Jak wygląda przepuklina pachwinowa u dziecka

Przepuklina pachwinowa u dzieci jest częściej wrodzona, noworodek ma wypukłość pępka od pierwszych dni życia, a już wtedy konieczne jest podjęcie środków medycznych i zapobiegawczych, aby szybko pozbyć się wady i zapobiec progresji. Choroba u dziewcząt jest rozpoznawana rzadziej i częściej u wcześniaków, co wynika z predyspozycji genetycznych.
Nabyte przepukliny u dziecka do jednego roku prawie nigdy nie występuje, zaczynają się tworzyć w czasach, kiedy ciało już stanowi o wysokiej aktywności fizycznej. W tworzeniu występów u dziewcząt lub chłopców poniżej jednego roku uczestnicząc processus vaginalis, który działa jako dyrygent gonad w mosznie otrzewnej. Zdrowe dziecko stopniowo zaraschivaetsya, ale zakłócenie normalnego procesu, który występuje u wcześniaków, stwarza korzystne warunki dla powstania występem w okolicy pachwiny, zarówno dziewcząt i chłopców.

U dzieci w wieku do jednego roku, proces ten działa jednocześnie worka przepukliny, w której organy otrzewnej to: sieci większej, pętli jelita, jajowody lub jajników u dziewcząt.Przepuklina tworzy pierścień kanału pachwiny.

Rodzaje chorób

Wrodzona patologia w pachwinie u dzieci jest ukośna lub prosta, jak również prawostronna lub lewostronna. Odchylenie przepukliny dziecka do roku przechodzi poprzez pierścień wewnętrzny pachwinowego, linie są stosunkowo rzadkie, i przechodzi przez otwór w ścianie mięśni otrzewnej w pierścieniu występ pachwinowej. U chłopców do jednego roku częściej diagnozuje się prawostronną przepuklinę skośną (60%), z wiekiem powstają bezpośrednie wypukłości. Ciężkim przypadkiem klinicznym przepukliny u dziecka w wieku jednego miesiąca jest obustronna przepuklina, która występuje częściej u dziewcząt.

Wyłącznie u chłopców do roku są pachwinowej-moszny przepuklina, gdy jajo jest wyciskany, że w przyszłości może prowadzić do niepłodności męskiej. Przepuklina pachwinowa i moszna jest podzielona na przepuklinę jądra i przepuklinę mosznowy (zdiagnozowaną w 90% przypadków).

Przyczyny

Bezpośrednie przyczyny pojawienia się defektu u wcześniaka leżą w niedorozwoju tkanki mięśniowej, niecałkowite zamknięcie otworu brzusznego. Choroba ta nie występuje w zdrowych chłopców i dziewczynek, ponieważ każde dziecko z przepukliną do roku badanym w chirurga dziecięcego, aby znaleźć prawdziwe powody.Około 15% noworodków z przepuklinami do roku miało predyspozycje genetyczne, więc rodzice z przepukliną pachwinową powinni być przygotowani na narodziny dziecka z taką wadą.

Przepuklina pachwinowa u dzieci nie jest niebezpieczna, o ile jest kontrolowana przez rodziców i lekarzy, ponieważ od urodzenia konieczne jest podjęcie środków medycznych, aby zapobiec powikłaniom, biorąc pod uwagę, że wrodzony występ nie mija sam. Anatomiczne cechy ciała dziecka mogą nie pozwalać na samoleczenie, nawet jeśli przestrzegane są wszystkie zasady.

Patologia tkanki mięśniowej u wcześniaków prowadzi do powikłań, jeśli nie postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza. Przyczyną komplikacji jest napięcie dziecka podczas płaczu, płaczu, niewłaściwej pozycji ciała podczas snu. W przypadku komplikacji konieczna jest operacja, ale w 95% przypadków możliwe jest pozbycie się defektu bez interwencji chirurgicznej.

Klinika i diagnostyka

Przepuklina okolicy pachwinowej wygląda tak samo u dziewcząt i chłopców: po jednej lub obu stronach dochodzi do erupcji w kształcie stożka, który dochodzi do 5 cm (może wzrosnąć podczas stresu).Kiedy kładzie dziecko na plecach, występ znika, ale w pozycji stojącej lub podczas płaczu maksymalnie wystaje. Przy naciskaniu na przepuklinę pachwinową u dzieci również zniknie występ, co nie ma miejsca w przypadku uszczypnięcia narządów w worku przepuklinowym.

Jak przebiega przepuklina pachwinowa u dziecka?

  1. Występ jest bezbolesny, rzadko towarzyszy mu ból w dolnej części brzucha, co może być przyczyną ciągłego płaczu dziecka, a nawet większej przepukliny.
  2. Przepuklina ma kształt owalny, z przepukliną pachwinową i mosznowatą, wada opada i ściska mosznę, co prowadzi do asymetrii jednej z połówek. U dziewczynek obniżenie przepukliny może prowadzić do wzrostu warg sromowych.
  3. Objawy ze skomplikowanym występem różnią się: ostry ból, wzrost defektu i brak możliwości korekcji. Ściśnięte organy w worku przepuklinowym prowadzą do naruszenia krążenia krwi, pojawiają się zmiany niedokrwienne. Na takich wyświetlaczach konieczne jest wykonanie lub wykonanie operacji pilnie, a następnie przepuklina pachwinowa u dzieci jest całkowicie wyeliminowana lub usunięta;

Towarzyszące objawy powikłanej patologii to: niedrożność jelitowa, którą poprzedzają trwałe zaparcia, wymioty, wzdęcia.

Ważne! Wcześniaki mają wysokie ryzyko zgonu komórek jajowych na tle martwicy jajnika podczas szczypania, dlatego ta komplikacja może stanowić czynnik naruszający funkcje rozrodcze w przyszłości.

Co zrobić z przepukliną?

Zachowawcze leczenie wysunięcia pachwinowego do roku obejmuje noszenie bandaża podtrzymującego, bandaże, operacja chirurgiczna powinny być wykonane natychmiast w przypadku naruszenia. W planowanej kolejności operacja jest wykonywana do sześciu miesięcy i polega na odcięciu worka przepuklinowego w celu przywrócenia normalnej budowy anatomicznej kanału pachwinowego i narządów otrzewnowych. Podczas operacji lekarz może zainstalować siatkę lub wzmocnić kanał pachwinowy w pobliskich tkankach.

Operacja dzieci wymaga specjalnej opieki, chirurg musi wykluczyć przypadkową traumę przewodu powikłanego u chłopców, w przeciwnym razie funkcja rodzicielska zostanie zakłócona. Po otwarciu dostępu do miejsca patologicznego ocenia się żywotność narządów znajdujących się w worku przepuklinowym. W przypadku martwicy tkanek chirurg przeprowadza resekcję części jelita lub sieci.

Po operacji zaleca się gimnastykę, masaż, pływanie z dzieckiem w basenie, aby zapobiec nawrotom.Powtarzanie choroby może wystąpić już u osoby dorosłej, ale po wykonaniu operacji z instalacją siatki dzieje się to wyjątkowo rzadko.

Obejrzyj wideo: Operacja przepukliny pachwinowej metoda lichtensteina