Jak rozpoznać i leczyć przepuklinę pachwinową i mosznową

Przepuklina pachwinowa i moszna jest wysunięciem różnych narządów (fragmenty jelit, sieci lub jajników), które wpadły do ​​kanału pachwinowego i moszny. Najczęstsze przypadki pojawienia się takich przepuklin u dzieci. Jest to bezpośrednio związane z rozwojem jąder, kiedy przechodzą one od otrzewnej do moszny. Taka przepuklina jest częściej uformowana z jednej strony (2-3 razy częściej po prawej), ale zdarzają się przypadki powstawania przepuklin iz obu stron.

Przyczyny

U dzieci powstaje przepuklina pachwinowa i mosznowa z powodu patologii ortopedycznych, nieprawidłowego rozwoju układu nerwowego lub stałego wysiłku fizycznego. Taka diagnoza występuje najczęściej u dzieci urodzonych przedwcześnie.

Jeśli chodzi o mężczyzn, najczęstsze przypadki przepuklin pachwinowych i mosznowych obserwuje się po 50 latach, ponieważ w tym okresie tkanka mięśniowa słabnie i staje się najbardziej wrażliwa.

Czynnikami prowokującymi mogą być: stała aktywność fizyczna, nadmiar nadwagi, choroby wątroby z obecnością wodobrzusza. Każdy z tych czynników może prowadzić do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. W rezultacie narządy wychodzą przez tkanki łączne wewnętrznego lub zewnętrznego pierścienia pachwinowego.

W wyglądzie przepuklin pachwinowych i mosznowych podzielonych na:

1 Wrodzony

W większości przypadków przyczyną przepukliny wrodzonej jest to, że proces pochwy w otrzewnej nie zarasta. Przepuklina pojawia się, gdy jądra przechodzą z otrzewnej do moszny. W tym czasie narządy wykraczają poza jamę brzuszną i powstaje przepuklina. Przyczyną pojawienia się może być również przerwanie jamy brzusznej.

2 Zakupione

Przepuklina może pojawić się w wyniku braku mięśni brzucha. Niedobór mięśni występuje z powodu zniszczenia lub chorób ogólnoustrojowych. Ponadto przyczyną pojawienia się patologii może być poprzednia operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego, macicy lub jajników.

Lokalizacja i wielkość worka przepuklinowego rozróżnia między płatwiową a przepukliną jąder.

Wizualnie przepuklina pachwinowa i moszna jest bardzo podobna do opuchlizny jądra. Dokładną diagnozę może wykonać wyłącznie lekarz.

Przyczyny przepuklin pachwinowych i mosznowych:

 • Stała aktywność fizyczna.
 • Patologia narządów.
 • Choroba wątroby.
 • Otyłość.
 • Siedzący tryb życia.

Objawy

Objawy przepukliny pachwinowej, moszny może pokrywać się z objawami innych chorób, więc wskazane jest, aby natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli siłownia następujących objawów:

 • Wypukłość w pachwinie owalnej postaci, która po naciśnięciu na nią znika, wydając bulgoczący dźwięk.
 • Zaczerwienienie skóry w obszarze obrzęku.
 • Zwykle przepuklinom pachwinowym i mosznowym nie towarzyszy ból, ale czasami pojawia się ból. Bolesne odczucia są podawane w dolnej części pleców.
 • Moszna jest powiększona przez utworzenie przepukliny i może wystąpić obrzęk.
 • Wzdęcia.
 • Brak krzesła.
 • Wymioty, mdłości.
 • Gorączka.

Diagnostyka

Aby dokonać trafnej diagnozy, musisz przejść badanie kliniczne. Sprawdź, czy upośledzenie odbywa się za pomocą techniki "kaszlu". Lekarz kładzie rękę na uformowanym wybrzuszeniu i oferuje oczyszczenie gardła. Kiedy wstrząsy spowodowane przez kaszel są odpychane, nie ma naruszenia w przepuklinie, jeśli wstrząsy nie są odczuwalne, doszło do naruszenia. Dzięki tej technice możesz natychmiast określić stopień wymaganej interwencji chirurgicznej. Jednakże, jeśli przepuklina jest mała, bardzo trudno jest zastosować tę metodę. Zamiast "nacisku kaszlu" stosuje się badanie ultrasonograficzne, które daje najdokładniejsze wyniki w takich przypadkach. Badanie pachwin w pachwinach u dzieci następuje właśnie za pomocą ultradźwięków, które uważane są za bezpieczne dla zdrowia dzieci.
Kolejna metoda badania - radiografia, która pozwala określić obecność pętli jelita grubego i jelita cienkiego, uwięzionych w przepuklinach.

