Rodzaje i leczenie ukośnej przepukliny pachwinowej

Ukośne pachwinowa - jest wrodzona lub nabyta patologii, które charakteryzują się nienormalną migrację brzucha do pachwiny. Przepuklina pachwinowa skośna jest jednym z najczęstszych schorzeń chirurgicznych. Częstotliwość do około 80% przepukliny.

Przepuklina pachwinowa u mężczyzn występuje częściej niż u kobiet.

Tak więc statystyki wskazują, że przepuklina pachwinowa u kobiet jest ustalana 5 razy rzadziej niż u mężczyzn. Ogólnie przepuklina pachwinowa odnosi się do klasy zewnętrznych przepuklin brzusznych.

Mechanizmy powstawania przepuklin pachwinowych

U podstaw powstawania przepuklin pachwinowych są błędne mechanizmy zejście jąder u chłopców i jajników u dziewcząt. Wiadomo, że ruchy jąder są ściśle określone przez prawa fizjologiczne. W pierwszym trymestrze rozwoju płodu wewnątrz genitaliów chłopca znajdują się w jamie otrzewnej. Do jąder z dołu dołączony jest długi sznur znajdujący się w mosznie, a powyżej - pochwowy proces otrzewnej.

Dopiero po trzech miesiącach rozwoju jądra chłopca zaczynają stopniowo opadać. Bliżej już umieszczony w świetle kanału pachwinowego, ósmy, stopniowo przekazać go do piątego miesiąca wewnętrznych narządów płciowych, opadając coraz niżej,i dopiero pod koniec dziewiątego miesiąca jądra w pełni sięgają dna moszny. Z reguły zbliża się to do urodzin chłopca.

Jeśli w chwili narodzin wszystkich procesów Mamy sukcesy - kanału pachwinowego zarośniętych, jeśli nie - to samo wyrostek pochwowy przesuwa się w dół bliżej moszny, co pociąga za narządów wewnętrznych jamy brzusznej lub jego części. Dodatkowo funikotsele w powrózka nasiennego mogą wynikać z braku nieperforowanej kanałów - objętość nowotworu, który mieści się płyn surowiczy.

Przepuklina pachwinowa u kobiet ma podobny charakter, ale zamiast jąder w patologicznego łańcucha uchuvstvuyut jajników, które również wyciągnąć z vaginalis wyrostek otrzewnej z narządów wewnętrznych.

Wrodzona przepuklina okolicy pachwinowej

Należy zauważyć, że postać wrodzona występuje tylko u chłopców. W tej postaci choroby proces pochwy otrzewnej odgrywa rolę worka przepuklinowego, w którym znajdują się narządy wewnętrzne miednicy małej lub brzucha.

Często wrodzony wariant łączy się z innymi patologiami narządów płciowych: rozlanymi jądrami lub grzybicą.

Głównym czynnikiem prowokującym jest szybki wzrost ciśnienia śródbrzusznego, z powodu którego narządy wewnętrzne są po prostu wypychane na siłę.Od pierścienia pachwinowego anatomicznie uważana za słabość - to będzie przez nią organów pchania. Często worek spadek pętli jelita dużych i małych gruczołów przynajmniej - żołądka i części układu moczowo-płciowego.

Nabyta przepuklina pachwinowa

Ta forma jest wynikiem wielu czynników wewnętrznych lub zewnętrznych. Czasami zakup opcji przepuklina pachwinowa rozwija się w pełnej i skutecznej nieperforowanej pachwinie kanału. Ale są pewne warunki wstępne, wywołując stan bolesne.

Wśród nich są:

