Jak leczy się przepuklinę pachwinową

Przepuklina pachwinowa - patologiczne wysunięcie otrzewnej lub narządów jamy brzusznej do jamy kanału pachwinowego. Częściej u mężczyzn niż u kobiet może występować w każdym wieku.

Przepuklina pachwinowa - patologiczne wysunięcie otrzewnej lub narządów jamy brzusznej do jamy kanału pachwinowego.

Przyczyny

Przepuklina występuje w wyniku osłabienia przedniej i tylnej ściany kanału pachwinowego. Może to być spowodowane zarówno patologiami genetycznymi, jak i związanymi z wiekiem zmianami w tkance nabłonkowej.

Inne przyczyny rozwoju wypukłości obejmują:

 • ciężka praca fizyczna;
 • niższość mięśni, związana z ciężkimi chorobami przewlekłymi i ogólnoustrojowymi;
 • problemy z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego, z towarzyszącym przewlekłym zaparciem, zaburzeniami układu moczowego;
 • przedłużony kaszel, gdy występuje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej;
 • interwencja chirurgiczna jamy brzusznej.
 • Ciężka praca fizyczna prowadzi do przepukliny.
 • Przepuklina może być spowodowana problemami z funkcjonowaniem przewodu żołądkowo-jelitowego.
 • Interwencja chirurgiczna w jamie brzusznej może prowadzić do przepukliny.

Czynniki predysponujące

Predysponujące czynniki przepukliny zalicza się otyłość, zanik tkanek kanału pachwinowego, gwałtowny spadek masy ciała, siedzący tryb życia, paraliż nerwów, nerw bilansową tej dziedzinie powtarzające się ciąże i skomplikowany poród. Ryzyko wad wrodzonych zwiększa się wraz z rozszczepem pochwy proces otrzewnej i urodzeniu dziecka początku.

Objawy

Głównymi objawami przepukliny są pojawienie się wypukłości w pachwinie lub mosznie. Edukacji towarzyszą traumatyczne bóle podczas ruchów. Głównymi objawami patologii są wzrost wysiłku fizycznego, kaszlu i odprężenia, a nawet całkowite zniknięcie po zażyciu pozycji horyzontalnej. Takie objawy są charakterystyczne dla początkowego etapu, wraz z postępem procesu patologicznego, występ staje się trwały.

Przepuklinom towarzyszy naruszenie oddawania moczu, defekacji. W przypadku jej naruszenia występuje ostry ból, nudności, wymioty.

W przypadku naruszenia prawa pojawia się mdłości.

Diagnostyka

Rozpoznanie przepukliny jest dokonywane na podstawie wyników wywiadu, badania i badania pacjenta.Lekarz bez problemu sprawdza pacjenta w pozycji pionowej i poziomej, aby ocenić rozmiar i kształt występu, możliwość zmiany pozycji. Pozytywny objaw "wstrząsu kaszlowego" jest określany, gdy defekt przejawia się wyraźniej podczas kaszlu.

Inne metody diagnozy, umożliwiające wyjaśnienie zawartości worka przepuklinowego i innych ważnych parametrów:

 • Ultradźwięki jamy brzusznej i kanału pachwinowego;
 • USG moszny;
 • Irygoskopia i cystografia z przepukliną ślizgową.

Ultradźwięki mogą pomóc w wyjaśnieniu zawartości worka przepuklinowego.

Aby wykluczyć proces zapalny, pacjent musi przejść ogólny kliniczny i biochemiczny test krwi.

Diagnostyki różnicowej wykonuje się z kości udowej przepukliny wodniak statki żylaki powrózka nasiennego, tłuszczak, zapalenie lub obrzęk pachwinowych węzłów limfatycznych, wędrującego ropnia.

Klasyfikacja

Klasyfikacja przepukliny opiera się na wielu czynnikach. Obejmują one lokalizację wypukłości - może to być prawostronne lub lewostronne. Ponadto uwzględniono stopień uszkodzenia tylnej ściany kanału, a także stopień, w jakim wewnętrzny pierścień pachwinowy jest uszkodzony.

Bezpośrednie

W bezpośrednim przepukliny trzewi przeniknąć do kanału pachwinowego przez szczelinę pachwinowej bez wpływu powrózka nasiennego.

W bezpośrednim przepukliny trzewi przeniknąć do kanału pachwinowego przez szczelinę pachwinowej bez wpływu powrózka nasiennego.

