Objawy i leczenie przepuklin pachwinowych u mężczyzn

Pachwinowa jest męskim występ, który jest w obszarze brzusznym (sieci większej, jelita) uwalnianych przez pachwinowego dalej. Najczęściej patologia ta występuje w przewodzie nasiennym - wewnętrznym kanale pachwinowym.

Objawy przepukliny pachwinowej u mężczyzn są następujące:

 • Bezbolesne występy w pachwinie;
 • Zwiększony występ pod obciążeniem i spadek w spoczynku;
 • W pozycji leżącej, formacja łatwo odzyskuje;
 • Kiedy kaszlesz w obszarze pierścienia pachwinowego, pojawia się symptom "pchnięcia".

Wymiary występy mogą być w postaci orzecha lub znacznie większego wysiłku i wzrostu podczas, kaszel lub wysiłek fizyczny. Często przepuklina pachwinowa u mężczyzn schodzi do obszaru moszny. Jeśli formacja występów towarzyszy ból lub pieczenie, i charakteryzuje się gorzkim nevpravimostyu, to może jest to naruszenie.

W początkowym etapie symptomatologii choroby ledwie zauważalne, ale z progresją choroby nawet możliwe naruszenie przepływu, ze względu na zwiększone rozmiary występów.

Dysfunkcja jelita i charakterystyczna częstość oddawania moczu są charakterystyczne dla późniejszych stadiów choroby. Oznaki przepukliny pachwinowej u mężczyzn zależą bezpośrednio od wielkości występu i narządu, który się w nim znajduje. W zaawansowanych stadiach choroby możliwe jest odchylenie w kierunku przeciwnym do prącia. Bardzo duże rozmiary przepukliny mogą prowadzić do tego, że penis może całkowicie zniknąć pod skórą.

Główne powody:

 • Słabość przedniej i odpowiednio tylnej ściany kanału pachwinowego;
 • Częsta aktywność fizyczna;
 • Bolesne oddawanie moczu z zapaleniem gruczołu krokowego;
 • Problemy trawienne;
 • Przewlekły ciężki kaszel;
 • Osłabione lub uszkodzone mięśnie.

Istnieje również szereg czynników predysponujących, dzięki którym powstaje patologia: dziedziczność, wiek, budowa ciała i otłuszczenie. Prowokują przepuklinę pachwinową może również paraliż nerwów, które unerwiają mięśnie w okolicy ściany brzucha.

Przepuklina pachwinowa może być wrodzoną patologią i być uformowana w macicy lub w wyniku działania wyżej opisanych czynników predysponujących lub przyczyn wywołujących.Występuje wrodzona postać choroby z powodu rozwoju cech anatomicznych, polegających na nieuruchomieniu procesu brzusznego, który powstaje w okresie obniżania jąder do moszny. Proces ten charakteryzuje się komunikacją jamy otrzewnowej z obszarem mosznowym, co prowadzi do stworzenia warunków do tworzenia wrodzonej patologii.

Anatomiczna struktura przepuklin

W miejscu lokalizacji i rodzaju prądu obecne są trzy rodzaje tej choroby:

 1. Bezpośrednia przepuklina pachwinowa u mężczyzn - ma wyłącznie nabytą postać i charakteryzuje się tym, że patologiczny występ jest zlokalizowany w okolicy kanału pachwinowego, bez wpływu na przewód nasienny;
 2. Przepuklina pachwinowa pachwinowa u mężczyzn jest chorobą, w której treść przepuklinowa wchodzi do wewnętrznego pierścienia kanału pachwinowego z okolicy brzucha. Patologiczny występ ma miejsce w pobliżu przewodu nasiennego wzdłuż kanału pachwinowego. Ten typ choroby występuje z powodu czynników zewnętrznych lub w macicy;
 3. Połączone przepukliny - składają się z kilku anatomicznych przepuklinowych torebek.

Ponadto patologiczny występ w mosznie lub otrzewnej można podzielić na następujące typy lokalizacji:

