Osteochondroza i aktywność fizyczna

Dzisiaj rozważymy i na zawsze będziemy pamiętali, jakie rodzaje aktywności fizycznej można i należy wykonywać z osteochondrozą, i które są kategorycznie przeciwwskazane.

Znam ludzi, którzy myślą o osteochondrozie, że lepiej zmniejszyć aktywność fizyczną do zera i oszczędzić sobie pleców.

Zgadzam się z tą opcją, ale pod jednym warunkiem - jeśli osteochondroza znajduje się w ostrej fazie. W takim przypadku, aby złagodzić zespół bólu i obciążenie kręgosłupa, zaleca się oszczędzanie i ćwiczenia izometryczne z ćwiczeń fizjoterapeutycznych.

Ale jeśli ból zmniejszył się, do ćwiczeń izometrycznych dodano dynamiczne ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia dla aktywnego rozluźnienia mięśni itd. Z biegiem czasu, po przywróceniu kręgosłupa, można przejść do różnych aktywności sportowych i fizycznych.

Właściwie na tej zasadzie zbudowałem mój system ćwiczeń rehabilitacyjnych "Traffic Light".

Wszelkie odpowiednie ćwiczenia fizyczne mają jedynie działanie lecznicze na nasz organizm. Zobaczmy, jak aktywność fizyczna wpływa na różne systemy narządów.

Układ sercowo-naczyniowy

Aktywność fizyczna powoduje przepływ krwi, otwiera się dodatkowe kapilary i poprawia żylny powrót do serca. Wszystkie narządy i tkanki otrzymują więcej tlenu i składników odżywczych. Poprawia się kurczliwość mięśnia sercowego. Ściany naczyń są wzmocnione, a poziom hemoglobiny wzrasta.

Układ oddechowy

Zwiększa głębokość oddychania, co poprawia wentylację dolnych partii płuc. W konsekwencji więcej tlenu dostaje się do krwiobiegu i uwalnia się więcej dwutlenku węgla. Skuteczne mięśnie międzyżebrowe i przepona zaczynają działać, ponieważ stają się bardziej trwałe. W związku z tym oddychanie staje się pełniejsze i głębsze.

Układ nerwowy

System ten staje się bardziej plastyczny dzięki tworzeniu nowych połączeń między nerwowych i przywracaniu starych. Szybkość reakcji i szybkość pulsu z nerwów do narządów wzrastają. Mózg i rdzeń kręgowy działają aktywniej. Ponadto, podczas aktywności fizycznej uwalniane są endorfiny, które poprawiają nasz stan zdrowia i nastrój. Aktywność fizyczna jest najskuteczniejszym środkiem stresu.

Układ trawienny

Dzięki pracy mięśni tułowia, zwłaszcza przedniej ściany brzucha, przywraca się i poprawia perystaltykę jelita. Szybkość trawienia i wchłaniania składników pokarmowych wzrasta. Zwiększa metabolizm i wchłanianie witamin i pierwiastków śladowych przez ściany jelita.

Układ odpornościowy

Istnieje fizjologiczne utwardzenie ciała z powodu zwiększonej wytrzymałości i aktywacji mechanizmów ochronnych. Osoba staje się bardziej odporna na czynniki zewnętrzne, bakterie i wirusy. Każda aktywność fizyczna jest rodzajem stresu dla ciała w pozytywny sposób. Dzięki temu nasze ciało podczas wysiłku fizycznego dostosowuje się do zmieniających się w jego warunkach i staje się bardziej odporne na czynniki zewnętrzne.

Oto minimalna lista tego, co dzieje się z ciałem podczas aktywności fizycznej. Ale nie obciążę cię teorią, ponieważ bardziej interesuje cię praktyczna rada, prawda? :-)

Najpierw przeanalizujmy główne typy ruchów i formy ćwiczeń, których lepiej nie wykonywać w obecności osteochondrozy:

  • Ostre i gwałtowne ruchy kręgosłupa
  • Wszelkie skoki i kolizje
  • Skręcanie ruchów (wzdłuż osi podłużnej kręgosłupa)
  • Wibracje

Tego typu ruchy są niebezpieczne dla kręgosłupa, ponieważ powodują nagłą zmianę ciśnienia wewnątrz krążka międzykręgowego i dodatkową kompresję krążków między kręgami. Zjawiska te mogą prowadzić do naruszenia nerwu lub przepukliny, jeśli ją masz. Szczególnie musisz uważać na te ćwiczenia dla tych, którzy mają niestabilność i podwichnięcia kręgów.

