Jak leczy się wysunięcie kręgosłupa lędźwiowego?

Występ krążków międzykręgowych kręgosłupa lędźwiowego jest zaburzeniem związanym z kompleksem zmian degeneracyjno-dystroficznych w tkance kostno-chrzęstnej. Taka diagnoza jest zwiastunem poważnych patologii w okolicy lędźwiowej, a częściej jest to przepuklina. Czym jest występ? To przesunięcie dysku do kanału kręgowego wynosi 1-5 mm, czemu towarzyszą zmiany zwyrodnieniowe, to znaczy pojawienie się mikropęknięcia.

Występ kręgosłupa lędźwiowego jest diagnozowany najczęściej. Wynika to z faktu, że dolny segment przyjmuje największe obciążenie podczas wykonywania prawie dowolnego ruchu i podczas wysiłku fizycznego.

Występ dysków kręgosłupa lędźwiowego nie wymaga operacji, ale to, czy można je wyleczyć metodami konserwatywnymi, stanie się znane po serii badań i ocenie odpowiedzi patologicznej na zastosowane leczenie.

W patologii kręgosłupa lędźwiowego i krzyżowego zostaną zaburzone łagodne objawy, które przez długi czas mogą być zignorowane z powodu ich rzadkości. Ale z biegiem czasu dochodzi do jeszcze większego wybrzuszenia krążków międzykręgowych iw każdej chwili może pęknąć włóknisty pierścień dysku.Gdy występ lędźwiowych ulega przepuklina, pacjent wymaga stałego nadzoru specjalisty, ponieważ choroba grozi niebezpiecznymi konsekwencjami dla życia.

Dlaczego występuje występowanie?

Przyczyny występu płyty są podobne do tych, które prowadzą do osteochondroza i przepuklina:

 • brak ruchu, bezczynność, praca osiadła;
 • nadwagę, zwiększając obciążenie pleców i zmniejszając ilość mięśni;
 • przeniesiony (nie całkowicie wyleczony) uraz kręgosłupa;
 • interwencja chirurgiczna;
 • patologiczna postawa, skrzywienie lub deformacja kręgosłupa;
 • zaburzenie metaboliczne, zaburzenia metaboliczne;
 • choroby zakaźne;
 • Zmiany inwolucyjne (naturalne starzenie się, zużycie tarcz).

W grupie ryzyka są osoby w wieku 30-45 lat zaangażowany w aktywnych sportów, ciężkiej pracy fizycznej i intelektualnej (pozbawionych aktywności). W starszym wieku, występ dysk wykryty coraz częściej, ponieważ w wieku 60-65 lat, kręgosłup cierpi wiele różnych urazów, w uzupełnieniu do rozwoju choroby jest pod wpływem chorób ogólnoustrojowych.

występ dzieci z działu dysk lędźwiowego wykryto niezwykle rzadkie, ponieważ ciała dzieci wciąż się rozwija, tkanina szybko powstają i nie ma czasu do stracenia.

Etapy

Występ dysków kręgosłupa lędźwiowego składa się z kilku etapów:

 1. Zmiany w strukturze dysku, jego wybrzuszenie do kanału kręgosłupa. Jądro miednicy dysku zaczyna odchylać się na bok, naciskając na włóknisty pierścień, powodując powstawanie wybrzuszenia. Już na tym etapie niektórzy ludzie martwią się o ból podczas poruszania się i wykonywania pracy fizycznej.
 2. Wypadanie, zwiększenie wybrzuszenia dysku. Na tym etapie wybrzuszenia wzrastają, zaczynają niepokoić objawy takie jak ból, pieczenie, stały dyskomfort w dolnej części pleców. Kiedy pojawia się wysunięcie sakralnego odcinka kręgosłupa, dochodzi do anomalii narządów miednicy.
 3. Bezpośrednio występ,dysk jest wybrzuszony o 1-5 mm. Przeszkadzać ból w plecach i nogach, występuje obrzęk tkanek, czasami drętwienie skóry.

Jak rozpoznać

Choroba jest długa bezobjawowo. Pacjent rzadko jest zaburzony przez łagodny ból towarzyszący nagłemu ruchowi i unoszeniu ciężarów. Bez przeprowadzenia radiografii na tym etapie niemożliwe jest określenie patologii. Kiedy dysk wystaje znacznie (o 2-5 mm), pojawiają się już specyficzne manifestacje.

Objawami wypukłości w odcinku lędźwiowym i lędźwiowym będą:

 • ograniczenie ruchliwości, sztywność w dolnej części pleców;
 • osłabienie mięśni rąk i nóg;
 • okresowe drętwienie skóry kończyn i pleców;
 • pojawienie się lub nasilenie bólu podczas wykonywania pracy fizycznej;
 • chroniczne zmęczenie, apatia, problemy ze snem;
 • zapalenie korzonków;
 • palące bóle;
 • dysfunkcja pęcherza i jelit (rzadko).

