Leczenie lekami osteochondroza kręgosłupa lędźwiowego

Patologie kręgosłupa stały się integralną częścią życia wielu ludzi. Niestety, pacjenci często zbyt późno wspominali - wymagana jest interwencja chirurgiczna. Ale na wczesnych etapach problemu można naprawdę rozwiązać na wiele sposobów. Gdy osteochondroza bez szczególnych trudności w usunięciu bólu pomoże w leczeniu lęku kręgosłupa.

Walka z osteochondrozą

Nie ma znaczenia, jak podobna patologia była spowodowana - siedzący tryb życia, genetyczna predyspozycja lub niewłaściwa dieta. Należy pamiętać, że nie ma jednego sposobu rozwiązania problemu - w każdym przypadku leczenie będzie kompleksowe, wybrane pod kątem indywidualnych cech każdego pacjenta.

Ważne! Nie naprawiaj problemu sam. Więc pogorszysz tylko stan kręgosłupa, szczególnie gdy osteochondroza uderzy w dolną część pleców. Leki są wybierane wyłącznie przez lekarza na podstawie diagnozy i zdrowia.

Istnieją takie sposoby wpływania na chorobę:

 • leczenie narkotyków;
 • wizyta u chirurga;
 • terapia manualna;
 • masaż, akupunktura, gimnastyka specjalna.

Czasami ma sens leczenie ludowe, ale musi być uzgodnione ze specjalistą, aby zapobiec nawrotom patologii.

Leczenie lekami osteochondrozy lędźwiowej: korzyści

Odpowiednio dobrane leki są w stanie w wystarczająco krótkim czasie, aby zapewnić usunięcie bólu u pacjenta. Ponadto nie można zapomnieć o innych korzyściach z używania narkotyków:

 • usunięcie zapalenia korzeni nerwowych, które są w pierwszej kolejności uszkodzone;
 • poprawa mięśni;
 • naprawa tkanek;
 • stabilizacja ciśnienia krwi.

Ważne! Warto skonsultować się z lekarzem na temat harmonogramu zażywania leków, częstotliwości, a także zdecydować, gdzie leczenie będzie. Czasami trzeba być hospitalizowanym, aw niektórych przypadkach można odzyskać w domu.

Leczenie podczas zaostrzenia

W fazie zaostrzenia ból należy usunąć. W tym celu stosuje się następujące rodzaje leków:

 • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ);
 • znieczulenia;
 • środki zwiotczające mięśnie.

Jaką formę leku należy zastosować, aby lekarz zdecydował.Jeśli nie ma zapalnych chorób skóry, stosuje się różne maści.

Zostaną uznane za główne rodzaje leków zaostrzeń - krótki opis nazw leków. Inną metodą leczenia jest blokada. O tym dowiesz się poniżej.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Pęcznienie mięśni i tkanek jest szybko usuwane. Częściowe przestanie zakłócać nieprzyjemne odczucia, stan pacjenta jest ustabilizowany. Często tego rodzaju leki mają funkcje przeciwbólowe. Również stan zapalny szybko znika.

Zarówno tabletki, jak i preparaty do stosowania miejscowego są przepisywane. Najbardziej znane leki to:

 • maści - Nurofen, Voltaren;
 • żel Fastum;
 • zastrzyki lub tabletki - Ibuprofen, Diklofenak.

Ważne! NLPZ nie powinny być stosowane dłużej niż 1-2 tygodnie. Samoleczenie nie jest mile widziane - możesz po prostu nie wiedzieć o tym fakcie. Powie ci to kompetentny lekarz.

Środki znieczulające

Leki tej kategorii mogą być używane przez długi czas, ale nie będą miały zauważalnego wpływu w porównaniu z NLPZ. Są często używane razem z blokadami, jeśli nie można usunąć skurczów.Produktywne są opioidowe leki przeciwbólowe, ale mają obszerną listę negatywnych skutków zdrowotnych.

Popularne leki tego rodzaju:

 • Ketonal, Milgamma;
 • Analgin;
 • Finaliny maść.

