Jak poprawić krążenie mózgowe w osteochondrozy szyjnej

Jeśli obawiasz się bólów głowy, słabej pamięci i zmęczenia, pomyśl o tym. Tak więc zaburzenie krążenia mózgowego może wystąpić podczas osteochondrozy szyjnej. Przy tej patologii zakłóca się funkcje układu mięśniowo-szkieletowego i dopływ krwi do mózgu.

Jeśli masz podobne objawy, zaleca się, abyś skonsultował się z lekarzem, nie próbując się wyleczyć. Leczenie to indywidualne i dla niego leki, które poprawiają krążenie mózgowe w osteochondrozie szyjnym i leki, które są w stanie przywrócić krążki międzykręgowe.

Przyczyny

Objawy

W zależności od stopnia zaawansowania patologii, pacjent może wykazywać różne objawy. We wczesnym stadium z osteochondrozą odcinka szyjnego kręgosłupa pacjent może:

 • Ból w różnych częściach głowy;
 • Naruszona koordynacja ruchów;
 • Zmniejszona aktywność mózgu;
 • Naruszenie procesu zapamiętywania nowych informacji;
 • Słabość;
 • Stan depresyjny;
 • Naruszenie funkcji systemu wizualnego;
 • Nudności, a nawet wymioty;
 • Wrażliwość na czynniki drażniące;
 • Utrata snu;
 • Konwulsje.

W stanie zaniedbania patologii może spowodować uduszenie, brak tlenu, drętwienie rąk i stóp, silny ból. Inną oznaką postępu choroby zwyrodnieniowej dysku szyjnego - omdlenie.

Leczenie

Jeśli zauważysz w poprzednio opisanych objawów należy skontaktować się z lekarzem. Leczenie jest wielostronnym dla lepszego oddziaływania na osteochondroza szyjki macicy.

Leczone

Składa się on z zestawu leków poprawiających krążenie mózgowe z osteochondroza szyjki macicy oraz przywrócenia uszkodzonej chrząstki. Stosować leki są dopuszczone tylko na receptę. Samoleczenia w tym przypadku, jest zabronione; wykaz produktów przewidzianych naprowadzania tylko czytelników.

Takie leki są podzielone na kategorie:

 1. Leki rozszerzające naczynia, aby zwiększyć krążenie krwi w mózgu;
 2. Przeciwutleniacze;
 3. Nootropowe, które zwiększają stabilność układu nerwowego;
 4. Venotonics przywrócić prawidłowe krążenie krwi w mózgu;
 5. Diuretyki i osmodiuretiki - powikłań spowodowanych osteochondroza szyjki macicy;
 6. Histaminy, w celu przywrócenia funkcji aparatu przedsionkowego;
 7. Witaminy;
 8. Chondroprotectors, - leki do odbudowy uszkodzonej tkanki chrzęstnej krążków międzykręgowych.

Jak poprawić krążenie mózgowe w osteochondrozy szyjnej

Preparaty poprawiające krążenie mózgowe w osteochondrozie szyjnym wyglądają tak:

 1. Actovegin jest lekiem normalizującym napięcie naczyniowe i poprawiającym pamięć.
 2. Berlition - środek rozszerzający naczynia krwionośne, zaprojektowany w celu przywrócenia funkcji układu nerwowego i normalizacji pracy wątroby;
 3. Xanthinal nikonat - lek do utleniania krwi, odzyskiwania metabolizmu w mózgu, rozszerzania naczyń krwionośnych;
 4. Trental jest lekiem, który rozszerza naczynia krwionośne, wzbogaca krew tlenem i zwiększa lepkość krwi.
 5. Euphyllin - lek do skurczu skrzeplin i usuwania skurczu oskrzeli, stosuje się w przypadku drgawek i spadku ciśnienia kapilarnego.
 6. Pentoksyfilina - preparat do rozcieńczania krwi, poprawiający krążenie, przywracający pamięć i mowę;
 7. Winpocetyna jest lekiem poprawiającym metabolizm w mózgu i normalizującym lepkość krwi;
 8. Cinnaryzyna - środek rozszerzający naczynia krwionośne w celu poprawy przepływu krwi i utrzymania funkcjonalności układu nerwowego;

Leczenie nielekowe

Nielekowe leczenie zaburzeń krążenia mózgowego w osteochondrozie szyjnym jest wskazane tylko u pacjentów w stanie remisji. Fundusze te można wykorzystać zarówno na zeznaniach lekarza, jak i na jego własną prośbę. Tego rodzaju leczenia nie można zastosować.

