Sekwencyjna osteochondroza kręgosłupa

Kręgosłup jest podstawową ludzką kamizelką. Jednocześnie każdy dzień musi wytrzymać obciążenia, które będą ostatecznie wywołują wiele chorób, które przynoszą osobę dyskomfort. Najczęściej zasłużenie nazywany osteochondroza kręgosłupa. Ale w medycynie jest inny termin, który często zaskakuje osobę - "wielosegmentową osteochondroza". Co to jest i co niewiele z tego wie.

Sekwencyjna osteochondroza kręgosłupa - co to jest?

Segment nazywa się strukturalno-funkcjonalną jednostką rdzenia kręgowego. Obejmuje jedną parę nerwów, które z kolei składają się z części płynu mózgowo-rdzeniowego, tylnych i przednich korzeni. Osteochondroza odnosi się do ściskania korzeni jednej pary nerwów. Polosegmentowa osteochondroza odnosi się do pokonania kilku segmentów, które powodują silny ból.

Ważne! Głównym zadaniem pacjenta jest dokładne określenie choroby kręgosłupa w celu rozpoczęcia leczenia na czas. Można to zrobić jedynie poprzez odpowiednie testy i egzaminy.Dlatego natychmiast po wystąpieniu któregokolwiek z objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Objawy osteochondrozy wielosegmentowej

Segment Kręgosłup dzieli się na trzy główne części, które podlegają występowania osteochondroza - szyjnego, piersiowego i lędźwiowego, każdy zawierający 7, 12 i 5, odpowiednio kręgami. W przypadku reprezentowanej przez chorobę osoba będzie czuć pewien dyskomfort, w zależności od położenia segmentów dotkniętych.

Tak więc występują następujące objawy:

 1. Podczas wystąpienia choroby zwyrodnieniowej dysku szyjnego kręgosłupa polysegmental osoby mogą czuć bóle i zawroty głowy, często także podnieść ciśnienie krwi, które często zaczynają się leczyć, gdy jest niewystarczająca diagnoza. Mimo że porażka z kilku segmentów jednocześnie jest dość rzadkie, ale są opóźnione interwencji medycznej pacjent zacznie doświadczać wiele bólu i łamania mobilności głowy. W bardzo zaawansowanych przypadkach, osoba częściowo atrofii mięśni podjęzykowe, co prowadzi do zaburzeń mowy, a jednocześnie dotykając szyi nie jest czułość.
 2. Jeżeli przedstawiony typ osteochondrozy wpływa na odcinki okolicy klatki piersiowej, trudno jest zidentyfikować przyczynę bólu w klatce piersiowej. Często są one brane z bólem serca lub innych narządów wewnętrznych. W żołądku i miejscu lokalizacji trzustki występują nieprzyjemne odczucia. W przypadku zaostrzenia można poczuć ostry ból w plecach, stawy rąk, często występuje drętwienie oraz całkowite i częściowe unieruchomienie. Ból zaczyna wzrastać podczas długiego pobytu w jednej pozie, więc pacjent jest zmuszony do ciągłego poruszania się i poruszania.
 3. Sekcja osteochondrozy w odcinku lędźwiowym występuje znacznie częściej niż w innych oddziałach. Jest to spowodowane strukturą ludzkiego szkieletu, ponieważ największe obciążenie stanowią kręgi lędźwiowe. Jeśli chodzi o objawy, w tym przypadku pacjentowi trudno jest nie tylko się poruszać, ale także usiąść na krześle. Nie siedź wygodnie na miękkiej kanapie. Po pokonaniu kilku segmentów, osoba doświadcza niespodziewanych napadów bólu w kończynach dolnych, a także w małej miednicy podczas kaszlu. W tym miejscu należy zauważyć, że bolący ból nie ustępuje nawet po długich okresach odpoczynku.

Ważne! Po wystąpieniu któregokolwiek z wymienionych powyżej objawów, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i uczciwie powiedzieć o swoim stylu życia. Tak więc lekarz będzie w stanie dokładnie określić przyczynę prezentowanej choroby i przepisać niezbędne leczenie.

Przyczyny wielosegmentowej osteochondrozy kręgosłupa

Przyczyny, które powodują osteochondrozy kręgosłupa mogą być różne. Jednak dla wygody i ostrzeżenia ludzi o "zbliżającym się niebezpieczeństwie" można je podzielić na następujące główne czynniki:

 1. Dziedziczność. Jeśli wielokrotnie zauważyłeś przypadki wykrycia prezentowanej choroby, powinieneś zachować ostrożność i podjąć wszelkie działania, aby nie zaostrzyć twojej sytuacji. Wyjaśnienie czynnika dziedzicznego jest proste - specjalny metabolizm i struktura kręgosłupa.
 2. Mała mobilność. Pracownicy biurowi i inni ludzie, którzy zmuszeni są spędzić dużo czasu na jednej pozycji, powinni "przywrócić" swoją aktywność poprzez regularne ćwiczenia na siłowni. Również w przerwach powinna być prowadzona prosta gimnastyka.
 3. Nadmierna waga, która doprowadziła do niewłaściwego odżywiania.W przypadku profilaktyki należy spożywać wyłącznie pokarmy, których substancje będą pozytywnie wpływać na odnowę kości i chrząstek. Ponadto, nadwaga dodaje dodatkowy ciężar ciała i prawidłowego i zbilansowaną dietę nie tylko przywrócenie struktury kręgosłupa, ale również przyczynić się do utraty wagi.
 4. Dla aktywnych segmentów zużycia kręgosłupa w wyniku częstego ćwiczenia, z których wynika, i odmawiają w ogóle podczas zaostrzenia.

