Jak niebezpieczna jest przepuklina podczas ciąży

Pachwinowa pojawia się choroba, w której jest migracja wielokrotnie lub organizmu przez pachwinowego do pachwiny. W trakcie ciąży, ryzyko choroby wzrasta wielokrotnie, ze względu na fakt, że wzrost rozmiaru płodu powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Tak więc narządy znajdujące się pod wpływem siły wyporu pozostawiają normalną pozycję anatomiczną w obszarze, gdzie opór jest mniejszy, czyli strefa pachwinowa.

Anatomiczne i fizjologiczne cechy kanału pachwinowego sprawiły, że ta strona była całkowicie bezbronna. Najczęściej poprzez cienki kanał obejmowała pętle jelita omentum czasami nawet pęcherz, co najmniej - śledziony lub nerki.

Anatomia kanału pachwinowego

Kanał ma cienką szczelinę o długości do 5 centymetrów. Znajduje się między warstwami mięśni, więzadeł i powięzi. Cienka rurka zaczyna się w jamie otrzewnej, następnie porusza się do przodu i do dołu. Kanał wstrzykuje się w okolice pachwiny, gdzie jest otoczony przez wzmacniające mięśnie. Zwykle kobiety mają tu okrągłe więzadło macicy, u mężczyzn - przewód nasienny.

W okresie rozwoju wewnątrzmacicznego ten kanał stopniowo się zamyka i jest całkowicie zamknięty od urodzenia.

Istnieje jednak wiele czynników, które powodują naruszenie zamknięcia kanału lub osłabienie mięśni zamykających. Odgrywa to rolę w powstawaniu przepuklin u kobiet w ciąży. Ponadto ten kanał można otworzyć nawet przy absolutnej normie struktury kanału.

Istnieją inne przyczyny, które predysponują do rozwoju przepukliny podczas ciąży:

 • nadwaga, co także zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej z uwagi na fakt, że sieć komórkowa powiększa tkankę tłuszczową;
 • osłabienie mięśni, jeśli kobieta nigdy nie prowadziła aktywnego trybu życia, a jej mięśnie nie są w stanie utrzymać kanalików w ich tonie;
 • obecność takich stałych objawów: zaparcia, zwiększone tworzenie się gazów, kaszel i częste kichanie, przyczyniają się do zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej;
 • duże obciążenie podczas ciąży.

Odmiany przepuklin pachwinowych

Przepuklina pachwinowa podczas ciąży jest zmienna, co determinuje nie tylko objawy, ale także metody leczenia.

Istnieją takie typy:

 1. Właściwie pachwinowy.
 2. Kosaya - zawartość worka przepuklinowego jest transportowana przez cały kanał.
 3. Bezpośrednie - występuje podczas przesuwania elementów otrzewnej bezpośrednio pod skórą.
 4. Połączona przepuklina - połączenie bezpośredniego i ukośnego występu.
 5. Reklama pełnoekranowa - jego lokalizacja jest określona w strukturze mięśnia skośnego zewnętrznego.

Obraz kliniczny

Przepuklina pachwinowa podczas ciąży nie różni się od żadnej innej przepukliny i ma wiele odpowiadających objawów specyficznych i ogólnych.

Pierwsza grupa cech obejmuje:

 1. Na początku choroby kobieta skarży się na niezdefiniowane bóle w podbrzuszu, które są trudne do zlokalizowania. Często dziewczyna wyjaśnia to jako tymczasowy dyskomfort z powodu ciąży. Jednak w miarę narastania przepukliny u pacjenta lekarz wyraźnie wskazuje na ból. Należy pamiętać, że zespół bólowy - główny znak prawie każdej przepukliny. Okresowo ból może zniknąć, ale przy obciążeniu siłą nieprzyjemne odczucia zawsze powracają.
 2. Pojawienie się podobnej do guza formacji w okolicy pachwinowej. Po pierwsze, kobieta obserwuje niewielki obrzęk, który ostatecznie rośnie. Ponieważ wzrost guza staje się bardziej bolesny, powoduje on coraz większy dyskomfort.Czasami po naciśnięciu palca lub w pozycji poziomej obrzęk znika.
 3. U kobiet obecność przepukliny wiąże się z bolesnymi cyklami miesiączkowania.
 4. Kiedy części układu moczowego wypadają, funkcja oddawania moczu jest zakłócona: procesowi towarzyszy dyskomfort i ból.
 5. Wraz z utratą części jelita obserwuje się objawy dysfunkcji układu pokarmowego. Kobieta może skarżyć się na zaparcia, ból w jamie brzusznej.
 6. Nasilenie objawów dyskomfortu i bólu bezpośrednio koreluje z etapem ciąży: im dłuższy okres, tym więcej niedogodności.