Dlatego lepiej jest wyłączyć te rodzaje aktywności fizycznej, jak bieganie, skakanie na skakance i inne rodzaje skoków, aerobik i step aerobiku. Ostatnia opcja (aerobik) mogą być użyte pod warunkiem, że masz niski ból pleców na wczesnym etapie i nigdy nie było nawrotu. Dodatkowo, podczas tych ćwiczeń wzmacniasz również gorset mięśniowy, prasę i mięśnie pleców. To da ci dobrą profilaktykę i powstrzyma postęp osteochondrozy.

Jak widać, lista ograniczeń jest bardzo mała. Pozostałe warianty różnych ćwiczeń i rodzajów aktywności ruchowej można bezpiecznie używać. Najlepsze rodzaje aktywności fizycznej, radziłbym, aby zachować zdrowie kręgosłupa w obecności choroby zwyrodnieniowej stawów, zostały przedstawione poniżej.

Pływanie

Zapewnia doskonałe rozluźnienie mięśni pleców i uwalnia obciążenie kręgosłupa z powodu nieważkości ciała w wodzie. W tym samym czasie mięśnie tułowia i układu oddechowego są dobrze wyszkolone. Krążenie krwi jest aktywowane z powodu przywrócenia żylnego odpływu.

Narciarstwo biegowe i jazda na łyżwach

Idealny wariant ćwiczeń aerobowych w zimie dla serca i płuc. Wszystkie mięśnie są dobrze rozwinięte, a wytrzymałość ciała wzrasta. W tym przypadku kręgosłup nie jest przeciążony, ponieważ nie ma kolizji (jak w biegu) i nagłych ruchów. Nogi gładko przesuwają się po powierzchni ziemi, a ciało porusza się do przodu bez wahania, w górę lub w dół.

Obciążenia na siłowni (kulturystyka)

Jeśli prawidłowo wybrałeś program treningowy i wyraźnie obserwujesz technikę wykonywania ćwiczeń, trening siłowy przywraca ton i wytrzymałość wszystkich mięśni. Obciążenie to tworzy skuteczny gorset mięśniowy wzmacniając mięśnie pleców, klatki piersiowej i przedniej ściany brzucha. Mięśnie stają się silniejsze i są w stanie wziąć na siebie obciążenie, usuwając je z kręgosłupa.

Pilates i joga

Idealny dla tych, którzy chcą odzyskać nie tylko fizycznie, ale także psychicznie.Te rodzaje aktywności fizycznej skutecznie wzmocnić mięśnie ciała na skutek rozciągania (rozciąganie), poprawić koordynację i równowagę ciała i rozwijać elastyczność. Kiedy pilates i joga ciało nie odczuwa żadnych nagłych i gwałtownych ruchów. Wszystkie ćwiczenia wykonywane są w spokojnym tempie w połączeniu z prawidłowym oddychaniem.

Tego rodzaju obciążenia są bezpieczne dla pleców, a jednocześnie przynoszą korzyść zapobieganiu zaostrzeniom i postępowi osteochondrozy.

Jeśli chcesz szybko wyleczyć osteochondroza i pozbyć się jej zaostrzeń, pamiętaj o włączeniu aktywności fizycznej do swojego codziennego życia. Niech to będzie przynajmniej rano ćwiczenia lub obejrzeć na spacer po lesie lub parku. Pomożesz swojemu ciału szybciej odzyskać siły i rozładować codzienne napięcie.

Obejrzyj wideo: Biomag - Jak walczyć z bólem stawów i kręgosłupa? (Listopad 2019).

Loading...