Przepuklina jądra: przyczyny, objawy, leczenie

Jednym z wielu delikatnych problemów, które sprawiają, że pacjenci zwracają się do urologa, jest przepuklina jądra. U zdrowego mężczyzny oba jądra znajdują się w mosznie - specjalnej skórzanej "torebce", przez którą nie przegrzewają się i nie zachowują funkcji rozrodczej. Są gładkie, równej wielkości, konsystencji i koloru.

Przyczyny powstawania przepuklin

Przepuklina jest jednym z rodzajów przepuklin pachwinowych. Jest to stan, w którym kanał pachwinowy łączący jamę brzuszną i mosznę jest zbyt szeroki, a pętla jelitowa wpada do niego pod wpływem grawitacji. To z jej powodu jedno jądro wydaje się bardziej niż inne. Istnieje kilka czynników predysponujących:

 • dziedziczna predyspozycja;
 • praca fizyczna związana z podnoszeniem ciężarów, wykonywanie podnoszenia ciężarów;
 • nadwaga;
 • starość;
 • przewlekłe zaparcia, wzdęcia, nawyk wypychania podczas defekacji;
 • przedłużony kaszel.


Jądro u dziecka jest wrodzoną odmianą patologii, gdy kanał pachwinowy nie ma wystarczająco czasu, aby rosnąć do czasu urodzenia. Wynika to z przedwczesnego lub niedojrzałego dziecka.Czasami objawia się po długim płaczu i krzyczeniu dziecka.

Pojawienie się choroby

Przepuklina jądra u mężczyzn objawia się często jedynym objawem - asymetrią moszny. Czasami jest widoczny tylko w pozycji pionowej lub po wysiłku fizycznym, w niektórych przypadkach jest stały. Na początku, utrata pętli jelitowej można z łatwością powrócić do jamy brzusznej ręcznie. Może nie być dyskomfortu lub bólu, ale nieestetyczny wygląd genitaliów powoduje, że mężczyzna przychodzi do lekarza. I to jest dobre, ponieważ pod pozorem jednostronnego powiększenia moszny, inne poważne choroby mogą się ukrywać:

 • żylaki;
 • dropsy z jąder;
 • zapalenie jąder;
 • choroby onkologiczne.

Bez właściwej diagnozy i leczenia wszystkie te patologie mogą prowadzić do niepłodności.

Zależnie od wielkości przepukliny pachwinowej zmienia się również skarga pacjenta. Przy niewielkich nakładach edukacyjnych nie przeszkadza to mężczyznom. Tylko od kichania lub kaszlu może występować dyskomfort i umiarkowana bolesność w odpowiednim obszarze pachwinowym. Wynika to z faktu, że gdy ciśnienie w jamie brzusznej wzrasta w słabym miejscu kanału pachwinowego, pojawiają się mikroprzerwania mięśni ściany brzucha.Prowadzenie dużych przepuklin poza wysiłkiem fizycznym nie zmienia swojego rozmiaru, nie naciska na przepuklinę, ale zapobiega chodzeniu, nie pozwala zapinać spodni ani zakładać bielizny.

Czasami w przepukliny pachwinowej nie wchodzi pętli jelit, ale ścianki pęcherza. W tym przypadku pacjenci skarżą się na naruszenie oddawania moczu.

Podstępność przepukliny pachwinowej

Choroba może mieć poważne konsekwencje zarówno dla małego chłopca, jak i dorosłego mężczyzny. Po pierwsze natura nie przypadkowo umieściła męskie genitalia poza jamą brzuszną. Tylko w temperaturze 33-34 ° C można uzyskać zdrowe plemniki. Przegrzanie gonad zagraża bezpłodności - najpierw odwracalnej, a następnie końcowej. Kiedy krążenie krwi jest przerwane w mosznie lub pętla jelitowa jest obecna, jądra nie są wystarczająco schłodzone.

