Jakie są chondroprotektory dla osteochondrozy kręgosłupa?

Uszkodzenie stawów z dowolnego miejsca - często do wykrycia patologii w średnim wieku i starszych, a nie wyjątkiem, i stawów kręgosłupa. Aby poprawić stan stawów, przemysł farmaceutyczny produkuje chondroprotektory.

Chondroprotektory w osteochondrozie są stosowane od ponad roku i okazały się skuteczne. Środki nowej generacji przyspieszają proces regeneracji stawów ze zmianami dystroficznymi.

Trochę o chorobie

Osteochondroza jest chorobą, której przyczyną są zmiany dystroficzne w chrząstkach powierzchni stawowych. Przeważnie krążki międzykręgowe są zaangażowane w proces patologiczny. Główne przyczyny rozwoju choroby to:

 • brak mobilności;
 • zmiany wieku;
 • obecność mechanicznego uszkodzenia chrząstki stawów;
 • nadwaga.

Pod wpływem czynników wywołujących i wywołujących chrzęstną tkankę traci elastyczność, co prowadzi do zmiany jej kształtu i gęstości. Prowadzi to do zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Najczęściej dotyka kręgosłupa szyjnego.

Leki stosowane w terapii

Aby poprawić stan pacjenta, przeprowadza się kompleksową terapię, która wpływa na wszystkie elementy procesu patologicznego w zajętych stawach:

 • niesteroidowe środki przeciwzapalne;
 • witaminy i środki wspomagające;
 • chondroprotektory.

Ochrona stawów

Grupa leków-chondroprotektorów służy do zapobiegania dalszemu niszczeniu i przywracania szklistej chrząstki.

Preparaty-chondroprotektory do osteochondrozy mają na celu dostarczenie stawów do stawu, które są składnikami chrząstki szklistej:

 • siarczan chondroityny,
 • kwas hialuronowy,
 • glikozamina.

Przez długi czas niektórzy eksperci wątpili w konieczność przepisywania tych leków, ponieważ ich części składowe odnoszą się do związków wielkocząsteczkowych, które są transportowane z małą prędkością przez organizm. Jednak przeprowadzone badania kliniczne wykazały obecność efektu terapeutycznego w tej patologii.

Chondroprotektory osteochondrozy szyjnej spowalniają stopniowe niszczenie i wzmacniają strukturę chrząstki stawowej, stymulują produkcję płynu stawowego.

Naturalne hondroprotektory osteochondrosis zastosować leki pierwszego rzutu - poprzednio były one wykonane z więzadeł i kości bydła, skorupiaków i ryb. Ale ich produkcja jest trudna do przeprowadzenia gruntownego czyszczenia, co prowadzi do rozwoju reakcji alergicznych. Dlatego Później zaczęto wytwarzać przy użyciu metod chemicznych, a ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej jest zminimalizowane.

Top hondroprotektory osteochondrosis teraz - jest to nowa generacja leków. Ze względu na obecność w nich dodatkowych składników, eliminują proces zapalny i promują normalizację procesów metabolicznych we wnęce dotkniętego stawu.

Rodzaje leków

Wszystko hondroprotektory różnią się skutecznością, która zależy od indywidualnych i charakteru uszkodzenia stawów.

Rodzaje leków według generacji:

 1. Preparaty pierwszego pokolenia są ekstraktem z więzadeł i chrząstek zwierząt, są dość dobrze przyjmowane, ale mogą powodować alergię;
 2. leki drugiej generacji są wytwarzane przy użyciu metod chemicznych, tworząc chondroityny i glukozaminy w bardziej łatwo przyswajalne formie;
 3. Preparaty trzeciej generacji to kompleks zawierający chondroprotektor, witaminy i leki przeciwzapalne. Ta kombinacja zapewnia złożone leczenie w jednej tabletce.

Jednak wciąż istnieje grupa leków, których nie obejmuje ta klasyfikacja - tak zwany kamień toadstone. Wykonany jest z naturalnych surowców, ale jego cechy można przypisać środkom nowej generacji.

Chondroprotektory w osteochondrozie można stosować na wiele sposobów, w zależności od sposobu podawania do organizmu:

 • Maść, balsam - ta postać dawkowania jest rzadko używana ze względu na słabą penetrację substancji aktywnych przez skórę. Aby poprawić przepuszczalność, stosuje się metody fizjoterapii: magnetoterapię lub elektroforezę.
 • Tabletka, kapsułka - najdogodniejsza forma dawkowania dla pacjentów podczas leczenia, ale ma negatywny wpływ na wątrobę.
 • Roztwór do iniekcji można podawać domięśniowo, ale najskuteczniejsza droga podawania jest bezpośrednio w jamie stawowej. Wstrzyknięcie śródstawowe pozwala na krótki czas uzyskania stabilnego efektu terapeutycznego. Aby to zrobić, wystarczy 1-2 zastrzyki rocznie, ale powinny je wykonać specjalista w szpitalu.

Wśród znanych i skutecznych leków znajdują się: Chondrolon, Chondroxide, Rumalon, Arteparon, kompleks Arthron, Tetraflex, Arthrodar i inne.

Wskazania

Bardzo ważne jest stosowanie chondroprotektorów w osteochondrozie szyjnym. Wraz z rozwojem destrukcyjnego procesu, właśnie w tym oddziale kręgosłupa pojawiają się nieuchronnie poważne objawy:

 • uporczywe bóle głowy,
 • ból z ruchem szyi,
 • zmniejszone widzenie,
 • nadciśnienie i ból serca.

Dlatego leczenie wymaga równoczesnego stosowania leków przeciwbólowych, przeciwskurczowych, środków naczyniowych i koniecznie chondroprotektorów. Pozwalają spowolnić postęp procesów niszczących w chrząstkach stawowych szyi i zapobiegają rozwojowi ciężkich powikłań.

Przeciwwskazania

Przyjmowanie leków z tej grupy jest rzadkie, ale powoduje efekty uboczne:

 • objawy dyspeptyczne;
 • reakcja alergiczna.

Lekarze bardzo ostrożnie przepisują te leki na patologię przewodu żołądkowo-jelitowego i częste stany alergiczne.

Używanie narkotyków jest zabronione dla kobiet w ciąży i karmiących; z fenyloketonurią, jak również u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.