Prawidłowy masaż i samodzielny masaż osteochondrozy szyjnej

Czy twoja praca jest połączona z komputerem? Czy musisz pozostać nieruchomy przez długi czas? Czy miałeś bóle głowy, nagłą senność w dzień wolny? Zdecydowanie rozwiązujesz problem, przyjmując odpowiednie leki i pijąc dużo kawy. Jesteś pewien, że cały problem wiąże się ze złym snem i brakiem tlenu, który jest niezbędny do aktywności mózgu. Jesteś głęboko w błędzie. Często takie problemy związane są z osteochondrozą szyjki macicy.

Funkcje i zasady leczenia

Osteochondrosis mowa pewnych zmian krążków międzykręgowych, stawów, nerwów uwięzienia i sztywność więzadeł kręgosłupa. Choroba często ma charakter okresowości, gdy pacjent zaczyna odczuwać ból już w szyjnym kręgosłupa lub innych obszarach, w zależności od lokalizacji problemy z kręgosłupem. Objawy tej choroby powodują duży dyskomfort i znacznie obniżają jakość życia pacjenta.

Ważne! Aby nie doprowadzić do stanu krytycznego, należy podjąć działania natychmiast po pierwszych sygnałach. Jeśli obserwuje się osteochondroza okolicy szyjnej, badanie należy przeprowadzić po wystąpieniu częstych bólów głowy, które występują bez przyczyny.

Zasady leczenia osteochondrozy szyjnej

W okresie zaostrzenia choroba ta jest leczona tylko lekami, które pomagają wyeliminować zespół bólowy, zmniejszyć stan zapalny i obrzęk. W przypadku, gdy ból szyi nie występuje, zasadą leczenia jest przeprowadzenie masażu. Jest to ostatni etap powrotu do zdrowia po zaostrzeniu osteochondrozy.

Masaż leczniczy ma przeciwwskazania, które należy obserwować. Należą do nich:

 • Obecność bólu, charakteryzująca obecność zaostrzenia osteochondrozy;
 • pacjent ma nadciśnienie;
 • niewydolność sercowo-naczyniowa u pacjenta;
 • manifestacja objawów gorączki spowodowanych obecnością choroby zakaźnej;
 • jasno wyrażone choroby skóry.

Ważne! Leczenie w ustalaniu rozpoznania "osteochondrozy szyjnej" jest zalecane tylko przez lekarza prowadzącego - neuropatologa lub kręgowca. Samoleczenie jest przeciwwskazane.

Zasady i techniki masażu przez eksperta

Masaż do leczenia osteochondrozy szyjnej powinien być wykonywany wyłącznie przez profesjonalnego i doświadczonego specjalistę.Zabieg wykonuje się w pozycji leżącej na brzuchu lub na specjalnym krześle. Masaż wykonywany jest w okolicy szyi, szyi i karku. Mięśnie szyi są rozluźnione, gdy osoba jest pochylona do przodu.

Po pierwsze, masażysta wykonuje ruchy głaszczące w ilości przekraczającej 10 razy. Ruchy przechodzą od karku do ramion. Zastosowana siła nie powinna powodować przesuwania się skóry. Pomaga to aktywować krążenie limfy.

W następnym etapie specjalista wykonuje ruchy przypominające ściskanie. Ruch odbywa się wzdłuż kręgosłupa z palcami wygiętych palców. Ściskanie odbywa się kilka razy z każdej strony.

Następnie ugniataj mięśnie. Ruchy przypominają ogrodzenie i skórę. Wszystkie działania przechodzą trajektorię kołową i są również wykonywane przez falangi zgiętych palców. Najpierw masaż wykonuje się na mięśniach wzdłuż kręgosłupa odcinka szyjnego, a następnie przechodzi na boki boczne.

Zbyt duże tarcie odbywa się za pomocą małych klocków. Ruchy wykonywane są nie więcej niż 6 razy z każdej strony, bez powodowania bólu u pacjenta. W przypadku dyskomfortu zastosowana siła powinna zostać osłabiona.Te ruchy mogą być używane do masażu mięśni ramion i czworobocznych.

Koniec sesji masażu odbywa się za pomocą ruchów głaskania. Na początek głaskania spędzaj na szyi, a następnie przejdź do części potylicznej. Tutaj trzeba rozłożyć palce i wykonywać okrężne ruchy. Następnie możesz zrobić kilka chwil z wyciskaniem i zakończyć szlifowaniem karku. Cała sesja specjalisty masażu zajmuje 20-30 minut.

Ważne! Każdy masażysta wywiera swoje siły, a jeśli to powoduje ból, nie może tolerować, należy zgłosić go do pracy na stanowisku specjalisty, a on osłabić jego siła jest przyłożona.

