LFK z osteochondrozą szyjki macicy

Osteochondroza kręgosłupa szyjnego jest bardzo częstą chorobą, której towarzyszą bardzo nieprzyjemne objawy. Terapeutyczny trening fizyczny jest doskonałym sposobem zapobiegania i leczenia osteochondrozy szyjnego odcinka kręgosłupa. Wzmacnia i jednocześnie rozciąga mięśnie szyi, pomaga im się zrelaksować, zwiększyć elastyczność. Skurcz mięśni jest jedną z przyczyn zespołu bólowego.

LFK poprawia ukrwienie dysków międzykręgowych, korzenie nerwowe, pozostawiając kręgosłup. Regularne ćwiczenia zwiększają ogólną żywotność i dyscyplinę. Pozwalają one wpływać i na czynnik sprawczy rozwoju osteochondrozy - nieaktywnego sposobu życia.

Ci, którzy zdecydowali się zaangażować w swoje zdrowie, warto dowiedzieć się, jak prawidłowo przygotować się do gimnastyki terapeutycznej, jakich ćwiczeń nie można wykonać. Weź także pod uwagę przybliżony zestaw ćwiczeń dla kręgosłupa szyjnego.

Przygotowanie

Przygotowanie do terapii ruchowej obejmuje wykluczenie przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń, dobór odpowiedniego kompleksu i zapoznanie się z zasadami wykonywania gimnastyki.

Przeciwwskazania:

 1. Zaostrzenie osteochondrozy, któremu towarzyszy silny ból w spoczynku.
 2. Niestabilność kręgów szyjnych, która powoduje zaburzenia krążenia w tętnicach kręgowych i objawia się klinicznie zawrotami głowy. Niestabilność obserwuje się również na zdjęciu rentgenowskim kręgosłupa szyjnego.
 3. Każda ostra choroba i zaostrzenie przewlekłych procesów.
 4. Ciężki przebieg przewlekłych dolegliwości.
 5. Onkologia.
 6. Zakrzepica.
 7. Krwawienie.
 8. Zwiększona temperatura ciała.
 9. Wysokie ciśnienie krwi.
 10. Zatrucie.

Powyżej znajdują się ogólne informacje na temat zakazu ćwiczeń fizycznych. Wszystkie dane zostaną określone przez specjalistę - neurologa i lekarza LFK. Aby naprawdę osiągnąć pozytywny wynik wizyty u lekarza, musisz iść. Być może trzeba będzie wykonać testy i zrobić zdjęcie kręgosłupa.

Lekarz terapii ruchowej pomoże wybrać zestaw ćwiczeń, które będą przydatne w określonej sytuacji, w zależności od etapu przebiegu choroby, obecności lub braku zaostrzeń, obecności innych chorób, poziomu ogólnej sprawności fizycznej. Istnieją specjalne grupy do gimnastyki terapeutycznej, w których ludzie, którzy mają podobne problemy z kręgosłupem, są zaangażowani w pewien czas. Możesz uczyć się w domu. Każdy wybiera możliwą do zaakceptowania opcję.

Kilka zasad ćwiczeń fizycznych na mięśnie szyi

Nie rób tego przez ból. Jeśli dalsze rozciąganie mięśni powoduje dyskomfort w pewnej pozycji, w tym ćwiczeniu jest to konieczne, aby zakończyć i przejść do następnego. Przyjmijmy tylko niewielki dyskomfort podczas treningu.

 1. Jeśli z jakiegoś powodu nie można wykonać określonego ćwiczenia, lepiej je pominąć.
 2. Ruchy powinny być płynne i powolne bez szarpnięć.
 3. Obciążenie powinno wzrastać stopniowo, a same ćwiczenia wykonywane są zgodnie z zasadą od prostej do złożonej.
 4. Zrób to regularnie, co najmniej 4 razy w tygodniu, ale lepiej codziennie.
 5. Kulturę fizyczną przeprowadza się w wygodnych ubraniach, w wentylowanym pokoju co najmniej 30 minut po jedzeniu.

Po zakończeniu przygotowań zobaczmy, jakie ćwiczenia mogą wyrządzić wiele szkody.

Jakie ćwiczenia nie mogą być wykonane

Nie można wykonywać żadnych ćwiczeń podczas zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej dysku, jeśli prowadzi do zwiększonego bólu lub ostrym pogorszeniem ogólnego samopoczucia.