 1. Dwukierunkowy - jest patologia, w którym zarówno prawej i lewej strony narządów wewnętrznych kropli tłuszczu podskórnego lub otrzewnej do kanału pachwinowego. Ten typ choroby występuje znacznie rzadziej niż inni, głównie w anomalii rozwoju płodowego dziecka lub z powodu podnoszenia ciężkich. Dwustronne przepukliny pachwinowej u mężczyzn objawia się w postaci edukacji takie same lub różne wybrzuszeń Rozmiar w otrzewnej po obu stronach. Może objawiać się w postaci pachwinowej (wysunięcie) i mosznowej (jąder lub wodoszczelnej) lokalizacji.
 2. Lewa ręka - jest występ narządów wewnętrznych i otrzewnej w regionie pachwinowym kanału po lewej stronie (jelita, pęcherza moczowego, jajnika) omentum. Lewostronne przepukliny występuje u mężczyzn ze względu na cechy anatomiczne występu brzusznej i pojawia się po lewej stronie pachwiny i może promieniować tkliwość w pachwinie promieniujący do okolicy lędźwiowej lub sacrum.W dzieciństwie przejawia się w pierwszym miesiącu życia i usuwa się dopiero po sześciu miesiącach życia, bez komplikacji;
 3. Prawostronny - jest wynikiem braku równowagi ciśnień narządów wewnętrznych i zdolności otaczających mięśni do stawiania oporu, co wynika z oddziaływania na ciało zespołu czynników ogólnych i lokalnych. Patologiczna wypustka prawej strony jamy brzusznej jest uformowana, najpierw w formie zagłębień, w które ostatecznie wchodzą pętle jelitowe, pęcherz lub sieć, co zwiększa lokalne ciśnienie. Tkanki otrzewnej rozciągają się w tym regionie, zmieniając się, tworząc błony przepuklinowe. Otoczka wyrostka ciemieniowego prawostronnie przekształca się w torebkę przepuklinową.

Konsekwencje choroby

Przepuklina pachwinowa u mężczyzn w większości przypadków nie występuje bez śladu, co oznacza, że ​​konsekwencje tej choroby są bardzo znaczące.

Konsekwencje patologicznego pojawienia się:

 • Coprostasis;
 • Naruszenie;
 • Nieodwracalność;
 • Obrażenia;
 • Zapalenie;
 • Nowotwory;
 • Ciała obce.

Naruszenie przepukliny pachwinowej u mężczyzn jest najczęstszą komplikacją zarówno dla zdrowia, jak i życia pacjenta.Ten rodzaj powikłań choroby polega na nagłym ściskaniu przepuklinowych treści, co wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Proces ten często występuje w okolicy przepuklinowych bramek na poziomie początku worka przepuklinowego.

Diagnoza choroby

Rozpoznanie u mężczyzn należy rozpocząć od rutynowego badania przez chirurga. Przede wszystkim wizualna ocena obszaru pachwinowego, gromadzenie wywiadu i badanie palca pierścienia pachwinowego przez obszar moszny. Ponadto lekarz może poprosić pacjenta o zmianę pozycji ciała, odkształcenie lub podniesienie ciężkiego przedmiotu w celu zbadania zmian w wypukłości.

Badania laboratoryjne są przepisywane tylko w przypadku skomplikowanych postaci choroby, które wymagają operacji, w innych przypadkach testy są przepisywane według uznania lekarza.

 • Ogólna analiza moczu i krwi;
 • Biochemiczne badanie krwi;
 • Oznaczanie ilości glukozy we krwi;
 • Analiza zapalenia wątroby, HIV i kiły.

Leczenie choroby

Przepuklina pachwinowa musi być koniecznie leczona przy pomocy specjalisty lub zabiegu chirurgicznego.

Leczenie to:

 1. Konserwatywna - nieskuteczna technika, w której wstrzyknięcie do jamy brzusznej treści wstrzykuje leki, powodując spadek wysunięcia i jego przekształcenie w blizny. Ten rodzaj leczenia powoduje poważne komplikacje, dlatego jest uważany za wyjątek od zasad i jest stosowany tylko wtedy, gdy istnieją przeciwwskazania do operacji;
 2. Operacyjny - jedynym skutecznym sposobem na wyeliminowanie choroby, która stanowi o usunięcie przepukliny u mężczyzn, tworząc duplikatury (fałdy dodatkowe) lub zawijania obrzeży syntetycznej siatki do pachwinowego.

Jak zapobiegać rozwojowi przepukliny pachwinowej

Zapobieganie przepuklinom pachwinowym u mężczyzn polega na przeprowadzaniu regularnych sesji terapeutycznej kultury fizycznej, mających na celu wzmocnienie mięśni otrzewnej. Ważną kwestią jest walka z otyłością, która może prowadzić do stworzenia sprzyjających warunków do powstawania choroby i jej bezobjawowego rozwoju.

Każda osoba szkoły lub wieku emerytalnego może sama przejść badania zapobiegawczego przez chirurga, który będzie określać z góry podatność organizmu na powstawanie przepuklin pachwinowych.

Obejrzyj wideo: Leczenie nawrotowych przepuklin pachwinowych TChP 2017 (Grudzień 2019).

Loading...