Terapia manualna osteochondroza szyjki macicy

Procesom zwyrodnieniowym kręgosłupa najczęściej towarzyszy zespół bólowy o różnym nasileniu i lokalizacji. Leczenie farmakologiczne nie zawsze łagodzi stan w krótkim czasie. Dlatego szeroko stosowana jest terapia manualna osteochondrozy regionu szyjki macicy. Cechy techniki leczenia zostaną omówione bardziej szczegółowo poniżej.

Terapia manualna - co to jest

Głównym objawem osteochondrozy szyjnej jest ciężki, ostry ból, który pojawia się z określoną częstotliwością. Dyskomfort wraz ze wzrostem czasu, który pociąga za sobą ograniczenie mobilności grzbietu. Jest to usunięcie zespołu bólowego i przywrócenie normalnej terapii manualnej sterowanej funkcją motoryczną.

Technika ta jest zbiorem określonych technik, które specjalista (kręgarz) stosuje podczas masażu w obszarze najbardziej wyraźnego dyskomfortu. Terapię za pomocą rąk przeprowadza się, naciskając na pewne punkty.

Zwróć uwagę! Technikę manualną wykonuje lekarz. Samo podanie terapii jest niedopuszczalne, ponieważ możliwe jest uszkodzenie więzadeł i tkanek miękkich.

Terapia manualna osteochondroza szyjki powoduje efekt przeciwbólowy. Dzięki niemu można wyeliminować obrzęk i stagnację w kręgosłupie, przywrócić normalną ruchliwość grzbietu. Efekt ten osiąga się za pomocą specjalnych technik i ruchów głowy i szyi. Ręce, nogi, ramiona podczas zabiegu pełnią funkcję określonych dźwigni. Odpowiednio wykonana terapia powoduje następujące działanie na organizm:

 • zmniejszenie zawrotów głowy i hałasu (dzwonienie) w uszach;
 • ulga w bólu lub całkowite wyeliminowanie dyskomfortu;
 • zmniejszenie intensywnego napięcia w tkankach mięśniowych;
 • powrót mobilności szyi i obręczy barkowej;
 • Poprawienie wrażliwości w dotkniętych tkanek i przywrócenie prawidłowej czułości w rękach.

Terapia manualna pomaga pozbyć się bólów głowy spowodowanych osteochondrozą szyjki macicy.

Jaka jest sesja

Leczenie za pomocą terapii manualnej jest stosowane tylko po dokładnej diagnozie. Specjalista nie tylko bada zdjęcia rentgenowskie, komputerowe i rezonans magnetyczny, ale także samodzielnie bada dotknięte obszary kręgosłupa szyjnego.Po zabiegach lekarz przechodzi bezpośrednio do procedury masażu.

Każdy specjalista ma swoje własne podejście do techniki ręcznej. Sesja rozpoczyna się od tego, że kręgowiec za pomocą ruchów masażu rozluźnia mięśnie szyi, delikatnie naciskając na mięśnie wydziału. Po osiągnięciu pożądanego efektu lekarz określa postawę, którą pacjent powinien przyjąć, a także pozycję głowy. Jedna ręka unieruchamia uszkodzony segment, a druga naciska na dźwignie (kończyny górne, ramiona, bezpośrednio szyja).

Wszystkie ruchy są wykonywane przez specjalistę płynnie, bez szarpnięć, z lekkim naciskiem na tkanki miękkie. W tym czasie dochodzi do rozluźnienia mięśni szyjki macicy, usunięto skurcz mięśni, wprowadzono przemieszczone kręgosłupy. W rezultacie stan zapalny zmniejsza się, a obrzęk mija.

Ważne! Ręczna manipulacja nie przywraca tkanki kostnej i chrzęstnej. Terapia eliminuje ból, ułatwia stan pacjenta i zwiększa efekt leczenia lekami.

Podstawowe techniki

Terapia manualna ma pozytywny wpływ nie tylko na stawy, kręgi i mięśnie, ale także na narządy wewnętrzne.Istnieje wiele technik, których prawidłowe użycie pozwala poczuć ulgę po pierwszej sesji.

 1. Masujące ruchy relaksującego działania. Podczas takiej procedury napięcie jest usuwane z mięśni, mięśnie są rozgrzane.
 2. Koncentracja na dotkniętym obszarze. Lekarz przywraca stawy za pomocą specjalnych ruchów i nacisku. W tym czasie można zastosować działania masażu lub elementy trakcji kręgosłupa.
 3. Techniki manipulacji. Lekarz intensywnie i kompleksowo wpływa na grzbiet. Ruchowi w tym przypadku może towarzyszyć kryzys.

Zwróć uwagę! Wszystkie metody, które lekarz powinien znać doskonale. Każdy błąd może doprowadzić pacjenta do niepełnosprawności.