Podnoszenie ciężarów jest zabronione. Ćwiczenia połączone z podnoszeniem ciężarów mogą pogorszyć przebieg choroby, wywołać zaostrzenie.

Gdy osteochondroza kręgosłupa nie jest zalecana do biegania (szczególnie na krótkich dystansach), skoki, maha, ruchy rzucania i pchania (na przykład pchnięcie kulą). Mogą negatywnie wpływać na kręgosłup. W przypadku osteochondrozy lepiej jest wykluczyć pozycję zaczepu na ramionach i na wysokości. Podczas pracy z muszlami gimnastycznymi należy zachować najwyższą ostrożność. Jeśli osoba uprawiała sport przed odkryciem problemów z kręgosłupem, najbardziej skuteczną opcją jest, wraz z lekarzem LFK, dokonanie przeglądu całego treningu i usunięcie z niego niebezpiecznych dla kręgosłupa przyjęć. Więc dotarliśmy na siłownię. Ponadto rozważymy, co jest konieczne, aby wykonywać ćwiczenia w osteochondrozy szyjnej.

Główny kurs ćwiczeń dla wydziału szyjki macicy

Kręgi szyjne mają większą mobilność w porównaniu z innymi częściami kręgosłupa. Dlatego muszą zwracać szczególną uwagę i regularnie wykonywać następujący zestaw ćwiczeń.

Ćwiczenie nr 1 - "Popręg szyi ręcznie"

To ćwiczenie wykonuje się siedząc lub stojąc. Przytrzymaj kark tak, aby kciuki znalazły się z przodu, a pozostałe palce pozostały po tylnej stronie.Tutaj, ręce powinny działać jako kołnierz do mocowania, który jest prawie zawsze stosowany w leczeniu chorób zlokalizowanych w odcinku szyjnym. Palce za miejsce tuż poniżej szyi, a przednią kąta żuchwy.

Po wykonaniu gorsetu rozpocznij wykonywanie ćwiczeń. W tym celu stwórz zbocza po bokach. Wszystkie ruchy są wykonywane powoli i pozostają na zboczu przez kilka sekund.

Następnie opuść ręce i wykonuj wszystkie ruchy w ten sam sposób. Następnie opuść ręce jeszcze niżej i ponownie stwórz zbocza.

Wskazówka: Można zawsze mieć ćwiczenia robić w czasie przerw w pracy, jeśli aktywność siedzi przy biurku i komputerze w biurze. Z ich pomocą będzie znacznie rozluźnić mięśnie szyi i rozwiązać ten ból.

Ćwiczenie nr 2 - "Stawiamy na stole własnymi rękami"

Stań tyłem do stołu i oprzyj się na nim dłońmi.

Spróbuj sięgnąć po całe ciało, odrzucając nieco głowę. W tej pozycji pozostajemy przez kilka sekund.

Po przejściu odcinka usiądź na poziomie, na którym będziesz mógł. Spadając do maksymalnej możliwej prisyadku, pochylić głowę do przodu. Dzięki temu doskonale usuwasz napięcie mięśni szyi i eliminujesz ból.

WSKAZÓWKA: Przedstawione ćwiczenie odgrywa kluczową i przydatną rolę dla obręczy barkowej i dolnej szyi. Obszary te są najbardziej dotknięte i napięte podczas pracy w biurze przy komputerze. Dlatego ćwiczenie to musi być wykonywane za każdym razem w przerwach, ponieważ takie połączenie napięcia i rozciągania mięśni znacznie pomaga w rozluźnieniu i eliminacji bólu.

Ćwiczenie nr 3 - "Głowica wahadła"

Usiądź na krześle i weź twardą książkę. Delikatnie umieść go na głowie w obszarze korony. Osiągnij poziomą pozycję książki na wierzchołku, aby nie spadła.

Napraw w pozycji siedzącej z książką na koronie przez około 5 minut (może mniej). Będąc w tej pozycji, mięśnie i kręgi szyi będą pamiętały o ich prawidłowej pozycji.

Następnie wykonaj następujące ćwiczenie: wywieraj nacisk na głowę rękami. Twój opór nie powinien zająć więcej niż 20 sekund. Nacisk na głowę zaczyna się od małego obciążenia, a następnie stopniowo ją zwiększaj. Pod koniec czasu obciążenie należy stopniowo zmniejszać.

