Witaminy dla osteochondrozy kręgosłupa

Witaminy i mikroelementy mają aktywny wpływ na procesy życiowe w organizmie. Potrzebują zdrowych, a w większym stopniu chorych. W przypadku osteochondrozy dochodzi do uszkodzenia krążków międzykręgowych, stawów, tkanki kostnej i korzeni nerwowych. Istnieje grupa witamin i mikroelementów, które poprawiają procesy metaboliczne w tych strukturach. Są przeznaczone do celów profilaktycznych, niektóre służą jako dobra pomoc w leczeniu osteochondrozy.

Tu i teraz możesz dowiedzieć się:

 • Jakie są grupy witamin, które będą przydatne dla kręgosłupa?
 • jak pomagają w osteochondrozie;
 • syntetyczne i naturalne źródła witamin.

Co jest tak pożyteczne w przypadku witamin?

Substancje te są częścią koenzymów, które wyzwalają reakcje biochemiczne w organizmie. Ich brak prowadzi do spowolnienia procesów metabolicznych i gwałtownego niedoboru - do choroby. Większość witamin nie powstaje w organizmie i pochodzi z zewnętrznego środowiska z pożywieniem. Niektóre, na przykład, kwas nikotynowy są wytwarzane przez florę jelitową. Witamina D jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni ultrafioletowych.Brak witamin występuje z ich niską zawartością w żywności, upośledzeniem wchłaniania lub zwiększoną potrzebą, która występuje podczas ciężkiej pracy, ciąży, karmienia piersią i innych chorób.

Witaminy i mikroelementy dla kręgosłupa

Obejmuje to witaminy D, C, E, A, grupy B, pierwiastki śladowe - wapń, magnez, fosfor.

Witamina D

Wpływa na metabolizm wapnia i fosforu poprzez tworzenie substancji czynnych - hormonów, które wykonują tę regulację. Cholekalcyferol zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu, wspiera ich stężenie we krwi. Witamina D monitoruje utratę wapnia przez tkankę kostną, zapobiega powstawaniu niedoboru pierwiastków śladowych w kościach, stwarza warunki do ich wzrostu. Jakie ma znaczenie dla osteochondrozy? Substancja zapobiega zniszczeniu i ścieńczeniu tkanki kostnej, co zapobiega jej złagodzeniu i rozwojowi osteoporozy.

Naturalne źródła:

 1. Żółtko jaja.
 2. Mleko.
 3. Masło.
 4. Ryba.
 5. Wątróbka drobiowa.

Źródła farmakologiczne zawierają witaminę D, otrzymywaną sztucznymi środkami. Aby zwiększyć jego skuteczność, są uwalniane w połączeniu z wapniem.Leki te obejmują wapń D3 Nycomed, Calcium-Sandoz Forte, Calcemin, Calcimax i inne. Ponieważ witamina zwiększa wchłanianie wapnia, przyjmowanie leku zapewnia zaspokojenie potrzeb organizmu w samej witaminie i wapnie.

Uwaga wszystko! Biorąc pod uwagę, że niektóre produkty spożywcze spowalniają wchłanianie tego pierwiastka śladowego, nie należy go używać podczas posiłków. Wiadomo, że szczaw, szpinak, zboża znacznie zmniejszają skuteczność leków. Ponadto nie zaleca się stosowania preparatów cholekalcyferolu razem z innymi lekami, ponieważ może to również mieć negatywny wpływ na działanie leku.

Witaminy grupy B dla osteochondrozy szyjnej

Wielka wartość w osteochondrozie ma wystarczające spożycie witamin B1, B6, B12.

Tiamina

Witamina B1 bierze udział w metabolizmie węglowodanów i innych typów. Na jego wchłanianie ma wpływ pH środowiska jelitowego. Nadmiar wodorowęglanu w soku żołądkowym przesuwa pH na stronę zasadową, która niszczy witaminę B1. Niewielka jego ilość może gromadzić się w tkankach ciała.

Źródła żywności:

 • orzechy włoskie;
 • pistacje;
 • kolendra;
 • papryka.

Firmy farmakologiczne wytwarzają go pod różnymi nazwami na podstawie analogów bromku tiaminy i chlorku tiaminy.Leki mają przeciwwskazania i działania niepożądane. Nie są przepisywane, jeśli istnieje uczulenie na tiaminę. Leczenie tiaminą u kobiet w okresie menopauzy wymaga zachowania ostrożności. Może powodować pocenie się, kołatanie serca, tkliwość w miejscu wstrzyknięcia. Witamina B1 jest podawana doustnie lub domięśniowo.

Pirydoksyna

Witamina B6 uczestniczy głównie w metabolizmie azotu. Jego niedobór występuje rzadko, uwalnia się w postaci chlorowodorku pirydoksyny. Osteochondroza pomaga leczyć zapalenie nerwu, zapalenie korzonków z zastrzykami i (lub) tabletki. Zwykle dobrze tolerowany, rzadko powoduje alergie.

Jego potrzeby są wypełnione produktami:

 • drożdże;
 • rośliny strączkowe;
 • produkty zbożowe;
 • banany;
 • mięso;
 • ryby;
 • wątroba;
 • nerki.

Cyjanokobalamina

Witamina B12 jest syntetyzowana przez mikroflorę jelitową. Bierze udział w wymianie białek i kwasów nukleinowych, bierze udział w tworzeniu metioniny. Cyjanokobalamina ważną rolę w układzie nerwowym udział w syntezie mieliny - substancji wykonywania izolacji z włókien nerwowych odpowiedzialnych za szybkość tętna. Witamina B12 jest odpowiedzialna za wzrost i regenerację komórek nerwowych.Jego niedobór prowadzi do pojawienia się poczucia pełzającego pełzania, naruszenia wrażliwości na ból. Wiązanie z białkami krwi może być przechowywane w wątrobie "w rezerwie". Formy syntetyczne są zwykle dobrze tolerowane. Przypisać go w postaci iniekcji domięśniowych i tabletek.

