Przepuklina pachwinowa i metody jej leczenia

Pachwinowa - jest pełna lub częściowa utrata jamy brzusznej w pachwinowego. Składa się on z wrót przepukliny, które powstają w miejscu najbardziej osłabionych mięśni, które otaczają i chronią okolicę pachwiny, a także z worka przepuklinowego (ciemieniowy tkanki otrzewna), w którym narządy wewnętrzne wycieki bezpośrednio.

Przepuklina pachwinowa jest najczęstszym rodzajem przepukliny brzusznej i stanowi ponad 80% wszystkich przypadków. Choroba występuje najczęściej u mężczyzn (zarówno u dorosłych, jak iu małych chłopców). Fakt ten tłumaczy się anatomicznymi cechami struktury ciała i słabszymi mięśniami prasy. U kobiet, układu mięśniowego i wszystkich pachwinie dokręcone, to pozwala im znieść i rodzić dzieci, ale przepukliny pachwinowe występują w nich.

Przyczyny pojawienia się

Przyczyny pojawienia się choroby mogą być wrodzone i nabyte. Często przepuklina występuje pod wpływem obu czynników.

Wrodzony:

 • niedorozwój mięśni ściany brzucha;
 • niepełne tkanki jądra fuzji po obniżeniu do moszny tylnej ściany jamy brzusznej.

Zakup:

 • nadmierny wysiłek fizyczny;
 • regularne podnoszenie ciężarów;
 • nadwaga;
 • przewlekły kaszel;
 • problemy z przewodu pokarmowego (zaparcia);
 • poprzedni uraz pachwiny lub brzucha;
 • powtarzane lub trudny poród.
Zwróć uwagę!
Czynniki, które mogą spowodować przepukliny nabyte wiele, ale główną przyczyną jest właśnie słabe mięśnie brzucha (predyspozycja genetyczna lub bierny sposób życia). An ludzi aktywnych i sportowych, nawet pod wpływem jednego z czynników przepuklin pachwinowych są znacznie rzadsze.

Znaki i objawy

W początkowych stadiach przepukliny jedynym objawem może być charakterystyczna wypukłość w postaci łagodnego pagórka, który znika, gdy osoba leżeć na plecach. Poza wybrzuszenia w zasadzie jest głównym wskaźnikiem obecności przepukliny pachwinowej.

Wraz z postępowaniem choroby zewnętrzna guzek dodania:

 • ostry lub ból;
 • spalanie, co jest gorsze po przejściu lub wysiłek fizyczny;
 • ciężkości i ciśnienia;
 • zmienić w kale (zaparcie);
 • zakłopotanie i ból podczas oddawania moczu (gdy pęcherz spada do pachwinowego);
 • Wzrost temperatury (w przypadku zakażenia ma do worka przepuklinowego);
 • nudności lub wymioty;
 • krew w kale (dwa ostatnie objawy pojawiają się, gdy przepuklina jest naruszona).

Na początku obrzęk na zewnątrz nie będzie zbyt duży i okresowy, więc pacjenci często ignorują początkowy etap choroby i pozwalają mu się rozwinąć. Wraz z postępem pod naciskiem wybrzuszenia narządu, przepuklina rozszerza się, co pozwala znacznie zwiększyć przepuklinę. Jednocześnie zwiększa się również dyskomfort i bolesne objawy.

Pogorszenie się przepukliny zwiększa ryzyko jej uwięzienia. Dzieje się tak w czasie szybkiej ekspansji przepuklinowych pod wpływem wysokiego ciśnienia śródbrzusznego (na przykład w intensywnych ćwiczeniach fizycznych). Duża część wewnętrznego narządu wchodzi do worka przepuklinowego, jednak kiedy ciśnienie spada, bramy ponownie zwężają się i organ nie może powrócić na swoje miejsce. Przepuklina staje się niekontrolowana i pojawia się szczypanie.