Kosaya

Skośne postaci patologii charakteryzuje się tym, że wchodzi do worka przepuklinowego miejsca wzdłuż kanału pachwinowego w innych strukturach - powrózka nasiennego u mężczyzn i okrągłe więzadła macicy u kobiet. Pojawia się najczęściej w dzieciństwie, może być wrodzony. Przy gwałtownym wzroście może zejść z moszny, tworząc uraz pachwinowy i moszny.

Połączone

Patologia składa się z kilku torebek, które przechodzą przez różne otwory przepuklinowe i nie komunikują się ze sobą. Możliwa jest inna kombinacja wypukłości, która prowadzi do zmiany struktur anatomicznych strefy biodrowo-pachwinowej. Może to być prosta i ukośna przepuklina po lewej lub obu stronach jednocześnie.

Przesuwanie

Formularz przesuwny występuje w 1-1,5% wszystkich takich wad. Powstaje w przypadkach, gdy ściana worka przepuklinowego jest narządem pokrytym otrzewną.Może to być: pęcherz moczowy, wstępująca okrężnica lub kątnica, macica.

Czasami brakuje worka, a występ jest spowodowany poślizgiem narządu.

Ranny

Utrata przepukliny jest częstym powikłaniem, które towarzyszy tej chorobie. W tym przypadku części narządów w worku przepuklinowym są ściśnięte. Występuje, gdy gwałtowny lub stopniowy skurcz lub ściskanie bramy. Towarzyszy mu ostry ból nie tylko w lokalizacji wady, ale także w całym regionie pachwinowym.

W wyniku zaburzeń krążenia dochodzi do martwicy tkanek. W przypadku braku terminowej opieki medycznej nie wyklucza się rozwoju zapalenia otrzewnej oraz innych procesów infekcyjnych i zapalnych.

Wrodzony

Wrodzona wada występuje najczęściej u chłopców, co wiąże się z owulacją jądra po urodzeniu dziecka. Dziewczęta mają mniejsze prawdopodobieństwo posiadania liścia pochwowego w otrzewnej, co może spowodować przemieszczenie narządów wewnętrznych poza jamę brzuszną.

W 90% przypadków wrodzony występ jest rejestrowany w dzieciństwie.

W 90% przypadków wrodzony występ jest rejestrowany w dzieciństwie.

Nabyte

Nabyta wada pojawia się, gdy warstwy mięśniowo-ścięgien brzucha są słabe. Dzieje się to w każdym wieku, częściej u mężczyzn.

Podwójnie rogaty

Odnosi się do rzadkich rodzajów wypukłości. Charakterystyczną cechą jest nietypowe położenie między warstwami ściany brzusznej, międzykręgowo. Prowadzi to do trudności w szybkiej diagnozie. Mogą istnieć dwie przepuklinowe bramki, które należy wziąć pod uwagę podczas wykonywania zabiegu chirurgicznego.

Wewnątrz ściany

Wada wewnątrz worka przepuklinowego ma nie tylko niestandardowy układ, ale także zmienia kierunek - oddala się od sznurka do mięśni przedniej ściany brzucha. Czasami zlokalizowane pod rozcięgną zewnętrznego skośnego mięśnia brzucha. Przydzielać przepukliny przedotrzewnowe, śródmięśniowe i podskórne.

Najczęściej przyczyną ich występowania jest naruszenie zejścia jądra do moszny.

Powtarzalny

Nawrót przepukliny jest powtarzającym się występowaniem w tym samym miejscu. Jest to spowodowane niewłaściwą taktyką leczenia, naruszeniem techniki interwencji chirurgicznej lub wynika z powikłań pooperacyjnych. U niektórych pacjentów nawracająca przepuklina może się rozwijać wielokrotnie.Może to być skomplikowane i nieskomplikowane.

Blisko brzucha

Niemal bioprzekroczysty występ powstaje z liści otrzewnej, znajdującej się w pobliżu tego samego kanału.

Metody leczenia

Wybór niezbędnej metody leczenia przepukliny ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta. W początkowej fazie choroby można zastosować metody zachowawcze, które pomogą złagodzić dobrostan pacjenta i zapobiec naruszeniu.

Wybór niezbędnej metody leczenia przepukliny ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta.

Leki

Leczenie farmakologiczne stosuje się wyłącznie w celu łagodzenia nieprzyjemnych objawów choroby. Za pomocą leków nie można pozbyć się lub spowolnić postępów przepukliny.

W przypadku bólu zaleca się stosowanie niespecyficznych leków przeciwzapalnych na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Można je stosować wyłącznie na zalecenie lekarza, nie przekraczając przepisanej dawki i czasu leczenia. Wynika to z faktu, że przy długotrwałym stosowaniu leki mogą wywoływać rozwój działań niepożądanych i powikłań.

