Przyczyny i metody leczenia nawracającej przepukliny pachwinowej

Nawrót przepukliny pachwinowej występuje po leczeniu chirurgicznym w wyniku błędu lekarza lub z powodu powikłań pooperacyjnych. Nawrót choroby występuje u co 10 pacjentów. Nawrót przepukliny jest wskazaniem do powtórzenia operacji, ale według innego schematu. Jeżeli ubytek został wcześniej pokryty tkankami, powtórne traktowanie zostanie przeprowadzone przy instalacji siatki, najprawdopodobniej metodą Lichtensteina.

Konieczne jest rozróżnienie nawrotu i przepukliny brzusznej. W pierwszym przypadku wada pojawia się w tym samym miejscu, choroba jest całkowicie powtórzona. Przepuklina brzuszna lub pooperacyjna to wysunięcie narządów w obszarze blizn pooperacyjnych. Nawrotowa przepuklina nie zawsze jest związana z operacją, jej przyczyną mogą być czynniki przed i po operacji. Przyczyną przepukliny brzusznej jest tylko operacja.

Przepuklina pachwinowa może pojawić się wielokrotnie, po 2-3 operacjach. Wielokrotnie powtarzający się defekt odnosi się do najbardziej złożonych postaci choroby i nie każdy doświadczony chirurg może sobie z tym poradzić.

Dlaczego pojawia się przepuklina?

Przyczyny ponownego pojawienia się przepukliny pachwinowej po zabiegu podzielono na 3 grupy:

 1. Czynniki niekorzystne przed operacją.
 2. Błąd lekarza podczas operacji.
 3. Powikłania pooperacyjne.

Głównymi przyczynami operacji są niewłaściwy wybór techniki chirurgicznej i niewystarczające badanie pacjenta. Działanie według wszystkich zasad całkowicie wyklucza jakiekolwiek ryzyko podczas i po leczeniu. Ale jeśli podczas przygotowania lub podczas operacji lekarz przegapi coś niewidocznego, będzie to miało konsekwencje.

Chirurg V.D. Fiodorow w swoich pracach wyraża opinię, że wszystkie czynniki związane z pojawieniem się przepukliny, które istnieją przed zabiegiem chirurgicznym, pozostają po leczeniu chirurgicznym i w każdej chwili mogą wywołać nawrót. A najistotniejszy ze wszystkich powodów, dla których lekarz rozróżnia wrodzone osłabienie tkanki łącznej.

Główna część nawrotów obserwuje się w pierwszym roku po operacji. Częściej występuje przy dużych, ukośnych i przesuwających się przepuklinach. Tendencja do ponownego rozwoju patologii obserwuje się w 30-45% operowanych, ale tylko 10% pacjentów po operacji przepukliny napotyka ten problem. Na tej podstawie możemy stwierdzić, że wiele zależy od rehabilitacji pooperacyjnej, działań ze strony lekarza i dbania o własne zdrowie pacjenta.

Czynniki ryzyka przed operacją

Przepuklina pachwinowa nie może długo przeszkadzać pacjentowi, ale nie oznacza to, że nie trzeba go usuwać.Leczenie wady wykonuje się tylko chirurgicznie, zarówno z wrodzoną, jak i nabytą postacią choroby. Gdy operacja jest opóźniona przez dłuższy czas, będzie to już czynnik ryzyka nawrotu.

Samoleczenie w domu, odmowa badania i przepuklina powodują poważny stan, gdy operacja jest już wykonywana w trybie pilnym. W takich warunkach ryzyko popełnienia błędu jest wyższe, co prowadzi do komplikacji pooperacyjnych i nawrotów choroby.

Grupa ryzyka obejmuje osoby starsze, co wiąże się ze zmianami związanymi z wiekiem, procesami zwyrodnieniowymi w okolicy pachwiny. Pacjenci ze współistniejącymi chorobami jamy brzusznej i układu moczowo-płciowego mogą napotkać nawracającą chorobę, której towarzyszą zaparcia, kaszel i zwiększone ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej.

Niedostateczne przygotowanie przed przepukliną również odgrywa rolę w wystąpieniu nawrotu. Kiedy sanacja organizmu nie została przeprowadzona, ogniska zakaźne, które zostały utracone z pola widzenia, mogą prowadzić do ropnego zapalenia, w wyniku czego pojawia się przepuklina.

Podczas operacji

Druga grupa przyczyn nawrotu przepukliny wiąże się z następującymi czynnikami:

 • zły wybór techniki - wzmocnienie przedniej ściany jamy brzusznej tylko gdy prosto nawracające przepuklina może prowadzić do powtarzających się infekcji na skutek wysokiej szczeliny i głębokiego pachwinowego oraz w celu uniknięcia tego problemu, konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań pod patogenetyczny cechy choroby;
 • błędy chirurga podczas operacji - szycie tkanka z dużym napięciem, uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych, niedostateczna zawartość przydział przepuklinowego i wiele innych działań może spowodować nawrót choroby.