W tym przypadku ból jest znacznie zwiększony, pojawiają się wymioty, krew w kale. Występuje ogólne pogorszenie stanu pacjenta, ponieważ przepływ krwi jest zakłócany podczas zaciskania. Szczypanie określonego obszaru jelita prowadzi do dysfunkcji całego narządu, więc mogą pojawić się dodatkowe objawy związane z przewodem pokarmowym.

Ważne!
Przy takim powikłaniu natychmiastowy dostęp do szpitala jest obowiązkowy, w przeciwnym razie dochodzi do śmierci tkanki i możliwy jest śmiertelny wynik.

Diagnostyka

Rozpoznanie przepukliny pachwinowej zwykle odbywa się w kilku etapach:

1 Wstępne badanie chirurga. Lekarz przeprowadza kontrolę wzrokową, zadaje pacjentowi pytania, które pomagają zdiagnozować (styl życia, rodzaj pracy itp.). Następnie przechodzi do manipulacji, aby określić rodzaje przepuklin (proste, ukośne lub przesuwane). Chirurg bada wybrzuszenie w pozycji pionowej pacjenta, a także w poziomie, prosi go o kaszel. To badanie palpacyjne pozwala dokładniej zlokalizować przepuklinę i jej wygląd. W początkowej fazie choroby, mały guzek nawet doświadczony lekarz może pomylić się z rozlanym jądrem, żylakiem, zapaleniem węzłów chłonnych lub przepukliną udową. Jeśli podejrzewasz przesuwającą się przepuklinę lub niewyraźne objawy, zalecane jest dodatkowe badanie.

Zdjęcie przepukliny pachwinowej

2 USG. Analizowane są moszna, kanały pachwinowe, pęcherz. Ultradźwięki są skuteczne tylko wtedy, gdy przepuklina wyszła. W przeciwnym razie patologia nie będzie widoczna.

3 Irrigoscopy (metoda badania jelita pod roentgenem). Technika ta pozwala na przeprowadzenie pełnej analizy jelitach, aby zidentyfikować wszystkie błędy i patologii, diagnozowania przesuwne przepukliny pachwinowe. Podczas zabiegu kontrast wprowadza się do jelita (najczęściej siarczanu baru) bezpośrednio przez jelito grube. Następnie pacjent leży na plecach, a prześwietlenie wykonuje kilka zdjęć. Zalety irygoskopii to dokładność i prawie całkowity brak efektów ubocznych. Z drugiej jednak strony - nie bardzo przyjemny i gruntowne szkolenia (z zastrzeżeniem szczególnej diety przez 3 dni, czyszczenie jelit i kompletny odmowę jedzenia przez około 12 godzin przed zabiegiem jest dozwolone tylko czystą wodę).

4 Gerniografia. Przy pomocy długiej igły wprowadza się specjalny kontrast do jamy brzusznej poniżej pępka. Następnie pacjent kładzie się na brzuchu i napina jak najwięcej. W tym czasie aparat rentgenowski wykonuje zdjęcia regionu pachwinowego. Badanie pozwala dokładnie określić obecność małych, ślizgowych lub nietypowo położonych przepuklin.

Bardzo ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem na najwcześniejszym etapie, jeśli przynajmniej najmniejsze oznaki zostaną znalezione.Za pomocą powyższych metod lekarz będzie mógł dokonać trafnej diagnozy i przepisać niezbędne leczenie. W tym przypadku, często bez operacji, stosuje się jedynie metody zachowawcze. Odzyskiwanie jest szybsze, a ryzyko powikłań jest znacznie mniejsze.

Metody leczenia

Na podstawie wyników badania lekarz decyduje o przebiegu leczenia. W większości przypadków stosuje się zabieg operacyjny, który ma swoje wady i zalety. W przypadku początkowego etapu i niewielkiego ryzyka uszczypnięcia można zalecić inne rodzaje terapii.

