Przepuklina jądra u mężczyzn: leczenie i objawy

Aby zrozumieć taką patologię, jak przepuklina jąder u mężczyzn, której objawy należy zdiagnozować tak wcześnie, jak to możliwe, należy wziąć pod uwagę jej naturę. Pachwinowa - sygnał wyjściowy z jamy brzusznej przez pachwinowego, która znajduje się pomiędzy mięśni brzusznych i kończy się na poziomie wzgórka łonowego. Najczęściej patologiczną treścią tego kanału jest pętla jelita cienkiego. Zwykle narządy jamy brzusznej nie mogą do niego wejść. Ale jeśli istnieje rozciąganie włókien głębokich mięśni brzucha, istnieje taka możliwość. Kiedy część jelita wchodzi do kanału pachwinowego i przechodząc przez niego, pojawia się w mosznie, powstaje przepuklina jąder.

Ta choroba może być wrodzona i nabyta. Przyczyną wrodzonej patologii jest anomalia wewnątrzmaciczna rozwoju dziecka. Do rozwoju nabytej przepukliny jąder u mężczyzn w dojrzałym wieku są 2 główne czynniki:

 1. Nieodpowiednia pozycja wewnętrznego otworu kanału pachwinowego, w którym często rozciągają się głębokie mięśnie brzucha. Ta przyczyna jest dziedziczna i ujawnia się tylko w operacji przepukliny.
 2. Nadmierne obciążenia fizyczne, które osłabiają tylną ścianę kanału pachwinowego i są w stanie przepchnąć jądro do kanału pachwinowego

Objawy nabytej przepukliny jąder

Początkowo choroba nie może być wyrażona i postępować praktycznie bez objawów: pacjent może zauważyć nieznaczny wzrost jego moszny wielkości z jednej strony. W przypadku, gdy mężczyźni mają żywy obraz kliniczny, charakterystyczne będą następujące dolegliwości:

 1. Znaczny wzrost moszny, bardziej wyraźny po jednej stronie.
 2. Bolące lub ciągnące bóle w mosznie, z napromienianiem - w pachwinie, kroczu i w podbrzuszu. Jego nasilenie zależeć będzie od przebiegu choroby.
 3. Podczas wyciskania jąder zaburzona jest funkcja erekcji i wytwarzanie spermy.

Z reguły mężczyźni zwracają się do szpitala na czas, aby uzyskać pomoc, więc skomplikowane formy przepukliny jądra są rzadkie. W przypadku, gdy pacjent tego nie zrobił, można dolegać szereg objawów choroby podstawowej:

 • zapalenie w jądrach, w którym występuje zwiększony ból, gorączka i głębokie naruszenie spermatogenezy;
 • niedokrwienie jaj lub zaburzenie zaopatrzenia w krew, w którym funkcja jąder może zostać nieodwracalnie utracona;
 • naruszenie przepukliny jest najniebezpieczniejszym powikłaniem, w którym pacjent może umrzeć z powodu szoku wywołanego bólem;
 • ściskanie jelita i naruszenie funkcji przewodu pokarmowego przewodu pokarmowego.
Powrót do spisu treści

Leczenie przepukliny jąder

Po diagnozie, którą zwykle wykonuje się metodą badania pacjenta, w momencie odczuwania można znaleźć pętlę jelita w jądrze, która jest kluczową różnicą w stosunku do opuchniętych jąder. Jeśli to nie wystarczy, ultradźwięki mogą pomóc w ustaleniu diagnozy.

Leczenie przepukliny jądra tylko jeden - operacyjny. Dlatego jeśli podejrzewasz chorobę, powinieneś natychmiast skonsultować się z lekarzem, aby zapobiec rozwojowi powikłań. Operacja przepukliny nie stwarza trudności chirurgom. W trakcie tego wykonywane są następujące manipulacje:

 1. Wykrywanie i otwieranie worka przepuklinowego, tj. Zagęszczanie, gdzie znajduje się źle położona pętla jelitowa.
 2. Rewizja narządów i rozmieszczenie treści przepuklinowych - strona jelita.
 3. Prostowanie pętli jelitowych.
 4. Wzmocnienie przedniej lub tylnej ściany kanału pachwinowego, aby zapobiec występowaniu powtórnych przepuklin.
 5. Szwy warstwowe rany.

Nabyte przepukliny tego rodzaju są rzadką chorobą, zwykle występującą z łatwością.

W przypadku podejrzenia tego stanu należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Jest to konieczne, aby zapobiec rozwojowi nieprzyjemnych powikłań, w tym uszkodzeniu jąder, upośledzeniu tworzenia nasienia, zaburzeniom erekcji i śmierci.

Obejrzyj wideo: Przepuklina