Prawidłowa dieta z przepukliną przełyku z przeponą

Dieta z przepukliną otworu przełykowego przepony jest ważną (a niekiedy fundamentalną) metodą wyleczenia. W rzeczywistości, przepuklina przełyku często powstaje właśnie z powodu regularnego objadania się i wzrostu w tym związku ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej.

Dieta na przepuklinę przełyku jest wyznaczana z zachowaniem zasad:

  • ścisłe przestrzeganie reżimu przyjmowania pokarmu;
  • shchazhenie mechaniczne i chemiczne;
  • zapobieganie zaparciom i nadmiernemu gazowaniu;
  • zapobieganie refluksowi żołądkowo-przełykowemu (zakrzepica treści żołądkowej do przełyku od dołu).

Obserwuj tryb przyjmowania pokarmu

Jedzenie powinno być podzielone (5-6 razy w ciągu dnia) i małe porcje. Porcja dnia powinna być rozdzielona tak, aby znaczna jej część przypadała na okres przed kolacją. Nie jedz mocno i rób 3-4 godziny przed snem.

Ułatwienie przejścia grudki pokarmu przez przełyk i jego późniejszego trawienia jest w dużej mierze ułatwione przez powolne żucie pokarmu. W razie potrzeby zaleca się leczenie zębów, przywracając ich integralność.

Dbamy o system trawienny mechanicznie i chemicznie.

Oznacza to, że termin „sparing mechaniczny” sugeruje jeść małe porcje i solidność jego żucie, właściwie gotowania produktów spożywczych. Dzięki temu możliwe jest ułatwienie ruchu pokarmu w przełyku i wykluczenie jego uszkodzenia za pomocą środków mechanicznych.

Gdy u pacjenta rozpoznano "przepuklinę przełyku", lekarz natychmiast podaje wyjaśnienie pokarmu. Zaleca spożywanie tylko dań wykonanych z miękkiej (kruszonej, mielonej) i przetworzonej termicznie żywności. Może być gotowane mięsa, zwijane w maszynce do mięsa, a także wszystkie rodzaje rozpływający mięsa i ryb (wodzie), warzywa. Warzywa mogą być całe, ale koniecznie przegotowane lub parowe. Może to być płyn i owsianka zarówno na mleku, jak i na wodzie. Jeśli jest to sałatka, to niekoniecznie musi być z gotowanych potraw.

Usunięte z listy produktów zawierających duże ilości błonnika roślinnego (PEA w łusce, fasola, rzodkiewka, niedojrzałe owoce, etc.) i tkanki łącznej (z pasmami i mięsa hryaschik).

Symptomatologia przepuklina przełyku skorelowana z nadmierną produkcję soku żołądkowego i wrzucenie go do przełyku. Jest to przyczyną podrażnienia błony śluzowej przełyku.Dlatego też dobór pożywnych produktów żywnościowych i opcji ich obróbki cieplnej powinien być taki, aby uwzględnić tę zależność.

W celu zmniejszenia ilości kwasu w soku żołądkowym, to jest konieczne, aby zminimalizować, a korzystnie nie pochłania ciężkość i smażone przekąski, mięso, przyprawy, kwaśny jabłka, jagody i soki z nich.

Słony i marynaty, zbyt gorące (lub odwrotnie, zimne dania) dodatkowo podrażniać ponieważ ich menu jest również najlepiej nie należą.

Powrót do spisu treści

Zapobiegać tworzeniu się gazów i zaparć

Zwiększone tworzenie się gazów w przewodzie pokarmowym jest przyczyną mechanicznego nacisku na obszar żołądkowo-przełykowy. Co jest przyczyną ich patologicznego pojawienia się w strefie mostka. W związku z tym zaleca się nie tylko ułamkową, ale również ograniczoną przez produkty spożywcze (wyklucza się produkty powodujące wzdęcia). Eliminują potrzebę różnych rodzajów kapusta, fasola, kukurydza, papryka, cebula, zwiększoną tłuszczu mlecznego pieczywa z drożdżami, napar, ryż, winogrona, napojów z gazem. Ograniczenie gazowania jest promowane przez kminek i koperek, które powinny być przyprawionymi potrawami.

W celu zapobiegania zaparcia owoce i warzywa najlepiej świeże (tylko słodkie - gruszki, jabłka, ananasy, marchew), chleb z mąki grubopomolotoy,niepolerowane zboża.

Wykluczamy refluks żołądkowo-przełykowy. Odbicie z zgagą jest konsekwencją odlewania treści żołądkowej do przełyku od dołu. Wyjaśnia to fakt, że zwieracz przełyku jest słaby od dołu. Sytuację pogarsza częste spożywanie smażonych i tłustych pokarmów, owoców cytrusowych, mocnej herbaty parzonej, kawa, czosnku, zielonej cebuli i pomidorów.

W celu zapobieżenia zwrotną zabronione przejadać przedstawia zastosowanie alkalicznej wody mineralnej (Essentuki, Borjomi).

Szybka ewakuacja pokarmu z żołądka jest ułatwiona przez jedzenie w pozycji stojącej, chodzenie przez pół godziny po posiłku.

Odżywianie dla przepukliny rozworu powinny być organizowane zgodnie z „przełyku stołu”, zawierającej mleko i krakersy, jajka, śmietanę, twaróg lub puree w postaci płynnej, masło, zupy, kaszy.

Obejrzyj wideo: Jak żywienie może pomóc chorym z chorobą refluksową przełyku? (Grudzień 2019).

Loading...