Właściwie robi ćwiczenia z osteochondrozy szyjnej w domu

Osteochondroza szyjna jest coraz częściej diagnozowana u osób w wieku poniżej 30 lat. Powodem tego jest brak regularnej aktywności fizycznej. Choroba dotyka tych, którzy spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej - pracownicy biurowi, kierowcy, programiści. Szarża osteochondrozy szyjnej w domu - proste rozwiązanie do leczenia i zapobiegania problemom z kręgosłupem.

Zalecenia ogólne

Regularne ćwiczenia pomogą poprawić odżywianie krążków międzykręgowych i dopływ krwi do mięśni. Mózg otrzymuje w całości tlen - bóle głowy znikają, kończyny drętwieją, a pojemność pracy wzrasta. Możesz uprawiać gimnastykę tylko za zgodą lekarza prowadzącego.

Ważne! Każdy zestaw ćwiczeń może być przeprowadzony tylko w okresie remisji. Przy zaostrzeniu wysiłek fizyczny może pogorszyć stan.

Przeciwwskazania do gimnastyki:

 • obecność w anamnezie zawału, tętniaki aorty i serca, arytmia, tachykardia;
 • choroby zakaźne w fazie zaostrzenia;
 • wysokie ciśnienie krwi;
 • zła koagulacja krwi, zagrożenie krwawieniem;
 • patologie oczne, którym towarzyszą zmiany w dnie oka.

Ważne! Ładowanie nie może być wykonane dla osób, które mają problemy z aparatem przedsionkowym, w przypadku problemów z koordynacją, ciężką cukrzycą, chorobami nowotworowymi.

Gimnastyka osteochondrozy szyjnej powinna być wykonywana codziennie, lepiej się uczyć przed lustrem. Gdy stan się poprawia, kompleks można wykonać trzy razy w tygodniu. Ćwiczenia powinny być wykonywane płynnie, ból nie powinien wystąpić, zabronione jest napięcie mięśni, jak to możliwe, lub wyciąganie kręgów.

Przed gimnastyką trzeba mocno pocierać mięśnie karku, aby je trochę rozgrzać. Posiłek powinien być na godzinę przed rozpoczęciem zajęć, pokój powinien być wentylowany.

Kompleks ćwiczeń porannych

Proste ćwiczenia zapobiegające osteochondrozie szyjki macicy można wykonać natychmiast po przebudzeniu w łóżku. Pomoże to sprawić, że poranek będzie dobry, naładuj się energią przez cały dzień. Każde ćwiczenie należy wykonać 5 razy, poduszkę należy usunąć.

Opis ćwiczeń:

 1. Połóż się na jednej stronie, oderwij głowę od łóżka, napraw je w najwyższym punkcie, policz do 5. Wykonaj ćwiczenie po prawej i lewej stronie.
 2. Połóż się na brzuchu, z rękami splecionymi z tyłu głowy.Podnieś głowę do góry, oprzyj się ramionom - uniesienie należy wykonać do mięśni okolicy szyjnej.
 3. Połóż się na plecach, podnieś tylko głowę - górna część pleców nie powinna zejść z powierzchni. Na górze powinieneś ustalić pozycję, policzyć do 5. Odpocznij, połóż się, odpocznij przez 3-5 sekund, powtórz ćwiczenie.

Opłata za Bubnovsky z osteochondroza

Bubnovsky S.М. opracował wiele alternatywnych systemów terapeutycznych do leczenia patologii neurologicznych - technika o nazwie "Leczenie ruchem". W swojej książce „osteochondrosis - nie zdanie” można znaleźć proste i zaawansowane ćwiczenia e do leczenia choroby zwyrodnieniowej krążka wszystkich części kręgosłupa.

Jak wykonywać ćwiczenia:

 1. Przechyl głowę w prawą stronę, oprzyj policzek dłonią, głowa i ramię powinny się opierać. Kiedy pojawia się napięcie w szyi, musisz ustalić pozycję, policzyć do 10, przywrócić głowę do pierwotnej pozycji. Zrób nachylenie w innym kierunku.
 2. Połóż łokcie na twardej i płaskiej poziomej powierzchni, trzymaj ręce razem, oprzyj na nich swoją brodę. Rozciągnij mięśnie szyi, policz do 10, zrelaksuj się.
 3. Połóż otwartą dłoń w pewnej odległości od prawego policzka, odwróć głowę, oprzyj się o ramię. Napięcie należy mieszać przez 10 sekund, zrelaksować się i powrócić do pozycji wyjściowej. Wykonaj 5 ciasnych skrętów w każdym kierunku. Następnie wykonaj 5 prostych skrętów z boku na bok.
 4. Połóż dłonie z tyłu głowy, ułóż nacisk głową, czując opór dłoni, mięśnie szyi są napięte. Policz do 10, zrelaksuj się, rytmiczne stoki w tę iz powrotem.