WSKAZÓWKA: Podczas długiego pobytu w komputerze szyja zmienia się, gdzie ostatecznie dochodzi do deformacji kifotycznej.Aby uniknąć takich problemów zdrowotnych, należy monitorować pozycję głowy, tak aby uszy były w tej samej płaszczyźnie z ramionami. W ten sposób można uzyskać prawidłową postawę. Następnie wykonaj ćwiczenia, które pomagają wzmocnić mięśnie i zdrową postawę. Siedząc przy komputerze staraj się przestrzegać powyższej zasady, podnieś delikatnie podbródek i trzymaj szyję w prostej pozycji.

Ćwiczenie nr 4 - "Podciągnij szyję do przodu, dając opór"

Zajmij odpowiednią pozycję - stań pionowo lub usiądź na krześle. Połóż dłoń na środku czoła.

Ręką, naciśnij w dół na głowę, ale przeciwnie się oprzeć. W tej pozycji musisz pozostać przez 20 sekund.

Druga część tego ćwiczenia obejmuje rozciąganie mięśni. Tutaj powinieneś odrzucić głowę, położyć jedną dłoń pod grzbietem głowy, a drugą na czole. Działaj jednocześnie obiema rękami na rekwizytach. Więc możesz rozciągnąć mięśnie szyi, które przed tym ćwiczeniem były w napięciu. To ćwiczenie nie trwa dłużej niż 5 sekund, nie powinno powodować bólu.

Ćwiczenie nr 5 - "Nieugięcie szyi, dając opór"

Zaakceptuj pozycję wyjściową - stań pionowo lub usiądź na krześle i połóż jedną rękę z tyłu głowy.

Działaj z tyłu głowy, jednocześnie opierając się naciskowi ręki. W napięciu nie może być więcej niż 20 sekund.

Kontynuując naciskanie z tyłu głowy, przechyl głowę do przodu. Więc rozciągasz kręg szyjny i mięśnie pleców. Wszystkie ruchy nie powinny wywoływać bolesnych wrażeń, podczas rozciągania trwają nie dłużej niż 5 sekund.

Ćwiczenie nr 6 - "Zegnij szyję w bok, dając opór"

Ćwiczenie to należy wykonywać siedząc na krześle lub stojąc prosto. Jedna dłoń powinna być umieszczona z boku głowy.

Ręcznie dotknij pozycji głowy, lekko naciskając. Utrzymuj opór przez 20 sekund.

Po naciśnięciu przystąp do rozciągania mięśni okolicy szyjnej. Aby to zrobić, opuść głowę na jedną stronę, połóż jedną rękę pod głową, a drugą po swojej stronie. Wpływ każdej strony na jej powierzchnię. Możesz rozciągnąć mięśnie szyi i kręgów oddziału szyjki macicy. Całe ćwiczenie powinno trwać nie dłużej niż 5 sekund, obserwuj swój stan.Nie powinieneś odczuwać bólu.

Powtórz ćwiczenie, zmieniając dłonie i przechylając głowę na drugą stronę.

Ćwiczenie nr 7 - "Obracanie szyi i głowy, dając opór"

Usiądź na krześle lub stań prosto - to jest twoja pozycja wyjściowa. Następnie połóż dłoń na boku twarzy w okolicy brody i żuchwy.

Następnie kontynuuj ćwiczenie. Naciśnij dłoń na powierzchni i oprzyj się głowie. Z tym efektem należy dokręcić zęby i nie przesadzać z ciśnieniem. Całe ćwiczenie nie powinno trwać dłużej niż 20 sekund. Wykonaj kilka powtórzeń.

Następnie zacznij rozciągać mięśnie i kręgi. Tutaj powinieneś zostawić jedną rękę również w obszarze podbródka, a drugą umieścić na boku szyi. Podnieś brodę nieco w górę i zacznij odwracać głowę w kierunku ramienia spoczywającego z tyłu głowy. Rozciąganie nie przekracza 5 sekund i nie powoduje bólu ani żadnego innego dyskomfortu. Zmień ręce i powtórz ruchy kilka razy. Za pomocą tego ćwiczenia pomagasz rozciągnąć mięśnie tylne szyi i okolicy podpotylicznej.