 • Radzimy przeczytać: czy można pić alkohol w przypadku osteochondrozy?

Ta metoda leczenia opiera się na przestrzeganiu zestawu prostych zasad:

 • Zmieniając sposób życia, zbliżając go do zdrowego. Odmowa złych nawyków (alkohol, palenie). Zgodność z właściwą dietą i snem.
 • Ćwiczenia z kompleksu gimnastyki leczniczej, ćwiczeń rozgrzewkowych, ćwiczeń cross-country.
 • Zajęcie przez dowolny rodzaj sportu, mające na celu rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni ciała.
 • Regularna wizyta u masażysty.

Leczenie operacyjne

Jeśli osteochondroza kręgosłupa szyjnego przebiega w ciężkiej postaci, w połączeniu z silnym bólem i porażeniem rąk, neurochirurg wyznacza operacyjną interwencję.Zwykle zabieg chirurgiczny jest skrajnym środkiem w leczeniu patologii i należy go stosować tylko wtedy, gdy inne rodzaje leczenia są nieskuteczne, ponieważ nie zawsze można zagwarantować powodzenie ćwiczeń.

 • Radzimy przeczytać: Czym jest niebezpieczna osteochondroza szyjki macicy?

Chirurg usuwa uszkodzony dysk międzykręgowy, rzadko - kilka dysków.Jeśli operacja zakończy się powodzeniem, prowadzi do normalizacji krążenia krwi w mózgu, a pacjent powraca do normalnego życia. Sukces nie jest jednak gwarantowany, a pacjent może pozostać inwalidą, dlatego operację należy wykonywać tylko w najbardziej skrajnym przypadku.

Komplikacje

Osteochondroza kręgosłupa szyjnego jest niebezpieczną patologią, której przedwczesne leczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Ważne jest, aby pamiętać, że statki przechodzące przez ten obszar są ściśle związane z pracą wielu części mózgu.

Szczypta naczyń prowadzących do móżdżku prowadzi do zaburzenia koordynacji ruchów, pogarsza orientację w przestrzeni. Zaciskanie naczyń prowadzących do ucha wewnętrznego powoduje zakłócenie funkcji aparatu przedsionkowego. Szczypanie naczyń prowadzących do potylicznej części głowy, w której koncentrują się wszystkie ośrodki wzrokowe, powoduje różne zaburzenia funkcji wzrokowej. Ponadto metabolizm w mózgu jest zepsuty, a głodzenie tlenu stopniowo się rozpoczyna.

Wszystkim tym procesom wewnętrznym towarzyszy ból kręgosłupa i skurcze mięśni szyi. Jeśli nie podejmiesz odpowiednich kroków, patologia zaczyna się rozwijać, zaczyna się globalne zaburzenie krążenia. Może wystąpić paraliż kończyn górnych. W celu uniknięcia powikłań konieczne jest rozpoczęcie leczenia zaburzeń krążenia mózgowego osteochondrozy szyjnej przy pierwszych objawach. Sam pacjent musi kontrolować swój stan zdrowia, jeśli stan się pogarsza, ponownie uzyskać pomoc lekarską.

Zapobieganie

Główną prewencją osteochondrozy szyjnej jest korekcja postawy, ponieważ jest to niewłaściwa postawa, która powoduje obciążenie tej części kręgosłupa. Siedząc przy komputerze lub innych gadżetach, czasami trzeba sprawdzić, czy siedzisz płasko, czy nie ma niepotrzebnego obciążenia kręgosłupa. Dzięki zaawansowanym formom zaburzeń krążenia mózgowego w osteochondrozy szyjnej, leczenie staje się bardziej skomplikowane, więc łatwiej jest zapobiec wystąpieniu choroby niż ją leczyć później.

Obejrzyj wideo: что будет если хрустеть шеей или щелкать шеей? Если у вас хрустит шея, то...! (Wrzesień 2019).