Objawy i rodzaje przepuklin pachwinowych

przepuklina pachwinowa u mężczyzn występuje częściej niż u kobiet, a jego wygląd jest już w dojrzałym wieku. Ale może również wystąpić w młodym wieku pod pewnymi warunkami. Co to jest ta choroba i czy możliwe jest wyleczenie przepukliny pachwinowej, jest interesujące dla wielu pacjentów, ponieważ obrzęk w okolicy pachwinowej uniemożliwia wielu ludziom pełne życie.

Jak manifestuje się przepuklina pachwinowa

Ta choroba to występ Skóra na zewnątrz z powodu połknięcia tego obrzęku fragmentów narządy wewnętrzne. W tym obszarze może wejść do jelita, części dużej sieci, u kobiet może być wypełniona jajnikami lub jajowodów. Przepuklinę nazywa się pachwinową, ponieważ otrzewna z narządami wystaje do kanału pachwinowego. U kobiet choroba ta występuje niezwykle rzadko, podczas gdy mężczyźni często sięgają po lekarzy konserwatywnych lub chirurgicznych.

Stopień ujawnienia się choroby determinuje decyzję specjalistów, jak leczyć przepuklinę pachwinową. Skargi u pacjentów różnią się, ponieważ wielkość przepukliny, jej zawartość i wiek pacjenta są różne.

O mnieGłówne objawy przepukliny pachwinowej są następujące:

 1. Pacjent zauważa, że ​​w okolicy pachwiny skóra wystaje, a naciśnięciu lub dotknięciu tego obszaru towarzyszą bolesne odczucia. Przy dowolnym napięciu mięśni, ten występ może zwiększyć swój rozmiar.
 2. Przepukliny pachwinowe często towarzyszą zaparcia.
 3. Jeśli kobiety w jamie przepukliny zawierają fragmenty narządów wewnętrznych układu rozrodczego, z menstruacją mogą być wzmocnione ból.
 4. Gdy pęcherz znajduje się w jamie pęcherza moczowego, osoba będzie miała częste dwustopniowa emisja moczu.

Z reguły przepuklinę pachwinową towarzyszą takie objawy. Ale jeśli przedwczesne skierowanie do specjalisty jest możliwe, możliwe są następujące komplikacje dotyczące dobrego samopoczucia pacjenta.

Współistniejące powikłania:

 1. Uraz przepukliny - znajduje się w obszarze, w którym może dojść do naruszenia. Jest to niebezpieczne w przypadku fragmentów narządów jamy brzusznej, ponieważ w ich skórze nie są one chronione przed wpływami zewnętrznymi. Może to negatywnie wpłynąć na ich funkcjonowanie.
 2. Powstawanie niedrożności jelit - jeśli część jelita znajduje się w tym obszarze skóry, może to spowodować jego niedrożność.
 3. Zapalenie listków w otrzewnej - stała obecność narządów wewnętrznych w przepuklinie prowadzi do zapalenia otrzewnej, krwawienia.
 4. Rozszerzaj proces zapalny - zapalenie może przejść do jądra i innych pobliskich narządów.
 5. Nieprzewidziana przepuklina - Jeśli nie podejmiesz konserwatywnego leczenia przepuklin pachwinowych w czasie, skóra się rozciąga i nie ma sposobu, aby to zmienić. W takim przypadku pomocna będzie tylko operacja.

Tworzenie wrodzonej patologii

Przepukliny pachwinowe są nie tylko nabyte, ale ta diagnoza jest czasami umieszczana na chłopcach i dziewczynkach. Jest to poprzedzone pewnym procesem tworzenia się patologii.

Do 4 miesięcy rozwoju zarodka jądra u przyszłych chłopców powstaje i rozwija się w rejonie brzucha, za nim. Kiedy płód ma około pięciu miesięcy w macicy, jądra zstępują i powoli zbliżają się do kanału pachwinowego. Przez siedem miesięcy ciąży przyszły chłopiec nadal tworzy: jądra poruszają się wzdłuż kanału pachwinowego, a po nich powstaje "proces pochwy". Do końca ciąży, do 9 miesiąca, jądra muszą wejść do moszny, a brzuszna "kieszeń" zostaje tam wysłana. Kiedy dziecko się rodzi, ta "kieszeń" stopniowo się zarasta.

Ale przy niekorzystnym rozwoju ta "kieszeń" się nie zamyka, szczelina między brzuchem a moszną pozostaje otwarta. Taka struktura nie jest normą, więc jest to słaby punkt, w którym może pojawić się przepuklina.Przy każdym napięciu, gdy wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej, części jelita i niektóre znajdujące się w pobliżu narządy mogą "wyjść" z tego procesu.

Rozpoznanie wrodzonej przepukliny pachwinowej rozpoczyna się natychmiast po urodzeniu dziecka. Jest to wada rozwojowa, w zależności od jej stopnia i innych czynników determinujących, lekarz zaleca dalszy przebieg leczenia, ponieważ objawy i leczenie są ze sobą powiązane.

Przyczyny rozwoju przepuklin

Z mechanizmem powstawania wrodzonej patologii odkryliśmy, ale dlaczego przepuklina występuje u dorosłej populacji?