WSKAZÓWKA: Ćwiczenia te doskonale wzmacniają mięśnie okolicy szyjnej i przyczyniają się do prawidłowej postawy. Za ich pomocą możesz szybko pozbyć się bólów głowy, które często dotykają ludzi, których pozycja w ciągu dnia prawie się nie zmienia. Te ćwiczenia można wykonywać w razie potrzeby i gdziekolwiek.

Dodatkowy kurs ćwiczeń na szyję

Ćwiczenie numer 8 - "Dłonie na skroniach"

Usiądź na krześle i połóż dłonie na skroniach tak, aby palce uniosły się w górę. Następnie wdychaj zęby i obciążaj mięśnie skroniowe. Ręce podciągają skórę na skroniach. Po wydechu, przestań nadwyrężać i ciągnąć skórę. Następnie, w powtórzeniach, zrób to samo, tylko nieznacznie poruszając dłońmi w górę. Te ruchy powtarza się co najmniej 5 razy.

Ćwiczenie nr 9 "Palce na skroniach"

Zajmij pozycję wyjściową siedząc na krześle prosto. Następnie przyciśnij dłonie do kości policzkowych, a następnie wyciągnij palce. Powinny leżeć w obszarze świątyń.

Lekko dotknij palcami obszaru kontaktu ze skórą, zacznij je przesuwać. Równocześnie z tym wyjątkowym masażem przechyl głowę do przodu i do tyłu.

Palce sięgają szczytu i nie przestawaj ruszać głową. Takie ćwiczenie należy wykonać kilka razy, ale nie więcej niż 5 powtórzeń.

WSKAZÓWKA: Powyższe ćwiczenia są doskonałe do rozciągania mięśni w skroniach. W ten sposób zwiększasz przepływ krwi do głowy, co pomaga wyeliminować powstałe bóle.

Ćwiczenie №10 "Wsuwanie na szyję"

Weź pozycję wyjściową - do tego albo usiądź bezpośrednio na krześle, albo stań z prostym grzbietem i szyją. Połóż obie dłonie na karku.

Powoli zacznij wykonywać ruchy przypominające przesuwanie dłoni po szyi. W tym samym czasie konieczne jest wykonanie charakterystycznych zgięć głowy i szyi. Działania powinny być wykonywane nie więcej niż 5 razy. Dzięki temu ruchowi możesz poczuć swobodę i wolność.

Ćwiczenie nr 11 "Poślizg na klatce piersiowej"

Usiądź na krześle lub stoją w pozycji pionowej. Umieść dłonie w okolicy klatki piersiowej, tuż poniżej krtani.

Wykonaj ćwiczenia oddechowe z równoczesnym naciskiem na klatkę piersiową. Aby to zrobić, weź oddech, wstrzymaj oddech na kilka sekund, a następnie zaczerpnij powietrza, zacznij pracować rękami.Przy każdym powtórzeniu musisz lekko opuścić ręce. U kobiet gruczoł mleczny staje się punktem maksymalnym. Za pomocą tego ćwiczenia możesz osiągnąć lekkość w obszarze klatki piersiowej.

Ćwiczenie nr 12 "Poślizgnięcie się z boku szyi"

Zajmij pozycję wyjściową - siedząc na krześle lub stojąc z wyprostowanymi plecami. Połóż obie ręce z tyłu głowy. Ponadto, wywierć niewielki nacisk na obszar potyliczny, opierając się uderzeniu

Powtarzając kilka razy, przystąp do rozciągania mięśni i kręgów szyjnych. Aby to zrobić, należy umieścić jedną rękę na boku szyi tak, że palec może osiągnąć siódmy kręg szyjny, który jest mały wzgórek pobliżu dolnej części szyi. Wykonaj kilka ruchów, które przypominają poślizg. Jednocześnie przechyl głowę i szyję w przód iw tył. Wykonaj podobne rozciągnięcie po obu stronach. Wykonaj kilka powtórzeń.

WSKAZÓWKA: Ćwiczenia są zdrowym i relaksującym efektem na mięśnie związane z procesem kolczystym. Ze względu na stałą obecność w jednej pozycji w pracy, osoba może doświadczać dzikich bólów w rejonie siódmego kręgu szyjnego.A ćwiczenia te pomogą złagodzić skurcze i poprawić krążenie krwi, co normalizuje prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Więcej informacji na temat trakcji szyi

Ponieważ wszyscy ludzie na Ziemi mają inną sylwetkę i wzrost, mają one odpowiednie różnice w długości odcinka szyjnego kręgosłupa. Wielu nawet nie zdaje sobie sprawy, że to z powodu problemów z kręgami szyjki macicy mogą odczuwać silne bóle głowy. Ale te kręgi są bardzo mobilne i bardzo często można wywoływać pojawianie się różnych problemów z nimi.

