Ból gardła z osteochondroza szyjki macicy

Ból gardła z osteochondrozą szyjną jest bezpośrednią konsekwencją rozwoju zaburzeń osteochondrytycznych w kręgach szyi. Dyskomfort wyraża się w gardle osteochondroza w postaci bólu, trwała lub epizodyczna po jedzeniu, w postaci stałego odczuwania "śpiączki".

Przyczyny bólu

Ważne jest, aby odróżnić ten ból gardła i szyi od różnych rzeczy. Ból gardła może być, na znak banalnego ARVI, i sygnałem o rozwoju łagodnego lub złośliwego guza. Aby zrozumieć, czy gardło może zranić osteochondroza szyjki macicy, konieczne jest zrozumienie mechaniki początku choroby.

Tak więc konieczne jest, aby zwrócić uwagę na inne objawy, które są bardziej typowe dla osteochondroza - zastój w szyi, trudności w stokach w lewo, w prawo, w górę iw dół, obrzęk szyi ze względu na trudnym terenie w żyłach i tętnicach, problemy z wrażliwości dotykowej warstw powierzchniowych szyi - skóra i mięśnie .

Ból gardła z szyjki bólu osteochondroza często mylony z innymi chorobami, takimi jak ból od skoliozy zwiększonej mobilności kręgosłupa dysplazji szyjki lub degradacją.W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie badań diagnostycznych w celu ustalenia przyczyny - przeprowadzenie analizy rentgenowskiej, ultrasonograficznej, krwi i moczu.

Leczenie

Przed rozpoczęciem leczenia bólu osteochondroza szyjnego, konieczne jest dokładne ustalenie przyczyny, dla której może dostać się do gardła. Przed pójściem do lekarza można samodzielnie wypić wywar leczniczy przeciwko ARVI lub alergiom, ponieważ choroby te często wykazują podobne objawy. Jeśli masz już diagnozę osteochondrozy, a poczujesz grudkę w gardle, powinieneś najpierw skontaktować się z lekarzem.

Konieczne jest oszacowanie stopnia uszkodzenia nerwu za pomocą metod badania szybkości przewodzenia impulsu nerwowego - elektromiografii. W tym celu podłącz elektrodę do mięśnia szyi i podłącz czujniki do badanego obszaru nerwu. Następnie na elektrodę przykładany jest impuls i rejestrowana jest szybkość jego pojawiania się w pobliżu czujników. Według tych danych możliwe jest oszacowanie stanu włókien nerwowych i czy istnieją przeszkody dla impulsu w ścieżce nerwowej, na przykład naruszenie lub zniszczenie włókna mielinowego.

W odniesieniu do tych danych szacuje się, w jakim stopniu nerw jest uszkodzony i czy istnieją poważne przeszkody w przewodzeniu impulsów.W niektórych przypadkach ból może nie być odczuwalny - uszkodzenie dotyczy współczulnego i przywspółczulnego unerwienia, które nie wpływa na manifestację bólu, ale może powodować guz i podobne objawy. Leczenie polegać będzie na wyeliminowaniu pierwotnej przyczyny - osteochondrozy i usunięcia bólu. Wszystkie metody są podzielone na konserwatywne i operacyjne.

Metody konserwatywne

Konserwatywne metody obejmują:

  • Metoda leczenia;
  • Masaże;
  • Terapeutyczny trening fizyczny;
  • Fizjoterapia.

Ból w gardle z osteochondrozą usuwa się za pomocą środków znieczulających - w postaci spreju lub tabletek. Doskonale nadają się do tej roli odpowiednie steroidy glukokortykoidowe, które eliminują główną przyczynę bólu - odpowiedź immunologiczną. Pozwalają "zamrozić" receptory, które przenoszą ból i ból. W zależności od tego, który nerw daje ból mózgowi, można przeprowadzić blokadę sodu.

W przypadku blokad stosować roztwory lidokainy lub nokakoiny, które blokują kanały sodowe w nerwie i zatrzymują impuls bólu. Blokada jest przeprowadzana tylko w warunkach zbliżonych do całkowitej jałowości - w małej sali operacyjnej lub proceduralnej. Jest to konieczne, aby zapobiec przedostawaniu się bakterii i wirusów ze środowiska do rdzenia kręgowego.

Masaż poprawia odżywianie tkanek i zatrzymać procesy osteohondroticheskie poprzez poprawę pracy osteoklastów i kości osteocyty. Zwiększenie krwi Przepływ łagodzi ból z powodu dodatkowego rozwoju mięśni i stawów, które zatrzymują rozwój chrząstki. Jednocześnie ugniatanie szyi pomaga rozwinąć powierzchnie stawowe, które ulegają degeneracji z osteochondrozą.

Ćwiczenia terapeutyczne polega na ugniataniu szyję dla rozwoju mięśni i układu mięśniowego, który będzie wspierał normalne położenie szyi. Ponadto, w celu zapobiegania zaleca się zaangażować nie tylko ruchy szyi, ale także działa na reszcie ciała, aby zapobiec rozwojowi choroby zwyrodnieniowej stawów w innych działach.

Fizjoterapia może usunąć stany zapalne i rozwinąć obszar mikrokrążenia, co poprawia pracę tkanek. Przewodność elektryczna wpływ poprawia i przywraca tworzenie tkanki mieliny wokół nerwu odpowiedzialnego za tętna.

Metody operacyjne

W skrajnych etapach, blisko pełnej transmisji nerwowej, konieczne jest uwolnienie jej za pomocą interwencji chirurgicznej.Leczenie tą metodą jest niepożądane, ponieważ operacje na rdzeniu kręgowym zawsze mają trudne okresy rehabilitacji. Operację powinien wykonać specjalista z doświadczeniem, najlepiej po tym pobycie w szpitalu.

Metody ludowe

Osteochondroza może być stosowana w domu. Czasami dochodzi do obrzęku tkanek przełyku i krtani, co prowadzi do odczucia śpiączki w gardle. Wywar z rumianku doskonale pomoże usunąć obrzęk, podczas gdy nie wymaga specjalnych środków do użycia. Wystarczy wlać 1-2 łyżeczki lub jedną odmierzoną torebkę pokrojonego rumianku w stromą wrzącą wodę, poczekać 2-3 minuty i pić małymi łykami.

Nie próbuj rozgrzewać bólu gardła, ponieważ może to tylko zwiększyć obrzęk i podrażnienie receptorów, co doprowadzi do zwiększenia bólu. Staraj się nie angażować w samoleczenie, ponieważ może to prowadzić do gorszych konsekwencji, w tym zaostrzenia choroby i leczenia tylko w czynny sposób.