Jak leczy się przepuklinę pachwinową: siatkę i operację

Stosowany w leczeniu przepukliny pachwinowej oczka dotyczy metod chirurgicznych i jest przyszyta do obszaru pachwiny do operacji.

Kiedy operacja jest wykonywana przepukliny chirurgicznej korekty występu w okolicy pachwiny. W większości przypadków nie zaleca się wykonywania operacji. Preferowana jest obserwacja długoterminowa. Nie przepisuj zabiegu chirurgicznego w sytuacjach minimalnie objawowej przepukliny ze względu na znaczące ryzyko (ponad 10%) przewlekłego bólu (zespół bólu postgrave). Ogólne pożegnanie operacji: zwrócenie większej uwagi na znalezienie kompetentnego chirurga i kliniki, a nie na metodę chirurgiczną lub materiał.

Operacje implantacji siatki polimerowej

Interwencja chirurgiczna z otwartym dostępem (metoda Liechtensteina) jest dziś jedną z najczęściej wykonywanych. W tym przypadku na wierzchu defektu wszczepia się płaską siatkę syntetyczną. Pod koniec tej "beznapięciowej" procedury napięcie mięśniowe nie występuje (w porównaniu z procedurami, w których szew jest stosowany zgodnie z Schuldis, Bassini). Chociaż możliwe jest wykonywanie innych niewyczerpujących operacji, na przykład metodą Desarda.

W celu wzmocnienia strefy pachwinowej wszczepić siatkę. Pacjenci opuszczają szpital po zakończeniu zabiegu po kilku godzinach i nie muszą przyjmować leków, z wyjątkiem paracetamolu. Pacjent może chodzić zaraz po ustabilizowaniu się jego stanu. Może dobrze zacząć swój normalny rytm życia po tygodniu (dwa maksimum) po zabiegu.

Powikłania są przedstawione w postaci przewlekłego bólu (20%), przykrych odczuć względu na ciało obce, poczucie skurczu, zanik jąder, ból podczas wytrysku (około 12%) i zaburzenia ejakulacji. Często pacjenci milczą na temat tych objawów. Mimo to odsetek (mniej niż 2) nawrotów jest niewielki.

Powrót do spisu treści

Procedura laparoskopowa

Istnieją różne rodzaje laparoskopii:

 • brzuszny i przedotrzewnowy;
 • zaotrzewnowe.

Laparoskopia przepukliny pachwinowej daje mniejszą część powikłań niż w procedurze Liechtensteina. W szczególności odnosi się to do przewlekłego bólu.

Ale jeśli chirurg wykonał wcześniej ogólne operacje laparoskopowe, a nie konkretną operację przepukliny,laparoskopii nie zilustrowano ze względu na ryzyko nawrotu choroby (to jest wyższe niż przy zastosowaniu metody Liechtenstein), obecność ryzyko powikłań (niewydolność narządu). Laparoskopia brzuszno-przedotrzewnowa obejmuje nacięcie w otrzewnej. Teraz zabiegi laparoskopowe są preferowane dla wielu chirurgów, ponieważ są one znacznie bardziej dochodowe i wymagają niewielkiej liczby cięć. A w wyniku tego - niewielkie krwawienie, niewielkie ryzyko infekcji, szybki powrót do zdrowia, krótki pobyt w szpitalu, niewielkie ryzyko przewlekłego bólu.

W porównaniu z laparoskopia wszczepiania polimerowy otwartą sieć polimerową przez wszczepienie pierwszej procedury ma następujące zalety oczek i:

 • odzyskanie ciała przebiega znacznie szybciej;
 • w pierwszych dniach praktycznie nie ma bólu;
 • zmniejszone ryzyko powikłań pooperacyjnych (zakażenie, utrata krwi i trombiel);
 • mniejsze ryzyko przewlekłego bólu.

Wady:

 • do wykonywania lekarza z wysokimi kwalifikacjami (ponad 200 operacji rocznie) w dziedzinie przepukliny pachwinowej jest konieczne;
 • zabieg chirurgiczny trwa dłużej;
 • przy niewielkim doświadczeniu lekarza ryzyko nawrotu jest duże.

Różnica między kosztami laparoskopii a procedurą dostępu otwartego jest kompensowana krótszym odstępem czasu wymaganym do odzyskania. Odsetek nawrotów jest taki sam, pod warunkiem, że doświadczony lekarz wykonuje laparoskopię. W sytuacji laparoskopowej chirurg z mniejszym ryzykiem nawrotu doświadczenie przewyższa obserwowany przy użyciu techniki Lichtensteina.

