Objawy i leczenie rannej przepukliny pachwinowej u dzieci

Niespokojna przepuklina pachwinowa u dzieci jest zagrażającą życiu patologią, w której pojawiają się nie tylko bóle, ale ogólny stan ciała pogarsza się. Objawy zależą od stopnia uwięzienia, wieku i płci pacjenta. Patologia pod nieobecność leczenia prowadzi do śmiertelnego wyniku, więc gdy to nastąpi, konieczna jest interwencja chirurgiczna w trybie nagłym.

Niespokojna przepuklina pachwinowa u dzieci jest zagrażającą życiu patologią, w której pojawiają się nie tylko bóle, ale ogólny stan ciała pogarsza się.

Przyczyny

Skurcze przepukliny ułatwiają jednostopniowe lub okresowe zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej, które występuje na tle:

 • nadmierny wysiłek fizyczny;
 • choroby połączone z kaszlem (astma oskrzelowa, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, reakcje alergiczne);
 • osłabienie perystaltyki jelit, co sprzyja zatłoczeniu stolca;
 • przedłużający się płacz.

Pojawienie się i późniejsze naruszenie przepuklin ułatwia również:

 • osłabienie przedniej ściany brzucha u dzieci cierpiących na krzywicę;
 • niedorozwój tkanek łącznych;
 • powikłania interwencji chirurgicznych;
 • brak masy ciała;
 • uraz brzucha.
Skurcze przepuklinowe u dzieci ułatwiają nadmierne wysiłki fizyczne.
Choroby, którym towarzyszy kaszel (astma oskrzelowa, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, reakcja alergiczna) mogą również powodować pojawienie się przepukliny.
Przy przedłużającym się płaczie wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej, co przyczynia się do rozwoju zaciśniętej przepukliny.

Po obniżeniu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, przepuklina wrota ostro zwężają się, co prowadzi do ściskania upadłych narządów. Prawdopodobieństwo uszczypnięcia nie zależy od wielkości otworu i objętości worka przepuklinowego.

Pierwsze znaki

Po naruszeniu występu pojawiają się następujące symptomy:

 1. Nieodwracalność i napięcie worka przepuklinowego, zanik kaszlu (przepuklina przestaje się zmieniać przy kaszlu i przyjmowaniu przez pacjenta pozycji leżącej).
 2. Ostry ból w pachwinie. Występuje w tle przedłużającego się płaczu lub wysiłku fizycznego, nie znika w przypadku braku czynnika prowokującego. Wysoka intensywność bólu powoduje, że dziecko znajduje się w pozycji wymuszonej, ułatwiając złagodzenie stanu. Najczęściej pacjent leży, z nogami schowanymi do żołądka.
 3. Zmiana zachowania dziecka.Odmawia jedzenia, zachowanie staje się niespokojne, sen jest zaburzony.
 4. Objawy bólu (bladość skóry, szybkie bicie serca, spadek ciśnienia krwi).
 5. Niedrożność jelit. Ból w tym przypadku ma charakter skurczowy, daje się do żołądka lub pępka, uda, krocza. Wyrażone nieprzyjemne odczucia obserwuje się przez kilka godzin, po czym rozwija się martwica zaciśniętych tkanek, któremu towarzyszy zniszczenie zakończeń nerwowych. Nieprzyjemne odczucia znikają, ale pozostają objawy zatrucia. W przypadku infekcji kalorycznej obraz kliniczny martwicy rozwija się wolniej.
 6. Wymioty. Na wczesnych etapach ma charakter odruchowy, powstaje tylko raz. Kiedy funkcje jelitowe zostają zakłócone, rozwijając się na tle ich naruszenia, wymioty nabierają stałego charakteru. Ataki występują kilka razy na godzinę, uwolnione masy mają ostry nieprzyjemny zapach. Przy częściowym osłabieniu objawy te są słabo wyrażone.
 7. Opóźnienie stolca, fałszywa potrzeba do defekacji. Towarzyszy temu zwiększony ból i skurcze.
 8. Dysfunkcja pęcherza moczowego.Występuje częste bolesne oddawanie moczu, krwawe zanieczyszczenia pojawiają się w moczu.
 9. Powstawanie błony śluzowej worka przepuklinowego. Towarzyszy temu pojawienie się obrzęku i zaczerwienienia skóry okolicy pachwinowej, bolesność wysunięcia i pulsujący ból w jamie brzusznej. Patologicznemu procesowi towarzyszy wzrost temperatury do +39 ... +40 ° С, nudności, wymioty, bóle mięśni i stawów, dreszcze, naruszenie świadomości.

