Objawy i leczenie osteochondrozy lędźwiowej

Czym jest osteochondroza odcinka lędźwiowego kręgosłupa? Jak leczyć osteochondrozy lędźwiowej? I czy to prawda, że ​​ból pleców nie jest traktowany w ogóle? Biorąc pod uwagę statystyki zachorowalności, co roku liczba przypadków nie maleje. Osteochondroza międzykręgowa dotyka zarówno młodego organizmu, jak i osoby starsze. Jak leczyć osteochondroza kręgosłupa lędźwiowego, a główne objawy choroby zwyrodnieniowej dysku lędźwiowego, opisują szczegółowo neurologa lub osteopatii.

Osteochondroza jest dość powszechną dolegliwością. Pod choroby oznaczało zmianę kształtu kręgosłupa i zmniejsza elastyczność dysków międzykręgowych, z powodu naruszenia komórek energetycznych. Kręg lędźwiowy cierpi z jakiegoś powodu. Będąc w dolnej części kręgosłupa, kręgi przyjmują maksymalne obciążenie. Podczas podnoszenia ciężarów cała siła działająca na ciało jest obarczona wyczerpaniem przestrzeni międzykręgowej i prowadzi do ściskania korzeni nerwowych. Pojawiają się oznaki osteochondrozy lędźwiowej.

Przyczyny

Начальную стадию заболевания, врачи диагностируют редко. Поэтому выявить первичные симптомы остеохондроза поясничного отдела, тяжело. Проявление недуга, происходит постепенно. Так как главное проявление это боль в пояснице, существует разделение болевых ощущений на 3 группы, которые в свою очередь, характеризуют симптомы и признаки остеохондроза поясничного отдела.

  • Люмбаго - приступообразная боль, которая возникает в ответ на резкое движение, или поднятие тяжести. При попытках, принять другое положение, болевые ощущения становятся еще сильнее, вплоть до прострелов.
  • Люмбалгия - боль нарастает, и становится регулярной. Поражаются мышечные волокна и межпозвоночные хрящи. Люмбалгия бывает следствием люмбаго.
  • Люмбоишалгия - болезненные ощущения, холода или жара в поясничной области и нижних конечностях. Возникают они, в ответ на защемление корешков спинного мозга.

Вторым по важности, при диагностике заболевания симптомом, является ограничения двигательной активности, ввиду болезненных ощущений. Пытаясь выполнить привычную для себя работу, или упражнение, человек испытывает усиленную боль, которая может поражать всю ногу. Даже находясь в сидячем положении, больной испытывает ощущения покалывания от поясницы до стопы.

Не менее важное значение, имеет местное понижение температуры и изменение цвета кожи, она становится сухой и бледной. Онемение, слабость в мышцах нижних конечностей, говорит о прогрессировании заболевания. Самым тяжелым явлением, проявляющимся на последней степени остеохондроза поясничного отдела, является нарушение функций органов таза. К постоянным изнуряющим болям, присоединяются недержание кала и мочи, или наоборот задержка выведения.

  • Советуем прочитать: чем опасен остеохондроз и можно ли его вылечить?

Диагностируя заболевания, выделяют четыре стадии остеохондроза пояснично крестцового отдела позвоночника. Для каждой из стадии, характерны симптомы остеохондроза поясничного отдела позвоночника, к которым присоединяются боли в области крестца.

В процессе прогрессирования заболевания, остеохондроз может спускаться на заключительный отдел позвоночника, - копчик. Заболевание называется остеохондроз крестцового отдела позвоночника. Появляются острые, приступообразные боли в области копчика. Больше всего в этом случае страдают женщины. Их анатомическое строение организма, и возрастные изменения в нем, способствуют развитию межпозвонкового остеохондроза. Остеохондроз у женщин часто осложняется другими внутренними заболеваниями.

Симптомы пояснично крестцового остеохондроза, имеют некоторое отличие, от остеохондроза поясницы. Симптомы проявляются в нарушениях функционирования органов таза, чем затрудняют подбор правильного лечения, и диагностику причины заболевания. Появляются такие признаки, как учащенное мочеиспускание, недержание мочи и кала. При не правильной диагностике, возникают осложнения.