Po drugie, narząd, który znajduje się w worku przepuklinowym, zawsze ryzykuje pozostanie bez odpowiedniego zaopatrzenia w krew. Skurcz mięśni może przenosić naczynia krwionośne, co powoduje silny ból. Ten ból uniemożliwi rozluźnienie mięśni, a błędne koło się zamknie - dojdzie do naruszenia. Po utracie mocy i tlenu pętle jelitowe umrą w ciągu kilku godzin.Martwe tkanki staną się źródłem infekcji, rozprzestrzeniając się zarówno na mosznie i jądra, jak i do jamy brzusznej, powodując zapalenie otrzewnej. Bez natychmiastowej operacji stan ten grozi nie tylko utratą możliwości opuszczenia potomstwa, ale także śmiercią pacjenta. Dlatego tak ważne jest, aby w porę wyleczyć przepuklinę pachwinową lub pilnie szukać pomocy w przypadku bólu okolicy mosznowej.

Ponadto pacjenci skarżą się na zaburzenia trawienia - niestabilne stolce, przejściowe zaparcia, tworzenie się gazów. Dzieje się tak dlatego, że jelito, z dala od właściwej lokalizacji, nie może w wystarczającym stopniu skurczyć się i promować treści we właściwym kierunku.

Im dłużej pacjent ma przepuklinę, tym trudniej jest wejść do jamy brzusznej. Z biegiem czasu staje się niemożliwe. Zwiększa to ryzyko kontuzji i niepłodności.

Potwierdzenie diagnozy i leczenia

Doświadczony urolog diagnozuje po wstępnym badaniu. W celu potwierdzenia można przeprowadzić dodatkowe badania:

 • diaphanoscopy - badanie moszny w świetle przechodzącym;
 • USG moszny i pachwinowych węzłów chłonnych.

Przepuklina pachwinowa u dorosłych i dzieci może być wyleczona tylko poprzez operację.Zachowawcze metody są dopuszczalne u pacjentów, których stan jest zbyt ciężki z powodu chorób współistniejących - zwykle są to pacjenci w podeszłym wieku. Aby uchronić się przed naruszeniem, nieodwracalnością i naruszeniem jelit, zaleca się noszenie specjalnego bandaża. Pas ten pokrywa kanał pachwinowy i utrzymuje narządy jamy brzusznej we właściwym miejscu. Zaleca się leczyć choroby, które powodują wzrost ciśnienia śródbrzusznego - zaparcia, wzdęcia, kaszel.

Dzieci przechodzą operację po osiągnięciu wieku 12-18 miesięcy, dzięki czemu dzieci są wystarczająco silne. Odkładanie na później jest obarczone naruszeniem, ponieważ faceci są bardzo mobilni. Leczenie chirurgiczne można wykazać wcześniej, jeśli pojawią się powikłania.

Idealnie operacja wykonywana jest w zaplanowany sposób po leczeniu ognisk przewlekłego zakażenia - zębów próchniczych, chorób przewlekłych narządów laryngologicznych. Ponadto wykluczono anemię i patologię nerek. Niektóre badania zostaną przeprowadzone w ramach przygotowań do znieczulenia - EKG, konsultacji kardiologa lub pulmonologa w sprawie wskazań.

Istotą operacji jest zwrócenie zrzucanych narządów do jamy brzusznej i wzmocnienie kanału pachwinowego, aby zapobiec nawrotom.U dorosłych, podczas interwencji, szyje się specjalna siatka, dzieci tego nie potrzebują - ich gorset mięśniowy będzie silniejszy wraz z wiekiem, więc problem nie pojawi się ponownie. Dozwolone jest wykonywanie zarówno poprzez klasyczne nacięcie, jak i laparoskopowo.

Po pewnym czasie nie zaleca się podnoszenia ciężarków. Musisz przestrzegać diety, aby zapobiec zaparciom i wzdęciom. Pod koniec okresu rehabilitacji możesz całkowicie powrócić do zwykłego trybu życia.

Przepuklina jądra u mężczyzn jest rodzajem przepukliny pachwinowej, w której jeden z narządów jamy brzusznej pojawia się w mosznie. Choroba nie może zostać dopuszczona do działania, ponieważ możliwe są poważne komplikacje w postaci niepłodności lub naruszenia. Wskazane jest, aby nie przyjmować ich i nie przeprowadzać operacji w zaplanowany sposób.

Obejrzyj wideo: Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie (Luty 2020).

Loading...