 1. Wczesna ciąża matkiGdy ciało matka nie jest w stanie dostarczyć wymaganej liczby zasobów oszołomieniu.
 2. Wczesne dziecko. Przedwczesne porody w ogóle - przyczyna tak wielu chorób dziecka. Niedojrzałe ciało jest wiele systemów i procesów ochronnych (tkanka łączna, układ mięśniowy, nerwowy regulacja) nie są jeszcze rozwinięte, więc ciała dziecka spada „rośnie”, gdy był już urodzić.
 3. Predyspozycje genetyczne. Czasami dziedziczność odgrywa kluczową rolę. Jeżeli rodzice miał przepuklinę, można założyć, że ich dziecko ma po prostu będzie.
 4. Wrodzone cechy mięśni, mianowicie osłabienie układu mięśniowego.
 5. Nadmierna masa ciała, która przyczynia się do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej z powodu zmęczeniowej tkanki tłuszczowej.
 6. Ostra i silna utrata masy ciała. Nadmiar tłuszczu odgrywa nie tylko patologiczną rolę. Gwałtowna utrata tkanki tłuszczowej prowadzi do powstawania pustych "rezerwatów" wewnątrz jamy brzusznej, gdzie można przesuwać niektóre warstwy ściany brzucha.
 7. Przełożony uraz w jamie brzusznej (ciosy, upadki, obrażenia).
 8. U kobiet częstą przyczyną powstawania przepuklin pachwinowych jest ciąża. Rozwój płodu w jamie brzusznej jest najsilniejszym czynnikiem zwiększającym ciśnienie w jamie brzusznej.
 9. Siedzący tryb życia, w którym większość mięśni traci swój ton w czasie i nie działa już jako regulator ciśnienia we właściwy sposób.
 10. Silny fizyczny stres na ciele ludzkim. Dotyczy to zwłaszcza osób, których życie w jakiejkolwiek formie jest związane z obciążeniem prądem. Najczęściej cierpią sportowcy, konstruktorzy i ładowarki.
 11. Szereg chorób tła, w których głównymi objawami są: kaszel, kichanie, zwiększone wytwarzanie gazu, zaparcia - kluczowe prowokatory wysokiego ciśnienia w jamie brzusznej.

Odmiany przepukliny w pachwinie

Istnieje wiele odmian tej lokalnej dolegliwości, ale najczęściej rozróżnia się dwie: przepuklina prosta i pachwinowa prosta.

Bezpośrednia przepuklina pachwinowa. Ten wariant jest mniej powszechny niż ukośna przepuklina pachwinowa. Bezpośrednia przepuklina pachwinowa jest nabywana wyłącznie. Dzięki tej opcji bramki pojawiają się bezpośrednio w środkowym obszarze kanału pachwinowego. Przy prostej przepuklinie pachwinowej wielkość wypukłości jest wprost proporcjonalna do średnicy przepukliny.

Często w jamie torby spadają nie tylko narządy przewodu pokarmowego, ale także części układu moczowo-płciowego.

Pochylona przepuklina pachwinowa. Ta forma charakteryzuje się tym, że torebka przepuklinowa przechodzi przez cały kanał pachwinowy. Często torba z zawartością dociera do dna moszny. W przeciwieństwie do poprzedniego okresu, w tym przypadku rozróżnia się dwa typy ukośnej przepukliny pachwinowej: wrodzoną i nabytą. W pierwszym przypadku pochwowy wyrostek otrzewnowy nie zarasta, kanał się nie zamyka. W worku przepuklinowym często znajdują się jądra lub pojedyncze pętle jelitowe. Z reguły ta forma występu ma charakter głównie dla dzieci, ale występuje również u dorosłych, ale znacznie rzadziej.

Przepuklina przechodzi przez kilka etapów rozwoju:

 1. Początkowy.
 2. Kanał.
 3. Kanatikova.
 4. Moszna.

Każdy z tych etapów odzwierciedla patologiczny proces opuszczania worka przepuklinowego przez kanał pachwinowy, pod koniec którego worek dociera do dna moszny.

Tak więc, główne różnice między przepukliną ukośną a bezpośrednią to specyfika migracji i lokalizacja worka, wrodzona i nabyta.

Również przepuklina wyróżnia się w miejscu ich lokalizacji:

 • proces dwustronny - obecność wypukłości z obu stron okolicy pachwinowej;
 • proces po lewej stronie (ze względu na anatomiczne cechy jamy brzusznej);
 • proces prawostronny - najczęściej powstaje w wyniku naruszenia równowagi między ciśnieniem mięśni i narządów wewnętrznych.

Objawy

Choroba ma wyraźny obraz kliniczny:

 1. W okolicy pachwiny pojawia się formacja przypominająca guz. Na początku nie powoduje dyskomfortu, ale wraz z jego wzrostem, nienormalne wybrzuszenie ujawnia się z bólem. Z biegiem czasu stopień syndromu bólu staje się bardziej wyrazisty, wzrasta wraz z zginaniem, obrotami tułowia. Ponadto, przewoźnik odczuwa dyskomfort podczas chodzenia, spania.Wizualnie, przepuklina rośnie z kaszlem lub zaparciami.
 2. W zależności od zaangażowania niektórych narządów może wystąpić zaparcie, ból w różnych obszarach brzucha. Jest trudne oddawanie moczu, a aktowi defekacji towarzyszą bolesne odczucia.
 3. U kobiet podczas cyklu miesiączkowego nasilenie bólu jest zwykle silniejsze, czasem pojawiają się one kilka dni przed pojawieniem się pierwszej krwi.

