Ból w osteochondrozie kręgosłupa piersiowego

Ból w osteochondrozie kręgosłupa piersiowego łatwo można pomylić z atakiem serca. Pędy i pchnięcia w sercu. Ale są też inne objawy - obserwuje się sztywność, pogarsza się wrażliwość.

Mechanizm rozwoju bólu

Kręgosłup piersiowy jest mniej podatny na procesy zwyrodnieniowe-dystroficzne niż inne. Dzieje się tak, ponieważ kręgi klatki piersiowej są bardzo nieaktywne. Są chronione przez żebra, które zapewniają względny spokój i wsparcie. W związku z tym kręgów piersiowych jest mniej prawdopodobne, aby załadować i uszkodzić krążki międzykręgowe.

Osteochondroza regionu klatki piersiowej rozwija się z całego kompleksu powodów, z których głównym jest wznoszenie homo sapiens. Ewolucyjnie stawaliśmy na nogi, ale nasze chrząstki chłonne nie miały czasu na przystosowanie się do tych gwałtownych zmian według standardów rozwoju.

Bolesne napady padaczkowe

Dysk, który nie zawiera niezbędnej ilości składników odżywczych, a następnie ulega traumatyzacji, wysycha i zmienia kształt, jego wysokość maleje. Jeśli wpływ jest zbyt silny, jego część może przekroczyć fizjologiczne granice dysku. Powstaje obręb klatki piersiowej.Jeśli gęsta włóknista membrana ulegnie zerwaniu, miękka zawartość miazgi dysku może wyschnąć. W obu przypadkach możliwe jest uszczypnięcie nerwu i późniejszy proces zapalny, który spowoduje ostry ból.

Ponadto sam kręg, który nie jest powstrzymywany w wystarczającej mierze przez sprężynę dysku, może zdeformować lub uszczypnąć korzeń nerwu. Lub zaczynają wymazywać, dotykając się, brzegów kręgosłupa. Zamiast zużytej tkanki kostnej, ciało wytworzy nową, ale już w postaci procesów w kształcie kolców. Te wzrosty, zwane osteofitami, dodatkowo uszkadzają krążki międzykręgowe w okolicy klatki piersiowej. Mogą również uciskać korzenie nerwowe, a ponadto ich kontakt ogranicza mobilność, powoduje uczucie sztywności i kostnienia.

Aby uniknąć ataku bólu, należy unikać następujących czynników:

 • Skutki niskich temperatur i przeciągów;
 • Ostre ruchy;
 • Podnoszenie ciężarów;
 • Długo siedzi lub stoi;
 • Przedłużony wysiłek fizyczny;
 • Nadmiar masy ciała.

Charakter zespołu bólowego

Ucisk korzeni nerwowych w większości przypadków prowadzi do wystąpienia procesu zapalnego.Charakterystyka bólu w osteochondroza ze względu na fakt, że nerwów unerwiających serce i kończyn górnych, płuca może mieć wpływ na osteochondroza piersiowego.

Pacjenci z osteochondroza piersiowej często doświadczają trudności w oddychaniu podczas ataków, trudności w ich męki. Rytmy oddechowe stają się bolesne, szwy w klatce piersiowej sprawiają, że cierpisz w momencie natchnienia.

Pacjent szybko staje się zmęczony, szczególnie trudny do poruszania ciałem, np. Do prostowania kręgosłupa. Nie ma możliwości siedzenia ani pozostawania przez długi czas bez ruchu, istnieje bolesne pragnienie ogrzania się. Daje uczucie bolesnej sztywności.

W przypadku zapalenia Dodatkowe objawy choroby zwyrodnieniowej krążka piersiowego może być ciepła, aż gorączka. Pocenie się narasta, ręce stają się zimne.

Osteochondroza u kobiet jest cięższa. Wynika to z faktu, że bliżej starości obniża poziom żeńskich hormonów, które w młodszym wieku odgrywają znieczulenie rolę.

Neuralgia międzyżebrowa

Jednym z głównych objawów osteochondrozy w odcinku piersiowym jest neuralgia międzyżebrowa. Patologia charakteryzuje się przeszywającymi bólami w okolicy pomiędzy żebrami.Syndrom neuralgii międzyżebrowej ma inną patogenezę, najczęstszą przyczyną jest osteochondroza klatki piersiowej. Mechanizmem rozwoju takich objawów jest presja i naruszenie korzeni nerwowych w odcinku piersiowym kręgosłupa.

Skurcze mięśni zwiększają ból w osteochondrozie klatki piersiowej. W rzeczywistości jest to reakcja ochronna organizmu, która stara się zapobiec dodatkowym ruchom i dalszym uszkodzeniom tkanki nerwowej. W tym przypadku sam spazm również przynosi ból i bolesną sztywność. Nie próbuj przezwyciężyć skurczów mięśni - nie stanie się to łatwiejsze w tym samym czasie. Zamiast tego zrelaksuj się, weź znieczulenie. Postaraj się uspokoić, a kiedy ból zacznie ustępować, stopniowo zmniejszaj skurcze mięśni. Nie pozwól sobie na niepotrzebny ból, pamiętaj o ochronnej funkcji skurczów.

