Kogoś w gardle z osteochondroza szyjki macicy: co to jest i jak się go pozbyć

Osteochondroza szyjna, oprócz całkiem zrozumiałego bólu szyi i pleców, powoduje wiele nieprzyjemnych objawów, nie zawsze związanych z problemami kręgosłupa. W tej chorobie gardło może być obolałe, chociaż nie ma objawów zimna ani choroby zakaźnej. Poszukiwanie przyczyny dyskomfortu może trwać długo, często na powierzchni.

Przyczyny

Niewiele osób wie, czy gardło może zranić osteochondroza szyjki macicy, ale ta choroba jest tak naprawdę przyczyną guza w gardle. Dzięki niemu zachodzą procesy zapalne w krążkach międzykręgowych, przemieszczają się kręgi, co prowadzi do ucisku korzeni nerwowych, zakłócając prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Stąd uczucie śpiączki w gardle i wiele innych objawów: utrata czucia i drętwienie kończyn, bóle głowy i zawroty głowy.

Istnieją inne powody odczuwania dyskomfortu w gardle:

 • choroby nieżytu;
 • Choroby tarczycy;
 • silny stres;
 • choroby narządów trawiennych.

Ważne! Aby ustalić prawidłową przyczynę bólu gardła, ekspert może tylko.

Objawy

Czucie guza w gardle podczas osteochondrozy pogarsza się w nocy, po tym jak znajduje się w niewygodnej pozycji.Zazwyczaj z jednej strony ból jest silniejszy, ponieważ dyski międzykręgowe są przesunięte w bok porażki aktywny tylko po jednej stronie szyi. Po połknięciu może nawet pęknąć w gardle.

W osteochondrozie odczucie resi i potu nie jest jedynym objawem, jak może być z innymi chorobami. Gdy kręgosłup jest chory, występuje cały zespół objawów, ból może rozprzestrzenić się na całą szyję. Zwiększa się w przypadku połknięcia, nagłych ruchów.

Inne objawy osteochondrozy szyjnej:

 • drętwienie kończyn;
 • zawroty głowy i bóle głowy;
 • podwójne widzenie w oczach;
 • zmniejszona ostrość wzroku;
 • uczucie ściskania w klatce piersiowej;
 • ograniczenie ruchu w obręczy barkowej
 • depresja, zaburzenia depresyjne, chociaż nie ma oczywistych powodów.

Jeśli te objawy nie są obserwowane, przyczyna bólu może być inna, na przykład infekcja.

Ważne! Przy wystąpieniu objawów należy zwrócić się do lekarza - do neurologa w celu przeprowadzenia diagnostyki.

Diagnostyka

Jeśli jest to główny objaw, który spowodował, że pacjent szuka specjalistycznego leczenia, można zlecić dodatkowe badania gastroenterologowi i laryngologowi. Nawet pełna symptomatologia związana z osteochondrozą może czasami przejawiać się w innych chorobach.Musisz także wiedzieć, czy osteochondroza szyjki macicy może być podana w gardle w konkretnym przypadku, czy też przyczyną tego schorzenia w innym. Ważne jest, aby wykluczyć takie diagnozy:

 • przeziębienia, wirusowe i bakteryjne choroby dróg oddechowych;
 • guz gardła i krtani;
 • wejście ciała obcego do krtani;
 • zwężenie początku przełyku;
 • przepuklina przepony.

Przeprowadzono wiele badań w celu prawidłowej diagnozy. Upewnij się, że wykonujesz prześwietlenie i MRI kręgosłupa szyjnego. Obie metody umożliwiają sprawdzenie, czy dana osoba ma osteochondroza.

Leczenie

Ponieważ główną przyczyną czucia sdavlennosti w gardle - osteochondroza, do leczenia w pierwszej kolejności, potrzebujesz go. Terapia chorób pleców jest zawsze złożona, może się różnić w zależności od jasności manifestacji różnych objawów.

Leki

Leczenie farmakologiczne ma na celu usunięcie dyskomfortu i zatrzymanie procesów zapalnych. Używane leki rozszerzające naczynia krwionośne, zwiotczające mięśnie i inne. Leki mogą mieć postać tabletek, często są one leczone zastrzykami. Najczęściej używanymi narzędziami są:

 • diklofenak;
 • nimesulid (Naise);
 • diklak;
 • ibuprofen (Nurofen) i inne.

Leki te są obowiązkowe w leczeniu osteochondrozy. Dodatkowe leki mogą być kierowane do usuwania objawów wegetatywnych: napięcie leków przeciwbólowych (Glycine Novopassit), poprawa zaopatrzenia w krew i przewód zasilający (Pikamilon) hondroprotektory wzmacniające zniszczone koła (glukozaminy).

