Chirurgia przepuklin pachwinowych u dzieci

Operacja przepukliny pachwinowej u dzieci jest wykonywana w przypadku, gdy worka przepuklinowego nie można skorygować, w przypadku braku pozytywnej dynamiki z leczenia farmakologicznego, aw przypadku nagłym, jeśli przepuklina zostanie naruszona.

Operacja przepukliny pachwinowej u dzieci przeprowadza się w przypadku niemożności położenie z worka przepuklinowego, a jeśli nie zostało naruszenie powstawania przepuklin.

Przyczyny

U chłopców patologia występuje znacznie częściej niż u dziewcząt. Przyczynami pojawienia się są wrodzone anomalie. Być może pojawienie się worka przepuklinowego z powodu silnego przedłużonego płaczu lub kaszlu, który występuje w chorobach zakaźnych we wczesnym wieku.

U dziewczynek patologia może wynikać z pominięcia jamy macicy u chłopców - z powodu wysunięcia się otrzewnej do procesu pochwowego.

Wskazania do usunięcia przepukliny

Operacja usunięcia worka przepuklinowego u dziecka jest wykonywana w następujących przypadkach:

 • silny zespół bólowy;
 • szybki wzrost przepukliny;
 • dysfunkcja narządów układu moczowo-płciowego, rozwijająca się w wyniku obecności przepukliny;
 • brak pozytywnej dynamiki z leczenia zachowawczego;
 • naruszenie worka przepuklinowego;
 • naruszenie krążenia krwi w kroczu, co może prowadzić do wielu powikłań i stagnacji;
 • rozwój martwicy (martwicy) tkanek miękkich.

Operacja usunięcia worka przepuklinowego u dziecka jest wykonywana w przypadku ciężkiego zespołu bólowego.

Uraz przepukliny jest niezwykle trudnym stanem patologicznym, w którym woreczek przepuklinowy jest zaciśnięty w bramie przepukliny. W przypadku naruszenia operacji operacja jest przeprowadzana w nagłych wypadkach.

Klasyfikacja

Interwencja chirurgiczna w celu usunięcia worka przepuklinowego występuje głównie w okresie niemowlęcym. Wynika to z faktu, że tkanek miękkich w chirurgii dziecięcej sprężystego w celu naprawienia dzieci przepuklinowych lat 2 przeniesione łatwiejsze, powikłania są bardzo rzadkie. Rodzaje interwencji chirurgicznej:

 1. Otwarta operacja. Otwarte metody interwencji chirurgicznej stosuje się do przepukliny w pachwinie, która przebiega z powikłaniami lub ma duże rozmiary.
 2. Laparoskopia. W przypadku braku uprzywilejowanie komplikacji podany jest sposób usuwania laparoskopowej, co jest mniej urazowe, t. K. Nie wymaga nacięcie brzucha w pachwinie.

Otwarta metoda działania jest przeprowadzana metodą rozciągania i nierozciągania:

 1. Napinacz usunięcia Rozwarstwienie przepukliny jest worka przepuklinowego z napięciem mięśni i wiązadeł przywrócenia integralności tkanki miękkiej.
 2. Metoda usuwania nenatyazhnogo polega na nałożeniu specjalnego implantu, który zamyka worka przepuklinowego, grając rolę nośnika dla mięśni, które zapobiega worka przepuklinowego nadal rosnąć w wielkości i upadku.

Interwencja chirurgiczna w celu usunięcia worka przepuklinowego występuje głównie w okresie niemowlęcym.

Laparoskopia przepukliny pachwinowej

Usunięcie worka przepuklinowego wykonuje się poprzez kilka małych nakłuć w jamie brzusznej. Zastosowano specjalne urządzenie - endoskop. Operacja wyklucza powstawanie blizn pooperacyjnych. Odzyskiwanie po laparoskopii trwa znacznie krócej niż po operacji otwartej.

Zaletą laparoskopii jest minimalne ryzyko powikłań i nawrotów. Nie wykonuje się tego w przypadku naruszenia przepukliny, gdy wymagana jest operacja nagła.