Wrażenia bólowe mają obwodową lokalizację, w większości przypadków dotyczy tylko połowy pleców.

Ostre ruchy, kaszel, kichanie i śmiech dramatycznie zwiększają ból. Podobnie jak inne bólu podczas osteochondroza piersi, ból może uzyskać w jednym rytmie oddechu: z każdym oddechem przychodzi uczucie kłucia.

 • Radzimy przeczytać: czy ból klatki piersiowej może wystąpić w przypadku osteochondrozy?

Ból promieniujący w sercu

W osteochondrozie kręgosłupa piersiowego pacjenci często mylą ból pleców z bólem w sercu. Wynika to z faktu, że nerwy unerwiające serce mogą być poddawane odkształceniom i ściskaniu. Jeśli takie efekty wystąpią przez dłuższy czas, mogą one w rzeczywistości doprowadzić do pogorszenia układu sercowo-naczyniowego. Ale częściej występuje tylko w trybie ataku, a pacjent stosuje lek na ból serca, nie wiedząc czym jest problem w osteochondroza piersiowego.

Jeśli nie możesz zrozumieć, że cierpią - osteochondroza piersiowej lub ból serca, należy zwrócić uwagę na następujące objawy, które są charakterystyczne dla kompresji klatki piersiowej korzeni nerwowych. Spróbuj zrozumieć, jak to boli:

 • Zespół bólowy zwykle koncentruje się nie w sercu, ale na poziomie serca w kręgosłupie;
 • Gorzej się porusza, gdy próbujesz obrócić ciało, ból się pali;
 • Jeśli dotkniesz piersi z przodu, możesz zauważyć, że minimalny nacisk zwiększa ból;
 • Ból nie ma wyraźnej lokalizacji, wpływa na obszar obojczyka, łopatki, przepony.

Leczenie

Osteochondroza regionu klatki piersiowej jest chorobą, która wymaga zmiany stylu życia, a nie tylko stosowania dużej liczby leków. Aby spowolnić procesy degeneracyjno-dystroficzne krążków międzykręgowych klatki piersiowej, konieczne jest poprawienie krążenia krwi w pobliskich tkankach. Tu przydatne będą ćwiczenia fizjoterapeutyczne, usługi masażysty i fizjoterapeuty, pływanie w basenie. Będziesz także musiał wykluczyć złe nawyki, niezdrowe jedzenie, stracić zbędne kilogramy.

Ale możesz myśleć o tym wszystkim tylko wtedy, gdy pogorszenie minęło. W czasie ataku głównym zadaniem jest powstrzymanie bolesnych objawów, sztywności, procesu zapalnego. Wielkim błędem, który przyznają wielu osobom, które mają problemy z plecami, jest ocieplenie dotkniętego obszaru. Ogniska zapalne w ciągu pierwszych dwóch dni po wystąpieniu zaostrzenia nie mogą być narażone na stres cieplny. Znacznie lepiej nadaje się do łagodzenia bólu, okładów z lodu i żeli ze składnikiem mentolowym.

 • Radzimy przeczytać:Niż w leczeniu osteochondrozy w odcinku piersiowym kręgosłupa?

Spośród leków z atakiem przede wszystkim pomogą poradzić sobie z analgetykami, na przykład Ketorol, Ketanov. Wraz z procesem zapalnym walczą leki takie jak diklofenak lub ibuprofen. Ale niesteroidowe leki przeciwzapalne mają negatywny wpływ na przewód pokarmowy.

Aby zminimalizować szkodę, farmaceuci opracowali leki o podobnym pozytywnym działaniu - celekoksyb, Etorikosib. NSAID są również łatwe do znalezienia w postaci maści, w którym to przypadku skutki uboczne układu trawiennego również zmniejszają się.

Jeśli ból jest nie do zniesienia lub nie reaguje na konwencjonalne leki, lekarze mogą przepisać zastrzyk, który blokuje impulsy nerwowe. Novocaine jest zwykle stosowana jako substancja czynna infekcji.

 • Zwróć uwagę: maści z osteochondrozy w okolicy klatki piersiowej

Takie zastrzyki mają silne działanie przeciwbólowe, ale nie trwają długo - zwykle tylko kilka dni. Należy unikać wstrzyknięć novokainy, nawet przy silnym ataku osteochondrozy piersi, ponieważ mają one działania niepożądane - obniżenie ciśnienia, ogólne osłabienie, wysypki dermatologiczne.

Obejrzyj wideo: Biomag - Jak walczyć z bólem stawów i kręgosłupa?