Zwróć uwagę!
Jak tylko pojawi się jakikolwiek nowotwór w pachwinie, należy natychmiast umówić się na wizytę u chirurga lub urologa, aby przeprowadzić badanie i zapewnić terminowe leczenie.

Wideo
To jest pokazane jak na ulrozvukovoj badaniach przepuklina pachwinowa i moszna wygląda lub się pojawia

Jak doszło do naruszenia

Naruszenie pojawia się dość często: w pięciu przypadkach na dwadzieścia. Przepuklina pachwinowa i mosznowa z naruszeniem jest najbardziej niebezpieczna, ponieważ naruszenie może powodować silne bóle i powodować martwicę jelita. Nieprzewodzenie jelit prowadzi do tego, że kał nie ma zdolności do opuszczania ciała, rozciąga jelito i rozrzedza ściany, komórki nerwowe są ściśnięte i może dojść do silnego szoku.

W wyniku naruszenia powstaje zamknięta wnęka, która zaciska narządy, obrzęki, krwawienie i rozkład stolca, zaczynając uwalnianie toksyn.Ciecz gromadzi się w jamie lub "przepuklinowej wodzie" w inny sposób. Początkowo ma żółty kolor, ale ostatecznie uzyskuje czerwony odcień.

Zgodnie z obecnością przepukliny naruszenie podzielone są na elastyczne lub kał.

Bandaż

Bandaż skutecznie utrzymuje upuszczając narządy, poprawia ścianę brzucha i zapobiega powikłaniom. Bandaż pełni funkcję osłabionych mięśni, dzięki czemu wybrzuszenia stają się niewidoczne dla innych. Jest to istotne dla pacjentów prowadzących aktywny tryb życia.
Aby założyć bandaż jest również wymagane po operacji i aby zapobiec naruszeniu przepukliny.

Ważne!
Nie zapominaj, że bandaż jest narzędziem zapobiegawczym. On nie leczy choroby i ma przeciwwskazania.

Bandaż nie może być noszony, jeśli:

 • Wystąpiło naruszenie przepukliny.
 • Podczas ciąży.
 • Jeśli skóra jest uszkodzona w miejscu noszenia bandaża.
 • Jeśli w miejscach noszenia paska występuje nowotwór.

Opaska na ubranie jest zalecana tylko w pozycji leżącej, gdy mięśnie są rozluźnione, a sama przepuklina może się zregenerować. Po tym trzeba wstać i być podobnym. Jeśli odczuwasz dyskomfort, musisz usunąć bandaż i dopiero po chwili spróbować ponownie.Przy stałym dyskomforcie bandaż musi zostać usunięty, ponieważ istnieje ryzyko zranienia.

Bandaż można nosić do 16 godzin dziennie. Po jej usunięciu należy wykonać lekki masaż, omijając okolice przepukliny pachwinowej i mosznowej.

Obsługa w armii

Ponieważ służba wojskowa wiąże się z wysokimi wysiłku fizycznego, po badaniu lekarskim w identyfikacji przepukliny pachwinowej, moszny przyznano odroczenie od wojska i zalecanego leczenia chirurgicznego. Wymagane jest powtórne przejście komisji medycznej po operacji. W przypadku braku komplikacji, draftee jest uznany za zdolnego do służby. W przypadku komplikacji podczas operacji lub jeśli przepuklina jest zbyt duża i nie nadaje się do użytku, draftee zostaje uznany za niekompetentnego i zwolnionego z usługi. To samo dzieje się z nawrotami.

Jeśli istnieje podejrzenie powstania przepukliny pachwinowej i mosznowej, należy natychmiast zwrócić się o pomoc do lekarza. W początkowej fazie przywrócenie układu organów następuje bez uszkodzenia ciała. Jeśli choroba zostanie rozpoczęta, będzie postępować i może prowadzić do nieodwracalnych procesów i różnych powikłań.

Obejrzyj wideo: Leczenie przepukliny pachwinowej; Inguinal hernia treatment (Grudzień 2019).

Loading...