Najlepsze metody leczenia przepuklin pachwinowych u mężczyzn

W tym krótkim artykule - przegląd nowoczesnych metod leczenia przepuklin pachwinowych u mężczyzn.

W tej patologii leczenie odbywa się za pomocą operacji chirurgicznej (jest to "złoty standard" terapii): tylko przy jej pomocy można całkowicie wyeliminować przepuklinę pachwinową. Jest dobra wiadomość: skuteczność takiej terapii wynosi 97-100%, w zależności od doświadczenia chirurga, a nowoczesne metody leczenia endoskopowego umożliwiają wykonywanie zabiegu poprzez małe nakłucia na skórze.

Wszystkie inne metody leczenia bez operacji: fizykoterapia, noszenie bandaży, środki folk są tylko pomocnicze.

Więcej szczegółów na temat wszystkich tych metod - czytaj dalej.

Struktura przepuklin pachwinowych u mężczyzn

Operacja jest jedynym sposobem na całkowite wyleczenie

Pachwinowa utworzony przez penetrację otrzewnej - błona śluzowa jamy brzusznej wykładziny wewnątrz jamy brzusznej i narządów - w pachwinowego.

Aby zwolnić człowieka z patologii, stosuje się operację przepukliny, która może być wykonywana w sposób otwarty lub endoskopowy.

Metoda otwarta

Kiedy otwarte tkaniny chirurgia nad obszarem kanału pachwinowego i otrzewnej w przepukliny rozcięta i komponenty przepukliny organom, jeżeli nie zostały one ograniczone w czasie operacji, wróć do jamy brzusznej.Następnie otrzewna nici wszyte przepuklinowego pierścienia i części błony śluzowej, która tworzy worka przepuklinowego, rozcięta.

W drugim etapie chirurg wzmacnia ściany kanału pachwinowego, aby zapobiec nawrotom w przyszłości. Osiąga się to poprzez pomocą własnych tkanek, takich jak zewnętrzna płytka ścięgna mięśni skośnych brzucha, albo za pomocą specjalnych siatkowych materiałów przeszczepów biologicznych lub syntetycznych. Obecnie najczęściej stosuje się przeszczepy siatkowe, w których prawdopodobieństwo nawrotu choroby zmniejsza się do prawie jednej dziesiątej procenta.

Metoda endoskopowa

Alternatywą dla otwartej metody leczenia patologii u mężczyzn jest operacja endoskopowa.

W jego dobrą wydajnością odzyskiwania organizmu szybciej i łatwiej, ponieważ zamiast szerokiego odcinka tkanki na pachwinowego kanału odbywa się tylko 4 nakłucia przedniej ściany jamy brzusznej.

Wady endoskopowego leczenia przepuklin pachwinowych:

  • większe ryzyko powikłań i nawrotu choroby;
  • potrzeba znieczulenia ogólnego (z operacją otwartą, leczenie można wykonać w znieczuleniu miejscowym).

Co należy zrobić przed operacją

Przed przystąpieniem do pracy, wszelkie ciężkie ćwiczenia, mające na celu wzmocnienie mięśni brzucha - są przeciwwskazane, ponieważ zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej i sprowokować nevpravimoy lub guzki przepukliny (co sprawia, że ​​trudno dla przepukliny pachwinowej i stwarza bezpośrednie zagrożenie życia).

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety z nieoperowaną przepukliną pachwinową mogą być ważeni tylko do 5 kg.

Aplikacja pasma

Niestety, nie zawsze istnieje możliwość wykonania operacji. Przeciwwskazaniem do tego mogą być ciężkie choroby somatyczne lub odmowa interwencji chirurgicznej pacjenta.

W takich przypadkach mężczyzna może założyć specjalny bandaż: zatrzyma dalszy wzrost wielkości przepukliny i zapobiegnie jej naruszeniu. Noszenie klamrach nie jest traktowanie jako takie i nie zastępuje operację, a jego długotrwałe stosowanie prowadzi do osłabienia mięśni brzucha i może pogorszyć podczas przepukliny pachwinowej.