Operacja

Podczas operacji chirurg usuwa worka pachwinowego i wzmacnia uszkodzonych części pachwinowego i pierścienia PLASTICS przepuklinowego za pomocą własnej tkanki pacjenta. Przepuklina jest uważana za przeciętną operację i trwa nie dłużej niż 3 godziny. Przygotowanie do tego jest dość proste, pacjent przeprowadza badania laboratoryjne krwi i moczu, w przeddzień przeprowadzania dokładnej higieny osobistej i dokonuje lewatywy oczyszczającej. Może być podawany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

W ostatnich latach popularność zyskała laparoskopowa operacja usunięcia przepukliny pachwinowej.Nie jest tak traumatyczny, wymaga krótkiego okresu rehabilitacji i nie pozostawia dużej blizny. Jest jednak niebezpieczne uszkodzenie wewnętrznych narządów i naczyń, a także zrostów.

Okres pooperacyjny

Okres pooperacyjny w szpitalu trwa 1-2 dni. W tym czasie pacjent został umieszczony w łóżku i odpoczynku. Przewiduje się kurs antybiotyków, aby uniknąć infekcji. Pokazano także dietę, tylko lekkie pożywienie, które szybko się wchłania i nie powoduje tworzenia się gazów. Pielęgniarka regularnie wykonuje bandaże ze sterylnymi materiałami, a następnie takie zabiegi wykonuje się w domu. W tym czasie lekarz obserwuje stan pacjenta, a przy braku skarg i powikłań uwalnia go do domu. Szwy są usuwane po około 7-14 dniach, wszystko zależy od ich rodzaju. Po leczeniu szpitalnym pacjent czeka na proces rehabilitacji.

Wideo
W tym filmie wykwalifikowany lekarz mówi o wszystkich nieprzyjemnych objawach pola operacyjnego i ich eliminacji.

Okres rehabilitacji

Całkowity powrót do zdrowia po zabiegu następuje w ciągu miesiąca. W tym okresie należy wykluczyć intensywną aktywność fizyczną i zniesienie grawitacji.Zalecane jest umiarkowane chodzenie. Jeśli zawód pacjenta jest związane z aktywnością fizyczną, został przeniesiony do lekkiej pracy przez okres do sześciu miesięcy od decyzji komisji lekarskiej.

Okres rehabilitacji należy przestrzegać diety, jeść tylko żywności ekologicznej i błonnika, aby uniknąć zaparć (bardzo ważne!). W pierwszym miesiącu po operacji zabronione jest życie seksualne. Zaleca się regularne noszenie specjalnego bandaży do przepuklin pachwinowych.

Pod koniec tego okresu pacjent stopniowo powraca do normalnego życia. Konieczne jest włączenie gimnastyki terapeutycznej, którą później można zastąpić dowolnym rodzajem sportu. Konieczne jest również przestrzeganie właściwego odżywiania, monitorowanie masy ciała i unikanie czynników, które mogą spowodować nawrót choroby.

Ból po operacji

Każda interwencja chirurgiczna wiąże się ze specyficznym zespołem bólowym. Po przepuklinach pacjent odczuje nieprzyjemny, ale tolerowany ból. Uczucia bólowe znikają w miarę ich leczenia, a następnie całkowicie znikają. W zależności od indywidualnego progu bólowego pacjenta można przepisać środki przeciwbólowe o średnim działaniu.Około tydzień później ból z ostrego przechodzi w ból, okresowy, który może nasilać się podczas chodzenia.

Ważne!
Dopuszczalny ból po operacji jest uważany za normę, której nie można uniknąć. Jednak obecność stałego ostrego i silnego bólu może wskazywać na rozbieżność szwów (w tym wewnętrznych) lub proces zapalny. W takim przypadku konieczne jest wizytę u lekarza w celu dodatkowego badania.