Etapy choroby

Leczenie osteochondrozy lędźwiowej również różni się od stadium choroby.

  1. Pierwszy, a jest to początkowy etap choroby, charakteryzuje się objawami bólu krzyża - lumbago, skurcz mięśni, miejscowy obrzęk skóry.
  2. Drugi etap rozpoczyna się od lędźwi. Ból staje się regularny i intensywny niż na początkowym etapie. W stawach kręgosłupa nie może wystąpić charakterystyczna ruchliwość, która zwiększa bolesne odczucia. Ból odczuwany jest wzdłuż nerwu kulszowego. Rzadziej zaburzenia funkcji narządów wewnętrznych.
  3. Trzeci etap charakteryzuje się występowaniem przepuklin międzykręgowych. Kręgosłup deformuje się, krzywizny mogą być lewe lub prawe, to jest skolioza, przód - lordoza, plecy - kifoza. Z tego powodu osoba cierpi na ciągły ostry ból.
  4. Czwarty etap, najcięższy. Z powodu utrzymującego się silnego bólu ruch pacjenta jest trudny. Bez rozpoczęcia leczenia na czas osoba może na zawsze pozostać niepełnosprawna.

Komplikacje

Najczęstszym powikłaniem jest zaburzenie funkcji układu moczowo-płciowego. Wraz z nietrzymaniem moczu, moczem i kałem występuje zapalenie w obrębie narządów moczowo-płciowych oraz w odbytnicy. Przy bardziej wyraźnym uszkodzeniu kręgów, podrażnienie powstaje w kierunku nerwu kulszowego i jego stanu zapalnego. Występ krążka międzykręgowego, bardzo niebezpieczne komplikacje. Występ jest stanem granicznym krążka międzykręgowego, co może prowadzić do kolejnej komplikacji, jeśli nie rozpocznie się leczenie na czas. Wynika z przechodzącej zwyrodnieniowej zmiany w kręgosłupie.

Konsekwencją występu jest przepuklina dysku. Co przejawia się zmianą jego kształtu i pęknięciem skorupy krążka międzykręgowego.

Ciągłe uciskanie korzeni nerwów rdzenia kręgowego i stanu zapalnego prowadzi do takich powikłań, jak zapalenie korzonków nerwowych.

Może występować całkowita niedrożność kanału kręgowego. Z powodu niestabilności w odcinku lędźwiowo-krzyżowym u mężczyzn rozwijają się stagnacyjne zjawiska w małej miednicy, które prowadzą do impotencji. U kobiet prowadzi to do chorób zapalnych macicy, jajników i przydatków. Na części nerki jest kolka nerkowa, których nie można wyeliminować, dopóki nie zacznie leczyć bóle pleców lędźwiowego. Paraliż kończyn dolnych, który może spętać osobę na wózku inwalidzkim. Szybka diagnoza i terminowe leczenie, osteochondroza kręgosłupa lędźwiowego, pomaga zapobiegać tym powikłaniom i unikać niepełnosprawności.

Leczenie

Przeanalizujemy objawy i leczenie osteochondrozy lędźwiowej. W dzisiejszych czasach medycyna może doprowadzić do wyzdrowienia osoby cierpiącej na osteochondrozy. Leczenie osteochondrozy kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego trwa bardzo długo. Chory, który ma osteochondro międzykręgowe, pojawił się po raz pierwszy, będzie nadal zastanawiał się, czy można wyleczyć osteochondroza i jak się go pozbyć na zawsze?

  • Radzimy przeczytać: jak leczyć osteochondrozy lędźwiowej w domu?

Co powinienem zrobić? Czy leczy się osteochondrozy dolnego odcinka kręgosłupa? Na początek musisz całkowicie przemyśleć swój sposób życia. Podaj pewne wnioski. Idź do pielęgnowanego celu uzdrawiania, potrzebujesz każdego dnia bez przerw. W przypadku osteochondrozy kręgosłupa lędźwiowego duże znaczenie ma kompleksowe leczenie choroby. Leczenie osteochondrozy lędźwiowo-krzyżowej obejmuje kilka technik.

