Leczenie i pierwsze objawy przepukliny pachwinowej u noworodków

Przepuklina pachwinowa u noworodków występuje dość często, ponieważ u dzieci po urodzeniu, z powodu anatomicznych cech struktury ściany brzucha, istnieje skłonność do pojawiania się takich patologii. Tworzenie się wypukłości w okolicy pachwiny nie wynika z zamknięcia procesu, który znajduje się w obszarze epiploonu, pętli jelitowej i sieci.

Tożsamość płciowa

Przepuklina pachwinowa rozwija się u niemowląt nawet w okresie embrionalnym, kiedy powstają narządy płciowe.

Nie zawsze taką patologię określa się natychmiast po urodzeniu. W niektórych przypadkach przepuklina w pachwinach znika sama, w przeciwnym razie podejmuje działania w celu jej wyeliminowania. Przepuklina pachwinowa u nowonarodzonych chłopców wychodzi z okolicy worka przepuklinowego, głównie pętli jelitowej.

Dziewczęta rozwijają się rzadziej, co wynika z anatomicznych zjawisk. U chłopców część otrzewnej może przejść do worka przepuklinowego po jądrach, które zstępują do moszny.

W tym przypadku dochodzi do przemieszczenia tkanek miękkich, co prowadzi do powstania kieszeni. Pojawienie się przepuklinowej wypukłości u płci pięknej wynika z nieodłącznych cech aparatu utrwalającego.

Jego słabość wpływa niekorzystnie na więzadło okrągłe, które jest odpowiedzialne za ustalenie macicy. W tym przypadku powstaje przepuklinowy występ, który może składać się z dowolnego organu znajdującego się w okolicy otrzewnej lub jej części.

Symptomatologia choroby

Objawy przepukliny pachwinowej u noworodków zależą od stadium rozwoju patologicznego występu, jest poważną chorobą wymagającą terminowych działań medycznych. Choroba ta charakteryzuje się występowaniem dość typowych objawów, które są szczególnie wyraźne u niemowląt.

Objawy przepukliny pachwinowej występują w obecności następujących czynników:

  • guzopodobny występ w okolicy pachwiny;
  • uczucie bólu podczas badania palpacyjnego;
  • niewielki nacisk przy naciskaniu na wybrzuszenie.

Należy zauważyć, że takim objawom często towarzyszą objawy, takie jak wymioty i nudności. Kiedy dziecko zmienia pozycję ciała, następuje zmniejszenie lub zwiększenie wypukłości.

U małych dzieci przepuklinę pachwinową można pominąć: u chłopców występuje obrzęk jądra, au dziewczynek wzrost warg sromowych.Takie objawy choroby można ustalić niezależnie, gołym okiem.

Możliwe powikłania

Przepuklina pachwinowa u noworodków najczęściej nie wymaga natychmiastowego leczenia. Wyraźną zmianę obrazu klinicznego choroby obserwuje się w obecności takiego powikłania choroby jako naruszenia. W tym przypadku naczynia krwionośne narządu wewnętrznego są ściśnięte, co prowadzi do wymarcia z tkanek miękkich.

Oznaki naruszenia nie mogą być ignorowane:

  • Pojawienie się silnego bólu w obszarze wypukłości, któremu towarzyszą kaprysy i ciągły płacz dziecka.
  • Niemożliwość kierowania wypukłości przez naciskanie lub zmianę pozycji ciała.
  • Zatrzymanie stolca i wymioty (niedrożność jelit).

Po pewnym czasie po naruszeniu objawy ustępują, wskazując na zakończenie zakończeń nerwowych części uszkodzonego narządu. Martwica jest niebezpieczna, ponieważ po pewnym czasie jest obarczona rozwojem ciężkiej postaci procesu zapalnego. Wynika to z przenikania patogennej mikroflory przez dotknięte ściany wewnętrznych narządów.

Naruszeniu towarzyszy rozwój zapalenia otrzewnej, który jest dość niebezpieczny dla noworodków. U dziewczynek istnieje duże prawdopodobieństwo śmierci jajników, co jest obarczone naruszeniem rozwoju hormonalnego. Takie procesy niekorzystnie wpływają na fizyczne właściwości ciała.

Środki uzdrawiające

Leczenie przepuklin pachwinowych u noworodków powinno być wykonywane przez specjalistę, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo powikłań. Eliminacja patologicznego wysunięcia odbywa się za pomocą manipulacji chirurgicznej.

Przed rozpoczęciem leczenia lekarz przepisze szereg procedur diagnostycznych. Terapia zachowawcza jest dozwolona tylko dla tych dzieci, które mają minimalne ryzyko rozwinięcia się naruszenia.

Leczenie zachowawcze

W przypadku braku wskazań do zabiegu eksperci zalecają stosowanie środków pierwszej pomocy. Aby to zrobić, dziecko powinno nosić specjalny bandaż, który zapobiega naruszeniu występu. Ta metoda nie jest uważana za terapeutyczną, ale w niektórych przypadkach jest to metoda, która przyczynia się do wyleczenia. Wynika to z faktu, że dzieci mogą w każdej chwili zamknąć pierścień pępowinowy, a gdy używa się bandaża, pojawia się lekarstwo.

Należy zauważyć, że ciągłe noszenie bandaża może prowadzić do atrofii mięśni brzucha, więc czas jego stosowania należy skonsultować się z lekarzem. W przeciwnym razie możliwy jest rozwój nabytych przepuklin w przyszłości.

Leczenie chirurgiczne

Operacja w większości przypadków jest jedynym sposobem na pozbycie się choroby. Wynika to z faktu, że w obecności takiego procesu patologicznego istnieje wysokie prawdopodobieństwo powikłań. Kanał pachwinowy noworodków jest wzmocniony przez zszywanie więzadeł i mięśni. W tym przypadku implanty nie są używane, ponieważ podczas pracy dzieci, specjaliści starają się zminimalizować ilość zabiegów chirurgicznych. Wynika to z faktu, że istnieje duże ryzyko krwawienia.

Obejrzyj wideo: Operacja przepukliny pachwinowej metoda lichtensteina (Luty 2020).

Loading...