Konsekwencje operacji

Powikłania mogą być związane z błędem podczas operacji lub wystąpić podczas okresu gojenia:

 • uszkodzenie jednego z narządów układu moczowo-płciowego;
 • uszkodzenie nerwów;
 • krwawienie (może wystąpić podczas lub po operacji);
 • krwiaki;
 • ropienie w wyniku infekcji szwu;
 • powstawanie skrzeplin;
 • dropsy z jąder;
 • trudności z oddawaniem moczu;
 • zapalenie jamy brzusznej (zapalenie otrzewnej);
 • możliwość nawrotu (od 3% do 35%).

Działalność Liechtensteinu

Chirurgia plastyczna w Liechtensteinie jest skuteczną i bardzo popularną metodą usuwania przepuklin pachwinowych. Operacja jest uniwersalna, odpowiednia dla wszystkich rodzajów chorób.Zgodnie z metodą Liechtensteina nie używa się własnych tkanek pacjenta, lecz specjalne polimery (polipropylen), które są przyszyte na dotknięte obszary. W ten sposób nasze własne tkanki nie są rozciągnięte, a miejsce przepukliny jest wzmocnione niezawodnym materiałem. Obecnie stosuje się siatkę polimerową, która ostatecznie rozpuszcza się, po tym jak wszystkie tkanki całkowicie zregenerowały się na swoim miejscu.

Operacja ma wiele zalet:

 • niewielki odsetek nawrotów (w porównaniu z klasyczną interwencją chirurgiczną);
 • krótsza rehabilitacja;
 • mniejszy ból podczas regeneracji;
 • mniejsze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i powikłań.

Leczenie niechirurgiczne

Przypadki przepuklin pachwinowych są bardzo różnorodne i całkowicie indywidualne. Często jedyną metodą rozwiązania problemu jest operacja, jednak stosuje się również leczenie niechirurgiczne. Przy ścisłym przestrzeganiu wszystkich zaleceń daje on pozytywne wyniki.

Metody:

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz
 1. Gimnastyka lecznicza (LFK).
 2. Fizjoterapia.
 3. Noszenie bandaża.
 4. Masaż.

Ćwiczenia na przepuklinę pachwinową mają na celu wzmocnienie prasy brzusznej:

Połóż się na podłodze, nogi i ramiona wyprostowane, niskie plecy dociśnięte do podłogi. Ma wagę 1 kg, sportowy środek ciężkości, worek piasku lub inny luźny wypełniacz, który należy umieścić na brzuchu i wdychać. Po wydechu maksymalnie napełnij brzuch, wdychaj wdychany. Wykonaj 10 oddechów i oddychaj.

Połóż się na podłodze, nogi ugnij w kolanach, proste ramiona połóż wzdłuż ciała, weź oddech. Po wydechu podnieś miednicę, opierając się na stopach, prostych ramionach i łopatkach. Po inhalacji powrócić do pozycji wyjściowej. Wykonaj 10 powtórzeń.

Usiądź na krześle, tył jest równy, mięśnie prasy są napięte. Weź oddech, unieś prawą rękę i zegnij w prawo, po wydechu wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj ćwiczenie w drugą stronę. Powtórz 10 razy w lewo i prawo.

Usiądź na krześle, tył jest równy, z rękami chwytającymi siedzenie za tobą. Naprzemiennie podnosić i ciągnąć do klatki piersiowej zgiętej na nogach kolan. Uruchom 10 razy na stopę.

Ćwicz "młyn". Stańcie prosto, stopy rozstawione na szerokość barków, proste ramiona rozłożone. Pochylaj się do przodu, próbując sięgnąć lewą ręką do palców prawej stopy i odwrotnie. Uruchom 10 razy w każdym kierunku.

Ćwicz "rower".Połóż się na plecach, oprzyj plecy o podłogę, ręce rozciągnij wzdłuż ciała, możesz położyć dłonie pod pośladki. Unieś nogi nad podłogą i wykonuj ruch, kopiując jazdę na rowerze.