Czy można wykonać masaż przy pomocy osteochondrozy szyjnej

Masaż jest doskonałą metodą leczenia osteochondrozy kręgosłupa szyjnego. Ten rodzaj terapii manualnej pomaga poprawić przepływ krwi do zakończeń nerwowych, rozluźnić mięśnie, rozładować napięcie. Eliminacja napięcia mięśniowego jest ważnym czynnikiem sukcesu w leczeniu osteochondrozy. Często bolesne odczucia pojawiają się właśnie przy skurczu mięśni. Wychodząc z tego można stwierdzić, że w osteochondrozie wskazany jest masaż.Istnieje jednak szereg przypadków, w których stosowanie takiej metody jest surowo zabronione. Przeciwwskazania obejmują:

 • ostry przebieg choroby, okresy zaostrzenia;
 • silny ból;
 • uszkodzenie skóry, rany, wrzody, wysypki;

Ważne! Przeprowadzenie masażu jest lepsze podczas remisji choroby. Efekty nie powinny zawierać agresywnych kliknięć. Najlepiej zaufać wykwalifikowanemu specjaliście.

Jeśli zdecydujesz się na kurs terapii manualnej, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista pomoże ci wybrać rodzaj leczenia, liczbę sesji i czas terapii.

Nietradycyjne rodzaje masażu

Oprócz klasycznego masażu z osteochondrozą oddziału szyjki macicy, istnieje kilka innych rodzajów procedur, które mogą aktywnie wpływać na powrót pacjenta do zdrowia i łagodzić stany zapalne. Należą do nich następujące rodzaje masażu:

Akupresura

Ta metoda leczenia osteochondrozy jest doskonała w okresie jej zaostrzenia, gdy pacjent doświadcza ciężkiego i bolącego bólu. Polega na charakterystycznym dociskaniu palców na specjalnych punktach, które mają korzystny wpływ na usuwanie stanów zapalnych,poprawiają krążenie krwi i likwidują zespół bólowy. Punkty, które należy nacisnąć, są usuwane z miejsca lokalizacji bólu.

Czas trwania ciśnienia nie powinien przekraczać więcej niż 5 minut. Ponieważ objawy bólu zmniejszają się, czas trwania powinien zostać skrócony do trzech minut.

Korzystanie z masażu

Aby poprawić procesy metaboliczne i krążenie w okolicy szyjki macicy, można zastosować różnorodne masażery. Dziś rynek oferuje ogromny wybór różnych urządzeń. Wszystkie mają określone i użyteczne funkcje, dzięki czemu różnią się wartością. Jeśli nie ma pieniędzy na drogie urządzenia, możesz użyć zwykłego aplikatora Kuznetsov. Może to być specjalny walec lub pas z klamrami. Podobne masażyści nakładają lub zakładają na szyję w nocy. Do rana ból znacznie ustępuje, a szyja nabiera mobilnego stanu.

Ważne! Korzystanie z masażu jest możliwe tylko po konsultacji ze specjalistą. Jeśli zdecydujesz się na zakup urządzenia określonego modelu, skonsultuj się z nim przed zakupem u swojego lekarza.

Używanie miodu do masażu

Miód, nasycony dużą ilością aktywnych biologicznie i korzystnych substancji, ma działanie przeciwzapalne w osteochondrozie regionu szyjki macicy.Zastosuj miód poprawnie. Najpierw rozprowadź miód na karku jednolitą warstwą. A potem wykonaj masaż, nakładając wysiłek dłońmi, naciskając szyję i niedługo rozdarłeś. Cała procedura trwa nie dłużej niż 10 minut. Zrób to lepiej przy pomocy specjalisty, ponieważ niemożliwe jest samodzielne działanie we właściwy i poprawny sposób.

Self-masaż z osteochondroza szyjki macicy

Samo masaż jest najczęstszą metodą leczenia osteochondrozy szyjnej. Jego popularność wzrosła z powodu wielu pozytywnych cech.

Po pierwsze, można to zrobić w domu na własną rękę, nie tracąc czasu na wizytę u profesjonalnego masażysty.

Po drugie, żadne inwestycje finansowe nie będą wymagane.

Po trzecie, możesz to zrobić w dowolnym odpowiednim momencie, aby mogło być na czas.

Warto poświęcić więcej uwagi samo- masażowi, ponieważ jeden niewłaściwy ruch może prowadzić do pogorszenia i bardziej smutnych konsekwencji.

Ważne! Przestrzegaj wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego, jak również wyjaśnionej mu techniki samodzielnego masażu, która będzie pasować tylko tobie.

Często przyczyny osteochondrozy mogą być skrajnie różne, więc technika samo-masażu może być radykalnie inna. Oczywiście są ogólne działania. Powinny być one szczegółowo i wyraźnie rozważone.

Samo masaż odbywa się jedną lub dwiema rękami, ponieważ jest to wygodne dla Ciebie. Do samodzielnego masażu możesz zająć dwie pozycje:

 • usiąść na krześle, wyprostować plecy, ugiąć nogi w kolanach pod kątem prostym, na szerokość ramion;
 • wstań i rozłóż nogi na szerokość ramion.

Self-masaż zawsze zaczyna się od tyłu szyi.

Technika samo-masażu wykonywana jest według następującej zasady:

  1. Zrób to przez kilka minut obiema rękami.
  2. Ruchy mijają, tak jak w masażu klasycznym: od karku po ramiona.
  3. Pierwsze ruchy są wykonywane bez nacisku, a następnie zwiększają przyłożoną siłę do maksymalnie dopuszczalnych wrażeń. Jeśli czujesz się niekomfortowo, wykonując ruchy obiema rękami, użyj jednego i zmień je w miarę zmęczenia.