Konserwatywny

Leczenie zachowawcze opiera się na technikach masażu, które przy odpowiednim prowadzeniu, może złagodzić skurcze mięśni i poprawić odżywienie włókien mięśniowych.Dzięki poprawie trofizmu wzmacnia się mięsień gorsetowy grzbietu. Postawa przybiera właściwą lokalizację, na której pojawiają się różne problemy z kręgosłupem. Ćwiczenia fizyczne dla lędźwiowego choroby zwyrodnieniowej krążka, to jest bardzo przydatne, ale trzeba wykonywać w okresie remisji choroby między nawrotami. Zaangażowanie w ostrym okresie choroby może tylko pogorszyć sytuację i zaszkodzić zdrowiu.

Będzie to również interesujące: kwas nikotynowy w osteochondrozie.

Terapia manualna dotyczy również leczenia zachowawczego. Wykonuj to musi być profesjonalista, specjalnie przeszkolony w tej technice. Dzięki tej terapii kręgosłup może powrócić do pożądanej pozycji. Czasami ta metoda jest najskuteczniejsza. Aby przeprowadzić taką procedurę, konieczne jest w okresie podostrym.

Dieta, osób cierpiących na otyłość, zdrowego stylu życia i przestrzegać zdrowej diety, nie zaszkodzi nikomu. A ludzie z taką dolegliwością skorzystają. Od nadwagi jest to jeden z powodów pojawienia się osteochondrozy. Nie mniej skuteczną metodą leczenia jest fizjoterapia. Magnetyczne, UHF zdolny do długotrwałego leczenia, poprawę krążenia w obszarze zagrożonym w lędźwiowym osteochondroza.Mają także działanie rozszerzające naczynia krwionośne i przeciwbólowe.

Leczniczy typ leczenia. Jak leczyć osteochondrozy lędźwiowego leczenia kręgosłupa? Jakie leczenie powinno być, wszystkie te kwestie są bardzo zainteresowane chorym. Leczenie dzieli się na dwa rodzaje. W pierwszym przypadku podczas ostrego okresu osteochondrozy międzykręgowej leki mają na celu wyeliminowanie bólu i stanów zapalnych. Używane są środki, które uwalniają zaciśnięte korzenie nerwów rdzeniowych. Należą do nich środki zwiotczające mięśnie, glikokortykosteroidy, blokady, NLPZ. W drugim okresie, pomiędzy zaostrzeniami, fundusze są wykorzystywane do poprawy krążenia krwi, przywrócenia mięśni i włókien nerwowych oraz uszkodzenia tkanek ciała. W tym celu stosuje się witaminy i preparaty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Aby poprawić krążenie krwi, należy stosować leki naczyniowe, a także rozgrzewające i łagodzące ból maści.

Operacyjny

Neurochirurgi wykonują operacje mikrochirurgiczne i endoskopowe na kręgosłupie. Metody te są bardziej powszechne i są stosowane w przypadku nieefektywności innych metod leczenia.Gdy nie uzyskano efektu terapii lekowej i pojawiają się powikłania, takie jak przepuklina, wskazana jest operacja usunięcia uszkodzonego krążka.

Zapobieganie chorobom

Zapobieganie osteochondrozy kręgosłupa lędźwiowego polega na eliminacji czynników ryzyka prowadzących do tej choroby. Aby nie myśleć o tym, jak leczyć osteochondrozy lędźwiowej, konieczne jest zapobieganie jej pojawieniu się. Eliminacja przyczyn jest głównym środkiem zapobiegawczym.

Znormalizowana aktywność fizyczna, wzmocnienie mięśni pleców, zapobiegając maksymalne obciążenie kręgosłupa lędźwiowego, zapobiegając rozwojowi chorób, które prowadzą do bólów krzyża, wszystko to środki zapobiegawcze, aby zapobiec objawy lędźwiowego sakralnej osteochondroza. Trzymając się tych prostych zasad, zachowujesz zdrowie i przedłużasz życie. Wszakże nie przestrzegając leczenia i zapobiegania, nie możesz powrócić do pełnego życia w życiu

Obejrzyj wideo: Choroby zwierząt - Osteochondroza (Luty 2020).

Loading...