Zachowawcze i chirurgiczne metody leczenia przepuklin

Wiele osób cierpiących na różne problemy z kręgosłupem zadawane jest naturalnej kwestii, czy możliwe jest wyleczenie przepukliny? To powoli rozwoju choroby poważnie wystarczy, aby z biegiem czasu, gdy opuścił wynik nieleczoną w unieruchomienie osoby, jego niepełnosprawności.

Jak leczyć dzisiaj przepuklinę, jakie metody są najbardziej odpowiednie i skuteczne?

Czym jest ta choroba?

Większość ludzi raczej niewyraźnie wyobraża sobie urządzenie kręgosłupa. Każdy wie, że kręgosłup składa się z kręgów, które tworzą specjalny kanał kręgowy, w którym działają nerwy. Ale bardzo niewielu ludzi rozumie, że do normalnej pracy kręgosłupa pomiędzy jego elementami potrzebne są jakieś amortyzatory, które zmniejszą obciążenie. Dzięki nim możesz zmniejszyć zużycie kręgów.

Te elementy to dyski międzykręgowe. Są one rozmieszczone wyjątkowo prosto: włóknisty pierścień, który ma bardziej sztywną strukturę, ogranicza bardziej miękki rdzeń włóknisty.

Co w końcu jest przepukliną i dlaczego zna urządzenie kręgosłupa, aby zrozumieć zasady jego powstawania?

Przepuklinowy występ jest wyjściem jądra z tkanki tłuszczowej poza obręb pierścienia włóknistego. Może się tak zdarzyć z różnych powodów, w tym stylu życia, predyspozycji genetycznych i wielu innych czynników.

Przepuklinę można wycisnąć na obie strony, pojawiając się zarówno w przedniej części kręgosłupa, jak i bliżej kanału kręgowego. Właśnie bliskość defektu do kanału kręgowego prowadzi w większości przypadków do pojawienia się wszystkich objawów patologicznych.

Jakie są objawy przepukliny

Przed pytaniem o to, jak leczyć przepuklinę, konieczne jest prawidłowe zdiagnozowanie. I do tego pacjent musi sobie wyobrazić, z jakimi objawami powinien zwrócić się o pomoc do lekarza.

Przede wszystkim należy pamiętać, że symptomatologia choroby jest bardzo ściśle związana z lokalizacją wady. Oznacza to, że dolegliwości pacjenta ze zmianą odcinka szyjnego kręgosłupa będą znacząco różnić się od dolegliwości u pacjenta ze zmianą odcinka lędźwiowego.

Jeśli choroba dotyczy obszaru szyi, najprawdopodobniej pacjent będzie skarżył się na zawroty głowy, bóle głowy, drętwienie kończyny górnej od strony, w której powstał defekt.Przy uszkodzeniach talii skargi mogą wpływać na pracę narządów wewnętrznych znajdujących się w miednicy małej lub funkcjonalność kończyn dolnych. Oczywiście, kręgosłupa piersiowego, sakralne mogą również cierpią z powodu choroby.

Podejrzenie, że już utworzona przepuklina jest możliwa, koncentrując się na następujących objawach:

  • pacjent przyjmuje tak zwaną postawę przymusową, która zwykle nie jest typowa dla osoby zdrowej, ale łagodzi cierpienie z wyraźną wadą;
  • możemy zauważyć znaczną sztywność ruchów, którą łatwo wyjaśnić, ponieważ nerwy rdzeniowe są uciskane, co sprawia, że ​​osoba odczuwa ból, który działa jak ogranicznik ruchliwości;
  • osoba z już ukształtowaną patologią będzie zgłaszać skargi na skurcze mięśni po jednej stronie lub, jeśli wada jest silnie zaznaczona, po obu stronach.

Wielu lekarzy uważa, że ​​przepuklina w okolicy lędźwiowej stanowi największe niebezpieczeństwo.

Zostało to wyjaśnione po prostu: jeśli symptomy są ignorowane przez długi czas, pacjent prędzej czy później stanie przed faktem, że jego własne kończyny dolne są mu odmówione.Wynik jest przewidywalny: utrata mobilności i niepełnosprawności.

