Nieoperacyjne leczenie przepukliny szyjnej

Leczenie przepukliny odcinka szyjnego kręgosłupa bez operacji polega na przyjmowaniu leków objawowych i wykonywaniu zabiegów mających na celu wyeliminowanie zespołu bólowego i zmniejszenie wypukłości. Zadaniem lekarza prowadzącego będzie kierowanie pacjenta na zmiany stylu życia w celu wyeliminowania czynników ryzyka, które wpływają na nasilenie procesu patologicznego na co dzień. Pacjent, aby wyleczyć przepuklinę odcinka szyjnego kręgosłupa, musi przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza i przestrzegać zaleceń, ale jednocześnie pamiętać, że specjalista może się mylić.

Wybór taktyki terapeutycznej jest skomplikowanym procesem, którym powinien zarządzać nie jeden lekarz, ale cały zespół neurologów, kręgowców i chirurgów.

Leczenie przepukliny międzykręgowej odcinka szyjnego powinno być wykonane z uwzględnieniem obrazu radiologicznego i klinicznego choroby. Przed wyznaczeniem kursu pacjentowi przydzielono szereg środków diagnostycznych, głównie badania rentgenowskie, a także MRI i CT kręgosłupa.

Zasady leczenia niechirurgicznego

Rozwój przepukliny kręgosłupa następuje etapami. Po pierwsze, struktury kręgosłupa cierpią na brakskładniki odżywcze. Naruszenie dyfuzji prowadzi do zmian degeneracyjno-dystroficznych, to znaczy do pojawienia się wypukłości. Następnie diagnozuje się osteochondroza. Choroba ta może być nadal zawieszona, jeśli jesteś zaangażowany w wzmacnianie mięśni pleców i eliminujesz czynniki ryzyka w postaci wysokiego stresu, hipodynamii i uporczywego stresu.

Ogólna poprawa zdrowia organizmu, terapia ruchowa, prawidłowe odżywianie - wszystko to pozwala usunąć kompleks symptomatyczny i zatrzymać proces patologiczny, nawet bez stosowania leków i technik sprzętowych.

Jeśli leczenie nie jest dostępne, proces patologiczny zostaje zaostrzony, dysk przestaje wytrzymywać normalne obciążenia, a ich wzrost może już powodować pojawienie się przepukliny kręgosłupa. Usunięcie wysunięcia włóknistego pierścienia i miazgi bez interwencji chirurgicznej jest trudne, ale we wczesnym stadium choroby podejmowane są próby zmniejszenia patologii międzykręgowej. Można to osiągnąć za pomocą technik minimalnie inwazyjnych w postaci napromieniowania laserem i waporyzacji.

Jeśli wziąć pod uwagę wyłącznie konserwatywne warianty terapii, pomagają one lub pomagają radzić sobie tylko z oznakami i zatrzymać chorobę, ale nie czyścić ani nie usuwać wady chrząstki.

Aby zrozumieć, w jaki sposób pozbyć się patologii kręgosłupa szyjnego w domu, należy skonsultować się z kilkoma specjalistami, w tym neurolog, vertebrologist i chirurga. Te lekarze po przestudiowaniu zdjęć i analiz zadecyduje, czy można pozbyć się bez operacji przepukliny lub czas do zaplanowania operacji.

Jak leczyć przepuklinę odcinka szyjnego kręgosłupa bez radykalnego usunięcia:

 1. Leki przepuklinowe - niesteroidowe leki przeciwzapalne, zwiotczające mięśnie, środki przeciwbólowe, kompleksy witaminowe, chondroprotektory.
 2. Terapia manualna - miękkie techniki korygowania kręgów i eliminowania skurczy mięśni.
 3. Masaż - techniki terapeutyczne i profilaktyczne przyczyniają się do znieczulenia, poprawy przepływu krwi, eliminacji sztywności, ogólnego odprężenia.
 4. Noszenie bandaża - zmniejszenie obciążenia chorej części kręgosłupa, zmniejszenie bolesnych odczuć poprzez ograniczenie mobilności.
 5. Zgodność z dietą - przywrócić równowagę niezbędnych witamin i pierwiastków śladowych, których brak wywołuje zniszczenie chrzęstnej tkanki kostnej.
 6. Leczenie przepukliny odcinka szyjnego kręgosłupa środkami ludowymi - okłady, nalewki i wywary do podawania doustnego, maści na bazie ziół leczniczych.

Wczesne leczenie bez operacji ma korzystny rokowanie, a lekarze robią wszystko, co możliwe, aby wyeliminować potrzebę radykalnego usunięcia dysku, ponieważ każda ingerencja narusza struktury kręgosłupa, który ma konsekwencje, aż do niepełnosprawności. Wybrzuszenia płyty - stan niebezpieczny, ale jeśli się środki zapobiegawcze, można uniknąć większości z możliwych powikłań.

Większość przepuklina w odcinku szyjnym kręgosłupa i jego leczenie środków ludowej są niekompatybilne. Choroba ta ma bezwzględne wskazania do operacji, której w żadnym przypadku nie można zignorować.

