Jak wybrać materace ortopedyczne do osteochondrozy

Osteochondroza jest chorobą, której towarzyszy silny ból kręgosłupa. Oprócz ogólnego leczenia, w tym stanie patologicznym, musisz uważnie monitorować swoją postawę. A co powiesz na nocny odpoczynek, bo osoba ciągle zmienia swoją pozycję we śnie i nie kontroluje go jednocześnie?

Aby ułatwić warunki i maksymalne rozładowanie, należy użyć specjalnych narzędzi. Są one znane wszystkim materacom ortopedycznym, które staną się prawdziwym zbawieniem dla osteochondrozy. Jak wybrać je poprawnie?

Który przedmiot nazywa się ortopedyczny?

Określenie "materac ortopedyczny" oznacza wyrób, który zapewnia zachowanie kręgosłupa w fizjologicznie prawidłowej pozycji. Jest to bardzo ważne dla wszelkich chorób stawów, w szczególności osteochondrozy.

Aby ustalić, jaki rodzaj osteochondrozy powinien zostać wybrany, należy wyjaśnić funkcje, które powinien wykonać:

 • Elastyczność. Jest to konieczne do swobodnego przepływu krwi wzdłuż łożyska naczyniowego.
 • Elastyczność. Ta jakość pozwoli mięśniom, zmęczonym codzienną pracą, uzyskać maksymalny relaks.
 • Przepuszczalność powietrza i wilgoci. Jest to istotna funkcja, dzięki której ciało może swobodnie "oddychać" i nie zostać później zakryte.
 • Utrzymywanie ciała. Model dobrej jakości powinien być w stanie wytrzymać ciężar osoby, pomóc wyprostować plecy, odciążyć cierpiących na osteochondrozy od porannej sztywności i bólu.
 • Komfort. Wygoda, jaką osoba doświadcza w pozycji poziomej. Zapewnia to minimalną liczbę zwojów i ruchów ciała podczas snu.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar

Jak wybrać odpowiedni materac ortopedyczny do osteochondrozy według rozmiaru? Nie używaj takiego, który jest równy długości ciała. Od nóg i głowy powinno wynosić minimum 10 cm zapasu.

Szerokość idealnego modelu dla jednej osoby wynosi nie mniej niż 80 cm, a do wyboru wariant podwójnie podwójny - nie mniejszy niż 140 cm. Jest to ważne dla swobodnego poruszania kończynami podczas snu i dla maksymalnego komfortu.

Skład wewnętrzny

Jeśli mówimy o tym, co jest lepsze niż materac do osteochondrozy, należy zastanowić się, jakie części i materiały są używane przez producentów do ich produkcji.

Springs

Materac ortopedyczny może być bez sprężyn. Jest to produkt wykonany z lateksu monoblokowego, który może być pochodzenia naturalnego lub sztuczny.

Materace sprężynowe oferowane są z niezależnymi lub niezależnymi sprężynami. W tym drugim wariancie każda ze sprężyn jest umieszczona w oddzielnym worku materii. To pozwala jej lepiej wykonywać swoją funkcję wsparcia.

Umieszczając ciało osoby, okazuje się dlatego, że nadaje mu najbardziej fizjologiczną pozycję dzięki "specjalnemu podejściu" do różnych części ciała. Ponadto jest to idealna opcja przy wyborze opcji podwójnej - aby ludzie podczas odpoczynku nie ingerowali w siebie nawzajem.

Filler

Wypełniacz w materacach może działać z naturalnych materiałów:

 • włókno kokosowe,
 • wełna,
 • włosia końskiego.

Niektóre modele są wypełnione wodą lub powietrzem, ale w tym przypadku chodzi o ich anatomię. Osoby cierpiące na ból kręgosłupa nie powinny wybierać takich modeli.

Przy wyborze nie zapominaj, że osoby z tendencją do reakcji alergicznych nie mogą kupić modeli z naturalnym wypełniaczem. Zamiast tego jest masa sztucznych materiałów.Ze sztucznych opcji najczęściej do wypełniania materacy używa się pianki gumowej, sinteponu lub filcu.

Twardość

W zależności od stopnia sztywności materace są miękkie, średnio twarde i twarde. Jaką sztywność powinien mieć materac z osteochondrozą, aby skutecznie łagodzić ból i zapobiegać skurczowi mięśni?

 • Modele miękkie uzyskuje się w wyniku zastosowania lateksu w postaci wypełniacza. Jego wybór będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli dana osoba ma zwyczaj spania tylko po swojej stronie, dla pacjentów z patologią płata lędźwiowego, osób starszych, a także ze schorzeniami stawów. Są polecane głównie osobom o wadze do 60 kg.
 • Dodatkową elastyczność uzyskuje się przez mieszanie wypełniaczy (na przykład lateks i kokos). Pomoże to w utrzymaniu kręgosłupa piersiowego i jest bardziej odpowiednie dla miłośników snu na plecach. Nawiasem mówiąc, spanie na plecach jest najbardziej wygodne i bezpieczne dla kręgosłupa.
 • Sztywne produkty mogą być wybrane przez tych, którzy cierpią na niestabilność kręgosłupa w okolicy szyjki i miednicy, a także przez miłośników spania głównie na brzuchu. Ta opcja jest dobra w przypadku osteochondrozy u dzieci i młodzieży - łagodniejsze opcje mogą prowadzić do naruszeń postawy,co będzie trudne do naprawienia po ostatecznej formacji.

Wskazówki dotyczące wyboru

 1. Materac do osteochondrozy powinien być wybrany w taki sposób, aby nie ugiął się pod ciałem.
 2. Podczas zaostrzenia i wyraźnego bolesnego zespołu konieczne jest wybranie bardziej sztywnego wariantu, aw okresie remisji i remisji konieczny jest produkt o średniej sztywności. Obecnie producenci mogą oferować opcje "dwa w jednym", w których stopień sztywności można zmienić, odwracając produkt.
 3. Przy zbyt dużej masie zaleca się wybór opcji bez sprężyn o dużej sztywności.
 4. Jeśli występują komplikacje w postaci wypukłości krążka lub przepukliny, a także po osiągnięciu wieku 50 lat, pożądane jest wybranie bardziej miękkiego produktu.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do wyboru materaca, skonsultuj się z lekarzem.

Loading...