Bolesny przebieg choroby może być skomplikowany z powodu naruszenia. Termin ten oznacza nagłe i nagłe zatkanie narządów znajdujących się w worku przepuklinowym, a następnie poważne upośledzenie ich funkcji.

Według statystyk, po pierwszym badaniu przez lekarza pacjenci odczuwają już objawy tego powikłania.

Istnieją dwa główne rodzaje naruszeń: kaloryczny i elastyczny. O wariancie kaloryczności mówi się, gdy światło jelita jest pełne mączniaka. Przy tej formie rozwoju dochodzi do poważnego naruszenia lokalnego krążenia i późniejszej martwicy pobliskich tkanek.

Elastyczne naruszenie zwykle powstaje na tle silnego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej.Często zjawisko to przyczynia się do przewlekłego kaszlu lub podnoszenia dużych ciężarów. Ten wariant komplikacji zakłada pojawienie się dużej ilości narządów w worku przepuklinowym, które są ścięte za pierścieniem.

W konsekwencji zduszone struktury nie mogą już powrócić. Narządy są uwięzione i podlegają poważnym zmianom: w dotkniętym obszarze obserwuje się niedokrwienie (naruszenie miejscowego przepływu krwi i głodu tlenu) i martwicę tkanek.

W obrazie klinicznym poważnej komplikacji wyróżniono cztery główne cechy:

 1. Silny i ostry ból, który nie jest usuwany przez środki znieczulające. Z reguły ból dotyka całego brzucha. Często najsilniejszy zespół bólu prowadzi do szoku lub zapaści u pacjenta.
 2. Niemożność naprawienia przepukliny jest po części znakiem pośrednim, ale zawsze jest brana pod uwagę.
 3. Początek procesów zapalnych: temperatura ciała wzrasta, pacjent skarży się na ociężałość w ciele, wyczerpanie, odczuwa ból głowy. W jamie ustnej występują również silne nudności, wymioty, pragnienie i nieprzyjemna suchość.
 4. Objawy negatywne kaszel.

Leczenie

Pełnoprawne leczenie jest możliwe tylko przy pomocy operacji. Operacja pozwala nie tylko wyeliminować obraz kliniczny, ale także wyeliminować szereg przyczyn przyczyniających się do rozwoju choroby. Skuteczność tej metody sięga 95% -100%. Nowoczesne techniki operacyjne umożliwiają wykonywanie interwencji przy minimalnym urazie i niskim prawdopodobieństwie wystąpienia różnych komplikacji.

Najczęstszą opcją leczenia jest dostęp endoskopowy - laparoskopia.

Jest pokazywany dla prawie wszystkich stanów z wyjątkiem:

 • wiek starczy;
 • ciężkie współistniejące choroby;
 • ciąża;
 • wyrażone formy wyczerpania ciała.

Tak więc istotą laparoskopii jest to, że chirurg wykonuje trzy małe nakłucia w dotkniętym obszarze, do których następnie wkładane są rurki, na których zainstalowane są kamery i latarki. Głównym zadaniem jest całkowite usunięcie worka przepuklinowego, nadmiar tkanek i korekcja uwolnionych narządów. Bezpośrednia przepuklina pachwinowa również wymaga takiego samego leczenia.

W okresie pooperacyjnym zaleca się pacjentowi ścisłe przestrzeganie diety i wykonywanie zaleconych ćwiczeń fizycznych.

Terapeutyczny trening fizyczny pomaga wzmocnić mięśnie brzucha i pachwiny. Dalsze ciągłe treningi wzmacniają wytrzymałość organizmu.

Po leczeniu, osoba zachęca do utrzymania aktywnego trybu życia, jeść prawidłowo i efektywnie, przenoszenia i dozowania pracy fizycznej, aby zapobiec zaostrzenie chorób przewlekłych, a ściśle monitorować masę.

Obejrzyj wideo: Rany – rodzaje, gojenie się, powikłania, szycie