizować równowagę niezbędne dlakręgosłup witaminy:

1. Witamina A.

Zapewnia normalne procesy regeneracyjne, uczestniczy w naprawie tkanek. W dużych ilościach znajduje się w żywności, takiej jak ryby, jaja, wątroba.

2.Vitamin D.

Pobudza wzrost tkanki kostnej. Jest dobrze wchłaniany z jednoczesnym przyjmowaniem do organizmu wapnia. Witamina D nie ma bezpośredniego wpływu na strukturę kości, ale promuje wzrost tkanki i normalizuje ukrwienie. Można go uzyskać za pomocą mleka, jaj, masła, oleju rybnego.

3. Witaminy C i E.

Są to naturalne przeciwutleniacze, neutralizują negatywny wpływ stresujących sytuacji. Witaminy C i E pomagają zwalczać procesy zapalne.Nie gromadzą się w ciele, więc muszą być spożywane codziennie. Witaminy te są bogate w zielone warzywa, owoce, owoce cytrusowe, jagody.

4. Witaminy z grupy B.

Przy przepuklinie krążka obserwuje się objawy neurologiczne, ból jest zaburzony z powodu ściśnięcia korzeni nerwowych. Witaminy z grupy B mają pozytywny wpływ na układ nerwowy, łagodząc ból. Substancje te można uzyskać z takimi produktami, jak mózg, wątroba, serce, ryby, pomarańcze, kukurydza, jęczmień. Inny lekarz może zalecić złożone preparaty witaminowe - pirydoksynę i tiaminę.

Elementy śledzenia

DDo wzmocnienia uszkodzonych tkanek kręgosłupa potrzebne są następujące pierwiastki śladowe:

1. Fosfor.

Ten mikroelement bierze udział w tworzeniu tkanki kostnej i bez wystarczającej ilości ten proces jest niemożliwy. Możesz otrzymać fosfor z rybami, soją, kapustą, serem, otrębami.

2.Marganets.

Substancja normalizuje odżywianie na poziomie komórkowym. Możesz uzupełnić równowagę za pomocą fasoli, selera, cebuli, ziemniaków, kapusty morskiej, orzechów włoskich.

3. Magnez i wapń.

Substancje te w dużej mierze determinują stan tkanki kostnej, odpowiedzialnej za jej siłę.Uzyskać wapń i magnez mogą być wraz z wątrobą, owoce morza, mleko, banany, winogrona, nasiona słonecznika, suszone owoce.

Pozbycie się nadwagi

Dietę z przepukliną międzykręgową wybiera się biorąc pod uwagę szkodliwy wpływ nadwagi na kręgosłup. Kiedy są dodatkowe funty, to zawsze pogorszy i tak poważny stan. Całe urządzenie nośne odbiera duże obciążenia, a sam kręgosłup cierpi z powodu zwiększonego nacisku na dyski i kręgi. Im wyższe obciążenie, tym silniejsza kompresja.

Nadwaga wpływa również na stan tkanki chrzęstnej, przyspieszając jej zużycie. Tkanka tłuszczowa zastępuje mięśnie, a to już wpływa na utrzymanie kręgosłupa. Kiedy nie ma silnego gorsetu mięśniowego, struktury międzykręgowe są jeszcze bardziej zestresowane, pojawia się skrzywienie, zmniejsza się przestrzeń między kręgami.

Aby skutecznie leczyć przepuklinę, musisz schudnąć. W tym celu zrobi to dieta i umiarkowane ćwiczenia, które zapewniają terapeutyczną gimnastykę.

Odżywianie w celu wzmocnienia chrząstki

Niszczenie chrząstki międzykręgowej z przepukliną może zostać zawieszone,następujące zalecenia w żywieniu. Są one istotne zarówno w okresie leczenia zachowawczego, jak i po leczeniu chirurgicznym.

DAby przywrócić tkankę chrzęstną, ważne są następujące zasady żywieniowe:

 • zniszczona chrząstka będzie zwykle pokryta bliznami z wystarczającą dawką do ciałabiałkodzienne zapotrzebowanie wynosi około 70-110 g, ale konsumpcja jest ważna w dystrybucji na śniadanie, lunch i kolację, co zapewni ciągły proces regeneracji;
 • trzeba dużo jeśćpłynyw celu utrzymania całkowitego bilansu wodnego i zawartości wody w chorej chrząstce zalecany jest dzień do wypicia co najmniej 1,5 litra;
 • do normalnego odzyskiwania chrząstki są potrzebneglikozoaminoglikany, które można uzyskać z żywności pochodzenia zwierzęcego, ponieważ wegetarianizm nie będzie sprzyjał wyleczeniu, ale zbyt duża ilość pożywienia jest niepożądana.

Ogólne ograniczenia i zalecenia - dieta oparta jest patologią krążka międzykręgowego, ale jak jeść z maksymalną korzyścią dla zdrowia kręgosłupa, można wyjaśnić tylko przez lekarza po wszechstronnym zbadaniu ciała.

W każdym przypadku będą inne zalecenia, ponieważ w okresie leczenia trzeba wpływać na czynnik sprawczy, a jest ich wiele.Jeśli pacjent jest karmiony jednym reżimem przed i po operacji, nie jest to całkowicie prawdziwe, ponieważ potrzeby organizmu w różnych okresach leczenia będą różne.

Przydatne i szkodliwe produkty

EIstnieje lista szkodliwych produktów wspólnych dla wszystkich pacjentów z przepukliną dysku:

 • sól, cukier;
 • przyprawy, słodycze;
 • smażone, wędzone;
 • tłuste i pikantne potrawy;
 • pomidory, białe ryzyko;
 • alkohol, kawa, napoje energetyczne, mocna herbata;
 • produkty mięsne ze środkami konserwującymi i barwnikami;
 • lody, słodkie napoje gazowane.

Пz przepuklinami z przepuklinami do diety będzie:

 • wywary ziołowe, napary z rumianku, krwawnik pospolity;
 • soki warzywne;
 • miód z rzodkiewką;
 • mleko sezamowe.

ПMenu diety na dzień:

 1. Pierwsze śniadanie - Gotowane jajo z kurczaka na twardo, kakao lub słaba herbata.
 2. Wśniadanie - niskotłuszczowy twaróg lub płatki owsiane.
 3. O mniezło- niskotłuszczowa zupa jarzynowa.
 4. Пoldnik- gotowane ziemniaki lub kasza gryczana.
 5. Miejgin- gotowane warzywa.

Ostatni posiłek powinien być nie później niż 20:00, ale to zależy od reżimu dnia. Między posiłkami powinieneś pić dużo czystej wody, ale nie rób tego sam podczas jedzenia. Podczas tworzenia menu należy skupić się na cechach ciała. Jeśli rano nie ma apetytu, nie zmuszaj się do zjedzenia śniadania, ale całkowite pozbycie się pożywienia również jest złe.W takim przypadku można pić słodką herbatę lub dwie szklanki ciepłej wody, co przyczyni się do pojawienia apetytu.

Obejrzyj wideo: Niedokwaśność żołądka (Jedna przyczyna... wiele objawów) (Listopad 2019).

Loading...