Przy pierwszych objawach naruszenia wypukłości przepukliny u dzieci zaleca się natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Diagnostyka

Rozpoznanie przepukliny uduszonej nie jest trudne. Aby to zrobić, użyj:

 1. Anamneza. Pomaga zidentyfikować obecność przepukliny, która do czasu naruszenia była bezbolesna i prawidłowa. Weź pod uwagę i poprzednie komplikacje rozwoju zdarzenia - atak kaszlu, przedłużony płacz, akt defekacji.
 2. Kontrola pacjenta. Przy palpacji żołądka chirurg zwraca uwagę na słabe miejsca okolicy pachwinowej, które mogą stać się bramami przepuklinowymi. Znaczenie badania jest wyjaśnione przez możliwość rozwinięcia pierwotnej przepukliny po urazie bez wcześniejszego nieskomplikowanego przebiegu.W badaniu stwierdzono, że gdy zmienia się pozycja ciała, nowa formacja nie znika i nie zmniejsza się.
 3. Dotknięcie worka przepuklinowego. W fazie uwięzienia jelit dźwięk ma charakter dźwięczny, ale w przyszłości, z powodu nagromadzenia przepukliny, jest stłumiony i stępiony.
 4. Słuchanie nowotworu. Perystaltyka jelit nie jest wykrywana podczas szczypania. Podczas badania przestrzeni zaotrzewnowej określa się wzmocnioną perystaltykę górnego jelita. Podczas badania jamy brzusznej często stwierdza się specyficzne odgłosy, obrzęki i inne oznaki niedrożności.
 5. Badanie rentgenowskie jamy brzusznej. Pomaga wykryć objawy diagnostyczne naruszenia - płyn w pętlach jelitowych, nagromadzenie gazów nad nimi.

Przy palpacji żołądka chirurg zwraca uwagę na słabe miejsca okolicy pachwinowej, które mogą stać się bramami przepuklinowymi.

Klasyfikacja

W zależności od mechanizmu rozwoju naruszenia dzielą się na następujące typy:

 1. Elastyczny. Występują ze względu na gwałtowny wzrost ciśnienia w okolicy brzucha z powodu kaszlu, wysiłku, nadmiernego wysiłku.Przepuklina bramy rozszerza się, co powoduje utratę większej ilości treści. Po obniżeniu ciśnienia otwór przyjmuje takie same wymiary, ściska pętle jelitowe, sieć, pęcherz i inne narządy.
 2. Zaćma. Dzieci są niezwykle rzadkie. Związany z osłabieniem perystaltyki w pętli jelitowej wchodzącej do worka przepuklinowego. Naruszenie przyczynia się do gromadzenia dużej liczby odchodów. Nacisk na część jelitową wychodzącą z bramek przepuklinowych wzrasta, z powodu czego występuje ucisk wzdłuż elastycznego typu.
 3. Mieszane. Są one uważane za ostatni etap naruszenia kałowego, w którym ekspansja jelita przyczynia się do zwiększenia kanału pachwinowego i wyciśnięcia wszystkich narządów, które do niego wpadają.

Ważną rolę w zapobieganiu uszczypnięciu przepukliny u dzieci odgrywa właściwe odżywianie, które zapobiega rozwojowi zaparć, terminowemu leczeniu przeziębień.

Do czasu wystąpienia naruszenia:

 • pierwotny (są rzadkie, tworzenie się przepukliny i jej zaciskanie prowadzi do nadmiernego obciążenia pracą);
 • wtórne (powikłanie rozwija się na tle istniejącej przepukliny).

Wskazania do operacji

Przeprowadza się operację z uszkodzoną przepukliną u dzieci w każdym wieku:

 • w obecności silnego zespołu bólowego;
 • gdy pojawiają się oznaki martwicy padłych narządów;
 • wraz z rozwojem coprostasis (stagnacja kału);
 • z phlegmon worka przepuklinowego;
 • gdy przewód nasienny uciska się u chłopców i jajników u dziewcząt;
 • kiedy pojawiają się oznaki zapalenia otrzewnej.