Ćwicz "nożyczki". Połóż się na plecach, oprzyj plecy o podłogę, ręce rozciągnij wzdłuż ciała, możesz położyć dłonie pod pośladki. Unieś nogi nad podłogą i wykonaj ruch symulujący parę nożyczek.

Nie zapomnij!
Tomografia komputerowa ma przewagę nad innymi metodami diagnostyki, ponieważ daje trójwymiarowy obraz obszaru, w którym powinna pojawić się przepuklina kręgosłupa. Po wszystkich zabiegach lekarz może ustalić dokładną diagnozę i stopień uszkodzenia nerwów rdzenia kręgowego.

Fizjoterapia. W leczeniu tą metodą stosuje się laser, UHF, terapię prądową i pola magnetyczne, ogrzewanie parafinowe, płuczki lecznicze. Fizjoterapia nie jest w stanie całkowicie wyleczyć przepukliny, szczególnie u dorosłych, jednak jest dobrym adiuwantem, który łagodzi stany zapalne lub infekcje.

Pas do przepuklin pachwinowych. Regularne lub stałe noszenie bandaży jest przepisywane przez lekarzy prawie zawsze.Wywiera presję z zewnątrz, co pozwala przepuklince nie wypadać i przez długi czas znajdować się w tej pozycji. Bandaż jest również obowiązkowy dla treningu fizycznego i okresu pooperacyjnego. W aptekach sprzedawane są specjalne męskie i żeńskie opaski na przepuklinę pachwinową.

Masaż. Niezależnie od tego masaż również nie radzi sobie z przepukliną pachwinową, jest stosowany w złożonej terapii. Jednak nie należy lekceważyć korzyści płynących z profesjonalnego masażu leczniczego, w wyniku którego przepuklina ulega rekonwalescencji, wzmacnia się mięśnie. Masaż jest również przydatny po wyleczeniu jako środek zapobiegawczy.

Tradycyjna medycyna

Tradycyjna medycyna nie jest w stanie sama wyleczyć przepuklin pachwinowych. Przepisy domowe nie mają wpływu na wypukłość, mają na celu złagodzenie stanu zapalnego i zmniejszenie bólu, dzięki czemu mogą być stosowane jako adiuwant równolegle z terapią zachowawczą. Podczas przepuklin pachwinowych najczęściej stosuje się kompresy terapeutyczne, są one łatwe do przygotowania i są dość skuteczne:

1 Odwar z pokrzyw. 250 ml wody doprowadza się do wrzenia, następnie dodajemy łyżkę stołową ze ślizgiem z suchej pokrzywy. Gotować na małym ogniu pod przykryciem przez 15-20 minut, a następnie wlać do całkowitego ochłodzenia i spuścić bulion. Zwilżyć je naturalną tkanką i zastosować do przepukliny.Kompres należy owinąć wokół folii żywnościowej i paska rozgrzewającego.

2 Fresh gryazhnik (Ziele żółto-zielony) w ciągu 10 minut do wrzenia przez kilka (do wykorzystania parowego multivarka lub umieścić durszlak na patelni z wrzącej wody). Następnie trawa powinna ostygnąć, załóż przepuklinę na miejsce i owinąć ją folią.

3 Aloes i miód. Rozgnieciony duży liść aloesu zmieszany z łyżką płynnego miodu. Otrzymaną mieszaninę owinięto w gazę i nałożono na bolesne miejsce. Możesz użyć tylko aloesu. W tym celu liści roślin cięte wzdłużnie, ciało boczne przymocowane do przepukliny i naprawić tynk.

4 Olej kamforowy skutecznie łagodzi ból i stany zapalne. Na zastosowana czyszczone i dezynfekowane olej skóry w czystej postaci i pozostawić aż do całkowitego wchłonięcia.