Pamiętaj, aby obserwować swoje uczucia - jeśli czujesz, że ból nasila się tylko, natychmiast skonsultować się ze specjalistą.

Leki zwiotczające mięśnie

Osteochondrosis wpływa na tkankę mięśniową, więc leki mające na celu poprawę stanu mięśni i stopniowe rozluźnienie - są niezbędne. Jeśli zignorujesz zastosowanie środków blokujących przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, pacjent nadal będzie odczuwać skurcze, które miały negatywny wpływ na jego zdrowie psychiczne i fizyczne.

Często stosować tabletki lub kapsułki (Mydocalm, Sirdalud), ale nie mniej popularne są Maść - ze względu na ich korzystny wpływ na mięśnie podczas pocierania. Okres użytkowania rzadko przekracza 14 dni. Pomyślnie połączone z masażem, gimnastyką leczniczą.

Zastosowanie blokady w osteochondroza odcinka lędźwiowego

Często eksperci używają zastrzyków dla połączeń łuku refleksyjnego, co powoduje silny ból. Jest to dość nowatorskie podejście, gdyż istnieje praktycznie żadnych skutków ubocznych, ale ostateczny cel jest osiągnięty szybciej.Zwykle dzieje się tak w przypadku niewystarczającej skuteczności innych metod leczenia.

Istnieją następujące przeciwwskazania:

 • dolegliwości wątroby;
 • choroby układu sercowo-naczyniowego;
 • myasthenia gravis;
 • epilepsja;
 • uczulenie na skład zastrzyków (zwykle określane jako nowokaina).

Blokady lędźwiowe są podzielone na anestetyczne, przeciwzapalne i mieszane. Te ostatnie dają największą skuteczność, poprawiając metabolizm, przywracając tkanki miękkie.

Leczenie podczas remisji

Jeśli uda się zneutralizować bolesne skurcze, nastąpi okres remisji. Wielu pacjentów odpoczywa, myśląc, że leczenie się skończyło, ale ten błąd może stać się decydujący. Nawet jeśli nie przeszkadzają Ci nieprzyjemne doznania, nie oznacza to, że patologia zniknęła na zawsze. Konieczne jest działanie w sposób kompetentny w celu przywrócenia kręgosłupa do poprzedniej mobilności, a do mięśni - do zdolności do pracy.

Dlatego specjaliści zwykle przepisują takie leki:

 1. Witaminy. Z powodu długotrwałej ekspozycji na układ odpornościowy, stracił on niektóre właściwości ochronne - trzeba je przywrócić.
 2. Chondroprotectors. Przywróć tkankę kostną, korzystnie wpływa na chrząstkę.Zaakceptowany przez długi czas.
 3. Naczyniowe oznacza.

W niektórych przypadkach przepisane są leki przeciwdepresyjne. Osteochondroza wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne, dlatego zaleca ją polecać. Nieprzestrzeganie tego spowoduje zaburzenia nerwowe, stres, apatyczny nastrój, drażliwość. Często pacjenci mają bezsenność.

Już po większość objawów wyeliminowane, eksperci radzą, aby odwiedzić masaż i akupunkturę, aby zwrócić uwagę na gimnastykę. Różnorodność ćwiczeń dolnej części pleców powróci do swojej dawnej siły, a pacjent w końcu przestają się bać nawrotu - oczywiście, jeżeli niejawnie wykonać instrukcje lekarza.

Jak leczyć dolny odcinek kręgosłupa osteochondroza? Pomoże to w wyborze leków specjalnie dla Ciebie - biorąc pod uwagę stan zdrowia i indywidualne cechy. Specjalista przygotuje osobisty program przyjmowania leków, wspominając o harmonogramie, częstotliwości i czasie odzyskiwania. Pamiętaj, że w żadnym przypadku nie należy przepisywać sobie leków - istnieje ryzyko nawrotu.

Nie rzucaj okresu remisji. Ciało nie odzyskało jeszcze całkowicie, więc bezmyślnymi działaniami zniszczysz postęp i powrócisz do początkowego etapu.

Obejrzyj wideo: Biomag - Jak walczyć z bólem stawów i kręgosłupa?