Jak przebiega przepuklina pachwinowa u dzieci?

Przepuklina pachwinowa u dzieci jest częstym problemem. Wiele chorób, które każda osoba napotyka na całe życie, uczy ciało do walki i rozwijania odporności.

Dorosły jest znacznie łatwiej radzić sobie z niektórymi znanymi chorobami. Sytuacja jest zupełnie inna, gdy dziecko staje się pacjentem. Spokój zagrażają nie tylko rodzice, ale wszyscy krewni.

Objawy i metody leczenia

Co to jest? Jak radzić sobie z tego rodzaju przepukliną? Przepuklina pachwinowa u dzieci jest dość częstym zjawiskiem, które może wystąpić zarówno u dziewcząt, jak iu chłopców. Charakterystyczną cechą przepukliny jest wybrzuszenie jamy brzusznej (jelita, duże sieci, jajniki) poza normalnym położeniem. Należy wziąć pod uwagę, że jeśli dorosły rozwija się z powodu nadmiernego wysiłku fizycznego, łzawiącego kaszlu i częstych zaparć, problem ten występuje u dzieci przed urodzeniem.

Nawet podczas powstawania płodu, u chłopców pojawia się naturalny kanał z jamy brzusznej w wyniku obniżenia jądra, które przyciąga część otrzewnej z jamy brzusznej. Proces ten odgrywa kluczową rolę w powstawaniu dziecka, zwłaszcza chłopca, ponieważ dziewczęta mają 10-krotnie mniejszy problem z powodu nieco innej budowy ciała.

Powrót do spisu treści

Przyczyny i objawy

Przyczyny przepukliny pachwinowej u dzieci wynikają głównie z niedostatecznego rozwoju wewnątrzmacicznego ściany brzucha płodu.

Warto zauważyć, że leczenie zachowawcze może być stosowane tylko do wieku 14 lat dziecka. W bardziej dojrzałym wieku wykonywana jest operacja.

Główne objawy to:

  • nienormalny przepuklinowy występ;
  • bolesne odczucie podczas napięcia mięśni przedniej ściany brzucha;
  • dziecko staje się niespokojne i opieszale;
  • możliwe ataki mdłości, a także zatrzymywanie gazów i stolców.

Bardziej zauważalne oznaki nieprawidłowego kanału pachwinowego podczas śmiechu, krzyku, płaczu. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości, które mogą być pierwszymi objawami choroby, poproś dziecko, aby narysowało brzuch i pochyliło się do przodu. W tej pozycji przepuklina łatwo się przejawia. Jeśli podejrzewasz przepuklinę, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Pozwól specjaliście zdecydować, co dalej.

Aby uniknąć operacji w przyszłości, dziecko musi rozwijać się w normalnych i przyzwoitych warunkach. Zobacz jego rozwój. Dbając o zdrowie dziecka, nie przesadzaj, pozwól mu wykonywać ćwiczenia fizyczne, ale pod nadzorem wykwalifikowanego nauczyciela lub jego rodziców.

Powrót do spisu treści

Diagnoza i leczenie

Leczenie przepuklin pachwinowych u dzieci obejmuje interwencję chirurgiczną (oddawanie narządów do zamierzonego miejsca). Aby uniknąć nawrotu, doświadczeni lekarze zrobią wszystko, co możliwe, aby wzmocnić ścianę brzucha.

Ale przed operacją dziecko musi zostać zbadane. Tylko wtedy, gdy ciało jest całkowicie zdrowe, możesz rozpocząć interwencję chirurgiczną. W przypadku przeziębienia musisz poczekać, aż ciało się wzmocni. Ale warto pamiętać, że w każdym razie nie można opóźnić choroby. W dowolnym momencie mogą wystąpić powikłania. Optymalnym rozwiązaniem będzie planowana naprawa przepukliny. Zaledwie kilka minut, a wszystkie doświadczenia zostaną przeniesione na drugi plan.

Oczywiście, rodzice poczują się spokojniej, jeśli doświadczony lekarz nadzoruje operację. Wrażliwe i precyzyjne ruchy powinny ostrożnie i delikatnie wykonywać wszystkie niezbędne manipulacje, nie uszkadzając pobliskich narządów.

Po usunięciu problemu dziecko musi ograniczyć aktywność fizyczną przez około miesiąc. Jeśli wszystkie zalecenia i zalecenia lekarza są przestrzegane, proces odzyskiwania przebiega szybko i bez komplikacji.

Są jednak sytuacje, w których chirurgiczne leczenie przepukliny jest kategorycznie zabronione.Są to wrodzone anomalie nerek, choroby serca i zapalenie skóry. W takich przypadkach lekarze zalecają specjalne leczenie, które stabilizuje zdrowie i przygotowuje organizm do niechirurgicznej metody leczenia. Konieczne jest noszenie specjalnego bandaża medycznego. Jest przeznaczony do utrzymania zawartości worka przepuklinowego w jamie brzusznej.

Aby naprawić zdrowie niemowlęcia, jeden bandaż nie wystarczy. Potrzebne są procedury rehabilitacyjne, które wzmocnią mięśnie i zapobiegną pojawieniu się nowych przepuklin brzusznych.

Aby wybrać niezbędny kompleks środków, należy skonsultować się z chirurgami, pediatrami, specjalistami rehabilitacji.

Osobno rozważymy podejrzenie przepukliny u niemowląt. W takim przypadku konieczne jest leczenie zachowawcze. Najpierw zorganizuj ciepłą kąpiel. Po drugie, zastosuj podkładkę grzewczą. Jeśli po wszystkich procedurach nie ma poprawy, konieczne jest pilne wykonanie operacji.

Obejrzyj wideo: Operacja przepukliny pachwinowej metoda lichtensteina (Grudzień 2019).

Loading...