Powrót do spisu treści

Materiały polimerowe

Powrót do spisu treści

Siatka reklamowa

Wykonany jest z bloku (polipropylenu) lub poliestru. Istnieją firmy produkujące materiały z gortex, marlex i teflon. Mniej lekkiego dyskomfortu wytwarza się z lekkich polimerów siatkowych, cięższych. Skład poszczególnych systemów operacyjnych jest reprezentowany przez korek i nakładkę. Niektóre z kompleksów plug-and-lining są wykonane z materiałów wchłanialnych, na przykład marki Bio-A.

Powrót do spisu treści

Siatka polimerowa

Ma strukturę identyczną z moskitierą. Implant polimerowy wykonany z identycznego materiału na moskitiery jest stosowany w sytuacji złej sytuacji finansowej pacjentów w Ghanie i Indiach.Każdy element jest tańszy niż alternatywna handlowa siatka polimerowa, 3700 razy.

Jednak stosowanie moskitier daje takie same wyniki w odniesieniu do infekcji i odsetka nawrotów jako sieci handlowych.

W związku z tym nie ma szczególnych zalet zwykłych sieci komercyjnych przy porównywaniu ich z materiałami wykonanymi z moskitier, podczas wykonywania operacji eliminującej przepuklinę pachwinową. I to pomimo zwiększonych kosztów tego pierwszego.

Występuje duży odsetek powikłań (około 10). Odnoszą się do następujących manifestacji (nie są ograniczone do):

 • odczuwanie obecności obcego ciała;
 • przewlekły ból;
 • upośledzenie wytrysku;
 • ruch materiału polimerowego;
 • składanie;
 • erozja, pogłębienie do narządów dootrzewnowych;
 • infekcja;
 • przyczepność.

Takie powikłania pojawiają się natychmiast po zabiegu, a nawet kilka lat po nim w postaci przetok, ropni, niedrożności jelit. Przy długotrwałym stosowaniu materiały polimerowe mogą ulec pogorszeniu z powodu wpływu ciepła, co prowadzi do ryzyka sztywności i zaostrzenia przewlekłego bólu.

Długotrwałe stany zapalne i wysoki stopień regeneracji komórek w tkance otaczającej materiał polimerowy mogą powodować raka. Obserwowane przypadki przeszkadzającej azoospermii przypisuje się zastosowaniu materiału polipropylenowego, a następnie uszkodzeniu nasieniowodu w wyniku tego, co jest reakcją fibroblastyczną organizmu na materiał z polimerów.

Jednak ostatnie badania dowodzą, że ryzyko takie jest niewielkie (mniej niż 1%). Dlatego takie dane nie odzwierciedlają porozumienia informacyjnego pacjenta w dokumentacji.

Powrót do spisu treści

Siatka wchłanialna polimerowa

Materiały biopolimerowe stały się popularne w 1999 r., A szeroki rynek pojawił się w 2003 r. Ich zastosowanie stało się możliwe w związku z rozwojem medycyny regeneracyjnej. Ich zasadnicza różnica w stosunku do syntetycznych materiałów niewchłanialnych polega na tym, że ich właściwość wchłaniania jest bardzo przydatna w przypadku infekcji środowiska (na przykład w przypadku przepukliny uduszonej).

Ponadto są one wygodniejsze iw rezultacie zmniejszają ból w okolicy pachwinowej.

Uczestniczyli w eksperymentach z bólem pachwinowym spowodowanym implantacją materiałów polimerowych.Niektóre z nich mają niższy koszt, a niektóre siatki z polimeru syntetycznego są bardzo drogie. Niski koszt różni materiał Surgisis-Biodesign, wyprodukowany przez markę Cook Group. Taką siatkę wytwarza się z pozakomórkowej matrycy podśluzówki świńskiego jelita cienkiego.

Obecnie dostępna jest tylko jedna w pełni wchłanialna sieć polimerowa Tigr Matrix, dystrybuowana przez Novus Scientific (od 2010 r. W USA, od 2011 r. W krajach europejskich).

Przedkliniczne badania przeprowadzono wyłącznie na owcach. Chociaż ich zalety nie są w pełni uzasadnione, rynek takich materiałów biopolimerowych nabiera tempa. A przy niezmienności ich oceny są w stanie wyprzeć polimerowe materiały syntetyczne (do 2016 r. - w USA).

Istnieje również wiele technik operacyjnych, dla których stosuje się szew. Jednak dla wyniku ważniejszy jest wybór chirurga i odpowiedniej kliniki.

Obejrzyj wideo: Operacja przepukliny pachwinowej metoda lichtensteina (Luty 2020).

Loading...