Nowoczesny widok leczenia przepuklin pachwinowych bez operacji

Sto lat temu amerykańscy naukowcy próbowali leczyć przepuklinę w pachwinie u mężczyzn bez operacji.W tym celu do obszaru kanału pachwinowego wprowadzono leki powodujące zgrubienie, bliznowacenie worka przepuklinowego. Eksperyment zakończył się niepowodzeniem: u wielu pacjentów wystąpiły ciężkie powikłania, takie jak krwawienie, infekcja i bliznowacenie spermy.

Niestety, prawie niemożliwe jest zawężenie samego kanału pachwinowego lub wzmocnienie go za pomocą leków i gimnastyki leczniczej, aby trwale wyeliminować nawet pachwinową przepuklinę pachwinową. A jeśli przepuklina pachwinowa już się pojawiła i nie jest samokorygująca - leczenie chirurgiczne jest tym bardziej możliwe do uniknięcia.

Ćwiczenie pomocnicze

W domu przydaje się gimnastyka lecznicza - ostrożne wzmacnianie mięśni brzucha za pomocą ćwiczeń fizycznych, które nie powodują wyraźnego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Regularne treningi pomogą wzmocnić przednią ścianę brzuszną, a tym samym zwiększyć tolerancję obciążenia w przypadku przepuklinowej wypukłości podczas wysiłku.

Aby skutecznie leczyć patologię, wszystkie ćwiczenia muszą być wykonywane trzy razy dziennie: rano, po południu i wieczorem.

(jeśli stół nie jest całkowicie widoczny - obróć go w prawo)

ĆwiczJak wykonać

Z torbą z piaskiem (1 kg)

Umieść torbę z piaskiem na brzuchu w obszarze pępka. Napompuj żołądek - wciągnij żołądek.

Powtórz to samo, wkładając torebkę z piaskiem na brzuch tuż nad obszarem łonowym.

Wykonaj 10-12 powtórzeń każdego ćwiczenia.

Na krześle

Usiądź na krześle, ręce wzdłuż tułowia, kolana razem przed sobą. Podnieś lewe ramię do góry i przechyl w prawo, nie wstając z krzesła. Powtórz ćwiczenie w przeciwnym kierunku.

Wykonaj 10-12 powtórzeń.

Z piłką

Połóż się na podłodze, trzymając się za ręce. Zaciśnij kulę wewnętrznymi bokami stóp i podnieś ją na wysokość 10-15 cm od podłogi. Przytrzymaj przez kilka sekund - opuść.

Powtórz 8 razy.

Stać

Rozłóż nogi na szerokość ramion. Alternatywnie skoś na lewą i prawą nogę, starając się dotrzeć do palców czubkiem palców przeciwnej ręki. W tym momencie cofnij drugą rękę do góry i do góry.

Powtórz 10-12 razy.

Przed wykonaniem opisanych ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem. I pamiętaj, że tylko operacja chirurgiczna może radykalnie rozwiązać ten problem.

Środki ludowe i leki

Skutecznie leczyć przepukliny pachwinowej tylko przy pomocy środków ludowej i leków - to niemożliwe.Jednak przy ich pomocy można stworzyć warunki, w których przepuklina z prawidłową przepukliną będzie występować rzadziej.

Dzieje się tak naprawdę w przypadku, gdy czynnikiem wywołującym u człowieka jest kaszel, zaparcie lub trudności z oddawaniem moczu. Rozwiązanie tych problemów przyjmowania środków ludowej lub leki można uniknąć wielu sytuacjach gwałtowny wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, które wyzwalają powstawaniu przepuklin.

W związku z tym, jakie konkretne przepisy w leczeniu choroby - zależy całkowicie od czynnika prowokującego.

Obejrzyj wideo: Operacja przepukliny pachwinowej - to nie musi boleć (Styczeń 2020).

Loading...