Produkty z cyjanokobalaminą:

 1. Wątroba.
 2. Serce.
 3. Nerki.
 4. Wołowina.
 5. Koktajl morski.
 6. Wieprzowina.
 7. Baranek.
 8. Cod.
 9. Karp.
 10. Twardy ser.
 11. Twaróg.

Połączone preparaty witamin z grupy B

Zaostrzenie osteochondrozy w leczeniu kompleksowym wymaga wyznaczenia złożonych preparatów witamin z grupy B. Przykładami takich leków są Milgamma, Vitagamma, Trigamma i inne. Zawierają witaminy B1, B6, B12. Kurs zazwyczaj wynosi 10 dni. Następnie pacjenci są przenoszeni do postaci tabletki (Neuromultivitis, Neurobionum i inne). Tabletki mają taki sam skład jak zastrzyki. Lekarstwa należy przyjmować oddzielnie od innych leków, aby nie wpływać na wchłanianie, aw żadnym przypadku nie należy łączyć go z alkoholem. Nie zaleca się łączenia tych leków z multiwitaminami zawierającymi przedstawicieli grupy B.

Kwas nikotynowy

Gdy osteochondroza jest stosowana w zastrzykach i tabletkach. Przywraca strukturę tkanki nerwowej, normalizuje procesy metaboliczne. Witamina PP w składzie koenzymów prowadzi reakcje oksydacyjne, uczestniczy w oddychaniu tkanek. Jest przepisywany pacjentom z zapaleniem nerwu i nerwobólami w ramach kompleksowego leczenia.

Źródła kwasu nikotynowego:

 • wątroba;
 • mięso i produkty mleczne;
 • chleb z niskogatunkowej mąki;
 • owsianka;
 • ryby;
 • orzechy;
 • fasola.

Przeciwutleniacze

Mają one drugorzędne znaczenie w leczeniu i zapobieganiu osteochondrozy. Przeciwutleniacze chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników jest nie tylko kręgosłup i poza jego pni nerwowych, ale całe ciało. Należą do nich:

 • witamina C;
 • witamina A;
 • witamina E.

Elementy śledzenia

Odpowiednie przyjmowanie wapnia, magnezu, fosforu, jest ważne, aby utrzymać wytrzymałość na kręgosłup i normalnego funkcjonowania jej struktur.

Wapń jest podstawą mineralnego składnika tkanki kostnej. Bierze udział w przekazywaniu impulsu nerwowego, reguluje skurcz komórek mięśniowych. Jego niedobór zmniejsza wytrzymałość kości, prowadzi do skurczów mięśni.Do produktów bogatych w wapń należą sery - zawiera najwięcej, produkty mleczne, mięso, chleb, orzechy. Przykłady preparatów podano powyżej.

Magnez wpływa na kurczliwość mięśni i siłę kości. Brak tego powoduje osteoporozę i skurcze mięśni, uczucie mrowienia w skórze. Niedobór jest spowodowany zwiększonym wysiłkiem fizycznym, nadużywaniem środków przeczyszczających, częstym piciem alkoholu, przedłużającym się stresem. W takim przypadku ogólny stan osoby cierpi. Staje się rozdrażniony, dręczy go skurcz żołądka.

Jeśli brak tego pierwiastka śladowego jest połączony z niedoborem wapnia, wtedy leczenie jest najpierw wykonywane z lekami z magnezem, a następnie przechodzą na wapń. Magnez jest składnikiem wszystkich tkanek organizmu, uczestniczy w metabolizmie, więc jego brak wpływa nie tylko kręgosłup, ale również w innych narządach.

Magnez znajduje się w roślinach strączkowych, owsie, orzechach włoskich, nasionach, bananach. Preparaty z magnezem: Magne B6, Magnelis B6 i inne. Zawierają magnez i pirydoksynę. Istnieją przeciwwskazania i pewne cechy podczas łączenia preparatów magnezu z innymi produktami leczniczymi, dlatego przed zażyciem należy skonsultować się z lekarzem.

Wartość fosforu w osteochondrozie jest związana z udziałem w regulacji równowagi wapnia w organizmie, jest częścią mineralnego szkieletu kości, bierze udział w metabolizmie węglowodanów i białek. Mikroelement jest częścią cząsteczek energii, wiąże się z przekazywaniem impulsów nerwowych. Fosfor aktywuje witaminy D i grupę B.

Brak fosforu w osteochondrozie powoduje ból w kościach, mięśniach, zmniejsza wytrzymałość kręgów. Gdzie zawiera się fosfor? Większość w mleku, mięsie, grochu, orzechach laskowych i drobiu, bardzo niewiele w produktach roślinnych. Preparaty z fosforem: ATP-Forte, ATP-Long i inne. Stosuje się je do atrofii mięśni, naruszania ich odżywiania, chorób naczyniowych, w tym i miażdżycy. Standardy leczenia osteochondrozy nie obejmują preparatów fosforowych.

Wniosek

Witaminy i mikroelementy kompleksowo wpływają na strukturę kręgosłupa, prawie wszystkie z nich uczestniczą w metabolizmie, co jeszcze raz podkreśla znaczenie dla organizmu. Oprócz roli zapobiegawczej, te substancje czynne są zaangażowane w leczenie osteochondrozy i już udało się złagodzić stan wielu pacjentów.Witaminy i minerały nie są najważniejsze leki stosowane w leczeniu schorzeń kręgosłupa, ale są one konieczne, jako dodatek do standardowej listy leków.

Obejrzyj wideo: Jak zwalczyć starość i choroby!