Przepuklina pachwinowa: objawy

Przepuklina pachwinowa, której objawy można na początku wykryć, jest powszechną patologią. Najczęściej występuje u mężczyzn, ale niektóre kobiety mogą zdiagnozować tę chorobę. Jeśli występuje w dzieciństwie, to ta forma jest uważana za wrodzoną i odwrotnie, nabyta przepuklina objawia się w wieku dorosłym. Przepuklina pachwinowa jest nowotworem, który pojawia się przez kanał pachwinowy poza ścianami jamy brzusznej. Z reguły przepuklina pachwinowa występuje tylko z jednej strony, ale czasami z dwóch.

Jak wykrywać edukację

Przepuklina pachwinowa może być prosta lub ukośna, w zależności od lokalizacji. Na przykład bezpośredni gatunek znajduje się powyżej łono, więc rzadko schodzi do moszny. Przyczyny pojawienia się postaci bezpośredniej obserwuje się w osłabieniu mięśni kanału pachwinowego i zwiększonym ciśnieniu wewnątrz otrzewnej. Zwykle występuje u osób starszych. Skośne gatunki uważa się za mosznę, ponieważ zawsze leży poniżej i schodzi do moszny. Operacja przepukliny pochyłej zwykle występuje w postaci wrodzonej.

Między innymi, ta choroba się dzieje:

  1. Regulowane: za pomocą masażu można powrócić do pozycji wyjściowej.
  2. Niekontrolowane: możesz się pozbyć tylko przez operację.
  3. Ograniczone: zaburzony jest krążenie narządów, któremu towarzyszy silny ból.
  4. Przesuwanie.

Upośledzony typ choroby jest uważany za dość niebezpieczny, operacja jest tu obowiązkowa. Przepuklina ślizgowa znajduje się w pęcherzu, ale wykazuje oznaki normalnej przepukliny pachwinowej.

Główne przyczyny choroby:

  1. Osłabione ściany kanału przedniego i tylnego w pachwinie.
  2. Uraz w pachwinie i brzuchu.
  3. Słaby nacisk brzucha.
  4. Dziedziczna słabość pierścienia i tkanki łącznej.

Z reguły w przypadku nabytej postaci istnieją czynniki, które wywołują pojawienie się choroby. Może to być nadmierne podnoszenie ciężarów, silny częsty kaszel, zakażenie układu moczowo-płciowego, zapalenie gruczołu krokowego i różnego rodzaju zaburzenia w przewodzie pokarmowym.

Powrót do spisu treści

Objawy i oznaki wykrycia

Pierwsze objawy przepukliny można wykryć podczas normalnego badania, ponieważ wybrzuszenia w okolicy pachwiny są dość widoczne na zewnątrz.Jeśli choroba jest na wczesnym etapie, można ją sondować. Wypukłość ma zaokrąglony kształt lub, po opuszczeniu do moszny, wydłużona. Z reguły objawy przepukliny pachwinowej u dorosłych pojawiają się w pozycji stojącej, ale w pozycji na plecach wypukłość zmniejsza się. Jeśli wypukłość zostanie skorygowana, wówczas można nawet wyczuć pierścień, przez który formacja opada. Objawy przepukliny pachwinowej objawiają się szczególnie wtedy, gdy osoba kaszle, kicha lub tuzhitsya.

Na bardziej złożonym etapie pacjent może odczuwać bolący ból w miejscu edukacji iw regionie lędźwiowym. Może również występować zaparcie, obrzęk i dudnienie w jamie brzusznej. Fakt, że przepuklina pachwinowa jest bezpośrednio związana z jelitami, żołądkiem i układem moczowo-płciowym, więc czasami występuje problem z oddawaniem moczu. Zdarza się również, że temperatura ciała znacząco wzrasta i występuje osłabienie całego ciała, któremu towarzyszą nudności i wymioty. Często objawy te mogą również świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego, dlatego bardzo ważne jest, aby skontaktować się ze szpitalem w odpowiednim czasie. Wykonuj to również wtedy, gdy nie ma żadnego bólu, ponieważ we wczesnych etapach znacznie łatwiej jest naprawić wybrzuszenie niż później.

