Jak rozpoznać osteochondroza szyjki macicy: objawy

Osteochondroza szyjna często nie jest diagnozowana przez długi czas. Bóle głowy, zawroty głowy i inne objawy są odpisywane na ogólne złe samopoczucie lub niedobór witamin. Jednak przyjmowanie witamin i przedłużający się odpoczynek nie pomagają - z biegiem czasu bóle głowy są atakowane rano po pełnym śnie i odpoczynku. O co chodzi? Postępująca "normalna" osteochondroza regionu szyjnego, którą łatwo rozpoznać w domu i dokładnie zdiagnozować, przeprowadzając pełne badanie. Terminowe wykrywanie patologii gwarantuje szybkie i skuteczne leczenie. W przeciwnym razie choroba wywołuje silny ból szyi i częściowe porażenie lub drętwienie kończyn.

Co to jest osteochondroza szyjna?

Przed omówieniem kwestii określania osteochondrozy szyjnej konieczne jest zbadanie patogenezy patologii. Osteochondroza szyjna jest niszczącym uszkodzeniem krążków międzykręgowych. Zmiana może być długotrwała lub szybka. To samo mówi się o stadium choroby - w zależności od czynników zewnętrznych i wewnętrznych patologia może na krótki czas osiągnąć zaawansowaną fazę i może przez lata odczuwać ból w szyi po długim stanie statycznym.

Osteochondroza szyjki macicy to zniszczenie chrząstek krążka międzykręgowego, które rozwija się z różnych powodów. Wiodącą pozycją jest degeneracja chrząstki - rodzaj trzebieży chrząstki krążka międzykręgowego, która rozwija się w wyniku niedoboru użytecznych mikroelementów, upośledzonego krążenia krwi, ucisku na kręgach. Rozcieńczanie prowadzi do zaciśniętego korzenia rdzenia kręgowego - w tym miejscu wywołuje się silne bóle szyi, potylicę i zwiększenie ciśnienia tętniczego lub czaszkowego.

Ku przerażeniu ludzi, którzy jeszcze nie wiedzą o rozwoju prezentowanej patologii, należy zauważyć, że na zniszczenie może mieć wpływ długi pobyt w komputerze lub banalna niewłaściwa dieta. Dlatego ważne jest, aby zdiagnozować chorobę na czas i rozpocząć leczenie.

Ważne! Osteochondroza jest przewlekłą chorobą, która nie poddaje się całkowicie wyleczeniu. Dlatego ważne jest, aby zapobiegać, a nie "łatać już zniszczone obszary".

Objawy osteochondrozy szyjnej

Lekarze radzą, aby udać się do kliniki na pierwsze objawy rozwoju osteochondrozy szyjnej. Oczywiście są łatwe do zidentyfikowania w domu i nie tylko tutaj - niebezpieczne objawy mogą czekać na pacjenta nawet podczas okupacji.

Objawy osteochondrozy szyjnej obejmują:

 1. Bóle głowy, zawroty głowy, utrata równowagi okresowo bez widocznych powodów, omdlenia, zaburzenia widzenia - objawy prezentowane sugeruje zespół (szczypanie) tętnicy kręgowej, powodując mózg i narządy nie dostają wymaganych pierwiastków śladowych minerałów i tlenu.
 2. Zwiększone ciśnienie śródczaszkowe, nudności i wymioty - na tle niedostatecznego spożycia tlenu i innych zaburzeń dopływu krwi do mózgu rozwija się zespół nadciśnienia.
 3. Ból w szyi, ramion, rąk, charakterystyczne mrowienie lub drętwienie, częściowe lub całkowite porażenie rąk, ból w gardle i uszach, utrata słuchu - wystąpienia zespołu korzeniowego charakteryzujący się wspomniany już szczypanie kręgosłupa rdzenia kręgowego.
 4. Nadciśnienie i tachykardia - rozwój migreny szyjnej - naruszenie przepływu krwi w tętnicach kręgowych.

Z powyższego staje się jasne, że nie wyrażone objawy można później wrócić do nawiedzać istotne cechy, które doprowadzą do przerwania zwykłego ludzkiego życia i częściowej utraty aktywności ruchowej.

Ważne! Należy zwrócić uwagę, że lekarz powinien znajdować się w fazie bólu i bólu szyi po długim pobycie w pozycji statycznej lub po śnie. Jeśli ruchy głowy odczuwalne ciepło w zagrożonym miejscu, to jest prawdopodobne, że tam jest zniszczenie krążka międzykręgowego, a ciepło - przypływ krwi i całkowite przywrócenie przepływu krwi.