Ludowa i urządzenia medyczne są uznawane za na wczesnych etapach procesu patologicznego gdy występ nie osiągnie 9 mm. Operacja jest koniecznie przepisywana i sekwestrowana, ponieważ wtedy istnieje ryzyko uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Metody konserwatywne

Podstawowe zabiegi fizykoterapeutyczne przepukliny kręgosłupa szyjnego:

 1. Zastosowanie parafiny. Część szyjkową ogrzewa się, nakładając parafinę. Temperatura ciała wzrasta o 2 stopnie. Podczas zabiegu powstaje efekt sauny, który wywołuje wydalanie toksycznych substancji przez otwarte pory.
 2. Elektrostymulacja. Istnieje stymulacja nerwów za pomocą prądu elektrycznego. Zabieg ten ma na celu przywrócenie uszkodzonych tkanek i poprawę przewodnictwa nerwów.
 3. Fonoforeza. Zakłada wprowadzenie leków bezpośrednio do ogniska patologicznego przez skórę za pomocą ultradźwięków.
 4. Elektroforeza. Podobnie jak w przypadku fonoforezy, tylko dostarczanie leków odbywa się za pomocą prądu elektrycznego.

Skuteczne nietradycyjne metody na przepuklinę międzykręgową:

 1. Akupunktura. Jest przepisywany przez długi przebieg, a przy każdej sesji procedura jest wykonywana przez pacjenta bardziej boleśnie, co tłumaczy się zwiększoną wrażliwością nerwów. Technika ta obiecuje dobry wynik oddzielnej kategorii pacjentów, głównie młodych ludzi z małymi przepuklinami.
 2. Hirudotherapy. Zastosowanie pijawek lekarskich na szyi będzie skuteczne w początkowej fazie choroby.Ta procedura jest przydatna do poprawy lokalnego krążenia krwi. Ponadto, pijawki uwalniają określone substancje, które przyczyniają się do poprawy przepływu krwi i eliminacji toksycznych substancji.
 3. Joga. Asany będą przydatne w okresie pooperacyjnym, aby rozluźnić ciało i wzmocnić mięśnie grzbietu. Ale nawet przed operacją niektóre pozycje jogi są dopuszczalne do wykonania, ale tylko pod nadzorem specjalisty.
 4. Terapia manualna. Sesje są wyznaczane z towarzyszącym przemieszczeniem kręgów, gdy występuje deformacja kręgosłupa lub skrzywienie. Joga zwiększa elastyczność stawów, poprawia mikrokrążenie, spowalnia starzenie się tkanki kostnej i chrzęstnej.

Środki ludowe

Przepuklina odcinka szyjnego kręgosłupa prowadzi do współistniejących problemów z narządami wewnętrznymi. Lokalizacja patologicznego ogniska wpływa na krążenie krwi w mózgu, funkcje oddechowe i wrażliwość kończyn górnych. Przepuklina międzykręgowa może powodować niedowład i paraliż, dlatego eksperymenty ze środkami ludowymi są surowo zabronione. Jeśli zapytasz doświadczonego lekarza, czy możliwe jest wyleczenie przepukliny za pomocą technik ludowych, odpowiedź będzie negatywna.

Tradycyjna medycyna przyda się w wyjątkowych przypadkach, gdy zdjęcie rentgenowskie pokazuje niewielkie zmiany w krążku międzykręgowym bez wpływu na korzenie nerwowe i rdzeń kręgowy.

W przypadku patologii w okolicy szyjnej dopuszczalne są następujące leki:

 1. Liście Kalanchoe. Roślina jest wycinana i nakładana na chory oddział z powrotem przez pół godziny. Ten przepis jest odpowiedni dla wszystkich bez wyjątku. Jest użyteczny do usuwania obrzęków i redukcji zespołu bólowego. Nakładając arkusz na szyję, można go przymocować za pomocą plastikowej torby.
 2. Tłuszcz koński. Środki są stosowane w obszarze bolesności i opakowane w folię. Konieczne jest noszenie takiego kompresu przez długi czas, co najmniej 36 godzin, pozostawiając na noc.
 3. Pszczoła miodowa i jodowa. Kompres tych składników stosuje się w celu podgrzania szyi. Jego zastosowanie pomaga zmniejszyć bolesność. Musisz go aplikować przez tydzień przez pół godziny.

Leki

Terapię lekową stosuje się przed i po zabiegu chirurgicznym w celu wyeliminowania zespołu objawowego. Przed leczeniem pleców chirurgicznie przepisywane są leki znieczulające i hamujące procesy niszczenia dysków.Po zabiegu, lek może pozbyć się skutków uszkodzenia tkanek w postaci obrzęku, bólu i stanu zapalnego.

Jakie leki są wskazane do dyskopatii kręgosłupa szyjnego:

 • Diklofenak - środek niesteroidowe przeciwzapalne stosowany do usuwania bólu;
 • analgene - leki znieczulające;
 • ibuprofen - NLPZ, jest przeznaczony do usuwania ciepła, ucisk i leczeniu bólu zapalnego;
 • Sirdalud - Lek podaje się w celu przywrócenia uszkodzonej tkance rdzenia kolumny, ma pozytywny wpływ na mięśnie szkieletowe.

Leczenie zachowawcze jest anulowana w stanie ciężkim pacjenta, gdy nie jest zespół przewlekłego bólu i ściskając występuje struktur przykręgowej.

Natychmiastowa pomoc medyczna jest potrzebna w przypadku ostrego bólu, który towarzyszy naruszenie czułości rękach. Powikłania będzie również wskazywać ogólne złe samopoczucie, gorączka i osłabienie.

Obejrzyj wideo: Schemat leczenia przepukliny kręgosłupa Vitafonem (Styczeń 2020).

Loading...