Podejścia do leczenia

Obecnie w leczeniu przepukliny stosuje się wiele różnych metod. Lekarze są pewni, że możliwe jest osiągnięcie zauważalnych efektów w terapii tylko wtedy, gdy złożona terapia jest właściwie dobrana.

Złożoność leczenia - podstawowa zasada obowiązująca wszystkich lekarzy, którzy mają do czynienia z wada krążków międzykręgowych.

Przede wszystkim zasady leczenia przepuklin opierają się na zastosowaniu leczenia zachowawczego. Chociaż choroba jest lekceważona, lekarze będą próbować pomóc, nie wysyłając osoby pod nóż chirurga. Takie podejście wynika z faktu, że każda operacja zawsze niesie ze sobą ryzyko powikłań, a zadaniem lekarza, aby wybrać metodę leczenia połączyć minimalne skutki uboczne i maksymalną wydajność.

Obecnie można stosować różne metody leczenia przepuklin. Niektórzy lekarze zalecają stosowanie leków w połączeniu ze stresem ćwiczeń, ktoś doradza masażu i ludowych metod.Jednak jak pokazuje praktyka, znaczące efekty można osiągnąć tylko wtedy, gdy umiejętnie połączą wszystkie znane techniki.

Naturalnie konieczne jest rzetelne "nie" dla samoleczenia. Tylko lekarz może wybrać optymalny zestaw metod, w oparciu o indywidualne cechy pacjenta.

Wybór leków

Jak mogę pozbyć się przepukliny kręgosłupa, stosując tylko różne leki? Większość pacjentów uważa, że ​​istnieje jedna uniwersalna pigułka, która natychmiast rozwiąże wszystkie ich problemy, ale ta opinia jest daleka od prawdy.

Osoba będzie musiała przyjmować leki związane z co najmniej trzema kierunkami:

Terapia etiotropowa.

Przepuklinę leczy się, wybierając leki, które mogą działać bezpośrednio na przyczynę choroby. Wybór odpowiednich narzędzi nie jest tak prosty. Najczęściej terapia etiotropowa obejmuje NLPZ i chondroprotektory.

NLPZ to szeroka grupa leków, które pozwalają pozbyć się aktywnego procesu zapalnego, aby wyeliminować miejscowy obrzęk tkanek. Chondroprotury pełnią inną rolę, zapewniając ochronę tkanek chrzęstnych, poprawiając podaż witamin i niezbędnych minerałów.

Terapia eti-tropowa jest czasami określana jako homeopatia, ale jest to zasadniczo błędne.Homeopatia nie ma dowodów na jej skuteczność, a zatem właściwsze jest przypisać ją do dodatkowych metod terapii.

Objawowe leczenie.

Leczenie objawowe ma na celu wyeliminowanie głównych objawów choroby i poprawę ogólnego stanu pacjenta. W większości przypadków leki z tej grupy nie walczą bezpośrednio z przyczyną choroby, ale skutecznie pomagają wyeliminować podstawowe objawy.

Najczęściej leki objawowe obejmują leki zwiotczające mięśnie i leki przeciwbólowe. Zadaniem środków zwiotczających jest eliminacja skurczy mięśni, dzięki czemu pacjent może skarżyć się na ból. Eliminacja skurczu również częściowo łagodzi obciążenie kręgosłupa, łagodząc stan pacjenta. Środki przeciwbólowe łagodzą ból, blokując przenoszenie impulsów z włókien nerwowych do mózgu.

Terapia patogenetyczna.

Terapia patogenetyczna zapewnia pacjentowi lekarstwo, jeśli w tle początkowo nieskomplikowanej przepukliny pojawiają się jakiekolwiek komplikacje. Jego działanie ma na celu przerwanie mechanizmów patogenetycznych.W tym celu stosuje się glukokortykosteroidy, pochodne metyloksantyny i enzymy hydrolityczne.

Glukokortykosteroidy są w stanie zatrzymać proces zapalny. Od NLPZ charakteryzują się szybszym efektem i dłuższym czasem działania. Pochodne metyloksantyny zapewniają poprawę miejscowego krążenia, stymulują procesy regeneracyjne. Enzymy pomagają zapobiegać miejscowej stagnacji krwi, nie pozwalają na tworzenie się skrzepów krwi.

