Przepuklina pachwinowa w ciąży

Przepuklina pachwinowa (przepuklina pachwinowa) jest rzadkim zjawiskiem u kobiet, ale kobiety w ciąży są narażone na tę chorobę, co wynika z pewnych fizjologicznych cech stanu organizmu w tym delikatnym okresie.

Kanał pachwinowy tworzy niewielką przestrzeń szczelinową między mięśniami brzucha w prostym odcinku, która jest słabym punktem w ścianie brzusznej, przez którą przechodzi mężczyzna przez męski, a samica zawiera okrągłe więzadło macicy.

Pachwinowa się przelotowo narządów jamy brzusznej (pętli jelitowej) z okładzinowych warstwy otrzewnej je pokrywa. Jej pojawienie się powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej ze względu na wzrost macicy, wyjaśnia to stosunkowo częste występowanie przepukliny pachwinowej u kobiet w okresie ciąży.

Dodatkowe czynniki, które pogarszają wzrost przepukliny obejmują:

  1. zaparcia (które nie jest rzadkie w czasie ciąży);
  2. ciężkie aktywności fizycznej, w połączeniu z osłabieniem mięśni ściany brzucha (z wzrostu macicy osłabienia mięśni brzucha i rozciągnąć);
  3. podnoszenie ciężarów;
  4. przewlekły kaszel.

W ciąży macica dodatkowo naciska na pachwinę i podbrzusze, co zmniejsza ich odporność na powstawanie przepuklin.

Objawy kliniczne przepukliny pachwinowej podczas ciąży (objawy)

Klinika u kobiet w ciąży niewiele różni się od symptomatologii tej patologii u zwykłych ludzi. W obszarze pachwinowym wyczuwalny jest występ o niewielkich wymiarach, miękki w dotyku, elastyczna konsystencja, bezbolesna przy badaniu palpacyjnym.

Chociaż wraz ze wzrostem długości ciąży, szczególnie w 3. trymestrze, kobiety zauważają dyskomfort lub bolesność w okolicy przepukliny. W stanie spoczynku i leżącego wypukłości praktycznie znika, a przy aktywności fizycznej napięcie w pozycji pionowej staje się zauważalne i zwiększa się.

Czasami pacjenci zwracają uwagę na napromieniowanie bólu w okolicy krzyżowej i lędźwiowej. Osobliwością przebiegu tej patologii u kobiet w ciąży jest wzrost wielkości przepukliny bliżej porodu.

Im więcej występu, tym większy dyskomfort i niedogodność, powoduje to kobieta podczas chodzenia lub ćwiczeń. Objawy Dysuria (trudności w oddawaniu moczu) i zaparcia, charakterystyczne dla okresu noszenia dziecka, są pogarszane.

Poród z przepukliną pachwinową

Obecność przepukliny jest przeciwwskazaniem do samodzielnego porodu, ponieważ istnieje wysokie ryzyko niebezpiecznego powikłania, takiego jak naruszenie przepukliny w przepuklinach.

Obejrzyj wideo: Przepuklina pępkowa u kobiet w ciąży