Ale w jaki sposób ta choroba objawia się u kobiet? Fakt, że ciało kobiety znacznie różni się od mężczyzny, a więc u przedstawicieli pięknej połowy ludzkości, taka przepuklina jest niezwykle rzadka. Objawy mogą być wymawiane, a nie bardzo. Z reguły pacjent może wykryć guz w okolicy pachwiny, ale nie można go odróżnić niezależnie od torbieli. Może to zrobić tylko wykwalifikowany technik. Tworzenie torbieli w pozycji poziomej nie zmienia się w ogóle pod względem wielkości i kształtu, ale z przepukliną pachwinową dookoła.

Jeśli obszar pachwinowy zostanie naruszony, ból stanie się po prostu nie do zniesienia, szczególnie gdy wystąpi jakikolwiek stres. Opada tylko wtedy, gdy ciało jest całkowicie rozluźnione. Główne objawy w przypadku naruszenia są dość podobne do objawów w chorobach, takich jak niedrożność jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie węzłów chłonnych, rak i tak dalej. Dokładność diagnozy może być ustalona tylko przez lekarza.

Z normalną przepukliną, kiedy naciskasz wybrzuszenie podczas kaszlu, możesz odczuwać szarpnięcia, ale kiedy to się dzieje, to się nie dzieje. Krzesło może być całkowicie nieobecne, aw układzie sercowo-naczyniowym można wyczuć tachykardię.Konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia, ponieważ na tym tle może powstać zapalenie otrzewnej i martwica, i są to niebezpieczne choroby. W przypadku nekrozy, na przykład, martwica występuje w niektórych częściach pobliskich narządów.

Powrót do spisu treści

Diagnoza i leczenie

Przy powoływaniu się na eksperta lekarz najpierw bada palcem i bada anamnezę. Szczególną uwagę zwraca się na wielkość i kształt przepukliny w różnych pozycjach ciała. Po ustaleniu rodzaju choroby lekarz decyduje o sposobie leczenia. Jedynym wyjątkiem jest przepuklina ślizgowa, ponieważ w tym przypadku zalecana jest dodatkowa diagnoza: irygoskopia, cystografia, ultrasonografia lub cystoskopia.

Jeśli etap nie został jeszcze uruchomiony, specjalista po prostu koryguje wykształcenie i przepisuje kurs masażu. W bardziej skomplikowanych przypadkach operacja chirurgiczna wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Podczas operacji wycina się obszar, w którym znajduje się przepuklina, torebkę usuwa się, a nacięcie zaszywa się. Następnie chirurg wykonuje plastyk kanału. Aby zapobiec nawrotom, lekarz diagnozuje kanał pachwinowy i wszystkie inne narządy. Ale czasami dochodzi do nawrotu.Wynika to z faktu, że tylne ściany kanału pachwinowego są trudne do wzmocnienia, w przeciwieństwie do przedniej.

Z tych powodów każda osoba powinna niezależnie angażować się we wzmacnianie wszystkich ścian otrzewnej. Aby to osiągnąć, należy zaangażować się w specjalny zestaw ćwiczeń i prowadzić mobilny styl życia.

Wielu ekspertów zdecydowanie zaleca hartowanie i unikanie częstych zaparć.

Ponadto pożądane jest, aby pozbyć się złych nawyków, które negatywnie wpływają na te narządy. Prowadzenie aktywnego życia nie powinno przesadzać, ponieważ nadmierne obciążenia mogą prowadzić do poważnych komplikacji.

Najbardziej przyjemne i przydatne sporty to pływanie i fitness. W żadnym przypadku nie można nagle poprawić lub schudnąć, ponieważ proces ten może wywołać początek choroby. Teraz znasz objawy i przyczyny przepukliny pachwinowej, więc gdy zostaną znalezione, natychmiast skontaktuj się ze szpitalem i pamiętaj, że samoleczenie prowadzi do negatywnych konsekwencji.

Obejrzyj wideo: Leczenie przepukliny pachwinowej; Inguinal hernia treatment