W tych kręgach zlokalizowana jest tętnica kręgowa, która znajduje się blisko bocznej powierzchni kręgów i unosi się do mózgu. Jego bliskość do kręgów może w każdej chwili zagrać okrutny żart. Tak więc, na przykład, jeśli dana osoba ma jakiekolwiek zapalenie lub przepuklinę, tętnica kręgowa doświadcza silnego bólu z powodu skurczu.

Objawy u osoby manifestują się w postaci hałasu w uszach i zawrotów głowy. Często hałas pojawia się w wyniku ostrego skrętu lub po przechyleniu głowy. W wyniku skurczu pojawia się charakterystyczne zaburzenie przepływu krwi w naczyniach.

Wiele osób nie wierzy w to, że dana osoba jest nieco wyższa rano niż wieczorem. Podobne zjawisko jest spowodowane różną wysokością krążków międzykręgowych, co wpływa na ruchliwość regionu szyjnego. Wieczorem głowa, której waga nie jest mniejsza niż 5 kg, wywiera silny nacisk, a odległość maleje. Dlatego rozciąganie kręgosłupa w ciągu dnia jest ważne i użyteczne. Musi być to wykonywane w pracy lub w domu, co najmniej raz dziennie. Tutaj możesz używać różnych urządzeń, takich jak pętle lub ciężary.

Powinieneś wiedzieć i pamiętać, że takie urządzenia mogą powodować ból i dlatego używaj ich z rozwagą i tylko za radą swojego lekarza. Takie przedłużenie kręgosłupa trudno jest kontrolować osobom starszym, które utraciły już elastyczność kręgów ze względu na wiek. Muszą uważnie monitorować swoje odczucia podczas rozciągania i dostosować stopień stresu na kręgach.

W przypadku osób starszych wystarczające może być rozciąganie o 1 mm. Jeżeli stan poprawia się, to znaczy, wyeliminować ból, można zatrzymać trakcję, skoro już znacznie zmniejszyć ciśnienie kręgów i normalizacji tonu naczyń krwionośnych.Rozciąganie jest również doskonałe do poprawy żylnego odpływu z czaszki, skutkując lepszym myśleniem i mózg zaczyna działać lepiej. Podczas rozciągania możesz również wykonywać ruchy głową. Po prostu poprawisz efekt.

Rozszerzenie kręgów regionu szyjnego można wykonać w pozycji leżącej. Aby to zrobić, po prostu przekręć ręcznik i umieść go pod szyją jako wałek. To ćwiczenie jest bezpieczniejsze i nie powinno powodować bólu.

Ćwiczenie nr 13 "Sam ciągnięcie za szyję"

Połóż się na plecach i połóż ręcznik w formie wałka pod talią. Połóż ręce na szyi. Duże palce są pod brodą, a reszta jest utkana z tyłu głowy. Lekko pochylając głowę, wyciągnij ręce w górę prostej trajektorii osi kręgosłupa. Możesz również nie tylko składać, ale także małe zwoje w bokach.

Ćwiczenia nie powinny przekraczać 20 sekund w czasie. Wykonaj kilka powtórzeń.

Jeśli jesteś pracownikiem działu biurowego lub kierowcą, możesz wykonywać podobne odcinki siedząc bez odrywania się od miejsca pracy. Aby to zrobić, weź poziomą pozycję na krześle i pociągnij za szyjkę do góry.

Ćwiczenie nr 14 - "Rozciąganie szyi za dolną szczękę"

Weź oryginalną pozycję - usiądź na krześle lub stoją w pozycji pionowej. Otwórz usta i połóż palce na zębach żuchwy, a kciukami naciśnij szczękę od dołu. Pociągnij głowę do przodu w poszukiwaniu szczęki, przytrzymaj ją przez kilka sekund, a następnie wróć. To rozciąganie odbywa się w kilku powtórzeniach.

WSKAZÓWKA: niezależna trakcja pozwala zwiększyć szerokość dysków międzykręgowych o zaledwie kilka milimetrów, ale zawsze wystarcza to do zwiększenia i normalizacji przepływu krwi. Takie przedłużenia powinny być wykonywane zawsze podczas wystąpienia silnych bólów głowy i skurczu mięśni okolicy szyjnej.