W leczeniu niepowikłanych przepuklin pacjentowi można podawać różne leki ze wszystkich grup. Istnieje możliwość zmiany taktyki i leków w przypadku, gdy nie będzie możliwe uzyskanie widocznego efektu w określonym czasie.

Terapia uzupełniająca

Terapia uzupełniająca jest często warunkiem wstępnym do odzyskania zdrowia. Większość ludzi uważa, że ​​gimnastyka terapeutyczna jest jedyną metodą dodatkowego leczenia, ale opinia ta jest zasadniczo błędna.

Gimnastyka jest przepisywana pacjentom po zatrzymaniu głównego zespołu bólowego. Ta metoda jest szczególnie ważna, jeśli konieczne jest leczenie przepukliny podczas ciąży, gdy spożycie wielu leków jest ograniczone. Wbrew powszechnemu przekonaniu, pierwsze sesje powinny być pod nadzorem lekarza. Jest to konieczne, aby prawidłowo wybrać optymalny zestaw ćwiczeń i zapobiec przeciążeniu niedawno odzyskanego kręgosłupa z powodu choroby.

Hirudotherapy

Dzisiaj wypukliny przepuklinowe są nadal skutecznie leczone za pomocą starej metody, takiej jak hirudotherapy. Podejście to rozumiane jest jako używanie pijawek. Faktem jest, że w ślinie tych stworzeń znajduje się specjalny enzym, który pomaga zwiększyć płyn krwi i zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi.

Jest całkiem naturalne, że dzięki rozcieńczeniu krwi jej płynność poprawia się, porusza się szybciej przez naczynia, co znacznie poprawia procesy regeneracyjne w organizmie.

Pijawki są nakładane na obszar lokalizacji przepukliny, gdzie są w stanie skutecznie poprawić przepływ krwi i pobudzić procesy gojenia. Naturalnie technika ta jest skuteczna tylko w początkowych stadiach choroby, ale gdy patologia jest zaniedbywana, nic nie stoi na przeszkodzie, aby była ona wykorzystywana jako dodatkowy środek przyspieszający proces gojenia. W niektórych przypadkach zaleca się hirudoterapię nawet po zabiegu.

Masaż

Masaż - niezbędnym Sposób leczenia przepukliny kręgosłupa, bez których odpowiednie leczenie jest do pomyślenia. Nic dziwnego, że pacjentom przepisuje się obowiązkowe sesje masażu, tak szybko, jak to możliwe, w celu powstrzymania ostrych procesów.

Dzięki efektowi masażu można rozluźnić struktury mięśniowe dotknięte skurczem, poprawić przepływ krwi i stymulować procesy regeneracji. Jednak, jak zauważa wielu lekarzy, wybór masażysty musi być traktowany z najwyższą starannością.

Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli specjalista zostanie wybrany nieprawidłowo lub próbował zaoszczędzić na nim pieniądze, leczenie może w końcu przynieść więcej szkody niż pożytku. Nie należy też zapominać, że możliwe jest wyleczenie przepukliny jedynie za pomocą złożonego działania kilku różnych technik. Jeśli polegasz tylko na masażu, trudno osiągnąć znaczący efekt, a cenny czas zostanie utracony.

Masaż jest dobrym sposobem nie tylko na leczenie przepukliny, ale także na zapobieganie. Ta metoda służy do szybszego powrotu do zdrowia po przeprowadzeniu chirurgicznego leczenia przepuklin.

Refleksoterapia

Refleksologia to szeroka koncepcja, która obejmuje wiele różnych technik. Najważniejszym zadaniem takiego leczenia jest pobudzenie miejscowego krążenia krwi i procesów metabolicznych, które poprawią regenerację i sprzyjają resorpcji przepuklinowej wypukłości.

Do refleksoterapii należą:

  • niektóre rodzaje masażu;
  • akupunktura;
  • terapia manualna.