Rozpoznanie osteochondrozy szyjnej

Jak tylko ból i dyskomfort w szyi stwierdzono, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia kontroli, które są przeprowadzane w trzech etapach:

 • inspekcja;
 • RTG;
 • diagnostyka różnicowa.

Badanie wzrokowe przez specjalistę

Jeśli wystąpi ból jest lepiej skonsultować się kręgarz, który po jednym badaniu może dać dokładniejszy obraz choroby. Tak więc lekarz w recepcji sprawdza:

 • stan mięśni strefy kołnierza, obręczy barkowej, ramion;
 • symetria szyi, podbródka, nadkliuchnitów;
 • pozycja ramienia;
 • obecność skrzywienia kręgosłupa.

Terapeuta przeprowadza inspekcję palpacyjne z tyłu i po bokach szyi - Zwykle osób z osteochondroza odczuwać ból lub dyskomfort, które nie powinno być.Jeśli istnieje podejrzenie osteochondrozy szyjnej, lekarz wykonuje badania w celu określenia przestrzeni międzykręgowej za pomocą specjalnych narzędzi.

Ważnym kryterium oceny wizualnej jest także określenie normalnej ruchliwości szyi - z reguły pacjent nie może z łatwością wykonać pełnego skrętu lub nachylenia głowy. To kryterium może wstępnie określić lokalizację dotkniętego obszaru i współistniejące szczypanie nasady rdzenia kręgowego.

Rentgen i inna diagnostyka instrumentalna

Po wykryciu osteochondrozy ważne jest, aby zrozumieć, na jakim etapie jest choroba i jakie mogą być dalsze konsekwencje. Tu posługuje się instrumentalną diagnostyką, która składa się z następujących metod:

 1. Rentgen jest najprostszym i najbardziej informatywnym sposobem określenia rozwoju patologii. Jest to promieniowanie radioaktywne promieniowaniem rentgenowskim, na podstawie którego wykonuje się zdjęcie - izolacja układu mięśniowo-szkieletowego. Zgodnie z obrazem można zidentyfikować zaatakowany dysk, możliwe szczypanie i inne cechy patologii.
 2. MRI i CT to najnowocześniejsze metody diagnostyki instrumentalnej, na podstawie których lekarze mogą określić charakter istniejącego szczypnięcia i jego stadium. Zgodnie z otrzymanymi danymi lekarz przyjmuje założenie o dalszym pogorszeniu stanu pacjenta.
 3. Ultradźwiękowa dopplerografia - pozwala określić stan i ukrwienie mózgu i szyi. To pozwala wyjaśnić obecność zawrotów głowy lub bólów głowy.

Kompleksowe badanie uzyskanych danych umożliwia nie tylko zdiagnozowanie choroby i określenie jej stadium, ale także zapobieganie dalszym złamaniom kręgosłupa. Na podstawie rozpoznania podejmuje się odpowiednie leczenie.

Diagnostyka różnicowa

Diagnoza różnicowa jest zwykle wykluczeniem możliwych chorób, które mają podobne oznaki i objawy, jak osteochondroza szyjna. Jeśli dana osoba w trakcie rozważanej patologii cierpi na bóle głowy, konieczne jest wykluczenie możliwych urazów głowy i innych przyczyn, które doprowadziły do ​​tego objawu.

Ważne jest także, aby znaleźć bóle w okolicy szyi, aby wykluczyć choroby samego kręgosłupa - na przykład tę samą traumę, zmiany dystroficzne wrodzonego lub nabytego charakteru,proces zapalny lub choroba onkologiczna. Osteochondroza kręgosłupa szyjnego jest często mylone z chorobami serca, wrzody żołądka, wegetatywnej dystonii-naczyniowego i innych chorób.

W rezultacie lekarz może dodatkowo wyznaczyć pacjentowi następujące testy:

 • ogólne badanie krwi, aby wykluczyć proces onkologiczny;
 • ogólna analiza moczu - w celu wykluczenia procesu zapalnego;
 • Ultradźwięki narządów jamy brzusznej - w celu wykluczenia zapalenia żołądka, wrzodów i innych patologii narządów;
 • fluorografia - w celu wykluczenia gruźlicy;
 • i inne metody badania stanu zdrowia pacjenta.

Na podstawie tych danych lekarz przypisze odpowiednie leczenie, które składa się z kilku etapów - wyeliminowanie nasilenie, maksymalną możliwą do odzyskania z leczenia, następstwa chorób i środków zapobiegawczych w celu uniknięcia nowego zaostrzenia. Nie odkładaj wizyty u specjalisty, ponieważ leczenie i rehabilitacja w stanie zaniedbanym może trwać kilka lat.

Loading...