Stopnie osteochondrozy

Stopień osteochondrozy odzwierciedla różne fazy rozwoju patologii i związanych z nią objawów. W praktyce medycznej stosuje się różne klasyfikacje w celu określenia charakterystycznych cech przebiegu choroby. Dla każdego lekarza obecność w wywiadzie o dowolnym stadium rozwoju osteochondrozy będzie dużo mówić, w tym o tym, czego można oczekiwać od choroby pacjenta.

Jednak dla większości pacjentów z medycznego punktu widzenia i definicje są po prostu niezrozumiałe słowa na papierze, więc we wczesnych stadiach rozwoju choroby zwyrodnieniowej krążka, wielu pacjentów nie uznają to za konieczne, aby traktować ją z należytą powagą. Przy rozpatrywaniu takich chorobach jak osteochondroza, muszą nauczyć poziom podstawowy i scenę, gdyż odzwierciedlają różne klasyfikacje przejawów tej choroby.

Główne stopnie osteochondrozy

Klasyfikacja stopni rozwoju osteochondrozy odzwierciedla etapowy rozwój objawów objawowych, które są oznakami rozwoju patologii. Istnieją 4 główne stopnie manifestacji osteochondrozy, które z reguły pokrywają się z etapami rozwoju tej choroby:

  1. Stopień 1. Choroba nie ma wyraźnych objawów.Główne objawy uszkodzenia krążka międzykręgowego to chrupnięcie i niewielki dyskomfort po dłuższym wysiłku fizycznym lub po odpoczynku. Ponadto możliwe są krótkotrwałe zawroty głowy, bóle głowy i częste napięcie mięśni oraz objawy neuralgii.
  2. Osteochondrosis 2 wykazuje znaczny stopień bólu, zwykle w odcinku lędźwiowym lub szyjnym kręgosłupa, lumbago częste występowanie jawnej dyskomfortu, drętwienie kończyn, itp
  3. Stopień 3. W tym momencie powstawania przepuklin obserwuje się jednak bóle stają się coraz częstsze i intensywne, są skurcze mięśni, zaburzenia zdolności motorycznych, a także dysfunkcji narządów wewnętrznych, w zależności od tego, kiedy zespół korzeniowy wpływa włókna nerwowe.
  4. 4. Stopień objawów choroby, będą bardziej widoczne, nie ma utraty czucia w dolnych i zaburzenia narządów miednicy mniejszej, w niektórych przypadkach, martwica kostno-chrzęstna 4 stopnie może prowadzić do zahamowania układu oddechowego i aktywność serca w wyniku łamania przewodzenia włókien nerwowych, począwszy od mózgu żywotnych organów.
Powrót do spisu treści

Etapy rozwoju osteochondrozy

Klasyfikacja kroki choroba zwyrodnieniowa stawów najczęściej wyrażone objawy kliniczne obserwowanych zmian w kręgosłupie i stawach w miarę postępu choroby. Istnieją 4 główne etapy choroby:

  1. Przedkliniczne. W początkowej fazie choroby zwyrodnieniowej stawów obserwowano obniżenie krążków międzykręgowych żywności, ich sprężystość i elastyczność. Stopniowe odwodnienie krążków międzykręgowych może przez długi czas nie objawiać żadnych objawów podczas radiografii.
  2. Stadium dysogenicznego zapalenia korzeniowego. Na tym etapie pojawiły się pęknięcia i wystające włókniste pierścienie.
  3. Naczyniowe-korzeniowe. Na tym etapie obserwuje się całkowitą utratę integralności włóknistego pierścienia i wyciekanie galaretowatego ciała. Procesy te są uważane za początek powstawania przepukliny kręgosłupa. Na zdjęciu rentgenowskim wszystkie te zmiany są już wyraźnie widoczne.
  4. Kompensacyjny. Istnieje zbieżność sąsiednich kręgów ze względu na obniżenie wysokości dysku międzykręgowego. Prowadzi to do tarcia kręgosłupa i pojawienie się zjawisk, w tym wyrównawczych osteofity, czyli kości ostrogi, że organizm stara się wzmocnić uszkodzony obszar kręgosłupa.Jednak pojawianie się zjawisk kompensacyjnych z reguły powoduje początek procesu zapalnego otaczających tkanek miękkich.

Przejście tego lub innego etapu choroby u różnych pacjentów może zająć inny czas.

W rzadkich przypadkach, kiedy ludzie starają się zachować swoje zdrowe tkanki stawowe całym maksymalny okres nie może osiągnąć końcowy etap rozwoju osteochondroza. Jednak należy zauważyć, że większość ludzi nie uważa za konieczne, aby przekazać kontrolę z pojawieniem się niewielkimi objawami, więc mają bóle pleców mogą być zdiagnozowane już w stadium 3-4, wymagające poważnego traktowania, a dieta i ćwiczenia nie mogą służyć jako głównych metod leczenia.

Obejrzyj wideo: Choroby zwierząt - Osteochondroza