Jak przebiega laparoskopowa przepuklina pachwinowa?

Laparoskopowa przepuklina pachwinowa to metoda interwencji chirurgicznej przeprowadzana w celu ustalenia lub wyeliminowania choroby. Podczas zabiegu specjalne urządzenia wideo i sprzęt do przekłuwania umieszcza się w jamie brzusznej przez niewielkie nacięcia skóry pacjenta. Laparoskopię stosuje się w leczeniu przepuklin, kamicy żółciowej, patologii ginekologicznych i zapalenia jamy brzusznej.

Gernioplastyka jest bardzo popularna, ponieważ ma wiele istotnych zalet w stosunku do otwartego, nawykowego sposobu wykonywania zabiegu chirurgicznego:

  • Mała ilość nacięć operacyjnych, co przyczynia się do ich szybkiego leczenia;
  • Drobna traumatyzacja otaczających tkanek miękkich;
  • Zmniejszenie prawdopodobieństwa powstania adhezyjnych procesów pooperacyjnych;
  • Zmniejszenie okresu rehabilitacji, po którym pacjent w pełni powraca do pełnego życia;
  • Możliwość jednoczesnego łączenia kilku zabiegów chirurgicznych.

Usunięcie przepukliny pachwinowej za pomocą laparoskopii praktycznie nie ma przeciwwskazań, z wyjątkiem osobistej nietolerancji leków stosowanych podczas zabiegu chirurgicznego i znieczulenia.Koszt tej operacji jest wysoki, co dla wielu pacjentów staje się przyczyną wymuszonego porzucenia.

Laparoskopia powinna być wykonywana wyłącznie przez wysoko wykwalifikowanego chirurga, ponieważ zabieg wymaga maksymalnej dokładności i szerokiego zakresu wiedzy zawodowej.

Laparoskopia, dla których przepuklina pachwinowa jest głównym wskazaniem, zaleca się przede wszystkim osobom, które borykają się nadmierne ćwiczenia, sportowców i ludzi, którzy są otyli. Również ta procedura jest niezbędna dla osób, które muszą usunąć przepuklinę z zachowaniem momentów estetycznych lub szybko wyzdrowieć po operacji. Interwencja chirurgiczna w ten sposób jest możliwa tylko przy braku poważnych chorób i przeciwwskazań dotyczących znieczulenia ogólnego.

Technika procedury

Technika hernioplastyki jest prawie identyczna z powodu eliminacji różnych patologii, ponieważ ma skuteczność w szerokim spektrum.

  1. Na początku operacji dokonuje się na kilku drobnych skaleczeń skóry pacjenta (w 1 lub 2 cm) w otrzewnej. Po wstrzyknięciu do brzusznej dwutlenku węgla, co sprawia, że ​​narządy wewnętrzne więcej dostępnych do badań i manipulacji wewnątrzbrzuszne;
  2. W obszarze otrzewnej sprzęt medyczny jest upuszczany przez nacięcia - rury o średnicy do 2 cm, które są wyposażone w manipulator i kamerę wideo. Z reguły wykorzystuje się co najmniej dwa urządzenia, co pozwala uzyskać dokładny obraz diagnostyczny i przeprowadzić jakościową interwencję chirurgiczną;
  3. Za pomocą trokaru wprowadzonego do obszaru pępka, laparoskop wpada do otrzewnej, która przekazuje do monitora wyraźny obraz narządów wewnętrznych obsługiwanej osoby. Za pomocą dwóch pozostałych rurek wprowadzono narzędzia przeznaczone do usunięcia przepukliny pachwinowej. Jeden trokar dostarcza zacisk potrzebny do wciśnięcia implantu siatkowego do przepukliny, a drugi - urządzenie, służy do zabezpieczenia siatki specjalnymi szwami.

Laparoskopia przepukliny pachwinowej u dzieci i dorosłych jest stosowana tylko u tych, którzy nie mają przeciwwskazań do operacji, ponieważ limit wieku nie obejmuje tej operacji. W przypadku dziewcząt taka interwencja chirurgiczna jest mniej skomplikowana niż w przypadku chłopców, co wynika z osobliwości struktury anatomicznej.U chłopców, istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia powrózka nasiennego, co może prowadzić do niedożywienia lub śmierci jądra. Dla noworodków, procedura ta jest przeciwwskazane ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

Przepukliny pachwiny usunięto przez Lichtenstein technikę naprawy przepukliny, która nie tylko powoduje zmniejszenie się zawartości przepuklinowego SAC, lecz także ustawienie syntetyczny szczepione wzmacniającego ścianę pachwinowego. Takie mocowanie jest szczególnie zalecane u pacjentów z obustronnym nawracających przepuklin.

Okres pooperacyjny

Laparoskopowa naprawa przepukliny przepuklin pachwinowych jest wykonywane wyłącznie w znieczuleniu ogólnym, a czas leczenia wynosi około godziny. Po takim zabiegu nie jest konieczne, aby utrzymać pacjenta pod nadzorem lekarzy przez całą dobę, dzięki czemu pracuje osoba może niemal natychmiast wracać do domu. W niektórych przypadkach możliwe drobne komplikacje, które wymagają kilku dni okresu rekonwalescencji w szpitalu.

Po laparoskopii przepuklina nie powraca, eliminowana nieodwołalnie, co zapewnia szycie kanału pachwinowego i nałożenie siatki wzmacniającej. Zespół bólu jest już drugiego lub trzeciego dnia po zabiegu, po którym pacjent może bezpiecznie powrócić do normalnego trybu życia, nie zapominając o zaleceniach lekarza, utrzymując zdrowy i aktywny tryb życia oraz prowadząc terapeutyczne aktywności ruchowe.

W miejscu pracy po operacji możesz wrócić 3 lub 4 dnia, co jest istotne dla stanowisk kierowniczych i na żądanie. Ogranicz tylko nadmierny wysiłek fizyczny, podnoszenie ciężarów i niekontrolowane sytuacje stresowe. W przypadku sportowców powrót do zwykłych czynności jest możliwy dopiero po konsultacji z chirurgiem, który przeprowadza się 1 lub 2 tygodnie po operacji, co bezpośrednio zależy od ogólnego samopoczucia danej osoby.

Obejrzyj wideo: Operacja przepukliny pachwinowej metoda lichtensteina (Luty 2020).

Loading...