Rozwój tej patologii występuje z następujących powodów:

 1. Wczesny poród, wcześniactwo. W tym przypadku wszystkie narządy i układy nie zostały jeszcze w pełni ukształtowane. Proces pochwy w chwili urodzenia jest nadal otwarty, co może wywołać przepuklinę.
 2. Czynnik dziedziczny gra daleko od ostatniej roli. Jeśli choroba występuje u krewnych, może rozwinąć się u dziecka.
 3. Patologia pojawia się, gdy anatomiczna słabość przedniej ściany brzucha.
 4. Jeśli dana osoba ma dużo czasu nadwaga, - jest to również czynnik jednorazowy, ponieważ narządy jamy brzusznej doświadczają stałego obciążenia.
 5. Kiedy urazy w okolicy pachwiny, co pociągnęło za sobą osłabienie aparatu więzadłowego, rozwija się przepuklina.
 6. Szybki i duży utrata wagi Prowadzi to do pojawienia się w pustych wnęk w pachwinowego, przy czym fragmenty te są wypełnione wnęki wnętrzności i przepuklina występuje.
 7. Ciąża może sprowokować patologię.
 8. Siedzący nieaktywny sposób życia czasami prowadzi do choroby. Mięśnie nie ćwiczą, otrzewna schodzi do kanału pachwinowego.
 9. Stała aktywność fizyczna przeciążenia prowadzą do takiej choroby.
 10. Kiedy osłabienie mięśni otrzewnej silny i długotrwały kaszel powoduje dodatkowe obciążenie, które prowadzi do pojawienia się patologii.
 11. Zwiększony nacisk na otrzewną prowokuje również jelita ze stałą zaparcie. Ten stan może prowadzić do pojawienia się przepukliny.

Rodzaje patologii

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak leczyć przepuklinę pachwinową, tylko specjalista może wziąć pod uwagę rodzaj przepukliny.

Istnieje kilka rodzajów przepuklin pachwinowych:

 1. Kosaya - różni się tym, że zawartość jamy przepuklinowej przechodzi przez kanał pachwinowy. Może to być zarówno dzieciństwo, jak i nabyte. U mężczyzn naczynia często wchodzą do jamy, przewodu powonnego i przewodów.
 2. Bezpośrednie - ten rodzaj implikuje przejście wypukłości skóry do kanału pachwinowego. Jednocześnie nie ma wpływu na jego wewnętrzne otwarcie, w tym na ścianę brzucha. Gatunek ten często powstaje w wyniku fizycznego przeciążenia.
 3. Połączone - to dość rzadki rodzaj przepukliny, cała patologia składa się z kilku torebek przepuklinowych, możliwe jest połączenie bezpośredniego i ukośnego wypukłości skóry.
 4. Podskórne - tworzenie wnęki z zawartością odbywa się na mięśniu skośnym zewnętrznym. Sama torebka może znajdować się na udzie lub w kroczu. Tworzenie się guzów nie schodzi do moszny.
 5. Przesuwanie - gatunek ten nie jest często spotykany, ale jest najbardziej niebezpieczny. Tutaj, w formowania wnęki obejmuje nie tylko warstwy zewnętrzne z jamy brzusznej, ale także na tkanki trzewnych, które pokrywa wewnętrzna preparaty ciało do worka przepuklinowego. W tej formie do tej jamy może wejść wiele innych organów: macica, jajniki, struktury pęcherza moczowego, kątnicy i tym podobne.

Kiedy leczenie przepuklin pachwinowych powinno rozpocząć się natychmiast. Im więcej czasu mija od momentu jego powstania, tym większe prawdopodobieństwo powikłań choroby.

Metody diagnostyczne

Jeśli wystąpią objawy choroby, należy skonsultować się z chirurgiem. Pierwszą i najbardziej niezawodną metodą diagnozowania patologii jest inspekcja. Lekarz prosi pacjenta, by stanął obok niego, badając formację podobną do guza. Następnie wyprodukowany palpacja, w którym określa się wielkość i gęstość tworzenia.

Ważnym elementem egzaminu jest test na kaszel i test wysiłkowy. Dokonuje się oceny symptomu szoku. Wyszukaj zewnętrzny otwór kanału.

Obowiązkowym elementem diagnostyki jest Ultradźwięki moszna, narządy miednicy, jama brzuszna, kanały. Przez USG lekarz widzi wewnętrzny obraz choroby: co jest w worka przepuklinowego, który wielkościach patologiczny wykształcenie, stan kanału pachwinowego, i tak dalej.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe badanie, czasem promieniowanie rentgenowskie jest podawane wraz z wprowadzeniem środka kontrastowego.

Aby zbadać, jakie części jelita uderzyły w torbę i jej stan, irygoskopia. Badanie to umożliwia badanie jelita grubego. Cystoskopia umożliwia obserwację stanu pęcherza.

Sposoby leczenia przepukliny w pachwinie

Niemożliwe jest samodzielne pozbycie się wad wrodzonych i nabytych. Ciągłe repozycjonowanie przepukliny także nie działa. Stosowane jest tu tylko leczenie chirurgiczne.