Grupa objawów ogólnych obejmuje:

 • podwyższona temperatura ciała;
 • wyczerpanie, szybkie zmęczenie nawet po prostej pracy;
 • drażliwość i zły nastrój;
 • zakłócenia snu.

Jednak nie można w pełni odnieść się do grupy niespecyficznych objawów, ponieważ są one oznakami wielu chorób. Takie objawy towarzyszą również okresowi ciąży bez patologii.

Diagnostyka

Co zrobić, jeśli występują oznaki przepukliny pachwinowej? Przede wszystkim musisz skonsultować się z lekarzem. Również lekarz powie, czy możesz rodzić.Specjalista przeprowadzi najpierw badanie ogólne, które obejmie badanie stanu pacjenta, przepukliny, wyczuwanie wysunięcia. Ponadto lekarz powinien zbadać następujące objawy: objaw kaszlu, rodzaj przepukliny. Następnie lekarz przypisuje instrumentalne metody diagnozy.

Należą do nich:

 1. Diagnostyka rentgenowska.
 2. Bimanual Diagnostics - Metoda jest przeprowadzana przez pochwę i jelita. Metoda dostarcza informacji o obecności w worku przepuklinowym jajników lub innych narządów płciowych pacjenta.
 3. Badanie ultrasonograficzne. USG pozwala diagnosta ocenić zawartość worka.

Specyfika aktywności zawodowej

Okres pracy to trudny czas, wymagający pewnych wydatków od ciała matki. Tak więc obecność przepukliny odcina wiele zasobów i możliwości dla przyszłej matki. Narodziny dziecka za pomocą naturalnych środków są dozwolone tylko wtedy, gdy występ nie jest duży.

Natychmiast podczas porodu lekarz dokładnie monitoruje stan przepukliny i dokłada wszelkich starań, aby nie dać się złapać. W tym przypadku możliwość porodu nie jest ograniczona.

W przypadku, gdy przepuklina jest duża, a puerpera ma pewne choroby, matki są oferowane do cięcia cesarskiego.Po pomyślnym dostarczeniu ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej jest zrównoważone, dochodzi do normalnej pozycji, a przepuklina może przejść bez dodatkowej manipulacji.

Komplikacje

Najczęstszym powikłaniem patologii przepuklin jest naruszenie. Pod tym terminem, oczywiście, nagły stan, który charakteryzuje się utratą funkcji narządu. Ta ostatnia jest zaciśnięta w pierścieniu przepuklinowym, w wyniku czego miejscowe krążenie krwi zatrzymuje się lub znacząco się pogarsza. Takie komplikacje nie rozwijają się bez przyczyny. Głównym czynnikiem w powstawaniu jest nagły silny wzrost ciśnienia w jamie brzusznej.

W procesie rozwoju naruszenia istnieją procesy martwicy - częściowe wymieranie żywych tkanin. W przyszłości stan ten grozi zapaleniem otrzewnej.

Leczenie

Najbardziej skutecznym sposobem leczenia patologii jest interwencja chirurgiczna. Nie jest to jednak zaplanowana operacja i jest przeprowadzana tylko w przypadku, gdy istnieją czynniki zagrażające życiu i przyszłemu dziecku i kobiecie.

Aby zapobiec rozwojowi przepukliny, lekarz zaleci noszenie specjalnego bandaża medycznego, który utrzyma mięśnie stonowane.Musi być noszony do końca ciąży. Przydatny jest także masaż, elementarne ćwiczenia gimnastyczne.

Obejrzyj wideo: Ogromna przepuklina wielkości piłki do futbolu usunięta po 12 latach