Oznaki uszczypnięcia przepukliny pachwinowej

Częstym powikłaniem przepukliny pachwinowej u kobiet i mężczyzn jest naruszenie jamy brzusznej w okolicy pachwiny, worka przepuklinowego. Ten stan wymaga natychmiastowej operacji chirurgicznej w celu przywrócenia funkcjonowania zablokowanych narządów. Choroba rozwija się u młodych ludzi ze względu na zwiększone obciążenie, ze względu na cechy anatomiczne i wady wrodzone. Powstanie przepukliny występuje z niewielkimi objawami klinicznymi, ale objawy nasilają się w momencie naruszenia narządów w kanale pachwinowym. Nieskompresowana przepuklina pachwinowa wpływa nie tylko na stan jelit, ale także na narząd, na którym powstaje torebka. U mężczyzn jest to przewód nasienny, u kobiet - więzadło macicy.

Sprowokuj powstawanie narządów otrzewnowych, a ich kolejne szczypanie może powodować osłabienie ściany mięśni, uraz, ciążę, wrodzone anomalie. Naruszenie jest charakterystyczne bardziej dla osób starszych z powodu fizjologicznego starzenia się organizmu i osłabienia tkanki mięśniowej.

Powikłanie przepukliny

Kiedy występ pachwinowy występuje u mężczyzn (jednostronny lub obustronny) lub u kobiet, zaburza funkcjonowanie przewodu pokarmowego, układu rozrodczego.Towarzyszą temu objawy niestrawności, pacjent często jest zaniepokojony biegunką, nudnościami i wymiotami. W tym samym czasie pacjent zaczyna odczuwać bóle głowy, zawroty głowy, uczucie ciężkości podczas chodzenia i długotrwałego siedzenia. Utrata przepukliny wykazuje już ostrzejsze objawy: wzrasta lokalna i ogólna temperatura ciała, pojawiają się zaparcia, które mogą powodować niedrożność jelit.

Zamknięte przepukliny narządów wewnętrznych, częściej pętla jelitowa, mogą ulegać perforacji, prowadząc do zapalenia trzustki. Zapalenie trzustki wymaga natychmiastowej operacji ratującej życie pacjenta. Oprócz perforacji jelita może dojść do krwawienia wewnętrznego, któremu towarzyszą wymioty z krwią i pojawienie się krwi z kałem. Wszystkie te objawy zagrażają życiu i mogą zakończyć się śmiercią, więc pacjent musi poznać pierwsze oznaki naruszenia i natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Szczypanie może być kilku rodzajów: kaloryczne, elastyczne, mieszane lub kombinowane. Objawy kliniczne każdego gatunku są nieco inne.

Objawy kliniczne

Przy elastycznym naruszeniu przepukliny pachwinowej pojawiają się następujące objawy.

 1. Zwiększenie ciśnienia wewnątrzmacicznego prowadzi do większego wypukłości narządów w kanale pachwinowym, wysunięcie zwiększa się, nie może być ustalone niezależnie.
 2. Pęcherze pachwinowe są rozciągnięte, co pogarsza obraz kliniczny. Im szersze są bramy, tym więcej budowli się w nich znajduje.
 3. Relaksacja prowadzi do odwrotnego skurczu pierścienia, a następnie do naruszenia narządów.

Ważne! Elastyczne szczypanie może wystąpić przy kaszlu donosowym, z podnoszeniem ciężkości, podczas silnego płaczu, to znaczy, każdy stres ściany brzucha może wywołać ten proces z wyraźną przepukliną.

Gdy cielęta naruszają przepuklinę pachwinową, obserwuje się takie objawy.

 1. W pętli jelita, umieszczonej w torebce z przepukliną, występuje duża kumulacja kału. Kierunek jelita jest jednocześnie ściśnięty, czemu towarzyszy niedrożność.
 2. Pacjent nie może wykonać defekacji, występują wzdęcia, silny ból.
 3. Nieterminowe oddanie pomocy prowadzi do zerwania pętli jelita i wyjścia z kałem w jamie worka przepuklinowego.

Ważne! Pęknięcie jelit na tle przepukliny w pachwinie nie jest często diagnozowane, ale duży procent pacjentów ma niekorzystne rokowanie z taką diagnozą.

Objawy patologicznego procesu w dużej mierze zależą od czasu od pojawienia się choroby, ilości uszkodzonego narządu, a także ogólnego stanu pacjenta. Towarzyszące objawy choroby dotyczą nie tylko układu trawiennego, ale także regulacji nerwowej. Bolesność powoduje dyskomfort w całym ciele, drażliwość, pogarsza się apetyt, a pacjent traci na wadze. W miejscu patologicznego zwężenia dochodzi do zaburzeń krążenia krwi, rozwija się niedokrwienie, nasila się charakterystyczny ból niedokrwienny. Niedostateczne krążenie krwi w przypadku progresji powikłania prowadzi do martwicy pętli jelitowej, umiera i rozpoczyna się odurzenie. Objawy zatrucia obejmują gorączkę, odwodnienie, rozprzestrzenianie się infekcji w organizmie może zakończyć się śmiercią. Odwołanie się do lekarza lub wezwanie karetki jest jedynym właściwym środkiem w przypadku pojawienia się objawów naruszenia przepukliny pachwinowej.

Kiedy iść do lekarza

 1. Występ w okolicy pachwiny nie mieści się w swojej pozycji miejscowej.
 2. Zwiększona temperatura w przepuklinie.
 3. Pojawienie się ostrej bolesności z napromienianiem w kończynach dolnych i jelitach.
 4. Podczas badania miejsca patologicznego ból nasila się.
 5. Podnieś temperaturę do 40 stopni, silne nudności i wymioty.

Ważne! Przed przybyciem lekarza zabrania się wykonywania jakichkolwiek czynności, w tym znieczulenia, ponieważ może to ukryć główny zespół objawów. Leczenie jest wyznaczane przez lekarza, a jeśli jest to naruszenie, pacjent jest hospitalizowany w oddziale chirurgicznym w celu potwierdzenia diagnozy i przeprowadzenia operacji ratunkowej.

Prognozowanie prognoz

Osłabiona przepuklina pachwinowa nadaje się do leczenia chirurgicznego, podczas którego otwierają się przepukliny i organy powracają do swojego miejsca anatomicznego. Po zmianie umiejscowienia narządów umieszcza się specjalną siatkę w celu wzmocnienia i zakłada się szwy. Korzystne rokowanie czeka pacjentów po wykonaniu operacji na Liechtensteinie lub przepuklinowej przepuklinowej. Po zmianie pozycji pacjent nosi specjalny bandaż, normalizuje stan psychiczny i przestrzega diety.

Okresowi pooperacyjnemu towarzyszy niewielki ból, pacjent przebywa w szpitalu nie dłużej niż dwa dni z udanym leczeniem. Przestrzeganie środków zapobiegawczych zapobiega nawrotowi do 98%, dlatego rokowanie zależy od odpowiedzialności pacjenta.