Warunkiem udanej operacji zawsze będzie przygotowanie jakości i warunki sanitarne. Dzieci i dorosłych pacjentów ze wskazaniem do leczenia operacyjnego zaleca się być badane w kilku lekarzy, aby słuchać każdego zdania, a zaufanie w opinii większości ekspertów. Lekarz musi wiedzieć o chorobach i operacjach. Niektóre techniki chirurgiczne są przeciwwskazane w przypadku wcześniejszego leczenia chirurgicznego przewodu pokarmowego i miednicy mniejszej.

Po operacji

Po operacji mogą rozwijać się powikłania, w szczególności ropne zapalenie, krwawienie i uszkodzenie narządów wewnętrznych.

Jakie komplikacje pojawiają się we wczesnym i późnym okresie po naprawie przepukliny:

 • zakażenie rany - ropienie pojawia się, gdy infekcja występuje podczas zabiegu chirurgicznego lub później, jeśli nie są przestrzegane zasady opieki nad pooperacyjnym bliznowcem;
 • krwiak - pojawia się w wyniku pęknięcia naczyń krwionośnych;
 • uszkodzenie rdzenia kręgowego - występuje podczas izolowania worka przepuklinowego, błąd jest typowy dla niedoświadczonego chirurga, powikłanie to często występuje już podczas usuwania powtarzającej się wady i grozi niepłodnością;
 • zakrzepica żylna - zdarza się u osób w podeszłym wieku i młodych pacjentów prowadzących niskoprofilowy styl życia, leki przeciwzakrzepowe są stosowane w leczeniu;
 • dropy - najczęstsze komplikacje traktowane są jedynie przez powtarzające się operacje;
 • uszkodzenie jelit - występuje z niedokładnym leczeniem worka przepuklinowego, również chirurg może dotknąć pęcherza;
 • zaburzenie stawu biodrowego - dzieje się, gdy złącza są niewłaściwie stosowane, w przypadku użycia szorstkiego materiału, który może prowadzić do krwawienia.

Rodzaje nawrotów

Istnieją nawroty prawdziwe i fałszywe. W pierwszym przypadku choroba całkowicie się powtarza.Fałszywy nawrót pojawia się, gdy defekt rozwija się w innym obszarze lub innej formie. Częściej true i false bezpośredni przepuklina w pachwinie, w proporcji 1/5 rozpoznaje skośne występy.

Powtarzająca się przepuklina pachwinowa ma następujące typy:

 • ukośny - otoczona sznurkiem nasiennym, całkowicie powtarza przebieg kanału pachwinowego;
 • bezpośredni - przyśrodkowe lub nadborowe w bocznej części kanału pachwinowego;
 • boczny - znajduje się w pobliżu pierścienia pachwinowego poza linią nasienną;
 • nadłonowy - dzieje się przy niewystarczającym wzmocnieniu kanału pachwinowego;
 • pośredni - w kształcie przypomina grzyb znajdujący się w trójkącie pachwinowym;
 • kompletny - przy całkowitym zniszczeniu ściany pachwinowej szczelina kanału wypełniona jest dużą przepukliną.

Przepuklina pachwinowa jest częściej usuwana metodą Lichtensteina, a typowymi postaciami nawracającej choroby po tej operacji są nawroty boczne i przyśrodkowe.

Chirurgia w przypadku powtarzającej się przepukliny pachwinowej

Metoda leczenia zależy od stopnia złożoności:

 1. Pierwszy stopień - objętość przepukliny do 100 cm³, metoda Kukudzhanova, Schuldays.
 2. Drugi stopień - objętość przepukliny do 300 cm³, metoda Liechtensteina.
 3. Trzeci stopień - objętość przepukliny do 400 cm³, metoda River.
 4. Czwarty stopień - objętość przepukliny od 400 cm³, metoda TEP, TAB.

Wybór techniki zależy od rodzaju wcześniej wykonanego plastiku, lokalizacji przepukliny i jej stanu. Operacją uniwersalną będzie laparoskopowa hernioplastyka, którą można wykonać na dowolnym etapie wypukłości, z wyjątkiem przepukliny powściągliwej. Wiarygodni technicy są chirurgią Liechtensteinu i rekonstrukcyjną hernioplastyką obturacyjną.

Operację przeprowadza się na dwa sposoby - poprzez dostęp otwarty i laparoskopowy. Chirurgię przez blizny pooperacyjne wykonuje się metodą klasyczną Liechtenstein, poprzez pełną rekonstrukcyjną przepuklinę lub plastykę częściowego wypełnienia. Metoda laparoskopowa polega na stworzeniu dostępu do przepukliny przez trzy nakłucia w jamie brzusznej, przez które wkładane są narzędzia przepuklinowe i kamera do kontroli wzrokowej.