Szczegółowe informacje na temat głaskania można zobaczyć na zdjęciach 1 i 2.

Następnie zacznij ściskać. Ruchy nie powinny zmieniać trajektorii.Jeśli wykonasz wszystkie ruchy jedną ręką, to po jednej stronie wykonasz pompki z krawędzią dłoni, a po przeciwnej - kciukiem. Rozważ dokładnie zdjęcia 3 i 4.

Następnie przystąp do mielenia. Ruchy te są wykonywane palcami za pomocą obu rąk jednocześnie. W tym samym czasie zmieniam trajektorię. Teraz powinieneś prowadzić w miejscu, gdzie głowa jest przymocowana do szyi. Ręce powinny być skierowane na środek uszu. Niezbędną trajektorię takich działań przedstawiono na zdjęciu 5. Po kilkukrotnym wykonaniu podobnych ruchów przystąpiono do tarcia w okolicy wzdłuż kręgosłupa.

Należy zauważyć, że podczas masażu można wykonywać ruchy, zmieniając technikę nacisku na szyję. Jest kilka sposobów:

Narysuj spiralę za pomocą podkładek palców, jak pokazano na zdjęciu 6.

 • wykropkowane z kręgosłupa i po bokach. Aby to zrobić, użyj obu rąk, przy jednoczesnym tarciu po przeciwnej stronie;
 • runda - reprezentuje tę samą spiralę, tylko z dwiema rękami;
 • linia kropkowana, tak jak w poprzednich przypadkach, tylko teraz każda ręka działa na swojej stronie, jak pokazano na fotografii 7.

Do ugniatania za pomocą lekkich ruchów mrowienia, tak jakby chwytany mięsień został zmiażdżony między palcami.Ręce z tą metodą działają po przeciwnych stronach. Technika jest wyraźnie przedstawiona na zdjęciu 8.

Jeśli praca po przeciwnych stronach jest niewygodna w momencie szlifowania, wykonaj wszystkie ruchy rękoma po bokach. Technika pozostaje taka sama, tylko teraz obejmują paliczki, jak na zdjęciu 9.

Ostatnim etapem jest głaskanie obiema rękami. Ruchy mają trajektorię od części potylicznej do łopatek. Jeśli czujesz się niekomfortowo z taką pozycją rąk, użyj jednego, dopiero teraz trajektoria zakończy się na mięsień naramienny, jak na zdjęciu 10.

Po zakończeniu masażu na tylnej powierzchni, musisz wykonać masaż z przodu.

Najpierw po prostu masuj całą powierzchnię dłonią, jak na zdjęciu 11.

Następnie wykonaj ruchy głaszczące. Aby to zrobić, opuść dłoń od brody do klatki piersiowej. Ta procedura jest wykonywana bez użycia siły. Zobacz szczegółowe instrukcje na zdjęciu 12.

Idź do mielenia mięśnia sutkowatego, zlokalizowanego za uchem. Ruchy odbywają się po spiralnej trajektorii z rosnącymi przyciągniętymi palcami. Tutaj powinieneś być ostrożny i pocierać tylko boki.Nie dotykaj tarczycy z przodu. Szczegółowa odprawa na zdjęciu 13.

Następnym etapem samodzielnego masażu jest ugniatanie przedniej części szyi. Aby to zrobić, przechyl głowę lekko w stronę, gdzie nie ma ugniatania. Działanie wykonuje się poprzez ruchy zaciskania, mięsień wyrostka sutkowatego, a następnie od płatka ucha do jamy szyjnej, jak pokazano na fotografii 14.

Samo masaż kończy się ruchami głaszczącymi od góry do dołu wzdłuż wszystkich mięśni uczestniczących w zabiegu. Po głaskaniu możesz delikatnie poklepać dłoń po wszystkich stronach szyi. Następnie chwyć za szyję i kontynuuj ruchy. Zrób głowę pochyloną w bok, najpierw powoli i płytko, następnie zwiększ amplitudę. Cały proces przedstawiony jest na zdjęciu 15.

Masaż z osteochondrozą okolicy szyjnej jest bardzo ważny. Musi to być wykonywane regularnie. Jeśli wystąpił stan zapalny, który został usunięty, sesje należy powtarzać regularnie co sześć miesięcy. Jeśli nie ma środków finansowych na odwiedzenie profesjonalnego masażysty. Użyj opisanej techniki samodzielnego masażu. Ćwiczenia te nie uszkodzą ciała. Znacząco tylko zwiększają krążenie krwi,które pomogą usunąć stany zapalne, nasycić naczynia i tkanki niezbędnymi pierwiastkami śladowymi, a także przyczynić się do zmniejszenia zawrotów głowy i bólów głowy. Ważnym uzupełnieniem tej metody jest zapobieganie i przestrzeganie diety.

Obejrzyj wideo: Projekt Masaż - Masaż klasyczny KRĘGOSŁUP (Listopad 2019).

Loading...