Interwencja chirurgiczna

Naprawa przepukliny odbywa się na 2 sposoby, wybór techniki zależy od ogólnego stanu dziecka, wielkości przepuklin, obecności powikłań. Wyróżnia się następujące rodzaje operacji:

 1. Otwórz. Dostęp do treści przepukliny odbywa się poprzez długie nacięcia w przedniej ścianie brzusznej iw pachwinie. Operacja ma na celu złagodzenie wyciskanych narządów, wyeliminowanie przepukliny i wzmocnienie osłabionych tkanek.
 2. Laparoskopowy. Narzędzia wprowadzane są za pomocą małych nakłuć, które umożliwiają kierowanie narządami od środka. Operacja charakteryzuje się krótkim okresem odpoczynku i minimalnym ryzykiem powikłań.

Naprawa przepukliny odbywa się na 2 sposoby, wybór techniki zależy od ogólnego stanu dziecka, wielkości przepuklin, obecności powikłań.

Otwarta operacja

Procedura przeprowadzania otwartej interwencji chirurgicznej z osłabioną przepukliną pachwinową obejmuje następujące kroki:

 1. Znieczulenie. Zaleca się przeprowadzenie operacji wczesnemu dziecku w znieczuleniu ogólnym. W przypadku małych przepuklin u starszych dzieci możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego.
 2. Tworzenie dostępu do zawartości guza. Nacięcie o długości 5-8 cm wykonuje się na przedniej ścianie jamy brzusznej.
 3. Rozcięcie skośnego mięśnia pachwiny do zewnętrznego otworu kanału pachwinowego. Utrwalanie tkanek przez posiadaczy.
 4. Kontrola upadłych narządów. Na tym etapie chirurg ocenia żywotność, ujawnia oznaki naruszenia zaopatrzenia w krew. Jeżeli istnieją oznaki martwicy tkanek dotkniętych zostanie usunięta, pozostałe końce jelita zszywane.
 5. Kierunek narządów w jamie brzusznej.
 6. Eliminacja bramek przepuklinowych. Produkowane przez rozciąganie mięśni lub instalowanie specjalnej siatki.
 7. Szycie warstwowe tkanek, stosowanie szwów kosmetycznych i sterylnych opatrunków.

W okresie pooperacyjnym stan dziecka jest monitorowany, podawane są leki przeciwbakteryjne i przeciwbólowe.

Laparoskopia

Operacja endoskopowa z naruszeniem przepukliny odbywa się w kilku etapach:

 1. Produkcja nakłuć w przedniej ścianie brzusznej za pomocą specjalnej rurki. W przepukle pachwinowej wykonuje się 3 nacięcia o długości 2 cm.
 2. Wypełnianie jamy brzusznej gazem. Substancja zwiększa objętość wnęki, dając możliwość zbadania narządów wewnętrznych.
 3. Włożenie rurki, przez którą opuszczona jest sonda wyposażona w kamerę. Obraz jest podawany do monitora.
 4. Kontrola zawartości przepukliny. Wycięcie martwej tkanki.
 5. Powrót narządów wewnętrznych do normalnej pozycji.
 6. Eliminacja przepuklin, wzmocnienie kanału pachwinowego specjalną siatką.
 7. Nałożenie szwów wchłanialnych.

Leczenie pooperacyjne

W okresie pooperacyjnym stan dziecka jest monitorowany, podawane są leki przeciwbakteryjne i przeciwbólowe. W pierwszych tygodniach po zabiegu zakładany jest bandaż, który zapobiega ponownemu pojawieniu się przepukliny. W ciągu sześciu miesięcy wykluczyć aktywność fizyczną, uniknąć chorób nieżytowych, wykonywać specjalne ćwiczenia. Dziecko karmione jest małymi porcjami, pokarm powinien być lekki i bogaty w witaminy.Ważne jest, aby kontrolować wagę dziecka, ponieważ otyłość jest przyczyną nawrotu choroby.

Przepukliny u dzieci
Leczenie przepuklin pachwinowych u dzieci

Zapobieganie

Zapobieganie naruszeniom opiera się na szybkim wykryciu i wyeliminowaniu prostych przepuklin pachwinowych. Pomagają w tym regularne badania chirurgiczne noworodków i niemowląt. Ważną rolę odgrywa prawidłowe odżywianie, które zapobiega zaparciom, terminowemu leczeniu przeziębień, wykluczeniu nadmiernego wysiłku fizycznego.

Loading...