Przeciwwskazania

Operacja usunięcia przepukliny pachwinowej jest wykonywana w przypadkach, gdy repozycjonowanie worka przepuklinowego jest niemożliwe z powodu jego wielkości.Chirurgia - główną metodą leczenia, ale do przeprowadzenia wycięcie otwartej metody lub metodą laparoskopii nie zawsze jest to możliwe. Istnieje wiele przeciwwskazań:

 • choroby układu krwionośnego, w szczególności te, które wpływają na krzepliwość krwi;
 • choroba serca, wady wrodzone;
 • dysfunkcja wątroby i nerek;
 • choroby zakaźne w fazie zaostrzenia;
 • gorączka (podwyższona temperatura ciała, dreszcze);
 • zaburzenia o charakterze neurologicznym.
 • Jeśli dziecko ma gorączkę, to operacja usunięcia przepukliny nie może.
 • Laparoskopia nie jest wykonywana, jeśli dziecko cierpi na chorobę serca.
 • Lekarz nie może pozwolić dziecku na operację, jeśli mały pacjent ma zaburzenia neurologiczne.

Nie wykonuje się żadnej operacji, jeśli w ciele występuje ostry proces zapalny.

Przygotowanie do operacji

Przepuklina w pachwinie dziecka - planowanego zabiegu, którego data jest przypisany z góry, wyjątek - nagłych przypadkach, gdy naruszenie worka przepuklinowego.

Przed zabiegiem, dziecko przechodzi badania lekarskie, którego celem jest identyfikacja ewentualnych przeciwwskazań.

Chirurg bada anamnezę pacjenta, przeprowadza badanie, wybiera najbardziej akceptowalną i skuteczną metodę operacji. Badanie lekarskie obejmuje:

 • dostarczenie ogólnego i szczegółowego badania krwi;
 • badanie ultrasonograficzne narządów wewnętrznych układu moczowo-płciowego;
 • przejście elektrokardiogramu.

Anestezjolog współpracuje z dzieckiem, które wybiera rodzaj znieczulenia na podstawie wyników badania.

W dniu zaplanowanej operacji nie powinno być gorączki, kaszlu. Po ostatniej przenoszonej chorobie zakaźnej lub zapalnej powinna minąć co najmniej 2 tygodnie. Rano przed zabiegiem chirurgicznym zabronione jest spożywanie posiłków i napojów.

Przed operacją pacjent musi przejść ogólny i szczegółowy test krwi.

Rehabilitacja

Dziecko łatwo przechodzi operację usunięcia przepukliny pachwinowej. Pełne odzyskiwanie nie trwa dłużej niż 2 dni. Rodzice muszą monitorować dokładną higienę dziecka, regularnie zmieniać sterylne bandaże. Idź do szkoły lub przedszkola może być już w 1-3 dni po interwencji chirurgicznej.

Obciążenie fizyczne jest wyłączone na kilka tygodni.W pierwszym tygodniu nie wolno pływać, aby nie zarazić rany. Zaleca się zakładanie bandaży na kilka tygodni, co zapobiega nawrotom przepukliny pachwinowej. Możliwe powikłania po usunięciu worka przepuklinowego:

 • pojawienie się krwiaka;
 • obrzęk tkanek miękkich;
 • dysfunkcja pęcherza moczowego;
 • otwarcie krwawienia z obszaru gruczołu.

Takie powikłania jak krwiak lub obrzęk tkanek miękkich są tymczasowe i przechodzą niezależnie bez interwencji medycznej. Ból po zabiegu może być obecny przez kilka dni, jego intensywność jest umiarkowana.

Jeśli obrzęk nie ustępuje w ciągu kilku dni, dziecko ma gorączkę, konieczne jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem.

Zasilanie

W celu szybkiego przywrócenia regulacji ważna jest regulacja mocy. Z diety należy wykluczyć produkty, które mogą powodować zaparcia i nadmierne tworzenie się gazów. Na początku, po operacji, należy wykluczyć przyrost masy ciała, ponieważ może to spowodować nawrót przepukliny pachwinowej.