Do chwili obecnej istnieją różne metody leczenia i zapobiegania chorobie.

Interwencja chirurgiczna

Tylko lekarz prowadzący ustala, które metody wymagają leczenia przepukliny w okolicy pachwiny. Często jest to operacja klasyczna, która daje wydajność 97-100%. Współczesna chirurgia nie wykorzystuje już nacięcia jamy brzusznej, aby usunąć występ. Wielu pacjentów pozbyło się choroby po terapii endoskopowej. Rozważmy bardziej szczegółowo te dwie metody działania.

Metoda otwarta

Otwarta operacja polega na rozcięciu tkanek nad otrzewną i kanałem pachwinowym. W tej części widoczne są narządy zajmujące jamę przepukliny. Jeśli nadal będą działać w pełni, nie zostaną naruszone, wtedy chirurg zwraca je na swoje miejsce w jamie brzusznej. Rozciągnięta błona śluzowa, która była workiem przepuklinowym, została usunięta, a tkanki otrzewnej zszyte.

Często, gdy operacja poniżej normy następuje nawrót przepukliny pachwinowej. Aby tego uniknąć, lekarz musi wzmocnić ściany kanału pachwinowego. Odbywa się to na kilka sposobów. Materiały do ​​wzmocnienia przyjmują naturalne lub sztuczne przeszczepy. W tym drugim przypadku prawdopodobieństwo nawrotu choroby jest prawie zerowe.

Leczenie endoskopowe

Jest to niewielkie nakłucie w określonych miejscach, umożliwiające chirurgiczne usunięcie przepukliny. Leczenie endoskopowe jest lepsze dla pacjentów, ponieważ okres powrotu do zdrowia zajmuje mniej czasu. Operacja ta odbywa się za pomocą 4 nakłuć, zamiast przecinania tkanek otrzewnej.

Ale wraz z wszystkimi zaletami tej metody, możliwy jest rozwój negatywnych zjawisk:

 • istnieje ryzyko powikłań, które jest większe w przypadku tej metody niż w przypadku otwartej operacji.
 • może rozwinąć się nawrót patologii.
 • warunkiem koniecznym operacji jest znieczulenie ogólne, natomiast w chirurgii otwartej nie jest to konieczne;
 • Podczas wykonywania laparoskopii istnieje ryzyko zrostów i uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Przygotowanie do operacji

Nie można zwiększyć ciśnienia w jamie brzusznej przed operacją.Dlatego ciężki sport, pompowanie prasy jest surowo zabronione. Mężczyźni i kobiety przed operacją mogą podnosić ciężary do 5 kg. W przeciwnym razie przepuklina może zostać naruszona lub stanie się nieodwracalna.

Przed operacją konieczne jest oczyszczenie jelita i pęcherza. W tym celu stosuje się lewatywę lub cewnik umieszcza się w cewce moczowej (w razie potrzeby).

W okolicy pachwiny do operacji, musisz usunąć włosy. Można to zrobić z wyprzedzeniem. Podczas laparoskopii przepuklinę pachwinową przed znieczuleniem ogólnym nie wolno jeść.

Leczenie laserowe

Operacja plastyczna przepukliny w skomplikowanych przypadkach wykonywana jest za pomocą lasera. Ostatnio technologia laserowa coraz bardziej rozprzestrzenia się poprzez szybkie i bezkrwiowe usuwanie wypukłości.

Leczenie za pomocą lasera ma swoje zalety:

 • bezpieczeństwo operacji, która następuje bez rozładowania krwi.
 • powrócić do zwykłego tempa życia po 40-60 minutach od operacji.
 • okres powrotu do zdrowia mija bez bólu.
 • odzyskiwanie następuje szybko.
 • zauważalna jest wysoka kosmetyczność.
 • operacja jest bardzo skuteczna.

Aplikacja pasma

Do zapobiegania tej chorobie stosuje się różne środki, ale najbardziej znanym leczniczym i zapobiegawczym środkiem jest bandaż. W leczeniu przepuklin pachwinowych stosuje się je, gdy istnieją pewne przeciwwskazania do operacji.

Bandaż posiada narządy jamy brzusznej i samą przepuklinę, zmniejszając ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej. Pomaga to przez pewien czas uzyskać efekt terapeutyczny, w celu ochrony przed powikłaniami choroby. Jeśli bandaż jest zużyty przez dłuższy czas, mięśnie brzusznej prasy stają się słabsze, co negatywnie wpływa na stan pacjenta. To nie jest lecznicze, ale prewencyjne.

Gimnastyka i leki nie mają efektu terapeutycznego w powstawaniu przepuklin pachwinowych. Są również przepisywane jako leczenie podtrzymujące.

Wszystkie te fundusze są używane nawet przed workiem przepuklinowym. Ze słabością mięśni prasy i ciężkim wysiłkiem fizycznym w profilaktyce, musisz wykonać specjalną gimnastykę i założyć bandaż. Najlepszy efekt osiąga się wykonując ćwiczenia profilaktyczne trzy do czterech razy dziennie.

Obejrzyj wideo: Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie (Luty 2020).

Loading...