Symptomatologia wypukłości w okolicy lędźwiowej będzie również zazdrosna o formę patologii. Rozróżnia się je w zależności od kierunku wystawania dysku. Występ może być skierowany do środka, do przodu, do tyłu i na boki.

Centralny występ tworzy się w pobliżu kanału kręgowego. Rokowanie jest korzystne i nie wymaga zabiegu chirurgicznego. Boczne znajduje się po prawej lub lewej stronie kręgosłupa. Przy tej formie często dochodzi do deformacji korzenia rdzenia kręgowego. Tylny występ jest odsunięty od jamy brzusznej do kręgosłupa i często towarzyszy mu dysfunkcja narządów miednicy.

Diagnostyka

Aby potwierdzić diagnozę, pacjentowi przydzielono terapię rezonansem magnetycznym.W przeciwieństwie do promieni rentgenowskich, MRI pozwala nam rozważyć nawet najmniejsze zmiany w dysku międzykręgowego, odpowiednio, leczenie rozpoczyna się wcześnie. Alternatywną opcją byłyby skany CT, ale CT pokazuje tylko stałe struktury (kości).

Jak leczyć

Leczyć wysunięcie okolicy lędźwiowej, ale tak naprawdę to tylko na etapie zaburzeń zwyrodnieniowych. W przypadku silnego wybrzuszenia dysku, żadne leki i procedury nie mogą przywrócić normalnego kształtu i struktury.

Niezbędny kompleks terapeutyczny:

 1. Znieczulenie - Środki przeciwbólowe, masaż lędźwiowy są przepisywane, a jeśli występuje silny zespół bólowy, wskazana jest blokada.
 2. Terapeutyczny trening fizyczny - Kompleks ćwiczeń jest wybierany przez lekarza, ale można je wykonywać w domu, a także w specjalnym ośrodku.
 3. Eliminacja skurczu mięśni - LFK, terapia manualna, masaż, fizjoterapia.
 4. Eliminacja stanu zapalnego - Zażywane są niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Metody konserwatywne

Nieoperacyjny metody leczenia wypukłości kręgosłupa:

 1. Leki. Są wyświetlane podczas zaostrzenia choroby.Środki są przepisywane w celu wyeliminowania zespołu bólowego i złagodzenia stanu zapalnego.
 2. Rozszerzenie kręgosłupa. Celem jest zwiększenie przestrzeni między kręgami i zmniejszenie nacisku na chore dyski.
 3. Terapia manualna. Wykonywane w celu przywrócenia położenia kręgów.
 4. Akupunktura. Nietradycyjne metody są stosowane jako środki pomocnicze do ogólnej poprawy organizmu.
 5. Obróbka błotna (aplikacje i kąpiele). Są one wykonywane w celu przyspieszenia przepływu krwi, w celu usunięcia skurczu mięśni i poprawy regeneracji zniszczonych tkanin.
 6. Terapia laserowa. Ekspozycja na laser przyczynia się do normalizacji metabolizmu, co jest niezwykle ważne w wypukłości. Technika jest skuteczna na początkowym etapie procesu patologicznego.
 7. UHF (terapia falami uderzeniowymi). Technika pomaga pacjentom z upośledzoną postawą. Technika pomaga wygładzić kręgosłup, co zmniejsza nacisk na korzenie i zwiększa napięcie mięśni.

Wskazanie do operacji:

 • uporczywy zespół bólowy, który nie jest eliminowany metodami zachowawczymi;
 • szybki rozwój choroby ze wzrastającymi objawami;
 • wystawanie pierścienia włóknistego z ryzykiem ściśnięcia korzeni nerwowych.

Komplikacje

Występ bez leczenia kończy się przepukliną krążka międzykręgowego. Choroba ta charakteryzuje się naruszeniem integralności dysku włóknistego i odpływem miazgi. Niebezpieczne jest to, że galaretowate ciało, migrujące przez kanał kręgosłupa, może uszkodzić rdzeń kręgowy.

Występ nie zawsze kończy się przepukliną, ale może pojawić się przewlekły ból. Objaw ten zwiększa się wraz ze zmianą pozycji ciała, gdy wypukła część dysku zaczyna naciskać na kręgosłup.

Zalecenia dotyczące zapobiegania

Aby utrzymać zdrowie krążków międzykręgowych, kręgowców zaleca:

 • alternatywna praca fizyczna z umysłem, nie przepracowywanie;
 • spać na materacu ortopedycznym;
 • pozbyć się nadwagi;
 • podążaj za postawą, nie garb się;
 • wybierz sport, który będzie przydatny i przyjemny.

Występy krążków międzykręgowych u prawie każdego po 30 latach. Całkowicie wyeliminować ryzyko tej choroby jest niemożliwe, ponieważ czynniki są predyspozycje genetyczne, urazy doznane, cechy budowy, czyli to, co kontrolować jest albo trudne, albo niemożliwe.

Obejrzyj wideo: Dyskopatia kręgosłupa - przyczyny i leczenie - Marek Purczyński