Czy mogę uprawiać sport z osteochondrozą?

Czy można ćwiczyć i wykonywać ćwiczenia w osteochondrozie? Nie tylko jest to możliwe, ale także jest konieczne. Sport z osteochondrozą, jeśli jest zorganizowany umiejętnie, pomoże spowolnić, a nawet zatrzymać procesy degeneracyjno-dystroficzne. Ostatecznie główną przyczyną rozwoju osteochondrozy jest obciążenie i uszkodzenie krążków międzykręgowych. Nadmierne obciążenie tkanki chrzęstnej pojawia się, gdy mięśnie kręgosłupa nie są w stanie wytrzymać stresu. Osteochondroza i fitness są również zgodne, ponieważ zmniejsza się masa ciała - co oznacza, że ​​obciążenie maleje.

Osteochondroza i sport

Przechodząc do treningu po zakończeniu ostrego okresu, należy wziąć pod uwagę, że najważniejsze jest poprawienie kondycji kręgosłupa. W tym pomoże Ci stok z kijem, pull-up, różne ruchy z sali ćwiczeń. Zawsze użyteczne, a zwłaszcza w przypadku procesów dystroficznych w krążkach międzykręgowych, rozciągających grzbiet. Tutaj jest to odpowiednie w lekkiej formie - zmieści się na poprzeczce, zwykłym pływaniu w basenie.

Przysiady i ładunki z ciężarkami na plecach są niedopuszczalne. Nie jest pożądane, aby silnie się cofać, tylko traumatyzuje dyski kręgowe.

Innym ważnym punktem jest regularna praktyka. Nawet jeśli czujesz ulgę i wydaje się, że osteochondroza zniknęła, musisz kontynuować uprawianie sportu. W końcu osteochondroza pozostawia po sobie ślady życia. Kiedy pojawi się ulga, musisz kontynuować trening, aby zapobiec nawrotom.

Niedopuszczalne sporty

Jakie sporty możesz zrobić, gdy masz osteochondrozy? Jeśli lekarze zdiagnozowali chory z osteochondrozą, następujące zajęcia sportowe są przeciwwskazane:

  • Każdy ruch ze sztangą lub hantlami;
  • Skakanie;
  • Rzuty kopiami i dyskami;
  • Tenis i badminton.

Te fizyczne obciążenia powodują silne napięcie kręgosłupa, które ściska chrzęstne tkanki. Mikrouszkodzenia grzbietu, powstające przy każdym skoku i podnoszeniu grawitacji, będą powoli zwijać kręgosłup, co również pogarsza stan pacjenta osteochondroza. Tego typu ruch jest nie do przyjęcia nawet w momencie, gdy wydaje się, że osteochondroza wcale się nie manifestuje.

Sporty drużynowe z piłką i lekarzami z myjni również nie radzą, w końcu to traumatyczne gry. Mogą mieć działanie lecznicze, jeśli nie dla częstych upadków i uderzeń.

Jazda na nartach i snowboardzie, jazda na łyżwach są również szkodliwe.Jazda na nartach u pacjentów z osteochondrozą jest również niepożądana, ale tylko w przypadkach, gdy w warunkach polowych trzeba nosić ciężki bagaż na plecach. Z ostatnim problemem można częściowo przezwyciężyć, mocując plecak nie tylko z tyłu, ale również z paskami z przodu.

Gry z rakietą lub treflami nie są dozwolone, ponieważ zakładają ostre zakręty ciała w lewo lub w prawo. Takie obciążenia w osteochondrozie mogą uszkodzić chrząstkę, zaciśnąć nerwy.

Przydatne sporty

Normalne chodzenie, pływanie w basenie, łatwe bieganie pomoże poprawić krążenie krwi kręgosłupa, wyeliminować zespół bólu. Podczas biegania ważne jest, aby trampki były dobrze amortyzowane, a pokrycie bieżni jest miękkie. W przeciwnym razie plecak będzie nieustannie ranny.

Pływając w basenie i wykonując ćwiczenia aerobowe w wodzie, skutecznie rozluźniasz plecy, płynnie rozciągając kręgosłup.

Plus ćwiczenia na wodzie polegające na tym, że trudno wykonać gwałtowne ruchy, a tym samym zranić plecy. Masa ciała jest równomiernie rozłożona, co daje oparcie pleców i jednocześnie trenuje je w wyniku ruchów.

  • Interesujące jest, aby przeczytać: dlaczego plecy boli po uruchomieniu

Zajęcia pilates są odpowiednie dla kobiet, dobre i łatwe fitness z osteochondroza. Ćwiczenia z tych kompleksów pomogą wzmocnić mięśnie szyjne i lędźwiowe - to jest najbardziej obciążone i traumatyczne działy. Dlatego odpowiedź na pytanie, czy możliwe jest uzyskanie zdolności do osteochondrozy, jest pozytywna. Po takich ćwiczeniach wzmacniających przydatne jest światło biegnące przez pół godziny. Jeśli występuje osteochondroza szyi, Pilates pomoże przywrócić krążenie mózgowe.

  • Radzimy przeczytać: bieganie z osteochondrozą.

W przypadkach, gdy pacjent ma zawód osteochondrozy, prowadzący siedzący tryb życia i nie ma wystarczająco dużo czasu na uprawianie sportu, powinieneś, jeśli to możliwe, poświęcić chwilę na wstanie i chodzenie. Długie siedzenie z nieprawidłową postawą jest jedną z głównych przyczyn osteochondrozy i jej zaostrzeń.

Obejrzyj wideo: Jak zwalczyć starość i choroby! (Luty 2020).

Loading...