Cechy różnych typów operacji z nawracającą przepukliną w pachwinie:

 • Metoda Liechtensteina - z dużym workiem przepuklinowym i powtarzającym się nawrotem, wykonuje się go za pomocą implantu siatkowego, okres hospitalizacji trwa do 3 dni;
 • pełna rekonstrukcyjna przepuklina - z nawrotem po plastykach z zachowaniem struktury, podczas operacji implant jest mocowany za pomocą szwów w celu zapobiegania wypieraniu, okres hospitalizacji wynosi do 3 dni;
 • częściowa hernioplastyka - przy wcześniejszej chirurgii plastycznej tylnej ściany kanału pachwinowego, w przypadku niewielkiego rozmiaru przepukliny, jest to metoda najmniej traumatyczna, pacjent zostaje wypisany ze szpitala zaraz po operacji;
 • metoda laparoskopowa - z przepukliną obustronną, polega na wprowadzeniu implantu przez jamę brzuszną do przepuklin od wewnątrz, jest to skomplikowany wariant operacji, może być wykonywany jedynie w znieczuleniu ogólnym, dlatego jest przepisywany rzadziej niż technika otwarta.

Rehabilitacja pooperacyjna

W zależności od rodzaju zabiegu od 1 do 5 dni pozostanie w szpitalu. Kiedy lekarz widzi, że wszystko jest w porządku i nie ma żadnych komplikacji, przedstawi zalecenia dotyczące opieki nad bliznami i stylu życia w pierwszych tygodniach po leczeniu.

Jeśli pojawią się problemy zaraz po operacji, lekarz dowiaduje się, czy może to być spowodowane interwencją chirurgiczną lub znieczuleniem. Po ustaleniu przyczyny, specjalista przepisze dodatkowe leczenie, które będzie musiało zostać wykonane w domu.Jeśli druga przepuklina pojawi się natychmiast, przeprowadza się drugie badanie i przypisuje się drugą operację.

Ogólne zasady we wczesnym okresie rehabilitacji po operacji przepukliny:

 • codzienna zmiana opatrunków i leczenie ran środkami antyseptycznymi;
 • przestrzeganie diety, wykluczenie jakiejkolwiek pracy fizycznej;
 • noszenie bandażu przez kilka godzin podczas wykonywania codziennej działalności;
 • Wizyta u lekarza po tygodniu na badanie iw przypadku powikłań.

Po operacji mogą pojawić się objawy powikłań, które należy zgłosić do lekarza:

 • obrzęk w okolicy pachwiny nie trwa kilka dni;
 • silny ból i ropiejące rany pooperacyjne;
 • obrzęk tkanek w pachwinach z ogólnym złym samopoczuciem i gorączką;
 • pieczenie, drętwienie lub uczulenie skóry w miejscu operacji.

Normalne objawy po zabiegu będą łagodne dyskomfort podczas chodzenia, lekkie pieczenie w pachwinie, obrzęk. Stan poprawia się po kilku dniach, ale przez 1-2 miesiące trzeba wykluczyć aktywność fizyczną i zawsze stosować bandaż podczas ładowania i wykonywania ćwiczeń.

Dieta

Dieta jest najważniejszą częścią odzysku pooperacyjnego.Dieta jest przepisywana w celu zapobiegania zaparciom i wzdęcia, ponieważ zaburzenia te prowadzą do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej i jest to czynnik w rozwoju powtarzającej się przepukliny.

Jak prawidłowo jeść pierwsze 2 tygodnie po przepuklince:

 • jeść w małych porcjach, starannie żując wszystko;
 • jedzenie powinno być komfortowe, a nie ostre;
 • ważne jest zwiększenie zawartości białka w diecie;
 • pić dużo czystej wody, ale nie podczas posiłków i 30 minut przed lub po;
 • Dieta może obejmować gotowane białe mięso, twarożek, płatki zbożowe, ryby;
 • eliminacja produktów utrwalających i gaszących.

Bandaż

Bandaż podtrzymujący po zabiegu można nosić nie zawsze i nie zawsze. Jest przeciwwskazany do ropienia skóry i pierwszych kilku dni po naprawie przepukliny. Gdy rana goi się, lekarz zaleci pasek medyczny do noszenia podczas wykonywania prac domowych i ćwiczeń. Bandaż zmniejszy nacisk na szwy, ostrzegając je o rozbieżności, a także pomoże zapobiec nawrotowi.

Pasek po operacji musi być z miękkimi wkładkami, wpuścić powietrze i wchłonąć wilgoć. Przed założeniem pasa należy go leczyć środkiem antyseptycznym.Aby nosić pooperacyjny bandaż zaleca się nie więcej niż 5 godzin dziennie, konieczne jest usunięcie go w nocy.

Obejrzyj wideo: Leczenie przepukliny pachwinowej; Inguinal hernia treatment (Luty 2020).

Loading...