W procesie leczenia, w identyfikacji przyczyn, trzeba całkowicie zmienić swój styl życia, aby nie przyczyniać się do dalszego pogorszenia.

Leczenie wielosegmentowej osteochondrozy kręgosłupa

Pacjent, u którego zdiagnozowano rozpoznanie, musi dostroić się do długiego leczenia i długiego powrotu do zdrowia. Należy również zauważyć, że oseochondroza wielosegmentowa, jeśli zalecenia lekarza nie są przestrzegane, wielokrotnie powstaje znacznie szybciej i częściej niż "zwykła" osteochondroza.

Leczenie obejmuje trzy etapy wyzdrowienia:

 • eliminacja bólu za pomocą środków niehormonalnych. Czasami lekarze stosują medyczną blokadę;
 • przywrócenie dopływu krwi, co pociąga za sobą nasycenie kości i tkanek miękkich niezbędnymi pierwiastkami śladowymi. Również leki (często za pomocą biostymulantów), podjęte przez osobę podczas leczenia, doskonale wpływają na zmniejszenie stanu zapalnego;
 • Ostatni etap leczenia opiera się na eliminacji i wpływie na przyczyny choroby. Na przykład osobę o niskiej mobilności można przypisać do sesji pilates i innych metod.

Ważne! Przepisane leki do leczenia wielopoziomowego osteochondrozy w końcowym stadium powinny być kontynuowane jako zapobieganie. Lub radykalnie zmienić ich sposób życia, w tym zmianę działalności zawodowej.

Drugi stopień wielosegmentowej osteochondrozy

Jeśli lekarz zdiagnozował wielosegmentową osteochondrozę drugiego stopnia, leczenie musi koniecznie odbyć się w szpitalu, ponieważ teraz pacjent potrzebuje całkowitego odpoczynku.

Drugi stopień osteochondrozy charakteryzuje się zaburzonymi połączeniami krążka międzykręgowego. Można zaobserwować ich liczne pęknięcia i pęknięcia, co prowadzi do zmniejszenia wysokości, powodując wysuszenie włóknistego pierścienia.

Drugi stopień wielosegmentowej osteochondrozy jest niebezpieczny ze względu na jego konsekwencje, które mogą prowadzić do ucisku korzeni nerwowych w przypadku przedwczesnego leczenia. W rezultacie rozwija się zespół korzeniowy.

Zespół korzeniowy jest ostatnim etapem całego procesu degeneracji krążków międzykręgowych. Występuje w wyniku uformowanej przepukliny międzykręgowej, której leczenie może polegać jedynie na interwencji chirurgicznej. W przypadku polisegmentalnego osteochondrozy może występować kilka przepuklin.

Ważne! Jeśli zdiagnozowano u ciebie wielosegmentowy osteochondroza, powinieneś przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza, a także zaleceń dotyczących profilaktyki. Nie należy przerywać leczenia w środku, w przeciwnym razie istnieje ryzyko utraty kończyn i całego ciała.

Niepełnosprawność z powodu polisegmentalnej osteochondrozy kręgosłupa

Jeśli pacjent odczuwa bolesny ból przez długi czas, mimowolnie zaczyna myśleć o niepełnosprawności. Należy tu zauważyć, że niepełnosprawność, nawet z polisegmentalną osteochondrozą, nie zawsze jest rozdawana.Pracownicy służby zdrowia mogą wydać pozytywną decyzję tylko w następujących przypadkach:

 • pacjent doświadcza częstych zaostrzeń choroby, a tradycyjne metody leczenia już nie pomagają;
 • te same zaostrzenia mogą prowadzić do długotrwałego leczenia i odpoczynku, tak że pacjent nie może kontynuować swojej pracy;
 • w przypadku zaobserwowania porażenia dowolnej kończyny;
 • gdy aparat przedsionkowy jest zaburzony;
 • w obecności przepukliny powodującej silny ból i częściową bezruchu.

W celu rejestracji niepełnosprawności dana osoba musi przejść niezbędne badanie i uzyskać szereg wniosków od specjalistów. Dzięki zebranym dokumentom i analizom pacjent stosuje się do wydziału zdrowia i pisze odpowiednią aplikację. W oparciu o wyniki ekspertyzy medycznej i społecznej może mu zostać przypisana pewna grupa osób niepełnosprawnych.

Loading...