Terapia zachowawcza

Terapia konserwatywna pozwala zmniejszyć nacisk na wypukłe przepukliny, zatrzymać postęp choroby i uniknąć naruszenia. Aby to zrobić, użyj bandaża, ćwiczeń fizycznych i fizykoterapii.

Bandaż medyczny to elastyczny pasek, który zawiera specjalny element ustalający. Istnieje również specjalna bielizna, wyposażona w gęste wstawki. Dzięki temu zapewnione jest wsparcie dla osłabionych obszarów ciała pacjenta. Bandaż jest zalecany do stosowania podczas ruchów i wysiłku fizycznego. Zapobiega to uciekaniu narządów wewnętrznych do worka przepuklinowego i ich naruszeniu w bramie. Ciągłe używanie pasa pokazano tylko osobom starszym.

Bandaż jest zalecany do stosowania podczas ruchów i wysiłku fizycznego.

Ćwiczenia terapeutyczne mają na celu wzmocnienie osłabionych mięśni dolnej części brzucha. Kompleks ćwiczeń jest opracowywany osobiście dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę wielkość i lokalizację przepukliny, trening fizyczny, obecność chorób przewlekłych i wiele innych czynników. Aktywność fizyczna pomoże przywrócić napięcie mięśni i zapobiegnie naruszeniu przepukliny, ponieważ nie ma ostrych ruchów. Regularnie wykonuj ćwiczenia za pomocą bandaży.

Dobre wyniki pokazują lekcje pływania. W tym samym czasie mięśnie przedniej ściany brzucha są skutecznie wzmacniane, ale nie ma zwiększonego ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Zalecane są spacery lub lekkie jogging.

Środki ludowe

Środki ludowe w leczeniu przepukliny są stosowane jako metody pomocnicze. Z ich pomocą nie można pozbyć się defektu, ale można złagodzić kliniczne objawy choroby.

Właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwbólowe posiadają kompresy z herni, świeży sok z kapusty, aloes i miód, nalewka na bazie kory dębu. Zaognione miejsce można nasmarować olejem kamforowym, zrobić płyny z bulionu pokrzywy.

 • Świeży sok z kapusty może być stosowany do kompresów.
 • Możesz zrobić nalewkę z kory dębu.
 • Możesz również zrobić płyny z bulionu pokrzywy.

Celowość stosowania tradycyjnych metod leczenia musi być skoordynowana z lekarzem, aby uniknąć rozwoju powikłań.

Operacja

Chirurgiczne leczenie przepukliny zlokalizowanej w okolicy pachwiny polega na wykonaniu przepukliny. Istnieją 2 rodzaje operacji:

 1. Rozciągnij.W takim przypadku wada jest zamykana przez własne tkanki pacjenta.
 2. Nietrwały. Aby przywrócić fizjologiczną strukturę kanału pachwinowego, stosuje się specjalną syntetyczną ramkę z siatki.

Operację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym za pomocą laparoskopu wyposażonego w przyrządy mikroendoskopowe i mini-kamerę. Wyróżnia się następujące metody działania: Bassini, Matrynova, Rudzhi i inne.

Jest jedna z technik operacji o nazwie Bassini.

Możliwe powikłania

Po chirurgicznym leczeniu przepukliny mogą pojawić się powikłania wynikające z niewystarczającego doświadczenia lekarza, naruszenia techniki interwencji i innych czynników. Najczęstsze powikłania to:

 1. Uszkodzenie przewodu nasiennego. Może prowadzić do naruszenia siły działania ze względu na zmiany na tle hormonalnym i spermatogennym, a także na zanik jąder.
 2. Uszkodzenie stawu udowego. Dzieje się tak, gdy nakładają się szorstkie szwy na więzadle pachwinowe lub więzadło jelita krętego, powodując ryzyko krwawienia.
 3. Uszkodzenie jelit i innych narządów. Jest to możliwe przy usuwaniu zawartości worka przepuklinowego na zewnątrz lub w trakcie rozciągania przepuklinowego przy użyciu własnych tkanek pacjenta.
 4. Zakrzepica głębokich żył dolnej części nogi.Występuje u osób starszych lub pacjentów słabych fizycznie. Pojawia się po chwili po operacji w postaci bólu u cieląt. Aby uniknąć tego zjawiska, konieczne jest profilaktyczne przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.
 5. Dropsy z jąder. Jest jednostronny lub dwustronny. Głównymi objawami są wzrost rozmiaru moszny.
 6. Nawrotowa przepuklina. Występuje, gdy naruszenie reżimu pooperacyjnego lub ignorowanie zaleceń lekarza w okresie rehabilitacji.
 7. Rozwój procesu zakaźnego-zapalnego. Występuje, gdy drobnoustroje chorobotwórcze wnikają w ranę. Wymaga leczenia przeciwbakteryjnego.
 8. Krwiak. Pojawia się w wyniku krwawienia z uszkodzonych naczyń krwionośnych podczas operacji. Aby tego uniknąć, natychmiast po operacji na obszarze rany, lód należy nakładać przez 2 godziny.

