Pływanie i osteochondroza

Każdy wie, że do leczenia osteochondrozy jakiejkolwiek części bieguna lędźwiowego konieczne jest angażowanie się w pływanie. Ale ważne jest nie tylko chodzenie do basenu i pozostawanie w wodzie, pływanie właściwie, używanie pewnych stylów, pamiętanie oddechu.

W wodzie ciało wydaje się nieważkie, a wpływ na mięśnie pleców będzie bardziej trwały i skuteczny, w przeciwieństwie do ładowania na lądzie. Należy również pamiętać, że ruchy obrotowe w wodzie można wykonywać z maksymalną amplitudą, co pozytywnie wpływa na plecy. Konieczne jest prawidłowe pływanie, a można po prostu ćwiczyć gimnastykę w wodzie. Doprowadzi to do rozluźnienia pleców, do tego, że kręgi wyprostują się i rozciągną.

Interesujące! Ludzie, którzy regularnie chodzą do basenu podczas osteochondrozy, zaznaczają przedłużenie kręgosłupa. Przeprowadzono specjalne badania, podczas których ustalono, że wzrost pacjentów może w rezultacie wynieść 15 mm.

Zatem odpowiednie jest pływanie terapeutyczne z osteochondrozą, w tym zapobieganie chorobom odcinka szyjnego lub piersiowego, lędźwiowego.

Pozytywny efekt:

 1. Mięśnie w obszarze problemowym są wzmocnione.
 2. Jeśli kręgi są nieco przesunięte,możesz przywrócić ich naturalną pozycję.
 3. Pomiędzy kręgami przestrzeń rozszerza się.
 4. Kiedy nerwy są zablokowane, następuje ich uwolnienie.
 5. Poprawa serca.
 6. Korzystnie wpływa na pracę układu oddechowego.
 7. Wzrasta napływ krwi do wszystkich narządów.
 8. Wpływa pozytywnie na procesy metaboliczne.
 9. Ogólny ton ciała poprawia się, nastrój po prostu się podnosi.

Odpowiednie style pływania

Proste rozpryskiwanie się w wodzie nie przydaje się w przypadku osteochondrozy. Konieczne jest wybranie odpowiedniego stylu pływania, w dużej mierze zależy to od lokalizacji osteochondrozy:

 • obszar klatki piersiowej: pływanie na plecach;
 • okolice szyi, a także talii: pływanie stylem klasycznym lub na plecach;

Ważne jest, aby poślizgnąć się na powierzchni wody i spróbować naprawić w pozycji, w której ręka wiosłuje i odpycha od wody stopami. Oznacza to, że aby rozciągnąć swoje ciało, w wodzie będzie idealnie.

Skuteczna technika pływania:

 1. Pracuj ze stopami, podnosząc poduszkę do pływania. Płyń 100 metrów i zrelaksuj się.
 2. Następnie pracuj tylko z rękami 100 metrów. W tym celu poduszkę należy zaciśnij stopami. Odpocząć.
 3. Przepłyń 30 metrów w stylu klasycznym, ale staraj się nie wstrzymywać oddechu.Odpocząć.

Gimnastyka w wodzie

Doskonałym dodatkiem do pływania będą regularne ćwiczenia w wodzie. Osteochondroza: pomoc w pływaniu pomaga, ale gimnastyka przyniesie jej plus. Aby wybrać kompleks, lepiej zwrócić się do trenera, ale oto ćwiczenia, na które możesz zwrócić uwagę:

 1. W wodzie obniż klatkę piersiową i po prostu stań na miejscu. Następnie zacznij w tej samej pozycji, aby przejść wzdłuż dna basenu.
 2. Zacznij po kolei podciągać kolana do klatki piersiowej. Ręce jak kolano sięgają do klatki piersiowej, rozłożone.
 3. Przejmij kontrolę. Na zmianę poruszaj nogami, jakbyś pływał z klasycznym stylem. Ważne jest, aby leżeć na wodzie z klatką piersiową, tak jakbyś pływał.
 4. Stań się w wodzie i połóż ręce na talii. Zacznij schylać się do przodu, utrzymując łokcie tak daleko, jak to możliwe.
 5. Po prostu stojąc w wodzie, robiąc wypukły brzuch.
 6. Możesz też kucnąć. Jeśli trudno jest zachować równowagę, felga służy jako wsparcie dla rąk.

O czym pamiętać podczas treningu

Właściwe miejsce

Pływaj tylko w basenach o odpowiedniej temperaturze wody. Pływanie na otwartej wodzie może prowadzić do przechłodzenia organizmu, z powodu którego może wzrosnąć osteochondroza.Jeśli wybierzesz odkryty basen, ważne jest, aby woda była w nim podgrzewana. Gdy osteochondroza może znajdować się w wodzie, której temperatura jest powyżej 27 stopni Celsjusza.

Ćwicz regularnie

Dotyczy to nie tylko określonej liczby razy w tygodniu, ale także czasu szkolenia. Świetnie, jeśli możesz poświęcić godzinę na proces. 45 minut, aby popływać, i spędzić resztę czasu na gimnastyce wodnej. Po pływaniu zaleca się odpoczynek przez pół godziny w stanie spoczynku. Zrób wystarczającą ilość 2-3 razy w tygodniu, aby osiągnąć wymierne rezultaty.

Wymagane rozgrzewanie

Przed wejściem do wody ciało musi być przygotowane. Wykonuj standardowe ćwiczenia: machaj rękami i nogami, przysiady. Następnie rozgrzewkę można kontynuować w wodzie.

Prawidłowe oddychanie

Oddech podczas pływania z dowolnym stylem jest głęboki, a wynik musi być ostry.

W przypadku infekcji skóry pływanie jest surowo zabronione. Przeciwwskazania obejmują również ciężkie patologie serca, epilepsję, obecność skazy na ciele. Jeśli drgawki są często zaburzone, lepiej zrezygnować z pływania.

Odpowiedź na pytanie, czy pływanie pomaga w osteochondrozie, będzie wyłącznie twierdząca.Ale nawet w tak prostej i przyjemnej lekcji musisz przestrzegać pewnych zasad, aby wkrótce uzyskać pozytywny efekt.

Obejrzyj wideo: Post Elbow Surgery Doctor Visit | Whitney Bjerken