5 Ocet jabłkowy. Miejsce lokalizacji przepukliny należy regularnie wycierać ocet jabłkowy jakości.

6 Kora dębu. Zmiażdż kora alkoholem w proporcji 1: 3. Przepisuj lek w ciemnym i suchym miejscu przez dwa tygodnie. Następnie nalewkę można przefiltrować i użyć do kompresji.

Przez środków ludowej, pomimo faktu, że są one całkowicie naturalne, należy podchodzić z namysłem.Nie zapomnij wziąć pod uwagę indywidualnej nietolerancji (alergii) któregokolwiek ze składników. Warto skoordynować leczenie domowe z lekarzem, ponieważ niektóre leki nie są zgodne z tradycyjną medycyną.

Jak odzyskać przepuklinę pachwinową?

Pod warunkiem, że przepuklinom nie towarzyszą komplikacje i nie ma zaburzeń, łatwo jest je naprawić samodzielnie. Aby to zrobić, leżeć na niezbyt miękkiej powierzchni i całkowicie się zrelaksować. Następnie dotknij palcami przepuklinowych guzka i powoli popchnij go do wewnątrz. Przepuklina wypełnia się łatwo, więc nie można wykonywać gwałtownych ruchów i naciskać zbyt mocno. Aby utrzymać efekt, możesz założyć bandaż. Należy zrozumieć, że kierunek przepukliny jest tymczasowy, łagodzi dyskomfort, ale bez leczenia pojawi się ponownie przepuklina.

Psychosomatyka przepukliny

Istnieje teoria, że ​​wszystkie choroby pojawiają się pod wpływem własnych myśli, lęków, negatywnych nastrojów, a także wpływu z zewnątrz. Psychosomatyka łączy ludzkie dolegliwości z zdecydowanie skierowaną negatywną energią, w której żyje sam pacjent i jego rodzina.Teoria ta jest badana i rozwijana przez wielu znanych na całym świecie psychologów, w tym Louise Hay, Vladimira Zhikarentseva, Valery'ego Sinelieniova, Liz Burbo, a także Guru Ar Santam i innych.

Biorąc pod uwagę liczne badania dotyczące wpływu myśli na człowieka i jego stan, medycyna psychosomatyczna ma prawo do życia. To nie znaczy, że nie możesz iść do lekarza. Konieczne jest uzyskanie wykwalifikowanej opieki medycznej. Sprzątanie myśli jest przydatne nie tylko w przypadku przepukliny, ale także w ogólnym zdrowiu psychicznym.

Interpretacja początku przepukliny:

 • ucisk;
 • rozczarowanie;
 • zerwanie długotrwałych relacji;
 • duże obciążenia, obciążenia;
 • niezdolność do wyrażania się w kreatywności;
 • uczucie, że zostałeś przyparty do muru i nie ma wyjścia;
 • strach przed przyszłością i lęk przed materialnymi problemami;
 • duma, nadmierna akumulacja i chwalenie się bogactwem.

Aby poprawić zdrowie, ważne jest, aby porzucić negatywne myśli i uczucia. Konieczne jest dostrojenie do pozytywów, aby uwierzyć, że wszystko będzie dobrze, problemy zostaną rozwiązane, a Ty osiągniesz sukces we wszystkim. Zgodnie z ostatnią kwestią, musisz zabrać wszystkich dookoła jako równych sobie, nie stawiaj siebie ponad resztą i utrzymuj dobre samopoczucie dla siebie.Ważne jest, aby nie bać się klęsk i trudności, decydować o czymś nowym, nie ograniczać się z powodu lęków.

Dieta

Zgodność ze specjalną dietą przepukliny pachwinowej jest obowiązkowa, ma na celu rozwiązanie głównych problemów:

 • zaparcia (główny "wróg" przepukliny pachwinowej);
 • proces fermentacji w żołądku i jelitach (dozwolone są tylko naturalne produkty);
 • tworzenie gazu;
 • utrata masy ciała (jeśli to konieczne).