Aby uniknąć krwiaka, natychmiast po operacji na obszarze rany, lód należy stosować przez 2 godziny.

Rehabilitacja

Szybkość rehabilitacji i powrotu do zdrowia pacjenta zależy od metody interwencji chirurgicznej. Chirurgia laparoskopowa charakteryzuje się minimalnym uszkodzenia integralności tkanek, tak że po 2 dniach osoba może opuścić klinikę.Jednak w ciągu 7-10 dni należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza - aby uniknąć podnoszenia ciężarów, wiele do odpoczynku.

Okres rehabilitacji po operacji otwartej wynosi do 6 tygodni, w zależności od lokalizacji przepukliny, obecności powikłań, wieku pacjenta i indywidualnych możliwości regeneracji.

Zapobieganie

Aby zapobiec tworzeniu się przepukliny w okolicy pachwiny, osoba musi przestrzegać zdrowego stylu życia. Odrzuć złe nawyki - palenie i picie. Uprawiaj sporty i ćwiczenia fizyczne, rób długie spacery na świeżym powietrzu, jeździj na rowerze, idź na basen. Konieczne jest unikanie przeciążenia fizycznego, podnoszenie ciężarów.

 • Musisz rzucić palenie.
 • Pływanie będzie dobrym środkiem zapobiegawczym.
 • W okresie działań prewencyjnych musisz jeździć na rowerze.

Konieczne jest zorganizowanie pełnowartościowej, zrównoważonej diety. Pomoże to poprawić perystaltykę jelit i zapobiegnie rozwojowi zaparć. Jeśli to możliwe, ciężar ciała powinien być znormalizowany.

Cechy przebiegu choroby

Przepuklina jest podatna na ciągły postęp, wielkość wypukłości stopniowo wzrasta.W początkowych stadiach choroby sama wada znika, gdy zostaje zajęte poziome położenie, ale później pozostaje w dowolnej pozycji.

Terminowe rozpoznanie choroby umożliwia podjęcie działań w celu jej stabilizacji i zapobieżenia rozwojowi powikłań.

Mężczyźni

Przebieg choroby u mężczyzn jest bardziej niekorzystny niż u kobiet.

Wynika to z faktu, że ci pierwsi są bardziej zaangażowani w ciężką pracę. Ponadto mężczyźni szukają pomocy medycznej tylko w przypadku gwałtownego pogorszenia samopoczucia. Najczęściej takim przypadku lub, gdy szybki wzrost wysokości występu, co daje stałą dyskomfort, lub zaciśniętym przepukliny.

Kobiety

Kobiety zwracają większą uwagę na zdrowie, więc przepuklina występuje we wczesnym stadium rozwoju. Głównie występuje u osób starszych, co wynika z osłabienia mięśni przedniej ściany brzucha.

Cechami przebiegu choroby są szybki postęp i wzrost wielkości wypukłości. Ponadto istnieje duże prawdopodobieństwo naruszenia.

Przepuklina pachwinowa: przyczyny, typy, objawy, konsekwencje.Uraz przepukliny pachwinowej

Przepuklina pachwinowa, jak niebezpieczna?

Dzieci

Przepukliny w okolicy kanału pachwinowego u dzieci mają najczęściej wrodzony charakter. Pojawiają się w ciągu kilku dni po urodzeniu z płaczem, kaszlem, wysiłkiem. Wymagają leczenia chirurgicznego.

W ciąży

W czasie ciąży ciśnienie w jamie brzusznej gwałtownie rośnie. W tym przypadku istnieje możliwość powstania przepukliny, aw jej obecności - progresji choroby.

Problem komplikuje fakt, że podczas ciąży dziecka, chirurgiczna korekcja wady jest wysoce niepożądana. Dlatego zaleca się ciągłe noszenie specjalnego bandaża w celu wzmocnienia mięśni i ograniczenia aktywności fizycznej. Konieczne jest regularne wykonywanie gimnastyki specjalnej w celu uniknięcia atrofii mięśni.

Obejrzyj wideo: Leczenie przepukliny pachwinowej; Inguinal hernia treatment