Czasami spożycie witamin z grupy B dodaje się do terapii w postaci tabletek lub zastrzyków.

Ważne! Nie należy przyjmować leków bez wizyty u lekarza.

Fizjoterapia

Fizjoterapia jest potrzebna do poprawy krążenia krwi, usunięcia bolesnych wrażeń w dotkniętym obszarze. Zwykle przeprowadza się go po ostrej fazie, aby naprawić i poprawić wynik przyjmowania leków. Terapia taka obejmuje następujące metody:

 • fonetyczny;
 • terapia ultradźwiękowa;
 • terapia rezonansu magnetycznego.

Ważne! Terapia jest przeciwwskazana w przypadku innych chorób zapalnych i skórnych.

Bardzo skuteczne w kontrolowaniu osteochondrozy jest pływanie i takie nietradycyjne metody leczenia, jak akupunktura i leczenie pijawkami.

Masaż, akupunktura, terapia manualna

Te metody mają na celu przywrócenie krążenia krwi w odcinku szyjnym kręgosłupa.Wszystkie procedury powinny być wykonywane przez odpowiednich specjalistów o wysokim poziomie kwalifikacji, w przeciwnym razie bardzo łatwo będzie zaszkodzić.

Masaż pomaga rozładować napięcie mięśni i rozluźnić plecy i szyję. Uderzenie trafia do strefy kołnierza, ruchy powinny być wygładzające, z naciskiem. Terapia manualna nie zawsze jest konieczna, należy zachować ostrożność, kręgosłup jest dość delikatnym systemem.

Niektórzy unikają akupunktury, chociaż akupunktura wykonywana przez mistrza ich rzemiosła ma silny pozytywny wpływ na leczenie osteochondrozy. Możesz także wypróbować aplikator Kuznetsova, który nadaje się do leczenia w domu.

Gimnastyka

Ćwiczenie jest ważne po usunięciu ostrych objawów choroby, aby nie występowały już zaostrzenia. Gimnastyka terapeutyczna wzmacnia mięśnie pleców i szyi, pomaga wyprostować kręgosłup. Kompleks ćwiczeń jest wyznaczany przez lekarza prowadzącego, we właściwym czasie może się zmienić.

Podstawowe ćwiczenia w leczeniu osteochondrozy szyjnej:

 1. Siedząc prosto, lekko przyciśnij dłoń do jego czoła. Głowa powinna opierać się naciskowi własnej dłoni. Najważniejsze w wykonaniu tego ćwiczenia -aby szyja i plecy pozostały płaskie.
 2. Trzymając tę ​​samą pozycję, powoli obracaj głowę naprzemiennie w różnych kierunkach. Kąt obrotu powinien być maksymalny, ale gdy pojawi się ból, zatrzymaj ćwiczenie. Powtórz 10 razy.
 3. Siedząc prosto, przechyli głowę do przodu, próbując dotknąć jego klatki piersiowej. Następnie powoli, przy wdychaniu, odwróć głowę tak bardzo, jak to możliwe. To ćwiczenie wykonuje się 8-10 razy w klasie.

Ważne! Klasy powinny być regularne, tak aby miały zauważalny efekt.

W ten sposób, po leczeniu samego problemu, opuszczą osteochondroza, nieprzyjemne odczucia w gardle.

Zalecenia dotyczące bólu gardła przeciwko osteochondrozy

Oprócz terapii konieczne jest przestrzeganie szeregu zaleceń, które pomogą w szybkim odzyskaniu zdrowia.

 1. Konieczne jest przestrzeganie diety. Dieta powinna być o wiele warzyw i owoców, orzechy i suszone owoce, które zawierają wszystkie substancje, które są korzystne dla regeneracji podczas choroby układu mięśniowo-szkieletowego, krążenia i nerwowego. Za zgodą lekarza prowadzącego można dodać kompleksy witaminowo-mineralne.
 2. Staraj się unikać stresujących sytuacji.Stres i niepokój mają negatywny wpływ na procesy regeneracji osteochondrozy i same mogą wywoływać uczucie kostki w gardle.
 3. Przywróćcie sen i odpocznijcie. Dorosły powinien spać co najmniej osiem godzin dziennie. W tym samym czasie materac powinien być dość sztywny, a poduszka bez mocnej dźwigni.

Przestrzeganie tych wskazówek pomoże poradzić sobie z osteochondrozą i jej nieprzyjemnymi objawami - bólem gardła.

Loading...