Niedozwolone produkty:

 • mleko;
 • kapusta;
 • fasola;
 • kukurydza;
 • cebula;
 • białe pieczywo i maślane wypieki;
 • suszone śliwki, suszone morele, figi;
 • jabłka, gruszki, brzoskwinie, wiśnie (w świeżej postaci);
 • ziemniaki;
 • marynowanie;
 • napoje gazowane;
 • półprodukty, fast food, kiełbasa sklepowa lub kiełbasy;
 • guma do żucia;
 • słodycze;
 • grzyby;
 • tłusty, smażony, wędzony.

Podstawowa dieta:

 • chude mięso i ryby;
 • twarożek i inne naturalne fermentowane produkty mleczne bez dodatków;
 • chleb pełnoziarnisty;
 • gryka, płatki owsiane;
 • banany;
 • otręby;
 • warzywa bogate w błonnik (zwłaszcza marchew), sałatkę z liści;
 • jabłka piekarniczego;
 • jajka;
 • naturalna galaretka owocowa;
 • bulion z dogrose.

Często zadawane pytania

"Czy można zamachnąć się prasą z przepukliną pachwinową?"

Pod warunkiem, że przepuklina nie jest zablokowana, a lekarz zezwolił na gimnastykę leczniczą, wzmocnienie mięśni prasy (szczególnie dolnej) jest bardzo przydatne, a nawet konieczne. Aktywność fizyczna przepukliny pachwinowej charakteryzuje się umiarkowaniem, płynnymi ruchami, brakiem obciążenia, szarpnięciem, przeciążeniem.

- Czy biorą armię z przepukliną pachwinową?

Nawet przy obecności i rozpoznaniu przepukliny pachwinowej konieczne jest poddanie się komisji lekarskiej. Chirurg wyda rezolucję w sprawie wyników kontroli i przedstawi ją na specjalnej komisji.

Przepuklina pachwinowa nie gwarantuje "białego biletu", ale przewiduje ograniczenia usługi, w zależności od ciężkości choroby (prowizji nie można przypisać grupie w pełni sprawnych żołnierzy). Zazwyczaj rekruci z przepuklinami są przydzielani do kilku grup:

 • "B" jest zgodny z pewnymi ograniczeniami;
 • "B" - ograniczona ważność, przeniesienie do rezerwy;
 • "G" - tymczasowo nie jest dobra, po pewnym czasie wyznacza się komisję medyczną (opóźnienie operacji i zwrotu).

"Seks z przepukliną pachwinową"

W tym kontekście relacje intymne można przypisać stresowi fizycznemu, więc zasady będą prawie takie same:

 • Seks jest dozwolony miesiąc po operacji;
 • w przypadku braku komplikacji i naruszeń całkowicie rozwiązany;
 • konieczne jest obserwowanie pewnego umiaru i wybór pozycji przy najmniejszym nacisku na prasie brzusznej.

Zapobieganie chorobom

Środki zapobiegawcze są dość proste, nie wymagają specjalnego przygotowania i dużej ilości czasu:

 • wzmacnianie mięśni brzucha;
 • właściwe odżywianie;
 • normalna waga ciała;
 • unikać nadmiernych obciążeń i ciężarów, szczególnie przy niskiej sprawności fizycznej;
 • rozwiązywanie problemów z regularnymi zaparciami;
 • leczenie przewlekłego kaszlu;
 • ogólna aktywność fizyczna (regularne ćwiczenia fizyczne, spacery, chodzenie na siłownię, hobby dla każdego sportu, aktywne gry itp.).

Nie można uznać przepukliny pachwinowej za drobiazg, nawet jeśli nie powoduje ona bólu i dyskomfortu. Pamiętaj o potrzebie pełnego badania lekarskiego, postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza. Bądź odpowiedzialny za swoje zdrowie i nie zapominaj o prostym zapobieganiu chorobie.

Obejrzyj wideo: Przepuklina udowa: przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie przepukliny udowej? (Grudzień 2019).

Loading...