Na początku, po operacji, konieczne jest, aby wykluczyć przyrost masy ciała, ponieważmoże to spowodować nawrót przepukliny pachwinowej. Starsze dzieci nie powinny jeść słodyczy.

Wyłączone są słodkie, gazowane napoje, przyprawy i marynaty. W ograniczonej ilości dozwolone są produkty mączne. Zaleca się stosowanie mleka i produktów z kwaśnego mleka, które korzystnie wpływają na perystaltykę jelit, zapobiegając pojawieniu się zaparć.

Ćwiczenia

Pierwsze 2-3 tygodnie na uprawianie jakiejkolwiek aktywności fizycznej są zabronione. Jeśli nie ma żadnych komplikacji podczas okresu rehabilitacji, możesz rozpocząć sport po 3 tygodniach.

Zaleca się rozpoczęcie od pływania - pomaga wzmocnić wszystkie mięśnie bez nadmiernego nacisku na nie. W szkole dziecko otrzymuje zwolnienie z wychowania fizycznego, które można zwrócić dopiero po przeprowadzeniu badania lekarskiego.

Operacja awaryjna

Uraz worka przepuklinowego jest patologią wymagającą natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Operacja wykonywana jest otwarty sposób, że do czasu przygotowania do laparoskopii nie jest ze względu na wysokie ryzyko zapalenia otrzewnej - .. Stan niebezpieczny dla życia.

Podczas interwencji chirurgicznej lekarz wyklucza torebkę przepuklinową,jeśli to konieczne, instaluje implant siatkowy. Awaryjna operacja otwarta wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.

Wadą takiej interwencji chirurgicznej jest wysokie ryzyko powikłań w okresie pooperacyjnym. Aby uniknąć powikłań, operacja usunięcia przepukliny pachwinowej jest konieczna w czasie, chociaż lekarze nie mają wspólnej opinii na temat czasu operacji.

Niektórzy chirurdzy uważają, że optymalny wiek to okres od 4 lat, inni eksperci uważają, że lepiej jest dokonać resekcji, gdy pacjent osiągnie wiek 6 miesięcy.

Niektórzy chirurdzy uważają, że najlepszy wiek to okres 4 lat, inni eksperci są zdania, że ​​lepiej jest przeprowadzić resekcję pacjenta osiągnie wiek 6 miesięcy. Wniosek o potrzebie interwencji chirurgicznej jest podejmowany przez lekarza, w oparciu o nasilenie przypadku klinicznego.

Recenzje

Anna, 28 lat, Wołgograd, „operacja przepukliny zrobił jego syn, kiedy był jeden rok, czyli worek zaczął gwałtownie wzrastać w rozmiarze, a lekarz powiedział, że istnieje wysokie ryzyko powikłań, w tym naruszenia ...Wszystko poszło szybko i łatwo, w ciągu tygodnia dziecko przestaje zwracać uwagę na miejsce, gdzie została opatrunku. A cena operacji nie jest tak wysoka, jak myślałem. "

Olga, 35 lat, Władywostok: „Syn przepukliny rozpoznano u 4 miesiące, lekarz powiedział czekać na działania do powstawania nie wzrosła, a nie martwić się naruszenie stało nagle, dziecko został zabrany do natychmiastowej operacji po usunięciu przepukliny tydzień spędzony w .... szpital, biorąc leki przeciwzapalne do prewencji. już uruchomiony ponownie po 2 miesiącach i skoki. "

Eugene, 32, Petersburg: „Moja córka miała przepuklinę powodu wrodzonej wypadanie macicy, spotęgowane przez ciężką kaszel gdy chorzy z chirurgii oskrzeli wykonanej 5 lat, wszystko poszło dobrze chirurg uspokoił, mówiąc, że w przyszłości .. nie wpływa na jakość życia i pracy układu moczowo-płciowego i płodności. "

Przepukliny u dzieci

Przepuklina pachwinowa u dzieci i kobiet w ciąży: przyczyny, objawy i leczenie

Usunięcie przepukliny. Operacja usunięcia przepukliny w MCH Health.

Obejrzyj wideo: Operacja przepukliny pachwinowej metoda lichtensteina (Styczeń 2020).

Loading...