Po każdym ćwiczeniu musisz rozluźnić mięśnie, w tym celu możesz wykonać kilka rytmicznych ruchów, zboczy lub zakrętów.

Ważne! Po gimnastyce Bubnovsky zaleca samodzielne masowanie - wyrabianie i tarcie szyi i szyi, palców rąk i nóg.

Szarża z osteochondrozą - ćwiczenia dla kierowców

Kierowcy transportu publicznego, kierowcy ciężarówek zmuszeni są spędzać wiele godzin w pozycji siedzącej - dlatego problemy z kręgosłupem szyjnym spotykają się praktycznie u wszystkich przedstawicieli tego zawodu.

Prosty kompleks ćwiczeń fizjoterapeutycznych - każde ćwiczenie należy powtarzać co najmniej 3 razy:

 1. Umieść dłonie z tyłu głowy i przywiąż je do zamka. Wykonuj ruch głową w tył, podczas gdy ręce muszą się opierać.
 2. Przesuń dłonie do czoła. Wykonaj poprzednie ćwiczenie, ale głowa powinna się schylić.
 3. Dłonie spoczywają na skroniach, głowa próbuje ułożyć zbocza z dłońmi, aby się oprzeć.

Opłata za osteochondrozy szyjki macicy w miejscu pracy

Ludzie, którzy muszą spędzać dużo czasu siedząc, musisz zrobić sobie przerwę na kilka minut co godzinę - wstań, idź trochę, wykonuj huśtawki ręcznie.

W miejscu pracy możesz wykonać zestaw ćwiczeń na Shishonin - proste i skuteczne ćwiczenia w leczeniu i zapobieganiu osteochondrozy.

Gimnastyka ma na celu poprawę mobilności kręgów w okolicy szyjki macicy, pozwala na plastyczność mięśni. Przy regularnym wykonywaniu kompleksów ćwiczeń występuje napięcie, ból, a krążenie krwi jest znormalizowane. Zajęcia powinny się odbywać w pozycji stojącej, stopy powinny być rozstawione na szerokość barków, wyprostować plecy.

Wszystkie ćwiczenia muszą być wykonywane w tym samym tempie, liczba powtórzeń to 5-10.

Opis ćwiczeń:

 1. Aby rozciągnąć boczne powierzchnie szyi, musisz przechylić głowę na bok, spróbuj umieścić ją na ramieniu. Policz do 7, wróć do pozycji wyjściowej, stwórz zbocze w innym kierunku.
 2. Aby wzmocnić mięśnie tylnej powierzchni, opuść głowę w dół, brodą dotykając klatki piersiowej. Następnie powoli podnieś głowę do góry, każda pozycja powinna zostać ustalona na 5 sekund.
 3. Ukośne mięśnie szyi pomogą wzmocnić ćwiczenia "Gęś". Przymocuj brodę równolegle do podłogi, pociągnij za szyję do przodu, powoli powróć do pozycji wyjściowej. W każdym punkcie końcowym zatrzymaj się na 5 sekund.
 4. Aby przywrócić plastyczność mięśniom bocznym, powolne obroty należy wykonywać w prawo iw lewo z maksymalną możliwą amplitudą. W każdym punkcie pozostań przez 5 sekund. To ćwiczenie pomaga poprawić wzrok.
 5. Aby wzmocnić cały mięśniowy gorset, konieczne jest wykonanie ćwiczenia z dodatkiem rąk. Połóż dłonie na ramionach, skręć w prawo iw lewo, zatrzymując się w każdym punkcie ekstremalnym.

Ważne! Osteochondroza jest chorobą przewlekłą. Gdy raz się z tym zmierzą, całkowite pozbycie się go nie zadziała, ponieważ patologia charakteryzuje się patologicznymi zmianami w chrząstce i krążkach międzykręgowych.Ćwiczenia fizyczne mogą znacznie wydłużyć okres remisji.

Ładowanie w osteochondroza kręgosłupa szyjnego pomoże pozbyć się bólów kręgosłupa i wielu innych chorób, poprawić ogólny stan zdrowia, wydajność i jakość snu. Ponadto musisz angażować się w pływanie, robić długie, niespieszne spacery.

Loading...