Refleksoterapię powinien prowadzić wyłącznie doświadczony specjalista. Faktem jest, że jeśli zaufasz sobie w ręce laika, on, poprzez niewiedzę lub niedoświadczenie, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku dla już chorego organizmu.

Podobnie jak masaż, refleksologia nie jest pełnoprawnym leczeniem, które może działać jak panaceum. Ta metoda jest odpowiednia tylko jako dodatkowa technika w przypadku konieczności utrzymania osłabionego kręgosłupa i wpłynięcia na ogólne procesy odzyskiwania w organizmie.

Popularne techniki

Wiele osób zmienia chirurgiczne leczenie przepuklin, próbując leczyć za pomocą technik terapii ludowej. Aby to zrobić, ktoś używa różnych naparów i wywarów wewnątrz, a ktoś robi płyny i okłady w strefie tworzenia defektów.

Aby pozbyć się przepukliny, możesz użyć następujących przepisów ludowych:

  • Napar z tymianku, który stosuje się doustnie w ilości od 1/3 kubka trzy razy dziennie (co razem jest zalecany do parzenia świeżego wsadu i przesunąć go przez co najmniej 10 minut);
  • pijanych wybrzuszenia może wypełnić ilość łyżką wrzącej wody i wlewów w ciągu kilku godzin, a następnie jedną łyżkę trzy razy dziennie pompy;
  • na jedną godzinę, może być stosowana do kompresji strefy powstawanie wad, składające się z ziemniaków, startych chrzanu i miodu (zawija polietylen musi kompresji i zawinąć w ciepłym tkanki, to wciąż leży co najmniej 1 Chasa zalecanym na brzuch);
  • w leczeniu doskonałych tłuszczów z miodem i mumiami, które mogą być używane podczas sesji masażu.

Chirurgiczne leczenie przepuklin w okresie rekonwalescencji można uzupełnić różnymi metodami ludowymi.

To prawda, ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że niektóre składniki składające się na krajowe przepisy są silnymi alergenami. Aby uniknąć negatywnej reakcji organizmu, zaleca się porzucić stosowanie przepisów, które obejmują składniki, na które dana osoba ma alergię.

Konieczność działania

Ostatnim podejściem do terapii jest chirurgiczne leczenie przepukliny. Wcześniej stosowano raczej skomplikowane formy przepukliny, niebezpieczne dla pacjenta, ze względu na wysokie prawdopodobieństwo nieprawidłowego działania. Jednak od tego czasu nastąpiła istotna zmiana w zasadach chirurgicznego leczenia przepuklin.

Dzisiaj lekarze próbują zastosować najmniej inwazyjną operację.

Zasady leczenia chirurgicznego są tak proste, jak nigdy dotąd: operacja powinna łączyć minimalną interwencję z maksymalnym rezultatem. Przykładem przestrzegania tych zasad jest na przykład leczenie laserem przepuklinowym. Dzięki niemu możliwe jest, poprzez minimalizację urazu pacjenta, wyeliminowanie wysunięcia, a wraz z nim negatywne objawy choroby.

Otwarta technika naprawy przepukliny, której tak wiele osób się boi, jest dziś praktycznie nieużywana. Jego stosowanie jest istotne tylko wtedy, gdy przepuklina jest duża, to znaczy choroba jest bardzo zaniedbana ze względu na to, że pacjent przez długi czas nie konsultował się z lekarzem.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie wystarczy tylko operować występem, ale konieczne jest podjęcie działań zapobiegawczych w celu zapobieżenia nawrotowi choroby. Bez zapobiegania wszelkie leczenie może okazać się całkowicie bezużyteczne.

Przepuklina kręgosłupa jest poważną chorobą, która wymaga od pacjentów maksymalizacji ich zdrowia. W leczeniu tej patologii stosowane są podejścia kompleksowe, ponieważ okazały się one najbardziej skuteczne. Dzięki nowoczesnemu podejściu do specjalistów i starannej realizacji zaleceń pacjenci będą mogli uniknąć operacji, unikając jedynie leczenia zachowawczego.

Obejrzyj wideo: Nowoczesna terapia choroby dyskowej - zabiegi regenerujące i suplementujące (Luty 2020).

Loading...