Ile sesji potrzebujesz?

Czas trwania leczenia za pomocą specjalnego masażu zależy od stadium rozwoju osteochondrozy szyjnej. Bolesne odczucia na początku choroby można wyeliminować w 2-3 sesjach. Ponadto, w tym czasie istnieje możliwość kierowania przemieszczonymi kręgami i stawami bez większego wysiłku i skomplikowanej manipulacji.

W przypadku, gdy dotknie to dwóch lub więcej odcinków szyjki macicy, zajmie to 5-6 procedur.Najpierw lekarz określa uszkodzenie, następnie dotyka uszkodzoną tkankę, następnie bada poziom wtórnych uszkodzeń i bada je.

W przypadku najcięższych stadiów osteochondrozy szyjnej potrzeba co najmniej 10-12 sesji.

Ważne! W przypadku osteochondrozy szyjnej leczenie manualne nie jest wykonywane codziennie, ale w odstępie kilku dni (do 7 dni). Dzieje się tak, aby mięśnie mogły przyzwyczaić się do nowej pozycji i zablokować je.

Należy zauważyć, że terapia manualna powinna być wykonywana w połączeniu z ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie szyi. W przeciwnym razie, ze względu na nadmierną utratę napięcia mięśniowego, kręgosłupy będą stale zwisające, ponieważ nie ma utrwalenia mięśni. Dlatego lekarz po niezbędnej sesji powinien wyznaczyć specjalne ćwiczenia wzmacniające mięśnie karku.

Przeciwwskazania

Pomimo pozytywnego wpływu techniki manualnej, istnieją pewne warunki wstępne, które nie pozwalają na zastosowanie takiej terapii w leczeniu osteochondrozy kręgosłupa szyjnego.

 1. Choroby o charakterze zakaźnym w ostrym stopniu.
 2. Formacje gruczołu i guza (łagodne lub złośliwe).
 3. Wrodzone anomalie grzbietu (zbędne lub brakujące kręgi) .4. Niedawne siniaki kręgosłupa lub tkanki stawowe. Okres po operacji.
 4. Zapalenie stawów (zapalenie wielostawowe) lub deformacja tkanek i upośledzona ruchliwość (artroza).

Nie zaleca się stosowania terapii manualnej, jeśli istnieją skoki ciśnienia w kierunku jej wzrostu (nadciśnienie). Ponadto podobna technika jest zabroniona w przypadku ciężkiego stanu zapalnego w organizmie, jak również w przypadku zaobserwowania jakiejkolwiek patologii krwi.

Ważne! Ciąża jest również przeciwwskazaniem do technik manualnych. W tej sytuacji lepiej porzucić taką technikę.

Trzeba zrozumieć, że terapia poprzez naciskanie na niektóre części ciała jest poważną procedurą. Nie można ignorować przeciwwskazań do jego stosowania, ponieważ jest to obarczone poważnymi komplikacjami.

Możliwe konsekwencje

Leczenie osteochondrozy szyjnej za pomocą techniki manualnej jest dość bezpieczne i skuteczne. Najważniejsze, że procedura powinna być przeprowadzona przez specjalistę, który doskonale zna tę technikę. W przeciwnym razie możliwe są następujące konsekwencje:

 • naruszenie włókien nerwowych, zwiększenie kompresji między kręgami lub kręgami;
 • urazy stawów, mięśni, poważne siniaki w odcinku szyjnym kręgosłupa;
 • zwiększenie nacisku na przepuklinę (jeśli tak jest w przypadku osteochondrozy);
 • intensywny wzrost skurczu mięśni szyjki macicy;
 • zwężenie krążenia mózgowego i w wyniku udaru niedokrwiennego;
 • rozerwanie więzadła lub rozciągnięcie mięśni.

Warto zauważyć, że takie naruszenia są niezwykle rzadkie, ale mimo to mają miejsce. Dlatego zaleca się rozważanie leczenia manualnego osteochondrozy szyjnej, biorąc pod uwagę wszystkie przeciwwskazania. Ponadto ważne jest, aby kręgowiec był wykwalifikowanym specjalistą. Nie zaleca się angażowania w samoleczenie lub konsultowania się z niedoświadczonymi lekarzami.

Terapia manualna jest skutecznym narzędziem w walce z osteochondrozą kręgosłupa szyjnego. Głównym efektem tej techniki jest zatrzymanie objawów bólowych i przywrócenie ruchomości kręgów w kalenicy. Wybierając podobne leczenie, należy pamiętać, że musi ono być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanego specjalistę w ściśle określonym schemacie.Ponadto, przy użyciu technik manualnych w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów szyi, ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie przeciwwskazania i możliwe konsekwencje.