Skomplikowane ćwiczenia na szyję

Następne kilka ćwiczeń należy wykonać na czworakach.

Ćwiczenie nr 15 "Stajemy na czworakach i podnosimy głowę"

Stań na czworakach i podnieś głowę tak, aby twoje spojrzenie skierowało się w górę.

W tej pozycji należy odczekać kilka sekund i przywrócić głowę do pierwotnej pozycji. Po rozpoczęciu rozciągania mięśni pleców regionu szyjnego.Opuść głowę powoli i ostrożnie, aby nie było bólu. Również w tej sytuacji należy się opóźnić. To ćwiczenie powtarza się kilka razy.

Ćwiczenie nr 16 "Stajemy na czworakach i odwracamy głowy w bok"

Pozycja wyjściowa jest taka sama, stojąc na czworakach.

Z tej pozycji zacznij przekręcać głowę na boki. Wszystkie ruchy wykonywane są powoli i dokładnie, bez ostrych podmuchów. Z każdej strony pozostają na kilka sekund.

Następnie wykonaj ćwiczenie, aby rozciągnąć mięśnie tylne. Opuść głowę w dół i przytrzymaj w tej pozycji przez 30 sekund. Powtórz cały kompleks kilka razy.

Kolejne ćwiczenia wykonywane są na plecach.

Ćwiczenie nr 17 - "Stoki na karku za pomocą rąk"

Połóż się na plecach i połóż ręce pod szyją.

Z tej pozycji początkowej podnieś głowę, wykonując lekkie pochylenie do przodu. Potem wróć. To ćwiczenie należy powtórzyć co najmniej 10 razy.

Ćwiczenie nr 18 - "Obracanie szyi za pomocą rąk"

W tej samej pozycji połóż ręce pod szyją i zacznij ćwiczyć. Aby to zrobić, przechyl głowę do przodu i obróć ją lekko w bok.

Wykonuj zwrot w różnych kierunkach i powtarzaj ćwiczenia kilka razy.

WSKAZÓWKA: W żadnym wypadku podczas ćwiczeń iw życiu codziennym nie należy wykonywać ostrych zakrętów i zginać głowy. To powszechne nieporozumienie jest takie, że takie działania pomagają usunąć ból. Często przedstawione działania mogą tylko nasilać ból i nasilać stany zapalne. Umiejscowienie rąk w powyższych ćwiczeniach może wyraźnie kontrolować pozycję i ruch szyi w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Ćwiczenie nr 19 "Ręce pod głową, a potem z powrotem"

Połóż się na plecach i załóż z ręcznika wałek pod talią. Ręce powinny być odchylone do tyłu i zwisające z łóżka lub kanapy. Połóż ręce pod głową, dotykając trochę szyi.

Podtrzymując głowę, przechyl ją do przodu i przytrzymaj przez kilka sekund.

Następnie rozciągnij mięśnie przednie. Tutaj trzeba odchylić głowę do tyłu, aby lekko zwisa z łóżka lub kanapy. W tej pozycji również przytrzymaj przez kilka sekund. Ręce powinny być wyciągnięte do góry i rozłożone na boki.

Ćwiczenia te należy powtarzać kilka razy.

Wszystkie powyższe ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie w celu zapobiegania i łagodzenia bólu. Takie środki pomogą znacznie zaoszczędzić na lekach w przypadku zaostrzenia.

Lekcje pływania doskonale rozładowują kręgosłup i łagodzą napięcie mięśni. Ćwiczenia Shishonina będą bardzo przydatne.

Biorąc pod uwagę, że osteochondroza jest długotrwałą chorobą nie będzie szybkim rezultatem. Za pierwszym razem nie pogorszy się. Ale to już postęp! Wtedy ból zmniejszy się, częstotliwość zaostrzeń zmniejszy się. Wiele zależy od ciężkości choroby. Pierwsze wyniki należy się spodziewać dopiero po 2-3 miesiącach i jest to normalne.

Stopniowo poprawi się dopływ krwi do kręgosłupa, skurcz mięśni zniknie. Po pierwsze, zmiany są na poziomie mikroskopowym i na razie nie będą odczuwalne. Ważne jest, aby angażować się w systematyczny i poprawiający samopoczucie, który nie pozwoli Ci czekać.

Loading...