Objawy i leczenie przepuklin pachwinowych u dzieci

Przepuklina pachwinowa - to przejście narządów poza jamę brzuszną przez osłabiony kanał pachwinowy. Leczenie przepukliny pachwinowej u dzieci nie jest możliwe bez operacji: co do zasady, jest ono wykonywane w sposób planowy dla osiągnięcia chłopca lub dziewczynkę w pewnym wieku, ale komplikacje i może wymagać interwencji w nagłych wypadkach.

Przyczyny choroby u dzieci

U dzieci choroba ta jest uważana za wrodzoną, ponieważ jest związana z niezdolnością kanału pachwinowego w momencie urodzenia.

Kiedy przyszły mężczyzna jest jeszcze w łonie, jego gonady - jądra - rozpoczynają formowanie od ostatecznej lokalizacji. Układanie w przybliżeniu około nerki, są od wielu miesięcy ciąży robi długą drogę wzdłuż tylnej ściany brzucha i krocza do pokonania barierę mięśni brzucha, tworząc prawo i lewo kanałów pachwinowych. Gdy jądra w końcu dotrą do moszny, każdy kanał zwęża się do małej średnicy, wystarczającej jedynie do przejścia przewodu nasiennego.

Z różnych powodów (np wcześniaka lub predyspozycje genetyczne) pachwinowy kanału nie może być zamknięta w czasie porodu, a następnie przenoszenie pętli jelita może spaść przez to do moszny.Zwykle dzieje się tak z rosnącym ciśnieniem wewnątrz jamy brzusznej - na tle głośnego krzyku lub płaczu, wysiłku z kolką i zaparciami.

Dziewczęta mają również kanały pachwinowe, które zawierają okrągłe więzadło macicy, ale nigdy podczas rozwoju płodu nie są szerokie, dlatego takie przepukliny występują około 10 razy rzadziej niż u chłopców.

Objawy przepuklin pachwinowych u dzieci

Przepuklina jest zwykle widoczna gołym okiem, jej objawy są określane przez samych rodziców lub na odbiór dziecka chirurga. W wątpliwych przypadkach można zastosować diaphanoscopy (badanie w świetle przechodzącym) i diagnostykę USG.

Objawy choroby u dziecka manifestują się z okresu noworodka:

 • występ w regionie pachwinowym, często z jednej strony;
 • jest zdefiniowany powyżej fałdowania pachwinowego;
 • miękki dotyk, bezbolesny, bez oznak zapalenia, skóra nad przepukliną nie ulega zmianie;
 • wzrasta podczas kichania, kaszlu, wysiłku, głośnego krzyku;
 • u chłopców może występować jako asymetria moszny, a u dziewcząt - duże wargi sromowe.

Komplikacje - czy zagrożenie jest realne?

W zwykłym stanie wypukłość nie powoduje dyskomfortu u dziecka.Tylko bardzo duże formacje mogą zakłócać aktywne ruchy. Jednak muszą one być leczone, ponieważ istnieje zagrożenie powikłaniami.

Rodzice takiego dziecka powinni znać objawy naruszenia przepukliny:

 1. Skurcz występuje po gwałtownym i silnym wzroście ciśnienia w jamie brzusznej;
 2. Powoduje ostry i bardzo silny ból - dziecko będzie bardzo zmartwione, ciągle krzyczy, prosząc o ręce matki;
 3. Wcześniej przepuklina nie mogła być ręcznie zwrócona do jamy brzusznej;
 4. Dotknięcie go powoduje wzrost bolesności;
 5. Sama przepuklina staje się napięta - skóra na niej rozciąga się niczym tkanina na ciasno upchniętej torbie;
 6. Z biegiem czasu, z objawami głodu tlenu w organizmie są połączone objawów niekorzystnych warunkach ostrej niedrożności jelit - wymioty, opóźnione stolca i gazów, wzdęcia.

W przypadku podejrzenia o naruszenie prawa dziecko powinno zostać niezwłocznie dostarczone do najbliższego szpitala chirurgicznego. Zwlekanie grozi śmiercią narządu, który wpadł w pułapkę przepuklinową i wystąpieniem zapalenia otrzewnej.

Niezwykle zraniona przepuklina pachwinowa dla dziewcząt: często w worku przepuklinowym jest jajnik, który bez odpowiedniego zaopatrzenia w krew bezpowrotnie ginie w ciągu dwóch godzin.W 5% przypadków naruszeń u chłopców obserwuje się śmierć jądra. Tak więc to powikłanie może mieć szkodliwy wpływ na funkcje rozrodcze dziecka, które staną się popytem po wielu latach.

Leczenie przepuklin pachwinowych u dzieci

W przeciwieństwie do defektu pępowiny, przepuklina pachwinowa nie jest podatna na samoleczenie. Jedynym sposobem na wyeliminowanie choroby jest operacja. Zwykle wykonuje się go po osiągnięciu okruchów w wieku 12-18 miesięcy, ale w przypadku powikłań - natychmiast po wskazaniach alarmowych. Wiek 1-1,5 lat jest uważany za optymalny, ponieważ ciało dziecka jest wystarczająco silne, aby znieść interwencję chirurgiczną, a starsze dzieci są niezwykle ruchliwe, co zwiększa ryzyko powikłań.

Istota działania - powrotu ciał worka przepuklinowego na swoje miejsce w żołądku i wzmocnienie pachwinowego ściance, a nie do nawrotu choroby. U dzieci wystarczy zszyć razem tkanki mięśniowe. W miarę rozwoju fizycznego związanego z wiekiem będą rosły silniej, zgodnie ze stopniem sprawności. Plastry polipropylenowe nie są nakładane.

Blizna pooperacyjna zwykle pokrywa się z fałdą pachwinową i dziecko goi się dobrze, nie pozostawiając prawie żadnego śladu, aby osiągnąć dojrzałość.

Możliwe jest także laparoskopowy - taka ingerencja łatwiejsze do zniesienia, wymaga mniej czasu na rehabilitację, jednak ze względu na złożoność techniczną i brak niezbędnego sprzętu nie zostanie przeprowadzona we wszystkich klinikach.

Z dużą ilością przepukliny, guzki skłonność do rekomendowania czeka na operację do zastosowania specjalnego bandaża - Belt mocno, nie pozwalając narządów jamy brzusznej, aby wpaść do kanału pachwinowego. Treat środki choroba ludowe są nie tylko nieskuteczne, ale też niebezpieczne - odroczenie korekcji chirurgicznej zwiększa ryzyko naruszenia.

Przepuklina pachwinowa u dziecka jest chorobą wrodzoną wymagającą uwagi rodziców, nawet jeśli nie powoduje ona problemów u dziecka. Tylko terminowa operacja uratuje patologię i ochroni przed zagrażającymi życiu komplikacjami.

Obejrzyj wideo: Jak powstaje PRZEPUKLINA u NIEMOWLĄT? Objawy i leczenie przepukliny u niemowląt